Transferuri vara lui '21

Moderator: grup_moderatori

Închis
BiancoAzzurro_AS.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1170
Membru din: 08 Feb 2019, 12:21

Re: Transferuri vara lui '21

Mesaj de BiancoAzzurro_AS. » 03 Sep 2021, 18:45

Vad ca cfr imediat a împrumutat pe Meleke dupa câteva luni, pe Pascanu la fel când l-au luat, Ionita după 1 an.. nu stau la discuții, ce e rebut gata, out (ma refer la cei cu clauze de transfer căci la cei aduși gratis se reziliază direct) .. Noi tragem de ei, ii mângâiem pe cap și mai luam și tot ce e refuzat de fcsb (qaka, balasa, vina, cretu) și ne miram ca vai nu dau randamentul dorit deși "noi le-am oferit toate conditiile de performanta ".. ma omoară cu placa asta, zici ca brusc devine ala mai bun peste noapte dacă vine la baza noastră de pregătire.. zici ca suntem centru de refacere și tratament

Totuși am început sa înmulțim contractele de împrumut cu opțiune de cumpărare... asa da, da aducă câți vor ei, nu sa cumpărăm speranțe cu garantie verbala dar cu plata certa

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: Transferuri vara lui '21

Mesaj de malus dacus » 03 Sep 2021, 19:20

De ce pare Stahl ala peste Cimpanu? Asta al nostru cred ca mai poate creste cu ceva masa musculara. Ala asa moare. Schija. Se vede pe el.

Takeiteasy
fanatic
fanatic
Mesaje: 1035
Membru din: 02 Feb 2014, 02:50

Re: Transferuri vara lui '21

Mesaj de Takeiteasy » 03 Sep 2021, 19:22

BiancoAzzurro_AS. scrie:
03 Sep 2021, 18:29

P. S. Rapid a luat pe Stahl care pare peste Câmpanu și nu cred ca a dat mulți bani pe el și nici la salariu.. aici e curios cum negociază pt ca noi nu prea ii convingem
Pai daca vine la Craiova cere mai mult decit la Rapid (o nou promovata). Cind esti an de an echipa de podium, ai imagine ca oferi conditii foarte bune - jucatorii si impresarii vor cere mai multi bani.

Vom vedea pe teren daca Stahl este peste Cimpanu - habar n-am.

Anul trecut - Stahl (39 meciuri, 3 goluri, 3 pase de gol); Cimpanu (30 de meciuri, 3 goluri, o pasa de gol).

cortinadampezzo
fanatic
fanatic
Mesaje: 3241
Membru din: 21 Iul 2013, 23:09

Re: Transferuri vara lui '21

Mesaj de cortinadampezzo » 03 Sep 2021, 19:25

CFR are 40 de jucatori si a avut numai antrneori platiti cu sutele de mii. Cu siguranta nu au salarii mai mici ca noi.
Universitatea are 32 de jucatori si se cam uita in portofel de fiecaredata cand cumpara sau da un salar. In acelasi timp suntem, dupa FCSB, echipa cu cele mai mari sume incasate din transferuri ever.

Si totusi de unde face CFR-ul bani si cum reuseste Ariciu sa cheltuie mai mult pe TESA decat o face CFR-ul pe 40 de jucatori?
Last edited by cortinadampezzo on 03 Sep 2021, 19:25, edited 1 time in total.

dorumihnea2
fanatic
fanatic
Mesaje: 1794
Membru din: 25 Mai 2019, 10:15

Re: Transferuri vara lui '21

Mesaj de dorumihnea2 » 03 Sep 2021, 19:25

BiancoAzzurro_AS. scrie:
03 Sep 2021, 18:45
Vad ca cfr imediat a împrumutat pe Meleke dupa câteva luni, pe Pascanu la fel când l-au luat, Ionita după 1 an.. nu stau la discuții, ce e rebut gata, out (ma refer la cei cu clauze de transfer căci la cei aduși gratis se reziliază direct) .. Noi tragem de ei, ii mângâiem pe cap și mai luam și tot ce e refuzat de fcsb (qaka, balasa, vina, cretu) și ne miram ca vai nu dau randamentul dorit deși "noi le-am oferit toate conditiile de performanta ".. ma omoară cu placa asta, zici ca brusc devine ala mai bun peste noapte dacă vine la baza noastră de pregătire.. zici ca suntem centru de refacere și tratament

Totuși am început sa înmulțim contractele de împrumut cu opțiune de cumpărare... asa da, da aducă câți vor ei, nu sa cumpărăm speranțe cu garantie verbala dar cu plata certa
Noi le-am dat petarzi mai mari la oi.... Zlatinski, Mamut, Burlacu

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3543
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Transferuri vara lui '21

Mesaj de Paul » 03 Sep 2021, 19:29

malus dacus scrie:
03 Sep 2021, 19:20
De ce pare Stahl ala peste Cimpanu? Asta al nostru cred ca mai poate creste cu ceva masa musculara. Ala asa moare. Schija. Se vede pe el.
Mie mi se pare ca a inceput sa isi dea drumul Campanu care da, nu a impresionat la inceput dar eu zic ca va impresiona sezonul asta si in viitor.

fanucrv
fanatic
fanatic
Mesaje: 2231
Membru din: 20 Iun 2017, 10:40

Re: Transferuri vara lui '21

Mesaj de fanucrv » 03 Sep 2021, 19:35

Stahl a costat doar cincizeci de mii de euro. Dacă o fi adevărat. In plus ,ma indoiesc ca i-au dat ăia de la Rapid un contract mare asa cum a lăsat Rotaru sa se inteleaga ca i-a cerut. Eu cât l-am vazut pe la Astra, parea un jucator cu tehnică buna, care promitea.

Iancu Magheru
fanatic
fanatic
Mesaje: 1400
Membru din: 27 Mai 2021, 11:40

Re: Transferuri vara lui '21

Mesaj de Iancu Magheru » 03 Sep 2021, 19:40

cortinadampezzo scrie:
03 Sep 2021, 19:25
CFR are 40 de jucatori si a avut numai antrneori platiti cu sutele de mii. Cu siguranta nu au salarii mai mici ca noi.
Universitatea are 32 de jucatori si se cam uita in portofel de fiecaredata cand cumpara sau da un salar. In acelasi timp suntem, dupa FCSB, echipa cu cele mai mari sume incasate din transferuri ever.

Si totusi de unde face CFR-ul bani si cum reuseste Ariciu sa cheltuie mai mult pe TESA decat o face CFR-ul pe 40 de jucatori?
Iau o căruță de bani in fiecare an, pentru participarile in cupele europene. Cand au ajuns in șaisprezecimi UEL, atuncie eliminați cu Sevilla, au încasat peste 12 mil euro in total, prime de calificare, ticketing. Au bilete scumpe la meciurile europene. Păi ia sa jucam si noi 6 meciuri pe an cu stadionu plin și prețu 40 lei peluze 80 tribuna 2 etc.. de-aia zic eu mereu, prestațiile bune in cupele europene sunt mai importante decat titlul.

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: Transferuri vara lui '21

Mesaj de malus dacus » 03 Sep 2021, 21:00

Ma oftica faza cu Vali Gheorghe asta la oier. E clar, Rotaru nu impune jucatori bagandu-si nasul la echipa direct. Are alt stil - nu cumpără unde trebuie sa joace cine vrea el. Frumos, elegant.

Takeiteasy
fanatic
fanatic
Mesaje: 1035
Membru din: 02 Feb 2014, 02:50

Re: Transferuri vara lui '21

Mesaj de Takeiteasy » 03 Sep 2021, 21:12

BiancoAzzurro_AS. scrie:
03 Sep 2021, 18:45
Vad ca cfr imediat a împrumutat pe Meleke dupa câteva luni, pe Pascanu la fel când l-au luat, Ionita după 1 an.. nu stau la discuții, ce e rebut gata, out (ma refer la cei cu clauze de transfer căci la cei aduși gratis se reziliază direct) .. Noi tragem de ei, ii mângâiem pe cap și mai luam și tot ce e refuzat de fcsb (qaka, balasa, vina, cretu) și ne miram ca vai nu dau randamentul dorit deși "noi le-am oferit toate conditiile de performanta ".. ma omoară cu placa asta, zici ca brusc devine ala mai bun peste noapte dacă vine la baza noastră de pregătire.. zici ca suntem centru de refacere și tratament

Totuși am început sa înmulțim contractele de împrumut cu opțiune de cumpărare... asa da, da aducă câți vor ei, nu sa cumpărăm speranțe cu garantie verbala dar cu plata certa
usteag

Probabil factorul finnaciar conteaza. Ii dai unuia 50-75 k prima de instalare, contract pe 2-3 ani, il platesti 6 luni cu 10-15 k pe luna, apoi daca vrei sa-l dai afara ii mai dai 100 k sa renunte la contract. Asta inseamna cam 250 - 300 k de jucator. Faci asta de 3-4 ori pe an, arunci un milion lejer fara sa iei nimic in schimb. CFR isi permite, FCSB isi permite, Craiova nu.

La Cluj Glavina sau Mamut erau dati afara dupa 10 meciuri.

P.S. Desi toata lumea il vedea pe Mamut ca nu marcheaza, titusi Rotaru a decis sa activeze clauza de cumparare cu 5 luni inainte de termen. Mare prostie !!

Takeiteasy
fanatic
fanatic
Mesaje: 1035
Membru din: 02 Feb 2014, 02:50

Re: Transferuri vara lui '21

Mesaj de Takeiteasy » 03 Sep 2021, 22:27

BiancoAzzurro_AS. scrie:
03 Sep 2021, 18:29
P. S. Rapid a luat pe Stahl care pare peste Câmpanu și nu cred ca a dat mulți bani pe el și nici la salariu..
Uite copilul asta - stiu ca e placut de Rotaru - il are drept jucator favorit pe...Cimpanu :laughing:

https://www.ucv1948.ro/Young-Lions--Tot ... tefan-Bana

Si Bana si Cimpanu - urgent la sala sa puna muchi pe ei ca nu faci fata in fotbalul mare altfel.

Geronimo
fanatic
fanatic
Mesaje: 2972
Membru din: 22 Sep 2016, 21:40

Re: Transferuri vara lui '21

Mesaj de Geronimo » 03 Sep 2021, 22:29

Takeiteasy scrie:
BiancoAzzurro_AS. scrie:
03 Sep 2021, 18:29
P. S. Rapid a luat pe Stahl care pare peste Câmpanu și nu cred ca a dat mulți bani pe el și nici la salariu..
Uite copilul asta - stiu ca e placut de Rotaru - il are drept jucator favorit pe...Cimpanu :laughing:

https://www.ucv1948.ro/Young-Lions--Tot ... tefan-Bana

Si Bana si Cimpanu - urgent la sala sa puna muchi pe ei ca nu faci fata in fotbalul mare altfel.
Sa nu se duca, din gresala, la sala de mese.

Sent from my SM-G985F using Tapatalk


Takeiteasy
fanatic
fanatic
Mesaje: 1035
Membru din: 02 Feb 2014, 02:50

Re: Transferuri vara lui '21

Mesaj de Takeiteasy » 04 Sep 2021, 04:52

Transfermarkt zice ca Houri asta a costat 150 k - imprumut pe un an (!), desi presa zicea ceva de 100 k :
https://www.transfermarkt.com/lyes-hour ... ler/229007

Pentru un jucator de 25 ani, micut de inaltime si nu prea vandabil in viitor, suma asta de imprumut e foarte mare. Presa zice ca Rapid ar fi platit 120 k pe Stahl si FCSB a dat 150 k pe Valentin Gheorghe; noi platim 150 k doar sa-l avem pe baiatul asta sfrijit, micut, si nu foarte tinar vreme de un an. Aiuritor ! Cind majoritatea echipelor imprumuta jucatori gratis (Alibec imprumutat gratis la CFR Cluj), Craiova plateste bani grei pentru imprumuturi : Pigliacelli, Mamut, Houri etc. O aiureala de te doare mintea.

Eu nu inteleg ceva : il ai pe Craioveanu care sta in Spania. Trimite-l nene sa vada meciuri de ligile inferioare, cu siguranta se gasesc jucatori promitatori !

Corneliu Stroe avea o retea de "informatori" in tara care-i dadeau ponturi in ceea ce priveste jucatorii de viitor. Rotaru nu-si poate face asa ceva ??

cortinadampezzo
fanatic
fanatic
Mesaje: 3241
Membru din: 21 Iul 2013, 23:09

Re: Transferuri vara lui '21

Mesaj de cortinadampezzo » 04 Sep 2021, 08:34

Takeiteasy scrie:
04 Sep 2021, 04:52
Eu nu inteleg ceva : il ai pe Craioveanu care sta in Spania. Trimite-l nene sa vada meciuri de ligile inferioare, cu siguranta se gasesc jucatori promitatori !
Nu vin! Romania e vazuta ca o tara de lumea a3a.
Tu te-ai duce sa muncesti in Somalia sau Venezuela?
Mai bine stau si joaca in Spania in liga 2-a 3-a decat sa vina in Romania, au familii, copii, iti trebuie o scoala internationala, e mai greu si cu limba...

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3543
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Transferuri vara lui '21

Mesaj de Paul » 04 Sep 2021, 09:51

@Takeiteasy tie ti se pune pata pe toti cei care nu sunt plavani, indiferent de tehnica si abilitatile de rupere de ritm pe care le-ar avea.
Sunt curios, dupa criteriile tale de evaluare, ai da 2 bani pe Messi, sau pe Mitrita? Sau Mihaila, care desi inaltut e cam schija.
Daca nu cumpara sau cheltuie cumva pe transferuri, de ce nu cheltuie, daca cheltuie, de ce cheltuie, cum o dai nu e bine.
Cred ca dintre toate, la partea financiara clubul nostru poate fi un exemplu.
Uite Campanu, care ok, nu a facut furori si nu e neaparat cel mai inteligent sau fermecator jucator tanar, da semne ca poate sa le innoade picioarele la toti plavanii astia care chipurile sunt rasa superioara, de carne, si fac fotbalul mai placut.
Ai si tu rabdare sa vezi cum joaca, daca nu l-ai vazut pana acum. Eu din ce imi amintesc la Viitorul, Houri facea jocul si Viitorul era de speriat, acum e o echipa mediocra.

Închis