Etapa 17. Universitatea Craiova - Fscb

Moderator: grup_moderatori

Închis

Mai avem șanse la titlu?

Da și ne luăm revanșa
11
55%
Nu prea, facem egal
2
10%
Adio, dar rămâi cu Știința
7
35%
 
Total votes: 20

Takeiteasy
fanatic
fanatic
Mesaje: 1035
Membru din: 02 Feb 2014, 02:50

Re: Etapa 17. Universitatea Craiova - Fscb

Mesaj de Takeiteasy » 01 Dec 2021, 22:31

fanatic16 scrie:
01 Dec 2021, 14:47
Takeiteasy scrie:
30 Noi 2021, 22:58
R.E.N. scrie:
30 Noi 2021, 16:40


La noi nu e vorba de instaurat, ci de continuat. De cand a plecat Mangia si, intamplator sau nu, de cand a revenit Cartu, antrenorii au fost tocati la Craiova. Daca pana acum exista scuza ca toti antrenorii de dupa Mangia au fost niste incercari, nu nume cu greutate, acum scuza aia nu mai exsita. Si chiar suntem bboii boilor daca incepem sa discutam despre schimbat antrenori. Lot, stabilitate, seriozitate si lavorare. Ca tot radeau toti imbbecilii de Mangia cand repeta asta. Nasul mai jos si la munca. Toata lumea, de la jucatori la presedinti.
Eu nu cred ca cineva discuta despre schimbat de antrenori. Dar exista niste semne de intrebare - si e OK ca lumea sa puna aceste intrebari. Ca asa progresezi. Cind ai un lot echilibrat, conditii exceptionale de pregatire si performezi mai slab ca in anii precedenti e normal sa-ti pui intrebari.

Eu nu prea am vazut antrenori tocati la Craiova. Piti a plecat singur; lui Marinos i s-a aratat usa pentru ca jocul era prea defensiv si pierduse cu Laci. La Bergodi a fost ceva ciudat - Bergodi trebuia sa continue, nu sa plece. Reghe a ratat doua obiective din 3 - returul cu Laci si campionatul - si pare sa fie sprijinit 100 %.

Pina la urma : a) echipa trebuie sa stea in top 3, b) sa cistige trofee (cupa cel putin), c) sa promoveze jucatori tineri, si d) sa faciliteze progresul jucatorilor din lot. e) Plus fotbal-sampanie :-)

Fara a)-e) va fi greu pentru orice antrenor sa stea la Craiova. Ca o ia proiectul la vale. Sa comparam lotul avut de Papi si Marinos sezonul trecut cu lotul lui Reghe de acum - diferenta consistenta. Asta inseamna si asteptari la rezultate macar similare daca nu mai bune.

P.S. Eu nu sint fanul vreunui antrenor - sint fan U Craiova. Daca boo vine ca antrenor si ne cistiga titlul plus grupele conference league, foarte bine atita timp cit echipa cistiga si progreseaza :laughing:
Tu ești cel puțin rău dacă i imputi lui reghe necalificarea cu laci, pentru ca el era decât de 3 zile la club vere, ce ai fi vrut sa schimbe in 3 zile?
A, ca rezultatele sunt sub așteptări acum da, iti dau dreptate, însă eu cred ca problema la noi consta si in foarte multa lipsa de șansă si presiune pusă aiurea pe antrenori de când a venit Cartu președinte. Insa vrei sa ti zic ceva, e o ironie a sortii dar anul trecut cu bergodi/papi/ouzo având un joc fara orizont la voia intamplarii am terminat anul calendaristic 2020 la 2 puncte de locul 1, iar anul asta cu un joc frumos, spectaculos, care atrage, cu cel mai bun atac al ligii 1 suntem la 17 puncte sub locul 1 aproape de finalul anului 2021.
Parerea mea e ca e vorba de bulan, amintiti va câte victorii trase de par am avut sezonul trecut, de la 1 0 urile chinuite ale lui bergodi la victoria total nemeritata din Gruia cu cfr cluj cand cfr ne a călărit aproape tot meciul si a dat tudorie gol in min 89.
Anul trecut se punea prea mult accentul pe defensiva iar anul asta se pune exclusiv pe ofensiva. Însă per total punctele tin foarte mult si de bulan ca daca facem o evidenta a ocaziilor si jocului avute in înfrângerile din sezonul actual nu meritam sa pierdem decât maxim 2 meciuri (cu fcsb 1 4 si cu uta arad) in timp ce cu botosani ocazii cu carul, cu cfr cluj ocazii rarisime ratate de ivan pe banda rulanta, cu farul ocazii ratate, cu Argeș rosu luat aiurea dar si ocazii mari ratate si cu fcsb joc bun si goluri luate aiurea pe erori de liga 5
Meciurile se cistiga pe goluri, nu pe ocazii. Daca noi jucam pe atac si avem aparare varza, meciurile noastre vor fi spectaculoase :-) Asa facea si Gaz Metan cu Teja la timona.

Daca o echipa da goluri din jumatati de ocazie poate ca echipa asta arata mai multa concentrare, constanta si valoare pina la urma. Nu trebuie sa-ti creezi 10 ocazii - creaza 2-3 si concentreaza-te sa finalizezi. Daca tu iti consumi energia tot timpul alergind spre poarta adversa, mai ai concentrare sa finalizezi toate ocaziile alea ? Unii pot sa faca asta, altii nu. Tu ca antrenor trebuie sa vezi ce jucatori ai si sa adaptezi tactica de joc.

Aduci vorba de meciul cistigat la CFR Cluj cu Tudorie marcind spre final. In acel meci Craiova a condus cu 1-0 la pauza totusi.

Nu poate fi tot timpul vorba de bulan - e vorba de inspiratia antrenorilor, tactica de joc, concentrare etc etc. Cu Marinos la timona Craiova a facut un 0-0 la FCSB acasa intr-un meci dominat de ai nostri, ocazii destule ratate, inclusiv penalty ratat de Cic. Bulanul il ai azi, miine nu-l ai.

P.S. Reghe a acceptat sa stea pe banca la returul cu Laci. Daca ne calificam, avea si el merite, nu ? :-) Echipa a avut mai putine ocazii comparativ cu meciul tur, si Reghe a gresit neriscind sa joace cu 2 atacanti.

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Etapa 17. Universitatea Craiova - Fscb

Mesaj de Paul » 02 Dec 2021, 06:38

Zici ca nu ai nimic cu Reghe, dar ii tii socoteala pe toate partile, il expui asa cum e ca sa nu cumva sa i se urce la cap, cam asa ceva.
In fine, fiecare vede lucrurile diferit, eu unul sunt multumit de jocul pe care il are echipa cu el, in proportie de 90%, cu diferenta de corectat in ceea ce priveste apararea si gafele ei. Nu stiu ce anume vrei sa demonstrezi si ce alternative ai de sugerat, ca vad ca pusesi si "articolul" ala cu Tzanga Uraganul ca sa il demasti total pe Reghe, dar cred ca ar fi o mare tampenie ca in urma efortului concertat al presei care toarna gaz pe foc in atmosfera actuala, dupa iesirea din cursa pentru titlu, sa se ajunga la indepartarea antrenorului.
Om fi avut anumite rezultate cu Marinos, dar sincer jocul nu ne dadea sperante decat la ciupeala, speculativ la maxim, inchis si fara urma de spectacol, chiar sa fie asta ce ne dorim?

asmodeU
junior
junior
Mesaje: 93
Membru din: 27 Noi 2021, 09:30

Re: Etapa 17. Universitatea Craiova - Fscb

Mesaj de asmodeU » 02 Dec 2021, 09:23

tEasy de ce nu-ti iei tu licenta Pro sa te faci antrenor, vad ca te pricepi ? Nu serios, simti problema si esti inclinat spre perfectionism.

Geronimo
fanatic
fanatic
Mesaje: 2864
Membru din: 22 Sep 2016, 21:40

Re: Etapa 17. Universitatea Craiova - Fscb

Mesaj de Geronimo » 02 Dec 2021, 10:51

Fotbalul nu e matematica. E ca viata, complicata si cu multe aspecte. :-)

Sent from my SM-G985F using Tapatalk


Guardiola
suporter
suporter
Mesaje: 716
Membru din: 07 Mai 2006, 22:33

Re: Etapa 17. Universitatea Craiova - Fscb

Mesaj de Guardiola » 05 Dec 2021, 19:23

Am rămas cu un gust amar după meci că toți suporterii. Clar nu meritam sa luam bătaie dar sunt multe lucruri pe care trebuie sa le îndreptăm in caz că vrem sa speram la titlu. Nu știm să jucăm fazele fixe, cred că avem sub 1% procent de goluri din cornere și lovituri directe/indirecte. Nu știm să ne apărăm cu toată echipa. Au fost 2-3 faze cu mijlocașii care uitau sa dubleze sau sa marcheze omul de langa ei. De acum in colo când ciobanul mai da jucători nu are rost sa îi mai luam noi că e clar de ce ii da. Daca vrem sa-l vindem pe Screciu din nou mai bine îl facem din nou închizător. Nu poți să zici că tragi la campionat dar bagi jucători tineri pe care speri să scoți diferența dintre cheltuieli și venituri. Suntem echipă de locul 3 și de cupa in caz că ies celelalte și nu te împiedici prea rău cu cei rămași. Ceapa degerata pe care o avem e mai bună decât toti ceilalți mijlocași la un loc. Concluzia e simpla, vedem cu cine cădem în cupa vedem pe cine mai vindem peste 2 milioane și poateai nimerim.un antrenor că Mantia care sa îl învețe tactica pe fotbalistul roman.
FORZZA STIINTA !!! , si la bine si la rau

Takeiteasy
fanatic
fanatic
Mesaje: 1035
Membru din: 02 Feb 2014, 02:50

Re: Etapa 17. Universitatea Craiova - Fscb

Mesaj de Takeiteasy » 05 Dec 2021, 19:59

Guardiola scrie:
05 Dec 2021, 19:23
Am rămas cu un gust amar după meci că toți suporterii. Clar nu meritam sa luam bătaie dar sunt multe lucruri pe care trebuie sa le îndreptăm in caz că vrem sa speram la titlu. Nu știm să jucăm fazele fixe, cred că avem sub 1% procent de goluri din cornere și lovituri directe/indirecte. Nu știm să ne apărăm cu toată echipa. Au fost 2-3 faze cu mijlocașii care uitau sa dubleze sau sa marcheze omul de langa ei. De acum in colo când ciobanul mai da jucători nu are rost sa îi mai luam noi că e clar de ce ii da. Daca vrem sa-l vindem pe Screciu din nou mai bine îl facem din nou închizător. Nu poți să zici că tragi la campionat dar bagi jucători tineri pe care speri să scoți diferența dintre cheltuieli și venituri. Suntem echipă de locul 3 și de cupa in caz că ies celelalte și nu te împiedici prea rău cu cei rămași. Ceapa degerata pe care o avem e mai bună decât toti ceilalți mijlocași la un loc. Concluzia e simpla, vedem cu cine cădem în cupa vedem pe cine mai vindem peste 2 milioane și poateai nimerim.un antrenor că Mantia care sa îl învețe tactica pe fotbalistul roman.
De acord. Toti zicem ca Becali e prost, dar asta prost nu e. Toti analistii pe la TV ziceau acum citeva luni ca s-a pacalit ca ni l-a dat pe Vina - dar uite ca cu Vina si Cretu Becali a avut ochi. Asta e - n-avem minte la partea de scouting si nici Reghe nu prea a stiu sa ajute (Cretu a fost ideea lui).

Închis