Etapa 17. Universitatea Craiova - Fscb

Moderator: grup_moderatori

Închis

Mai avem șanse la titlu?

Da și ne luăm revanșa
11
55%
Nu prea, facem egal
2
10%
Adio, dar rămâi cu Știința
7
35%
 
Total votes: 20

Takeiteasy
fanatic
fanatic
Mesaje: 1035
Membru din: 02 Feb 2014, 02:50

Re: Etapa 17. Universitatea Craiova - Fscb

Mesaj de Takeiteasy » 29 Noi 2021, 08:28

fabius_2014 scrie:
28 Noi 2021, 22:54
Cred ca nu Campanu a fost problema in meciul asta.
Reghe a spus dupa meci ca a fost greseala lui Cimpanu la golul 3 - nu a coborit in defensiva sa-l urmareasca pe Budescu.

fanucrv
fanatic
fanatic
Mesaje: 2214
Membru din: 20 Iun 2017, 10:40

Re: Etapa 17. Universitatea Craiova - Fscb

Mesaj de fanucrv » 29 Noi 2021, 08:36

Takeiteasy scrie:
29 Noi 2021, 00:59
Ma uitam la golul 3 al FCSB-ului : la acea faza FCSB avea 7 (!) jucatori in careul nostru, citiva nemarcati. La acea faza erau 8 jucatori ai nostri in careul propriu, se marcau unii pe altii !, 7 jucatori de la FCSB in careul nostru, plus altul nemarcat la un metru in afara careului nostru.

Cind FCSB muta 7 jucatori in careul nostru (plus al optulea la un metru in afara careului nostru) in minutul 91 pe faza de atac, inseamna ca au dorit mult sa cistige. Eu ma intreb - a avut Craiova vreodata 7 jucatori in careul FCSB in acest meci, plus altul la un metru in afara careului, adica 8 jucatori in preajma portii adverse ?

Golul asta marcat nu pare a fi ghinion - o echipa se apara incredibil de prost, si alta se arunca cu toata echipa in atac in minutul 91, pentru ca isi doreste mai mult.
Nu doar dorința, dar si potenta fizică. De vrut , sint sigur ca au vrut si ai noștri ,dar mai trebuie si sa poți.

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Etapa 17. Universitatea Craiova - Fscb

Mesaj de Paul » 29 Noi 2021, 08:49

Takeiteasy scrie:
29 Noi 2021, 08:27

Nimeni nu il vrea demis pe Reghe si Cirtu nu schimba antrenori sau aduce / da afara jucatori la echipa asta. Cirtu isi prezinta parerile doar cind e intrebat - mai multe nu spun.
Asa sa fie, desi eu as astepta un rol activ din partea presedintelui, nu doar consultativ, si as prefera sa nu fie nici impulsiv daca se poate, ca sa si reusim sa construim ceva.
Ma rog, ne dam si noi cu parerea, ca ne pasa.
Nu stiu ce planuri avem cu fundasii centrali, ca Marius Constantin nu poate juca inca 5 ani, Gaman are si el 32 de ani, ca si Papp, iar Balașa e tras pe dreapta. Cu Screciu se forțeaza dar asta costă. Macar sa puna la punct apararea in restul sezonului, si tot e ceva, poate ne strecuram in Conference League cumva, n-o fi chiar imposibil.
Nistor face si el 34 de ani, nu e chiar la final dar ne trebuie om in locul lui, Mateiu e parcat si batran.
Vladoiu a fost sacrificat si nu inteleg de ce, de Mitran nu am mai auzit nimic si jucam cu Vatajelu pe dreapta, nu ca solutie de avarie, ci pe bune, cum era si cu Briceag.
Cred ca e nevoie de solutii pe posturile astea, incepută o schimbare, ca in afara de cupa si poff nu mai exista miza - sa fie asta miza si obiectivul atunci.

cortinadampezzo
fanatic
fanatic
Mesaje: 3241
Membru din: 21 Iul 2013, 23:09

Re: Etapa 17. Universitatea Craiova - Fscb

Mesaj de cortinadampezzo » 29 Noi 2021, 09:03

Despre campionat nu mai e nimic de spus, s-a terminat pentru noi. Cupa ramane un obiectiv.

Reghe este un antrenor bun , si Marinos era, si Mangia era, pe hartie au cam aceleasi performante. Dar toti trei au/au avut limitele lor. Nu cred ca antrenorii au fost o problema in ultimi 5-6 ani ci faptul ca nu stim sa facem scouting.

Trebuie sa nu pierdem POFF acum. cred ca asta e obiectivul. Daca nu luam 4 pct in urmatoarele 2 meciuri avem sanse mari sa iesim din poff.

CFR si-a aranjat titlu dupa 17 etape. Dupa 17 etape are 17 puncte avans fata de tine. Deci cand noi am avut victorie de 3 puncte, cfr a facut 4 puncte in aceeasi etapa :lol:

dorumihnea2
fanatic
fanatic
Mesaje: 1753
Membru din: 25 Mai 2019, 10:15

Re: Etapa 17. Universitatea Craiova - Fscb

Mesaj de dorumihnea2 » 29 Noi 2021, 13:10

Nu știu dacă a sesizat cineva aseară cum alunecau ai nostrii pe teren de parcă aveau patine în picioare. Până la pauză mai înțeleg dar după să nu ai pereche de schimb nu știu ce să zic. De jucători ce să zic....și - au dorit victoria, s-au dăruit dar nu au valoare și mentalitate cel puțin o seamă din ei..... Eu cred că probabil s-au învățat să fie ciuca bătăilor cu oile sau CFR.... Nu au mentalitatea pt astfel de meciuri și dacă se încearcă aducerea unor jucători eu cred că ne-ar trebui câțiva cu ceva titluri sau meciuri jucate în cupe, jucători obișnuiți cu performanța.

asmodeU
junior
junior
Mesaje: 93
Membru din: 27 Noi 2021, 09:30

Re: Etapa 17. Universitatea Craiova - Fscb

Mesaj de asmodeU » 29 Noi 2021, 13:26

Am urmarit meciul din sectorul 7. Undeva deasupra mea era un grup de tineri 18-21 de ani. Au stat tot meciul absenti dar cu ochii pe telefoane.
La golul FCSB-ului din ultimul minut s-au bucurat dar din pozitia stand jos.
Jucasera la pariuri.
Multa lume depravata in Craiova, echipa lui Mititelu nu are multi fani dar sunt multi craioveni absenti si care si-au pierdut interesul pentru fotbal. Tinerii ce sa mai spun, prefera sa o arda printre blocuri decat sa vina la meci.
Razboiul turchinetilor trebuie sa inceteze. Am asteptat un prieten pret de 15 minute la poarta 9. Multi turchineti dau rateuri iar lumea sare peste. Unii reusesc sa intre si pe dedesubt.

fanucrv
fanatic
fanatic
Mesaje: 2214
Membru din: 20 Iun 2017, 10:40

Re: Etapa 17. Universitatea Craiova - Fscb

Mesaj de fanucrv » 29 Noi 2021, 15:27

Nu stiu daca baietii ăia jucasera la pariuri sau mai degrabă erau fcsb iști. Tinerii astia au deschis ochii pe fotbal , cu vreo 10 ani in urma, cand erau copii si am un amic profesor de sport care-mi spunea ca trei sferturi dintre băieții din ciclul primar, tineau cu steaua. Cam asta a fost mostenirea lăsată de mititelu, care acum s-a intors sa fie sigur ca se alege praful de tot fenomenul fotbalistic din orașul ăsta.

asmodeU
junior
junior
Mesaje: 93
Membru din: 27 Noi 2021, 09:30

Re: Etapa 17. Universitatea Craiova - Fscb

Mesaj de asmodeU » 29 Noi 2021, 15:36

Se poate sa ai dreptate, copiii tin cu echipa castigatoare iar FCSB era acum 8-10 ani in voga. Desi sa-ti spun drept Steaua a facut multi prozeliti in orasul nostru dupa '86. S-ar putea acei tineri sa fi avut si o trasatura din familie. Oricum ma scarbeste orasul asta din ce in ce mai mult. Oameni slabi, perversi, schimbatori.

robertc
suporter
suporter
Mesaje: 913
Membru din: 19 Aug 2013, 09:34

Re: Etapa 17. Universitatea Craiova - Fscb

Mesaj de robertc » 29 Noi 2021, 15:54

Am sesizat si eu asera o gramada care faceu poze cu wcsbistii...pacat

asmodeU
junior
junior
Mesaje: 93
Membru din: 27 Noi 2021, 09:30

Re: Etapa 17. Universitatea Craiova - Fscb

Mesaj de asmodeU » 29 Noi 2021, 16:26

Da-i in gura ma-sii, oameni slabi, se ataseaza de echipe cu rezultate, nu au niciun pic de mandrie fata de istoria orasului lor, locurilor in care au trait/traiesc.

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Etapa 17. Universitatea Craiova - Fscb

Mesaj de Paul » 29 Noi 2021, 16:27

Si eu zic ca e opera lui Mititelu in mare masura, ne-a privat de fotbal in Craiova, inca dinainte de dezafiliere, iar copiii nu au pomenit de Craiova, asa ca au dat-o cu Steaua, ca vorba aia, era Selgrosul plin de coperti de caiete si de carti cu Steaua, si nu zic la misto, ani de zile a fost asa.
Orasul e material de manipulare si de invrajbire, presa isi freaca mainile sa vada ca exista doua echipe care se urasc de moarte in Craiova, alimenteaza cum pot toti in ziare si la tv aceste animozitati, tot ce pot sa sper este ca Mititelu va face ce stie el cel mai bine, si anume sa se certe cu toti, sa ramana falit si sa retrogradeze. Nu ne scapam de raia asta.
Indiferent de situatia asta total nedorita, eu zic ca la noi este publicul cel mai devotat, in ciuda tuturor acestor dezbinari. Nu cred ca cei cativa sclavi ai EFM reprezinta orasul, desi sunt enorm de multi fata de ce ar trebui, adica nu ar trebui sa fiu niciunul, dar na, asta e.
Echipa asta a trecut prin multe si eu zic ca de la renastere suntem pe drumul cel bun. Nu s-a reusit mai mult dar eu cred ca se vrea si se incearca mai mult, si asta e tot ce pot sa sper.

asmodeU
junior
junior
Mesaje: 93
Membru din: 27 Noi 2021, 09:30

Re: Etapa 17. Universitatea Craiova - Fscb

Mesaj de asmodeU » 29 Noi 2021, 16:49

Se plang dintre ai nostri ca panaramele pe facebook, precum muierile: "- Eu am obosit sa tin cu echipa asta!".
Du-te-n gura ma-tii, dracu te pune sa tii cu ei ! Ia-o pe Bayern, stai la TV cu berea in mana, fular alb-rosu la gat si simte-te campion, distrusule !

fabius_2014
fanatic
fanatic
Mesaje: 2831
Membru din: 06 Apr 2019, 15:49

Re: Etapa 17. Universitatea Craiova - Fscb

Mesaj de fabius_2014 » 29 Noi 2021, 16:54

asmodeU scrie:
29 Noi 2021, 15:36
S-ar putea acei tineri sa fi avut si o trasatura din familie. Oricum ma scarbeste orasul asta din ce in ce mai mult. Oameni slabi, perversi, schimbatori.
Eu cred ca romanii, in general, au devenit slabi, perversi, schimbatori si as adauga eu, extrem de ignoranti. Tineretul nu mai citeste nimic, informatiile sunt obtinute doar de pe retelele de socializare, cultura asisderea si uite asa, usor, usor devenim o populatie, o turma si nu mai suntem un popor. Asta ca tot vine Ziua Nationala

fabius_2014
fanatic
fanatic
Mesaje: 2831
Membru din: 06 Apr 2019, 15:49

Re: Etapa 17. Universitatea Craiova - Fscb

Mesaj de fabius_2014 » 29 Noi 2021, 17:11

Paul scrie:
29 Noi 2021, 16:27
Si eu zic ca e opera lui Mititelu in mare masura, ne-a privat de fotbal in Craiova, inca dinainte de dezafiliere, iar copiii nu au pomenit de Craiova, asa ca au dat-o cu Steaua, ca vorba aia, era Selgrosul plin de coperti de caiete si de carti cu Steaua, si nu zic la misto, ani de zile a fost asa.
Orasul e material de manipulare si de invrajbire, presa isi freaca mainile sa vada ca exista doua echipe care se urasc de moarte in Craiova, alimenteaza cum pot toti in ziare si la tv aceste animozitati, tot ce pot sa sper este ca Mititelu va face ce stie el cel mai bine, si anume sa se certe cu toti, sa ramana falit si sa retrogradeze. Nu ne scapam de raia asta.
Indiferent de situatia asta total nedorita, eu zic ca la noi este publicul cel mai devotat, in ciuda tuturor acestor dezbinari. Nu cred ca cei cativa sclavi ai EFM reprezinta orasul, desi sunt enorm de multi fata de ce ar trebui, adica nu ar trebui sa fiu niciunul, dar na, asta e.
Echipa asta a trecut prin multe si eu zic ca de la renastere suntem pe drumul cel bun. Nu s-a reusit mai mult dar eu cred ca se vrea si se incearca mai mult, si asta e tot ce pot sa sper.
Cu multi ani in urma, Mititelu spunea intr-un interviu ca patronul Universitatii Craiova este cel mai puternic om din Oltenia. Dupa cum se observa si azi, sunt oameni politici care se gudura pe langa cluburile de fotbal, tocmai pentru a obtine niste voturi. In joc sunt multi bani pe care Mititelu simte ca ii poate obtine daca in Craiova ramane doar echipa lui.

Si eu cred ca suntem pe drumul cel bun, am rabdare, ma bucur ca nu traim cu spaima falimentului, dar sper ca intr-un viitor apropiat sa facem o figura frumoasa in Europa si sa luam titlu. Ma deranjeaza rau infrangerile cu FCSB .

Iancu Magheru
fanatic
fanatic
Mesaje: 1380
Membru din: 27 Mai 2021, 11:40

Re: Etapa 17. Universitatea Craiova - Fscb

Mesaj de Iancu Magheru » 29 Noi 2021, 17:30

Eu nu am ce să ii reproșez lui Reghe. Am fost praf in apărare, dar nu din vina lui. Pigliaceli a făcut cel mai slab meci al lui de cand e la Craiova. Eu stiu ca nu e in stare sa iasă pe centrari, dar nici chiar in halul ăsta, la meci cu asemenea miză. Și Screciu a fost jalnic de tot, dar iarăși, l-am văzut și jucand bine și nu cred ca se aștepta cineva să fie zăbăuc tocmai acum. Meciul a fost foarte spectaculos, am trăit golurile mai intens decat la orice meci de pe teren propriu sezonul ăsta. După pauză am intrat cu tancurile peste ei, eu nu stiu ce antrenor ar fi putut să ii mobilizeze mai bine de atât, pur și simplu i-am sufocat pe fcsbiști vreo 20 de minute. In mod normal trebuia să fie minim egal la ce s-a jucat, dar norocul a ținut și acum cu oile.
Mai văd pe aici niște comentarii virulente legate de oltenii steliști/fcsbiști. Cunosc si eu destui, ba chiar cunosc câțiva dinamoviști de aici din Craiova. Succesul e atractiv, e normal ca echipele mari să fie foarte populare și asta nu e numai la noi. In Franța de exemplu până prin 2012 2013, Marseille era de departe cel mai popular club, iar in ziua de azi cred ca chiar si in Marsilia sunt droaie de fani PSG. Fenomenul e normal, doar nu ați vrea să țina cu niște looseri. Pur ipotetic, daca am lua noi 2 titluri și fcsb sa pice prin zona play-out in cativa ani, iar dinamo in ligi inferioare, prin 2030 Universitatea ar fi cea mai iubita echipa din țară și inclusiv in București. Mai vedem, poate nu e așa nerealist scenariul :))

Închis