Etapa 22. Universitatea Craiova - Rapid

Moderator: grup_moderatori

Vom fi din nou nașii giuleștinelor?

- Da, chiar și de-am juca cu fetele U15
12
80%
- ne țin în șah cu un egal
3
20%
- De data asta nu, sunt prea mari problemele de lot
0
No votes
 
Total votes: 15

Takeiteasy
fanatic
fanatic
Mesaje: 1035
Membru din: 02 Feb 2014, 02:50

Re: Etapa 22. Universitatea Craiova - Rapid

Mesaj de Takeiteasy » 23 Ian 2022, 01:05

Cosmin Staicu e in forma - o cronica excelenta de meci (scrisa spumos si cu singe in instalatie), https://cvlpress.ro/23.01.2022/stiinta- ... a-rapidul/:

"Craiova a câştigat de data aceasta în “stil Dan Petrescu”: văicărindu-se şi jucând pe contre. Oltenii au invocat covidul, accidentările, cantonamentul ciuntit, vremea nefavorabilă, horoscopul, etc."

"Pigliacelli 6 – Vlădoiu 6 (Căpăţînă ’64) 5, Papp 6, M. Constantin 6, Bancu 6 – Screciu 6 (Mateiu ’76), Al. Creţu 7 – Gustavo 6 (Baiaram ’76) 5, Vînă 3 (Cîmpanu ’64) 5, Ivan 7 – Koljic 7 (Markovic ’58) 4"

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3566
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Etapa 22. Universitatea Craiova - Rapid

Mesaj de Paul » 23 Ian 2022, 09:33

Cosmin Staicu scrie ca de obicei, preocupat sa intepe si sa ironizeze pe toata lumea pentru diverse chestii, potrivindu-se la fix cu carcoteala suporterilor care nu reusesc niciodata sa se bucure de nimic.
Daca am batut Rapidul in conditii speciale, cand eram dati ca victime sigure, e, ce mare lucru, ne-am vaicarit si am dat vina pe tot ce puteam. Daca cumva vorbea cineva, gen Reghe, cu vreo urma de optimism, il facea praf pe motiv de inconstienta si fanfaronism.
Nu e ca si cum nu stim ce lipsuri avem, si ce greseli s-au facut, sau faptul ca nu s-au facut transferuri, dar pe mine vaicareala asta si intepaturile rautacioase gen Cornel Dinu ma cam dezgusta.
Si ce daca are Markovici burtica, poate ii spune cineva ca si Maradona avea, si facea minuni pe teren, genul de care chiar si “sarbo-oltenasul” nostru, asa cum ii spune Staicu, pare sa fie capabil.

marius_vl
fanatic
fanatic
Mesaje: 2525
Membru din: 29 Mai 2006, 16:06

Re: Etapa 22. Universitatea Craiova - Rapid

Mesaj de marius_vl » 23 Ian 2022, 10:20

Iancu Magheru scrie:
22 Ian 2022, 23:53
Reiterez faptul că Peluza noastră a fost penibilă, am auzit multi oameni prin preajma spunând că nu e normal sa ne domine in asemenea hal galeria rapidului, având și gol avans inca din minutul 5. Am stat la T2, in jumătatea mai aproape de PN și efectiv abia ii auzeam când scandau. Am mai remarcat că Ponsiona nu au fost prezenți, sau cel puțin nu le-am văzut steagul de gard.
În fine, o victorie care a picat foarte bine și sper să legăm cu una si la Sf Gheorghe.
prestatia PN a fost pe masura a ceea ce a oferit echipa in ultimele 7 meciuri, nu a fost deloc penibila, a fost exact cum trebuia sa fie, sa inteleaga si jucatorii ca lumea e suparata si nu mai merge asa

manex
fanatic
fanatic
Mesaje: 9815
Membru din: 17 Oct 2003, 23:21

Re: Etapa 22. Universitatea Craiova - Rapid

Mesaj de manex » 23 Ian 2022, 12:10

Un meci destul de solid, Screciu mi-a placut mult, de Ivan nu mai zic, ca e tatic. Ne-au dominat vreo 10 minute, dar per total am dominat tot. Cat despre galerie, eu zic ca s-au descurcat onorabil, rapidistii, da, au cantat non stop, dar ei asta fac tot timpul.

Trimis de pe al meu ELE-L29 folosind Tapatalk

Am zis!!

Avatar utilizator
TitiUCV
senior
senior
Mesaje: 354
Membru din: 15 Iul 2020, 15:32

Re: Etapa 22. Universitatea Craiova - Rapid

Mesaj de TitiUCV » 23 Ian 2022, 12:12

Paul scrie:
23 Ian 2022, 09:33
Si ce daca are Markovici burtica, poate ii spune cineva ca si Maradona avea, si facea minuni pe teren, genul de care chiar si “sarbo-oltenasul” nostru, asa cum ii spune Staicu, pare sa fie capabil.
Maradona nu avea burtică la 21 de ani. La 21 de ani avea 116 goluri înscrise numai pt echipa de club. Plus alte zeci la națională. Markovici are 16 goluri toată cariera. E talentat dar îți da impresia ca e pu. toare.
download.jpeg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

lory69
fanatic
fanatic
Mesaje: 1972
Membru din: 16 Aug 2017, 11:56

Re: Etapa 22. Universitatea Craiova - Rapid

Mesaj de lory69 » 23 Ian 2022, 12:44

Mai baieti,Markovic nu mai poate pleca intr-un campionat decent.....poate la arabi peste 2-3 ani.Iar asta din cauza operatiilor la ambii genunchi.Stie si el asta.....din aceasta cauza joaca doar din placere si cand are chef.Oricum w bun ca om de lot,cu burta sau fara,e al nostru si trebuie sa-l acceptam asa cum este!Eu prefer un Markovic supra-ponderal,decat un vana fara vana!

Stefan..
membru
membru
Mesaje: 169
Membru din: 05 Aug 2019, 14:21

Re: Etapa 22. Universitatea Craiova - Rapid

Mesaj de Stefan.. » 23 Ian 2022, 12:53

Ok meciul . Respect, Peluza Nord! Copiii aceia duc inainte povestea.

dorumihnea2
fanatic
fanatic
Mesaje: 1818
Membru din: 25 Mai 2019, 10:15

Re: Etapa 22. Universitatea Craiova - Rapid

Mesaj de dorumihnea2 » 23 Ian 2022, 13:45

Nu e problemă că are Markovici burtică alta e problemă lui și anume neparticiparea lui la joc in momentul in care intră pe teren...nu intră la combinații și dacă atinge mingea de 2 sau 3 ori în 20 de minute....singura fază a fost cea în care a fost faultat la marginea careului in min 92

fabius_2014
fanatic
fanatic
Mesaje: 2950
Membru din: 06 Apr 2019, 15:49

Re: Etapa 22. Universitatea Craiova - Rapid

Mesaj de fabius_2014 » 23 Ian 2022, 13:46

Noi, oltenii, suntem mereu nemultumiti. Ori Rotaru nu e bun, ori antrenorul, ori preparatorul fizic, ori bucatarul, ori jucatorii sau echipa, ori T2, ori Peluza Nord, noi mereu suntem nemultumiti. Sunt curios daca nemultimitii astia sunt perfecti la locul lor de munca.
Hai sa ne bucuram de o victorie frumoasa obtinuta dupa o perioada dificila.

Geronimo
fanatic
fanatic
Mesaje: 2987
Membru din: 22 Sep 2016, 21:40

Re: Etapa 22. Universitatea Craiova - Rapid

Mesaj de Geronimo » 23 Ian 2022, 14:45

fabius_2014 scrie:Noi, oltenii, suntem mereu nemultumiti. Ori Rotaru nu e bun, ori antrenorul, ori preparatorul fizic, ori bucatarul, ori jucatorii sau echipa, ori T2, ori Peluza Nord, noi mereu suntem nemultumiti. Sunt curios daca nemultimitii astia sunt perfecti la locul lor de munca.
Hai sa ne bucuram de o victorie frumoasa obtinuta dupa o perioada dificila.
Normal ca suntem perfecti, inteligeni, cei mai buni si plini de smerenie. :-)


Sent from my iPad using Tapatalk

Takeiteasy
fanatic
fanatic
Mesaje: 1035
Membru din: 02 Feb 2014, 02:50

Re: Etapa 22. Universitatea Craiova - Rapid

Mesaj de Takeiteasy » 23 Ian 2022, 21:00

Pai pina la urma, fanii pot sa zica orice - si de bine, si de rau / critic. Pentru ca fanii isi pierd timpul lor si banii lor. Jucatorii isi iau salariile, stafful tehnic la fel, iar actionarii au un hobby pe care il controleaza. Pe banii si timpul tau poti spune (aproape) orice. Am innebunit de-a binelea daca il certam pe un fan care pe timpul si banii lui il critica pe unul de la club platit cu 15 k pe luna. Multi din banii aia vin direct de la fani - bilete, drepturi TV etc. Ca si cum te duci la un restaurant, platesti pentru mincare, dar n-ai dreptul sa le zici amicilor daca mincarea e buna sau nu. E nebuneala curata.

Eu as incuraja dialogul critic - pentru ca zona de critica te ajuta sa progresezi. Chiar as face o chestie pe site-ul clubului speciala in care oamenii si-ar putea trimite criticile.

Ce e mai rau la un club de fotbal e sa fii ignorat de fani. Orice actiune a fanilor - in afara de violenta - e OK, un semn ca le pasa. E bine pentru business cind clientilor/fanilor le pasa de acel business.

Cosmin Staicu face mult pentru Stiinta in presa; are si ceva talent, si ii pasa de echipa asta. Bravo lui ! Pacat ca nu avem inca 10 ca el in presa.

P.S Declaratie interesanta de azi a lui Dinu Gheorghe : "Domnul Becali își conservă investiția. Este un om inteligent, și-a dat seama că nu poate câștiga în lupta cu CFR niciun trofeu până la alegerile din 2024. Mă refer la cele parlamentare"

P.S.2 A compara prestatiile jucatoriilor cu prestatia la job a fanilor e iarasi aiurea. Pina la urma jucatorul are contract cu clubul si salariul e mentionat acolo. A juca fotbal inseamna a accepta aplauzele si reprosurile platitorilor de bilete. Nici un fan nu se duce acasa la Vina sa-i sparga geamurile pentru ca joaca prost. Fanul nu poate sa-i scada salariul lui Vina. Ce face fanul daca Vina joaca prost - sa flueiere pe stadion si sa-si verse amarul online. Un fan isi poate pierde jobul daca clientii firmei unde lucreaza sint nemultumiti de prestatia lui. Nu e vorba de perfectiune - clientul dicteaza in viata reala, dar nu prea dicteaza la fotbal, chiar daca plateste biletul.

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3566
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Etapa 22. Universitatea Craiova - Rapid

Mesaj de Paul » 23 Ian 2022, 21:52

Da mai baieti, am inteles cat de important este sa fi critic, dar m-as fi asteptat ca dupa un meci in care castigam, in sfarsit, la capatul unei serii de 7 (sapte) meciuri fara victorie, sa exista alte sentimente mai putin negative, si in niciun caz eu, unul, nu aveam absolut niciun fel de chef sa mai citesc ironiile lui Cosmin Staicu.
Mie mi se pare de prost gust, dar inteleg ca e privita ca o mare calitate aceasta perseverenta in a fi mega rautacios. Articolul asta asa de bun spune ca noi am batut Rapidul pentru ca asa facem tot timpul, deci no biggie, si face misto de Markovici, care e un copil, poate fara minte multa, care poate mananca shaorma mai multa decat ar trebui, prefera manelele rockului, dar care a fost crescut de bunica lui, recent decedata, pentru ca parintii l-au parasit. Sunt convins ca altii in locul lui, mai ales dupa operatiile pe care le-a avut pana in 20 de ani, ar fi dat la fel de multe goluri ca Maradona.
Nu prea imi place rautatea, asta e tot, si cum e voie sa spui ce crezi, nu e nebuneala, spun ce cred.
Eu ma bucur ca au castigat dupa atata amar de vreme, si nu stau sa fac socoteala nimanui ca are salariu mai mare decat mediu pe economie.

Takeiteasy
fanatic
fanatic
Mesaje: 1035
Membru din: 02 Feb 2014, 02:50

Re: Etapa 22. Universitatea Craiova - Rapid

Mesaj de Takeiteasy » 23 Ian 2022, 22:17

Paul scrie:
23 Ian 2022, 21:52
Da mai baieti, am inteles cat de important este sa fi critic, dar m-as fi asteptat ca dupa un meci in care castigam, in sfarsit, la capatul unei serii de 7 (sapte) meciuri fara victorie, sa exista alte sentimente mai putin negative, si in niciun caz eu, unul, nu aveam absolut niciun fel de chef sa mai citesc ironiile lui Cosmin Staicu.
Mie mi se pare de prost gust, dar inteleg ca e privita ca o mare calitate aceasta perseverenta in a fi mega rautacios. Articolul asta asa de bun spune ca noi am batut Rapidul pentru ca asa facem tot timpul, deci no biggie, si face misto de Markovici, care e un copil, poate fara minte multa, care poate mananca shaorma mai multa decat ar trebui, prefera manelele rockului, dar care a fost crescut de bunica lui, recent decedata, pentru ca parintii l-au parasit. Sunt convins ca altii in locul lui, mai ales dupa operatiile pe care le-a avut pana in 20 de ani, ar fi dat la fel de multe goluri ca Maradona.
Nu prea imi place rautatea, asta e tot, si cum e voie sa spui ce crezi, nu e nebuneala, spun ce cred.
Eu ma bucur ca au castigat dupa atata amar de vreme, si nu stau sa fac socoteala nimanui ca are salariu mai mare decat mediu pe economie.
E presa-sampanie. Nu cistiga trofee, dar are nerv si verv. A inceput textul cu Oblemenco si l-a sfirsit cu Markovic :-) Doar un vechi fan al Stiintei putea scrie textul asta. Astia noi cred ca Obemenco e nume de stadion si atit.

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3566
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Etapa 22. Universitatea Craiova - Rapid

Mesaj de Paul » 23 Ian 2022, 22:47

Poate exagerez pana la urma, dar am dezvoltat o intoleranta la rautatile care nu se mai termina la adresa echipei, cu precadere in momente psihologice foarte importante.
Cum era sa ne fi batut Rapidul? Cred ca foarte nasol, din toate punctele de vedere. Deci aveam nevoie sa castigam ca de aer, si ne-a iesit. Pentru mine, ca fan, a fost o eliberare enorma. Si daca era sa jucam cea mai mare mizerie aseara, ceea ce nu a fost cazul, acum m-as fi multumit cu orice doar sa batem, ca era belea altfel.
Sa speram ca asta e declickul si ca ne dam drumul si intram la pas in play off. Voluntari pe 3 e o blasfemie, trebuie indreptata cat mai repede.

fabius_2014
fanatic
fanatic
Mesaje: 2950
Membru din: 06 Apr 2019, 15:49

Re: Etapa 22. Universitatea Craiova - Rapid

Mesaj de fabius_2014 » 23 Ian 2022, 23:19

Takeiteasy scrie:
23 Ian 2022, 21:00
Pai pina la urma, fanii pot sa zica orice - si de bine, si de rau / critic. Pentru ca fanii isi pierd timpul lor si banii lor. Jucatorii isi iau salariile, stafful tehnic la fel, iar actionarii au un hobby pe care il controleaza. Pe banii si timpul tau poti spune (aproape) orice. Am innebunit de-a binelea daca il certam pe un fan care pe timpul si banii lui il critica pe unul de la club platit cu 15 k pe luna. Multi din banii aia vin direct de la fani - bilete, drepturi TV etc. Ca si cum te duci la un restaurant, platesti pentru mincare, dar n-ai dreptul sa le zici amicilor daca mincarea e buna sau nu. E nebuneala curata.



P.S Declaratie interesanta de azi a lui Dinu Gheorghe : "Domnul Becali își conservă investiția. Este un om inteligent, și-a dat seama că nu poate câștiga în lupta cu CFR niciun trofeu până la alegerile din 2024. Mă refer la cele parlamentare"

P.S.2 A compara prestatiile jucatoriilor cu prestatia la job a fanilor e iarasi aiurea. Pina la urma jucatorul are contract cu clubul si salariul e mentionat acolo. A juca fotbal inseamna a accepta aplauzele si reprosurile platitorilor de bilete. Nici un fan nu se duce acasa la Vina sa-i sparga geamurile pentru ca joaca prost. Fanul nu poate sa-i scada salariul lui Vina. Ce face fanul daca Vina joaca prost - sa flueiere pe stadion si sa-si verse amarul online. Un fan isi poate pierde jobul daca clientii firmei unde lucreaza sint nemultumiti de prestatia lui. Nu e vorba de perfectiune - clientul dicteaza in viata reala, dar nu prea dicteaza la fotbal, chiar daca plateste biletul.
Eu am mi-am aratat surprinderea ca dupa o victorie obtinuta in conditii speciale, o parte din suporteri s-au exprimat crtic la adresa unor jucatori sau a echipei. Dupa ce 10 din jucatorii nostri au avut covid si nu au putut sa se antreneze normal, e greu sa emiti pretentii.
Este evident ca pe un forum orice suporter poate sa spuna ce vrea, chiar daca spune prostii, dar bine este sa si gandeasca ce spune. Pe un forum trebuie sa-i respecti pe ceilalti, sa le respecti parerile chiar daca nu esti de acord cu ele si sa le combati, daca este cazul, intr-un mod civilizat, fara a sugera ca cineva a innebunit daca spune ceva ce nu-ti convine.
Daca te duci la un restaurant si nu-ti place mancarea pe care ai platit-o, iti exprmi civilizat nemultumirea si nu mai calci pe-acolo. Nu mi se pare normal sa te duci in fiecare zi la acelasi restaurant si sa le spui mereu ca nu-ti place mancarea. Poate sunt si clienti multumiti.

P.S. Dupa declaratia lui Dinu Gheorghe, cred ca trebuie sa ne reevaluam parerea despre managementul clubului. In momentul asta, nimeni nu se poate bate cu CFR sau cu oamenii politici din spatele ardelenilor. In concluzie, cei care s-au grabit sa critice clubul ca nu a reusit sa castige campionatul, nu prea au stiut care e situatia de fapt din fotbalul romanesc.

Bobby, eu chiar am apreciat si apreciez munca pe care ai depus-o pentru a arata tuturor cine este Mititelu, apreciez ca mereu esti bine informat, dar nu este obligatoriu sa ai intotdeauna dreptate si daca totusi cineva te contrazice este indicat sa-i raspunzi cu eleganta.

Închis