Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Moderator: grup_moderatori

Închis
cortinadampezzo
fanatic
fanatic
Mesaje: 3241
Membru din: 21 Iul 2013, 23:09

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de cortinadampezzo » 28 Iul 2021, 11:05

Octavian Benga, antrenorul secund al Universității Craiova, ar putea pleca la vară. Tentat să revină în postura de „principal”, fiind deținător de licență UEFA Pro. Ca șef al staff-ului tehnic, tehnicianul a stat pe banca echipelor CSM Școlar Reșița, CSC Ghiroda, Giarmata Vii și ASU Politehnica Timișoara.

Takeiteasy
fanatic
fanatic
Mesaje: 1035
Membru din: 02 Feb 2014, 02:50

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de Takeiteasy » 28 Iul 2021, 11:46

Daca ne uitam la antrenorii echipei din ultimii ani 7 ani, clasamentul la puncte pe meci este (pentru mandate mai lungi de 10 meciuri) :

https://www.transfermarkt.us/universita ... rein/40812

1. Bergodi
2. Ouzonidis
3. Mangia

Practic cei care au cistigat trofee sau au jucat finale pentru trofee (Mangia a pierdut Supercupa, Bergodi a pierdut titlul). La acest clasament si la numarul de trofee, Ouzonidis nu pare a fi fost un esec rasunator. Punctajul lui Ouzonidis in acest clasament este aproape identic cu ceea ce reusise la AEK Atena si Panathinaikos ca puncte pe meci - deci omul a performat cum era de asteptat.

Ma bucur pentru CV-ul lui si al clubului ca s-au cistigat 2 trofee. Marinos mai cistigase un trofeu acum vreo 14 ani.

- U Craiova a cistigat 2 trofee intr-un sezon doar de trei ori in istorie : 1981, 1991, 2021;
- Prima supercupa din istorie a fost cistigata cu Marin la timona : nu e lucru minor;
- Marinos a jucat 3 meciuri cu FCSB, doua in deplasare, unul acasa. A scos 7 puncte din 9 si nu a primit nici un gol. Care antrenor al Craiovei are aceste rezultate in ultimii 40 de ani cu FCSB, FC Steaua Bucuresti ori Steaua Bucuresti ? Putea de fapt sa scoata 9 din 9 daca Cic nu rata penalty la acel meci FCSB - U Craiova care s-aterminat 0-0;
- Cu CFR Cluj are o victorie, o infringere si un egal, 4 puncte din 9 posibile;
- In play off, din 18 puncte cu Sepsi, Botosani, Clinceni a luat doar 3 puncte; in anii trecuti, luam punctele cu echipele mai usoare din play off dar jucam prost cu FCSB si CFR; campionatul trecut situatia a fost pe dos;
- Probabil doar doi jucatori au crescut in evolutii cu Marin : Ivan si Papp (pina s-a accidentat);
- Mi s-a parut un antrenor care putea pregati bine meciurile cu echipele tari, dar cu probleme in meciurile cu echipe mai slab cotate.


Interesant e trendul lui Reghe la clasamentul de puncte pe meci : din 2012 el a scazut constant la puncte pe meci - la fiecare echipa la care s-a dus a performat mai modest decit la precedenta. Asta indica o pierdere de viteza in ultimii 9 ani - de fapt Craiova si Reghe arata ceva pierdere de viteza...

https://www.transfermarkt.us/laurentiu- ... iner/14563

Tot ii plac lui Rotaru cifrele - trendul constant descrescator al lui Reghe vreme de aproape un deceniu e interesant. Daca tot am avut 6 luni un antrenor "incompatibil" (cum zice acum Rotaru) - Ouzonidis, nu putem incerca si noi 6 luni cu Dan Petrescu, antrenorul cu cel mai bun CV intern din fotbalul romanesc ? Un pic de naivitate zic eu.

Pina atunci - mult succes Reghe !

P.S. Bergodi pare a avea ceva calitati de antrenor din punct de vedere statistic. A reusit mai mult de doua puncte pe meci la 4 echipe - dar pe mandate destul de scurte : Craiova, CFR Cluj, Rapid si FCSB : https://www.transfermarkt.us/cristiano- ... ainer/4790

BiancoAzzurro_AS.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1149
Membru din: 08 Feb 2019, 12:21

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de BiancoAzzurro_AS. » 28 Iul 2021, 14:33

Statistica e înșelătoare dacă nu te uiți efectiv la meciuri... pai dacă poți sa scoți cifre ia mandatul lui Bergodi cu Koljic și apoi fără el sa vedem o comparație cu puncte pe meci

Îți mai dau eu o statistica curioasa :Mângia, Piturca și Bergodi au demisionat la maxim 2/3 luni după accidentarea lui Koljic

Mângia da, era antrenor dar Bergodi avea un joc greu de suportat pe termen lung, mereu la noroc, nu mai zic ca după accidentarea lui Koljic a fost petarda de antrenor

Marinos a omorât jocul și atunci dacă nu ai nici rezultate toți își fac impresia ca nu se pricepe

cortinadampezzo
fanatic
fanatic
Mesaje: 3241
Membru din: 21 Iul 2013, 23:09

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de cortinadampezzo » 28 Iul 2021, 14:59

Mangia a fost singurul antrenor care juca si un alt sistem, avea acel 3-4-3 pe posesie si 5-4-1 pe faza defensiva.
Lucrurile s-au oprit atunci cand nu a mai avut jucatori buni in benzi cu capacitate de efort si viteza pentru acest sistem flexibil.
Mangia a ramas sa joace cu Briceag, Dimitrov, Barbut, Dumitras, Bucurica si Fajic si altii. :lol:

Bergodi a profitat de dorinta de transfer si de forma buna a unor jucatori, Mihaila, Koljic, CIcaldau. :lol:

Marinos pleca de la faza defensiva, sa nu luam gol ! Echipa s-a miscat cel mai bine pe faza defensiva cu Marinos. Dar jocul ofensiv a fost unul intuitiv si toti adversarii veneau sa se apere la sigur. Toti antrenorii din liga 1 au gasit rapid reteta anti-Marinos :lol:

Geronimo
fanatic
fanatic
Mesaje: 2864
Membru din: 22 Sep 2016, 21:40

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de Geronimo » 28 Iul 2021, 15:15

"accidentarea lui Koljic". Concluzia e ca fara jucatori buni(care pot suta, prelua, centra, dribla), nu te poti bate pentru trofee decat daca ai conjuncturi favorabile. Nu conteaza nivelul campionatului, pentru lupta la locul 1-2, iti trebuie jucatori care nu sunt curentati de minge. Linia de clasament la finalul campionatului spune multe , asta daca vrei sa fii obiectiv, ca doar nu te obliga nimeni. Noi putem ramane la fraze de genul: In conditiile potrivite soarele rasare. Nu e nevoie sa explicam care sunt conditiile potrivite.

In liga 1, intr-un un top al portariilor, noi unde ne aflam? La fundasii dreapta, stanga, centrali, etc. unde suntem? Oare avem pe fiecare post jucatori in top 3? Daca da, atunci cine e de vina daca avem un joc catastrofal?




Sent from my iPad using Tapatalk

cortinadampezzo
fanatic
fanatic
Mesaje: 3241
Membru din: 21 Iul 2013, 23:09

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de cortinadampezzo » 28 Iul 2021, 20:45

Oare de ce ?

UEFA a schimbat brigada de arbitri desemnată iniţial la meciul retur din turul 2 preliminar al Conference League, dintre Universitatea Craiova şi formaţia albaneză KF Laci. Brigada desemnată iniţial era din Italia, cu Massimiliano Irrati la centru, dar în cele din urmă duelul din Bănie va fi condus de o brigadă din Finlanda.

La centru va fi Mattias Gestranius, iar asistenţi: Mikko Alakare şi Veli-Matti Leppanen, în timp ce rezervă va fi Joni Hyttia. Delegatul UEFA la partida programată de la ora 21.30, pe „Ion Oblemenco”, fără spectatori, este Lamprini Dimitriou din Grecia, în timp ce observator de arbitri a fost delegat Jan Carlsen din Danemarca.

Bogho
suporter
suporter
Mesaje: 992
Membru din: 25 Aug 2004, 22:20

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de Bogho » 28 Iul 2021, 21:18

Fiindca a fost trimis la meciul din UCL Galatasaray - PSV Eindhoven care se joaca chiar acum.

Takeiteasy
fanatic
fanatic
Mesaje: 1035
Membru din: 02 Feb 2014, 02:50

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de Takeiteasy » 29 Iul 2021, 19:54

Cica Vina a ajuns la Craiova :

https://www.fanatik.ro/ionut-vina-a-aju ... a-19712967

Vedem ce-o fi. Fostii fecesebei au dezamagit in general la Craiova : Balasa, Qaka etc.

Tot in linkul de mai sus Prunea zice : "Mamut e o deziluzie la Craiova, nu are ce căuta la o echipă de top din România, deși s-au plătit mulți bani pe el". Rotaru asta e paralel total - sa dea multi bani pe o asa petarda. Ideea e ca exista investitii la Craiova - dar banii sint aruncati aiurea. Ce jucator promitator si cu potential de crestere, care a confirmat, a fost adus la Craiova in ultimii 3 ani ? Nici unul. Cum sa faci performanta fara sa ai scouting ca lumea ?

FreakBoy
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 725
Membru din: 10 Dec 2003, 11:57

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de FreakBoy » 29 Iul 2021, 20:01

Intrasem sa îi zic lui printisor ca azi nu avem voie cu spectatori, sa nu ne scoată ochii după meci ca am fost putini. Dar, Bobita, (ca tot se prinsa pana și un *****), știi ca nu e voie sa faci cont dublu, de ce insiști de pe asta? Măcar postează de pe contul tău.
Apropo de idioți si de oameni care vorbesc doar ca sa se audă vorbind, mai știe cineva ceva de che guevara?
I N I M I T A B I L I

fanucrv
fanatic
fanatic
Mesaje: 2214
Membru din: 20 Iun 2017, 10:40

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de fanucrv » 29 Iul 2021, 20:18

FreakBoy scrie:
29 Iul 2021, 20:01
Dar, Bobita, (ca tot se prinsa pana și un *****), știi ca nu e voie sa faci cont dublu, de ce insiști de pe asta? Măcar postează de pe contul tău.
:)( :)( :)( . Si eu l-aștept pe Bobby sa posteze de pe contul lui. Mai ales ca amandoi vrem un antrenor gen Dan Petrescu , care-i sa rupă cu bătaia pe domnișorii de la echipă.

dorumihnea2
fanatic
fanatic
Mesaje: 1753
Membru din: 25 Mai 2019, 10:15

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de dorumihnea2 » 30 Iul 2021, 17:01

Greu să mai găsești vreun topic neinvadat de booveni...... Așteptăm primele măsuri după ratarea calificării dar eu sper totuși să nu fie prea drastice până nu punem ceva în locul disponibilizaților. Eu cred că o trecere pe banca de rezerve a câte unui senator de drept e o măsură normală.

Geronimo
fanatic
fanatic
Mesaje: 2864
Membru din: 22 Sep 2016, 21:40

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de Geronimo » 30 Iul 2021, 17:24

Ce masuri?! Insistam cu acest 4-3-3 sau 4-2-3-1 ca asa vrea marele negustor. Nu ne-am lamurit si cu rezervele?! Asteptam cu sufletul la gura sa se puna la punct A. Ivanov, ca numai asa scapam de indispensabilul Bic. Erau colegi pe aici care credeau ca la nivel de juniori rupem tot. Se mirau de ce nu sunt promovati la echipa mare. Oare din cauza ghinionului a pierdut nationala cu Albania si Armenia? Ne dam seama cat se pricep la fotbal aia de o tin pe a lor, gen: "suntem peste albanezi/armeni/kazahi". :-(


Sent from my iPad using Tapatalk

BiancoAzzurro_AS.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1149
Membru din: 08 Feb 2019, 12:21

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de BiancoAzzurro_AS. » 30 Iul 2021, 17:57

Ne învârtim în jurul cozii... fără 4-5 achiziții bune (Vina întra la categoria plomba, nu a jucat de 2 ani totusi) vorbim pana ne plictisim pentru ca nu ai ce sa bagi în primul 11...

Daca pana sa plece cic mai avem nevoie de închizător și eventual o extrema dreapta.. acum și după accidentarea lui Ivan lista s-a mărit pt ca ne trebuie și interi și cred ca și fundas stânga

Arătăm cam nașpa ce sa ne mai coim, trebuie reconstrucție clar si consider ca avem bani și antrenor ca să ne apucam de treaba... din conducere dc pleacă cineva din partea mea ii urez succes în cariera

Geronimo
fanatic
fanatic
Mesaje: 2864
Membru din: 22 Sep 2016, 21:40

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de Geronimo » 30 Iul 2021, 18:04

Si cine e in conducere? Nimeni. Sa nu aud ca M. Popescu sau S. Cartu. Nu e nimeni cu putere de decizie. Dupa 7 ani stim cine decide.


Sent from my iPad using Tapatalk

R.E.N.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1572
Membru din: 18 Feb 2006, 13:33

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2021/2022

Mesaj de R.E.N. » 30 Iul 2021, 19:25

Problema e ca nu a fost in toti astia 7 ani asa. Cat era Geolgau la club, si mai ales in perioada in care nu a fost Cartu, am fost aproape de ce inseamna un club profesionist. Eu tot nu pot sa nu observ ca fix in perioada in care a lipsit Cartu am avut singurele mandate de antrenori care au rezistat mai mult de un an.de cand a revenit, am schimbat antrenorii pe banda rulanta, iar jucatorii au inceput sa dea afara antrenori. Mi-e greu sa cred ca n-are niciun merit in asta si ca singurul lui rol e de statuoe.

Imi pare rau, dar din lotul actual cred ca mai merita pastrati Baiaram, Koljic si Ivan. Restul... sa vina cineva sa reconstruiasca o echipa, si sa vina o conducere profesionista. Si daca Rotaru vrea sa se joace de-a gigi becali, sa vanda ce jucatori mai are, sa se care, iar clubul sportiv sa gaseasca alte variante de finantare. Am sperat pana acum doi ani ca o sa fim un exemplu de club profesionist in Romania, dar suntem pe tobogan la vale, in timp ce lautarii canta. Prefer sa o luam de la zero cu mai putini bani, dar o conducere profesionista, decat mizeriile si bataia de joc din ultimii doi ani.
Albastrul din inimile noastre este mai mare decat al cerului si al marilor la un loc!

Închis