Etapa 3: Universitatea Craiova - Rapid

Forumul suporterilor. Discutii despre meciurile din sezonul actual. Arhiva discuţiilor despre meciurile din sezoanele anterioare.

Moderator: grup_moderatori

Balint...?

Poll ended at 31 Iul 2022, 13:40

...incepe seria victoriilor
9
82%
...egal e tot ce poate
2
18%
...e mai aproape de demisie/demitere
0
No votes
 
Total votes: 11

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Etapa 3: Universitatea Craiova - Rapid

Mesaj de Paul » 01 Aug 2022, 08:35

Si eu sunt de regula optimist si vreau sa dau credit tuturor, mai ales tinerilor, gen Baiaram.
Imi dau si eu seama ca e cocosat de #10 de pe spate, cred ca a fost o greseala sa ii arunce ditamai responsabilitate in carca.
Dar nu inteleg cum face aceste tampenii monumentale, si anume sa se arunce aiurea in simulari penibile si respectiv sa sfarseasca prin a da un branci sau peste picioare, facand fault in atac aproape de fiecare data.
Daca nu ar mai face aceste prostii i-as trece cu vederea alte greseli, dar insista cu astea si efectiv saboteaza jocul asa, ca astea sunt chestii asumate si daunatoare, e chestie de obisnuinta si trebuie corectate.
Ce face Balint in legatura cu asta?
Noi suferim enorm in joc pentru ca nu avem mijlocas de creatie, e clara treaba, nu poti sa faci treaba cu pase inapoi si cu “constructie” din spate, fara nicio scanteie, nicio fenta, dribling, nimic surprinzator.
Cu parere de rau, in afara de Bancu nimeni nu e in stare sa patrunda cu mingeala picior, sa depaseasca prin dribling, si sa surprinda cu ceva adversarul.
Iar Bancu cica e fundas stanga. Pe Houri dupa ce l-au tinut 6 luni accidentat nu au putut sa il mai tina o luna, stiind clar ca nu ai nimic pe profilul asta nici in lot nici pe vreo lista de achizitii.
Si era absolut necesar sa ii dea pe Pigliacelli si pe Gustavo - cred ca se vede foarte clar ce gauri sunt acum pe posturile astea.
In fine, sa facem ceva cu Zorya, si om mai vedea. Sper sa aiba intrebari in cap, nu doar certitudini ca tot ce s-a facut la nivel de lot e super bine.

Avatar utilizator
Freestate
fanatic
fanatic
Mesaje: 3381
Membru din: 06 Feb 2022, 15:41

Re: Etapa 3: Universitatea Craiova - Rapid

Mesaj de Freestate » 01 Aug 2022, 08:53

Bobby scrie:
01 Aug 2022, 02:05
“The most successful people are those who are good at Plan B” – James Yorke, mathematician
“The most successful people are those who are good at Plan B and ... are called Bobby” ...fixed. :)(
FMSP :)(

Iancu Magheru
fanatic
fanatic
Mesaje: 1380
Membru din: 27 Mai 2021, 11:40

Re: Etapa 3: Universitatea Craiova - Rapid

Mesaj de Iancu Magheru » 01 Aug 2022, 09:20

Și ce e nerealist in ce am zis eu? Am spus cumva că luăm titlul la 10p de locul 2? Că intrăm grupe fără să știu dinainte adversarul de p-off? Mai măsoară un pic lucrurile, că văd că tot nu te recunoști drept pesimist ursuz. Ce am spus eu sunt realizări rezonabile pt lotul nostru din momentul ăsta, cu (mult) mai multă motivație, inspiratie și seriozitate.

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Etapa 3: Universitatea Craiova - Rapid

Mesaj de Bobby » 01 Aug 2022, 10:53

Iancu Magheru scrie:
01 Aug 2022, 09:20
Și ce e nerealist in ce am zis eu? Am spus cumva că luăm titlul la 10p de locul 2? Că intrăm grupe fără să știu dinainte adversarul de p-off? Mai măsoară un pic lucrurile, că văd că tot nu te recunoști drept pesimist ursuz. Ce am spus eu sunt realizări rezonabile pt lotul nostru din momentul ăsta, cu (mult) mai multă motivație, inspiratie și seriozitate.
Dupa meciul pierdut cu Sepsi in turul de cupa ai scris :

"de Iancu Magheru » 21 Apr 2022, 09:59

Ați pus iarăși de-o pomană dupa o înfrângere în care s-a văzut de pe sateliții lu Elon că n-am forțat. ..... ne vom califica fără foarte mari emoții și în finala (pe care o vom câștiga)"


Mi-a sarit asta in ochi atunci pentru ca era de departe cea mai optimista pozitie, pe care eu o vazusem drept fortind realitatea. Tu erai deja citeva meciuri inainte - nu doar ca ne calificam in finala, dar o mai si cistigam :laughing: E libertate - fiecare are o opinie.

Iti spun sincer ca a doua persoana din acea perioada care mi se parea rupta de realitate era insusi roty (nu - tu nu esti roty). Ala striga pe la TV ca vrea locul 2 - desi sansele erau atit de mici, si valoarea echipei nu recomanda acest loc 2. Iar echipa a clacat total - infringere cu FCSB acasa, infringere cu Sepsi acasa in returul de cupa plus infringere la CFR : toate intr-o saptamina.

Am fost mult mai optimist cu alte generatii ale Craiovei. Adica U Craiova pierduse in 1986 cu 0-3 la Dundee United si chiar speram ca poate intoarce scorul acasa (n-a facut-o). Generatia lui roty post 2013 n-a facut mai nimic ca sa-mi hraneasca mai mult optimism. A cam dezamagit in multe momente care contau cu adevarat. Din 2013 incoace CFR, Astra si FCSB au ajuns in primavara cupelor europene; Craiova n-a mai facut-o de aproape 40 de ani. Tumbele lui Ivan cu Mioveni ma lasa rece; baiatul asta e departe de realizarile lui Bita in cupele europene in tricoul Craiovei.

BiancoAzzurro_AS.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1149
Membru din: 08 Feb 2019, 12:21

Re: Etapa 3: Universitatea Craiova - Rapid

Mesaj de BiancoAzzurro_AS. » 01 Aug 2022, 11:05

Bobby e mereu cu alta varianta mai bună decât asta pe care am ales-o ..asa cum a remarcat și freak , omu' are și personalități duble , conturi duble și azi îți spune că vrea antrenor cu trofee dupaia stramba din nas .....parca și de Balint a zis că e un antrenor bun la un moment dat când era pe la Snagov și UTA

Abia așteptăm să îl contraziceți că sa aibă motiv să scrie 2 pagini de manipulări in răspuns .. :)(

Când echipa merge prost scrie incontinuu și dacă începe echipa să meargă dispare ...oare de ce?!

Avatar utilizator
Freestate
fanatic
fanatic
Mesaje: 3381
Membru din: 06 Feb 2022, 15:41

Re: Etapa 3: Universitatea Craiova - Rapid

Mesaj de Freestate » 01 Aug 2022, 11:10

Bîta :) , Calafeteanu, Ghita, Barbuceanu (care intra perfect pe colul lui 16)...le-ar da clasa băieților ăstora.
FMSP :)(

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Etapa 3: Universitatea Craiova - Rapid

Mesaj de Bobby » 01 Aug 2022, 11:25

BiancoAzzurro_AS. scrie:
01 Aug 2022, 11:05
...parca și de Balint a zis că e un antrenor bun la un moment dat când era pe la Snagov și UTA

Când echipa merge prost scrie incontinuu și dacă începe echipa să meargă dispare ...oare de ce?!
Fals - am adus in discutie numele lui Balint cind roty parea obsedat de papi. Daca tot voia low cost - macar sa aduca pe unul care mai antrenase pe undeva. Dar nu l-as fi ales pe Balint sa fac performanta - doar ca antrenor low cost (ceea ce el nu e, i-a facut roty salariul mai mare decit l-a avut Mangia).

Anul trecut, in vara, cind roty se batea pe burta ca a cistigat cupa romaniei - "deci echipa mergea" - eu am scris textul asta in care prezentam realitatea altfel : https://craiova-maxima.ro/trezirea-univ ... rformanta/. Ca am avut dreptate sau nu in acel moment - te las eu sa decizi. A urmat Laci, plus un an fara trofeu, plus mai putini abonati vara asta in comparatie cu vara trecuta.


P.S. Probabil ca ceea ce scrie Cosmin Staicu e manipulare :laughing: : https://cvlpress.ro/01.08.2022/stiinta- ... -de-sezon/. Omul e un mare fan al Craiovei - dar a vazut fotbal adevarat la viata lui, standardele lui sint altele.

Vezi tu, presa se concentreaza in general pe a sublinia ceea ce nu merge bine - pentru a ajuta cumva o situatie sa se imbunatateasca. Laudele nu ajuta pe nimeni.

fabius_2014
fanatic
fanatic
Mesaje: 2831
Membru din: 06 Apr 2019, 15:49

Re: Etapa 3: Universitatea Craiova - Rapid

Mesaj de fabius_2014 » 01 Aug 2022, 11:37

1. Pana acum Balint nu m-a convins ca are valoare ca antrenor, in schimb m-a convins ca nu gestioneaza bine relatia antrenor-jucator.
Nu mi se pare intamplator faptul ca tocmai prietenii lui Nistor nu joaca la valoarea lor. Dupa prima repriza din meciul cu U Cluj si dupa greselile din meciul de ieri am mari indoieli asupra modului in care isi apara sansele Vatajelu, Ivan si Baiaram. Bancu a fost suspendat si nu pot sa vorbesc despre el desi face parte din " bisericuta ". Cred ca este momentul sa intervina Rotaru, desi nu e treaba lui, sa le explice jucatorilor ca de acum pleaca ei, jucatorii, si ramane antrenorul.
2. Despre meciul cu Rapid, in ciuda criticilor, pot sa spun ca am fost peste ei, ca am avut ghinion . Nu meritam sa pierdem.
3. Ne asteapta o saptamana foarte grea si consider ca este momentul ca toata lumea sa faca tot ce se poate pentru a obtine rezultate in Europa si in campionat. Nu este momentul de sabotaje si sapaturi.

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Etapa 3: Universitatea Craiova - Rapid

Mesaj de Paul » 01 Aug 2022, 12:03

Cred ca ce scrie Cosmin Staicu in articolul de azi este conform cu realitatea, din pacate. Pe de alta parte, faptul ca o fi el mare fan al Stiintei si ca ar fi vazut multe la viata nu ii da dreptul sa ii insulte practic pe unii jucatori, adica aici sare putin (cam mult) calul, si nu e ca asta nu schimba cu nimic lucrurile, ca de fapt cam schimba, citesc si jucatorii, si familiile lor, se creeaza o stare care se potriveste mai bine la Dinamo, zic eu, in care totul se face pe smardoiala.
Schimbarile lui Mangia, Bergodi si Reghe au fost de fapt niste greseli, fiecare la vremea ei venita cu alte justificari, si nu stiu ce anume mai trebuie sa se intample ca sa vada unde trebuie adusi oameni. Adica aducem atacanti cand nu avem mijloc, si nu ca nu avem rezerve pentru mijloc, nu avem pe nimeni in stare sa dribleze la mijloc, care sa aiba viteaz si ruperi de ritm.
Nu inteleg daca pe Cartu il intereseaza sa faca ceva ca presedinte sau de fapt ii convine pozitia asta in care pare ca habar nu are de nimic.

Geronimo
fanatic
fanatic
Mesaje: 2865
Membru din: 22 Sep 2016, 21:40

Re: Etapa 3: Universitatea Craiova - Rapid

Mesaj de Geronimo » 01 Aug 2022, 12:16

Cheia e tot la nea Mihai. Ce sa faca nea Sorin daca nu e luat in seama?! Nu avem jucatori chiar asa de buni cum ii vedem noi. Ce rata de succes am avut la transferuri? Foarte slaba.

PS. Cu Jerry am avut 2p dupa 6 etape in sezonul in care retrogradau 6 echipe. Dar au venit doi care "au bagat strambe" si am terminat pe locul 5. Totusi cei 2 au insistat pentru 3 cu B: portar, mijlocas si atacant. E mult de atunci si am uitat... din pacate... :-(

Sent from my SM-G985F using Tapatalk


Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Etapa 3: Universitatea Craiova - Rapid

Mesaj de Paul » 01 Aug 2022, 12:36

Cred ca zici de Cartu/Sandoi si respectiv Balgradean, Brandan si Bawab, care da, au facut ce se putea mai bine atunci.
Cheia e sigur la nea Mihai, dar Cartu daca nu e bagat in seama de ce se complace in pozitia asta?

fanucrv
fanatic
fanatic
Mesaje: 2214
Membru din: 20 Iun 2017, 10:40

Re: Etapa 3: Universitatea Craiova - Rapid

Mesaj de fanucrv » 01 Aug 2022, 12:53

Paul scrie:
01 Aug 2022, 12:36
Cred ca zici de Cartu/Sandoi si respectiv Balgradean, Brandan si Bawab, care da, au facut ce se putea mai bine atunci.
Cheia e sigur la nea Mihai, dar Cartu daca nu e bagat in seama de ce se complace in pozitia asta?
Pentru ca omul ia un ban , nu as putea spune cinstit pentru ca e platit pentru functia de presedinte si nu de marioneta. Lumea il injura gratuit , in opinia mea, ca a facut si a dres dar eu i-as reprosa mai degraba ca NU a facut si a dres. Nu credeam ca voi asista si aici la teatrul si prostiile care le debita Mititelu cu suporterii , cu olandejii ,cu dracu sa-l pieptene...

Avatar utilizator
florinkeke
fanatic
fanatic
Mesaje: 1412
Membru din: 03 Sep 2010, 11:11

Re: Etapa 3: Universitatea Craiova - Rapid

Mesaj de florinkeke » 01 Aug 2022, 13:10

Meci mediocru,insa daca ne uitam pe statistica si pe numarul de ocazii i-am avut in mana pe lautari. Prea multa inexactitate in fata portii. Toti jucatorii nostrii de atac sunt iesiti din forma. As adauga si faptul ca la gol, Lazar se plaseaza total aiurea in poarta. Daca statea corect, nu avea cum Ionita sa dea gol de acolo.Am inceput rau acest sezon si sincer, pe Gyusi doar parcursul in ECL il mai salveaza,asta daca reuseste ceva pe mai departe.

Geronimo
fanatic
fanatic
Mesaje: 2865
Membru din: 22 Sep 2016, 21:40

Re: Etapa 3: Universitatea Craiova - Rapid

Mesaj de Geronimo » 01 Aug 2022, 13:11

Poate nu e platit ca presedinte, e platit sa discute cu ziaricii. Trebuie sa faca cineva si munca asta. Il suna aia, spune si nea Sorin ce poate, ce are voie... Toata lumea myltumita ca are un serviciu. Problema e la noi ca avem asteptari nejustificate.

Nu am jucat rau cu Rapid, am fost invinsi de o executie foarte buna cu piciorul mai slab. Andrei al nostru de ce nu trage si el cu piciorul mai slab? Aaa, nu il lasa antrenorii...

Sent from my SM-G985F using Tapatalk


robertc
suporter
suporter
Mesaje: 913
Membru din: 19 Aug 2013, 09:34

Re: Etapa 3: Universitatea Craiova - Rapid

Mesaj de robertc » 01 Aug 2022, 13:13

Apropo,jiji l-a luat si pe rusu de la mioveni,pe care il vroiam noi...

Scrie răspuns