Etapa 19. Voluntari - Universitatea Craiova

Moderator: grup_moderatori

Închis

Mateiu al nostru este mai tare la bautura decat Tamas

+3 Cu siguranta Mateiu il baga sub masa
17
77%
+1 Sunt amandoi la fel de buni
1
5%
0 Nu degeaba Tamas a jucat la Dronkaster
4
18%
 
Total votes: 22

manex
fanatic
fanatic
Mesaje: 9783
Membru din: 17 Oct 2003, 23:21

Re: Etapa 19. Voluntari - Universitatea Craiova

Mesaj de manex » 11 Dec 2021, 21:25

Nu stiu de ce va luati de Vladoiu sau Screciu. Nu au jucat rau, s-au implicat.. La mijloc a fost buba. Si va zic ce am vazut din tribuna. E nedrept sa ne luam de Vladoiu sau Screciu.

Trimis de pe al meu ELE-L29 folosind Tapatalk

Am zis!!

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3512
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Etapa 19. Voluntari - Universitatea Craiova

Mesaj de Paul » 11 Dec 2021, 21:27

Eu nu inteleg o chestie, indiferent cine pe cine are in marcaj, daca trece o minge prin careu, aproape de poarta si din care se poate inscrie, iar tu esti fundas si daca sari la cap poti sa o dai departe, de ce nu o dai departe?
O bubui nene sa nu se vada, mingea nu cade si nu e atinsa in careu de adversar, nu asta e regula de baza?
Am pierdut tot pe niste goluri absolut penibile si relativ usor de evitat. Adica nici nu ne-a dominat si nici nu ne-a surprins nimeni cu adevarat!
Foarte enervant!

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3512
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Etapa 19. Voluntari - Universitatea Craiova

Mesaj de Paul » 11 Dec 2021, 21:44

Si mai e un motiv pentru care am tot pierdut - pasele la portar pe post de suturi pe care le-a dat Bairam.
Noroc ca semifinalele sunt in primavara, sper macar sa prindem play offul.

asmodeU
junior
junior
Mesaje: 93
Membru din: 27 Noi 2021, 09:30

Re: Etapa 19. Voluntari - Universitatea Craiova

Mesaj de asmodeU » 11 Dec 2021, 21:49

Trebuie sa jucam la 2 capete: Cupa + Locul 3. Locul 3 e baraj dar jucam finala barajului, un singur meci parca pe terenul celui de pe locul 3.

manex
fanatic
fanatic
Mesaje: 9783
Membru din: 17 Oct 2003, 23:21

Re: Etapa 19. Voluntari - Universitatea Craiova

Mesaj de manex » 11 Dec 2021, 22:22

La incalzire in afara de Ivan, care tragea niste torpile, restul incercau sa dea plasat. Baiaram la fel trage si la antrenament, sunt sigur

Trimis de pe al meu ELE-L29 folosind Tapatalk

Am zis!!

Takeiteasy
fanatic
fanatic
Mesaje: 1035
Membru din: 02 Feb 2014, 02:50

Re: Etapa 19. Voluntari - Universitatea Craiova

Mesaj de Takeiteasy » 11 Dec 2021, 22:58

manex scrie:
11 Dec 2021, 22:22
La incalzire in afara de Ivan, care tragea niste torpile, restul incercau sa dea plasat. Baiaram la fel trage si la antrenament, sunt sigur

Trimis de pe al meu ELE-L29 folosind Tapatalk
Se pare ca e chestie de antrenament, nu ? Eu vad ca aceasta echipa nu e antrenata ca lumea.

fc calu - Voluntari 0-2 (primul gol marcat dupa un corner, faza fixa)
Voluntari - U Craiova 1-1 (golul gazdelor marcat dupa faza fixa, corner)

Astea nu sint intimplari. Echipele trebuie sa antreneze apararea si fazele fixe.

Eu vad ca Reghe a adus agresivitatea pozitiva in jumatatea adversa; de exemplu cele doua goluri marcate echipei fcsb recent au venit dupa doua interceptii in jumatatea adversa. Dar daca alte chestii nu sint exersate - joci simplu in aparare, antrenezi faza de aparare, atrenezi fazele fixe (sa dai gol si sa te aperi) etc. - ce mai conteaza ?

P.S. Gaz Metan - FCSB 0-1 in seara asta. Golul FCSB marcat dupa un corner ! De aia n-are ursul coada si Craiova rezultate...

dorumihnea2
fanatic
fanatic
Mesaje: 1782
Membru din: 25 Mai 2019, 10:15

Re: Etapa 19. Voluntari - Universitatea Craiova

Mesaj de dorumihnea2 » 11 Dec 2021, 23:07

Apropo de fcsb... M-am uitat vreo 15 minute la meciul lor și am văzut 3 simulări ale lui Popescu și Tănase soldate cu 3 lovituri libere la marginea careului. Noi astăzi cred că am avut o singură lovitură liberă de pe la 30 m în tot meciul.

dorumihnea2
fanatic
fanatic
Mesaje: 1782
Membru din: 25 Mai 2019, 10:15

Re: Etapa 19. Voluntari - Universitatea Craiova

Mesaj de dorumihnea2 » 11 Dec 2021, 23:16

manex scrie:
11 Dec 2021, 21:25
Nu stiu de ce va luati de Vladoiu sau Screciu. Nu au jucat rau, s-au implicat.. La mijloc a fost buba. Si va zic ce am vazut din tribuna. E nedrept sa ne luam de Vladoiu sau Screciu.

Trimis de pe al meu ELE-L29 folosind Tapatalk
La Screciu azi am văzut 3 gafe f mari care era să ne coste și anume faza cu penalty ul lor unde a întrat imprudent, a mai pierdut mingea în stânga și a întrat unu în careu dar am avut noroc plus încă una dar care acum nu mi-o amintesc. Nu contest determinarea lui și faptul că e muncitor dar e frustrant frate să tot luăm goluri pe greșeli mari.

fanucrv
fanatic
fanatic
Mesaje: 2227
Membru din: 20 Iun 2017, 10:40

Re: Etapa 19. Voluntari - Universitatea Craiova

Mesaj de fanucrv » 11 Dec 2021, 23:17

Daca as fi ziarist, la conferința de presă l-as intreba pe antrenor, indiferent care este ăla, daca exista un program pentru eliminarea diferitelor carențe ale jucătorilor. De exemplu Bairam e incapabil sa suteze decent la poarta, Campanu nu-si folosește niciodata dreptul, fundasi laterali nu sunt in stare sa dea o centrare, etc etc. Nu există compartiment in echipă ,care sa nu aiba jucatori care nu stăpânesc procedee de joc sau de pozitionare in teren. Numai spun de fazele fixe din atac si apărare si exersarea in mod serios a loviturilor libere si de la 11 m. Odata cu plecarea lui Cicaldau nu am mai dat vreun gol dintr-o lovitură libera. Eu cred ca lucrurile astea trebuiesc antrenate zi de zi si sunt convins ca nu se întâmplă pentru ca se vede pe teren in timpul jocurilor.
Si inca ceva :nu stiu cine face antrenament cu portarii , dar Lazar este efectiv o umbra a jucatorului de la Astra.
Last edited by fanucrv on 11 Dec 2021, 23:31, edited 1 time in total.

Takeiteasy
fanatic
fanatic
Mesaje: 1035
Membru din: 02 Feb 2014, 02:50

Re: Etapa 19. Voluntari - Universitatea Craiova

Mesaj de Takeiteasy » 11 Dec 2021, 23:23

dorumihnea2 scrie:
11 Dec 2021, 23:16
manex scrie:
11 Dec 2021, 21:25
Nu stiu de ce va luati de Vladoiu sau Screciu. Nu au jucat rau, s-au implicat.. La mijloc a fost buba. Si va zic ce am vazut din tribuna. E nedrept sa ne luam de Vladoiu sau Screciu.

Trimis de pe al meu ELE-L29 folosind Tapatalk
La Screciu azi am văzut 3 gafe f mari care era să ne coste și anume faza cu penalty ul lor unde a întrat imprudent, a mai pierdut mingea în stânga și a întrat unu în careu dar am avut noroc plus încă una dar care acum nu mi-o amintesc. Nu contest determinarea lui și faptul că e muncitor dar e frustrant frate să tot luăm goluri pe greșeli mari.
Screciu ar fi trebuit imprumutat la o echipa de liga 1 sau chiar de liga 2 sa joace fundas central si sa creasca in aceasta pozitie, macar jumate de an. Nu poti sa sacrifici un campionat ca sa-l cresti pe Screciu intr-o pozitie atit de importanta pentru echipa.

Sau il dai la echipa a doua sa joace doua luni meci de meci fundas central si sa se maturizeze un pic. Lucrezi cu el acolo - pozitionarea in teren, jocul simplu, jocul aerian etc. Mi se pare fabulos ca se cheltuiesc 9 milioane de Euro buget anul asta sa-l invatam pe baiatul asta sa joace fundas central.

fabius_2014
fanatic
fanatic
Mesaje: 2880
Membru din: 06 Apr 2019, 15:49

Re: Etapa 19. Voluntari - Universitatea Craiova

Mesaj de fabius_2014 » 11 Dec 2021, 23:26

dorumihnea2 scrie:
11 Dec 2021, 23:07
Apropo de fcsb... M-am uitat vreo 15 minute la meciul lor și am văzut 3 simulări ale lui Popescu și Tănase soldate cu 3 lovituri libere la marginea careului. Noi astăzi cred că am avut o singură lovitură liberă de pe la 30 m în tot meciul.
Ai vazut vreun cartonas galben pentru simulare la FCSB ? Noua ne-au dat un cartonas pentru ... nimic.

Takeiteasy
fanatic
fanatic
Mesaje: 1035
Membru din: 02 Feb 2014, 02:50

Re: Etapa 19. Voluntari - Universitatea Craiova

Mesaj de Takeiteasy » 12 Dec 2021, 02:36

Cosmin Staicu este dur pe cvlpress.ro (https://cvlpress.ro/12.12.2021/stiinta- ... voluntari/) :

Lazar 4 – Screciu 5, Papp 5, Bălaşa 4 (Căpăţână ’62) 5 – Vlădoiu 4 (Fedele ’79), Creţu 3 (Cîmpanu ’62) 4, Nistor 5, Vătăjelu 5 – Gustavo 4, Ivan 5, Baiaram 4 (Vână ’68) 5.

Pentru prima data, Vina are cea mai mare nota din echipa Craiovei la un meci oficial :-)

Totusi nu sint de acord 100 % cu perspectiva lui Cosmin.

El scrie : "Deşi n-a fost cu nimic inferioară adversarului, Universitatea n-a reuşit să-şi impună jocul, complăcându-se în ideea de luptă surdă dintre careuri, iar ocaziile au fost practic inexistente."

Totusi raportul de suturi pe poarta a fost 5-1 pentru Craiova dupa sofascore. Au fost citeva ocazii foarte bune in afara de golul marcat : Papp (repriza 1), Baiaram (repriza 1), Baiaram (repriza 2 - din pasa lui Ivan), bara lui Ivan in repriza 2, chiar ocazia lui Gustavo din repriza 2 cind a foat aproape sa marcheze din fata portii.

Cosmin mai zice : "E adevărat, distanţa faţă de primele două clasate este dată în primul rând de strategia ratată de mercato, după cedarea lui Cicâldău, pe 6 milioane de euro, nefiind adus niciun jucător de clasă, ca substitut, dar valoarea lotului nu este totuşi la limita play-out-ului"

Da - fata de campionatul trecut l-am pierdut pe Cic, dar i-am adus si readus pe Gaman, Gustavo, Houri, Markovic, Koljic (revenit) etc. etc. - ca sa-i numesc doar pe cei care au avut un impact clar pozitiv. FCSB l-a vindut pe Morutan, si Coman a lipsit aproape tot acest campionat; pai toate achizitiile FCSB n-au costat la un loc cit s-a platit pentru imprumutul lui Houri . Ce investitii mari a facut FCSB ? Ce investitii mari a facut si CFR in comparatie cu sezonul trecut ? Diferenta mare fata de primele 2 clasate e data de lipsa de rezultate a Craiovei - jucatorii nu par sa progreseze, parca nu prea multi sint in forma, o tactica de joc care nu a adus puncte etc. (da - mai sint si subterane, si arbitraje etc.). Si primul responsabil e clar managerul clubului, Rotaru. Sper sa vada unde a gresit si sa corecteze ce se poate - desi mi se pare ca are o doza de naivitate. El spunea recent ca spera ca pauza de iarna sa rezolve problemele de exprimare a echipei. Asta e naivitate 100 %. Pregatirea de iarna va fi undeva la 2.5 saptamini. Au fost destule pauze in ultimele 3-4 luni cauzate de actiunile echipei nationale - toate pauzele cam de 2 saptamini. Pai daca pauzele alea n-au produs nimic bun, inca o pauza de aceeasi lungime va produce miracole ? Nu - evident.

Mi se pare ca Rotaru vrea 3 chestii :
- echipa sa joace frumos, ofensiv, fotbal sampanie;
- echipa sa faca rezultate;
- echipa sa creasca noi jucatori pentru vinzari.

Cred ca astea 3 nu se pot face la Craiova. Poate ca e bine sa te focusezi pe 1-2 chestii, ca toate 3 nu se poate. FCSB de acum exact un an - cu Man, Octavian Popescu in forma, Morutan, Coman, Tanase etc. - era echipa pentru cele 3 obiective de mai sus, si o echipa care probabil ar fi aratat foarte bine cu Neubert si Reghe. Dar Craiova de azi nu poate face asta, in opinia mea.

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3512
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Etapa 19. Voluntari - Universitatea Craiova

Mesaj de Paul » 12 Dec 2021, 08:08

Mie mi s-ar parea simplu de rezolvat ce nu merge acum, dar probabil nu e asa de simplu din moment ce persista.
Cred ca in primul rand ar trebui ca apararea, in mod particular la fazele fixe gen cornere, sa joace extrem de simplu, si sa bubuie tot din careu, pentru ca altfel luam gol, s-a intamplat asta de nspe mii de ori. Deci, simplu: mingea nu cade in careu, prima chestie, si doi - nu ajunge sa fie atinsa de adversar in careu. Nu mi pare nicio rusine sa faca asta, nu stiu ce plan au ei cand nu sar la cap sau incearca deposedari si plecare cu pase la firul ierbii in careul nostru, da-i nene cu ea de-acolo ca arde si luam gol, nu suntem in stare sa facem altceva.
O a doua chestie ar fi ratarile lejere, cu suturi anemice, gen cum le da Bairam. Daca mai dai asa, stai 2 meciuri pe bara, nu e voie, ori dai plasat perfect si e gol, ori dai tare, si ca sa dai tare trebuie sa poti si sa antrenezi fix executia asta din fata portii. Ivan si Kolijci sunt singurii care dau tare in meciuri, trebuie sa dea toti.
Si o ultima chestie care mi se pare mie foarte deficitara este ca nu suntem in stare sa inscriem din faze fixe, adica sa avem si noi cornere sau centrari tari urmate de devieri sau lovituri cu capul imparabile. Nu as vrea sa ne bazam pe asta si sa nu construim sau sa inscriem din patrunderi si faze cursive, dar cu echipe gen Voluntari iti trebuie si goluri din-astea.
Sunt convins ca le vad si Reghe si Panduru pe astea, nu stiu de ce nu se schimba nimic in legatura cu astea.
Eu cred ca Markovici merita sa joace mai mult, trebuie fortat pentru ca macar e in stare de executii si are sut nene, ne da basinute nevinovate ca Bairam. Poate ca daca il vede pe Markovici ca joaca intr-un fel, se dau si ailalti dupa el.
Si Campanu cred ca merita mai mult decat Bairam la ora asta, trebuie sa inteleaga toti ca nu e ok sa joci la misto.

sorinyki
fanatic
fanatic
Mesaje: 1216
Membru din: 16 Mai 2006, 10:43

Re: Etapa 19. Voluntari - Universitatea Craiova

Mesaj de sorinyki » 12 Dec 2021, 12:39

Bairam să rămână după a antrenamente să tragă la poartă dacă nu să plece dracului la altă echipă! Avem nevoie de fotbaliști seriosi care își doresc cu adevărat să obțină performanta!

manex
fanatic
fanatic
Mesaje: 9783
Membru din: 17 Oct 2003, 23:21

Re: Etapa 19. Voluntari - Universitatea Craiova

Mesaj de manex » 12 Dec 2021, 14:04

Eu cred ca ar trebui sa li se faca mesaje la meciuri jucatorilor precum Baiaram si duse la peluza unde atacam. De genul:Baiaram trage tare! Screciule, fii atent la deposedari!

Trimis de pe al meu ELE-L29 folosind Tapatalk

Am zis!!

Închis