Etapa 19:Universitatea Craiova - EFM

Forumul suporterilor. Discutii despre meciurile din sezonul actual. Arhiva discuţiilor despre meciurile din sezoanele anterioare.

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns

Cat le dam la booveni?

Victorie lejeră
11
61%
Victorie muncită
5
28%
Victorie trasă de păr in min 90+3 sa moara chelu
2
11%
 
Total votes: 18

cortinadampezzo
fanatic
fanatic
Mesaje: 3241
Membru din: 21 Iul 2013, 23:09

Re: Etapa 19:Universitatea Craiova - EFM

Mesaj de cortinadampezzo » 04 Dec 2022, 00:21

Daca nu pierdeam azi probabil nu il mai vedeati pe toni pana in august 2023, ce mi se pare penibil este ca voi dialogați cu el si nu il aveti inca la Block

Prazake
suporter
suporter
Mesaje: 580
Membru din: 26 Iul 2021, 00:25

Re: Etapa 19:Universitatea Craiova - EFM

Mesaj de Prazake » 04 Dec 2022, 00:22

Astia iar n-au pus rezultatul final pe Facebook :))))))))) se intampla cam des in ultimul timp... Nu isi asuma nimic nici macar ala de are grija de aocial media...

Avatar utilizator
fanatic16
fanatic
fanatic
Mesaje: 2056
Membru din: 30 Apr 2019, 16:43

Re: Etapa 19:Universitatea Craiova - EFM

Mesaj de fanatic16 » 04 Dec 2022, 01:25

Ăla de se ocupa de social media e binemersi in Maldive, creca i se dusa pe pl streamu la meci și el inca rămasă la pauză la 0-0

Avatar utilizator
fanatic16
fanatic
fanatic
Mesaje: 2056
Membru din: 30 Apr 2019, 16:43

Re: Etapa 19:Universitatea Craiova - EFM

Mesaj de fanatic16 » 04 Dec 2022, 02:00

marius_vl scrie:
03 Dec 2022, 15:41
eu abia astept sa vad cine va juca fundas dreapta azi!
daca joaca cu Vatajelu acolo in dreapta si cu Benga in stanga inseamna ca R2 nu este pe craca lui si in plus isi taie si singur craca de sub picioare!
P.S. se pare ca "soarele" e in Craiova si va fi in tribune diseara
E verificata informația? dacă da m as bucura sincer
Până la urmă un antrenor lucrează cu ce are la dispoziție, Reghe ne a făcut mașinărie de goluri cu cel mai bun playoff din istorie
Am spus că îl susțin pe Rădoi in demersul lui vizavi de disciplină dar astăzi nu existaram după ratarea lui Rivaldinho, îl vreau pe Reghe înapoi
Miroase a meci trântit, efectiv nu cred că e omenește posibil sa te prezinți așa la un meci ca asta sa te bata niste desculți care nu au câștigat un meci din septembrie!
E cea mai mare umilință sa pierzi cu scârbele astea
Nu i pot găsi scuze lui Rădoi pentru meciul asta, nu poți periclita un meci începând cu benga de 17 ani care admira mingea și nu știa un dribling sa facă!
Ce era greu să intre Căpățînă fundaș dreapta și Mateiu la mijloc
Deși nu vreau sa se transmită in vestiar că numai jucătorii au putere îl vreau pe Reghecampf
Nu pot înțelege cum de la extazul golului de 2-0 cu Rapid situația a degenerat în numai 2 săptămâni în halul asta: cel mai bun jucător accidentat tot sezonul, victorie ratată in minutul 91 și înfrângere cu boovenii de pe locul 15
Rădoi trebuia să inceapa meciul cu Ivan și Markovic, cu Hanca , mi e greu sa cred că nu reușeau cel puțin o fază individuala care sa facă diferența
Lazar sa se duca dracu că nu am văzut portar mai slab decât el, face concurenta lui Calancea
Cum [****] el se aruncă fara să se uite la minge?
Privirea lui NU ERA LA MINGE LA GOLUL 1
Cu Arlauskis și Screciu nici nu miroseau boovenii careul mic
Nu înțeleg cum cu rapid și chindia am jucat ceva concludent primele 50-60 de minute și azi NIMIC după faza cu Rivaldinho
Eram muște fara cap, nicio idee nimic, mentalul era zero
Rușine jucătorilor și rușine Rădoi, una e sa faci disciplina, alta e sa distrugi meciul băgând copil de 17 ani titular
Concluzia mea: daca nici disciplina nu are efect sa se întoarcă singurul antrenor care prin talentul de pedagog a reușit să facă jucătorii să tragă la aceeași căruță!
Astia ii avem, cu ei mergem la război!
Rotaru nu va schimba niciodată lotul din temelii

Avatar utilizator
fanatic16
fanatic
fanatic
Mesaje: 2056
Membru din: 30 Apr 2019, 16:43

Re: Etapa 19:Universitatea Craiova - EFM

Mesaj de fanatic16 » 04 Dec 2022, 02:20

Am uitat sa spun rușine celor care în minutul 80 plecară din peluza și o lăsară mai puțin de jumate față de cum era , nu pot dormi cu gândul că boovenii ne strigară plecați acasă la noi acasă , cu valuri de oameni care plecau de pe stadion

Iancu Magheru
fanatic
fanatic
Mesaje: 1380
Membru din: 27 Mai 2021, 11:40

Re: Etapa 19:Universitatea Craiova - EFM

Mesaj de Iancu Magheru » 04 Dec 2022, 05:07

fanatic16 scrie:
04 Dec 2022, 02:20
Am uitat sa spun rușine celor care în minutul 80 plecară din peluza și o lăsară mai puțin de jumate față de cum era , nu pot dormi cu gândul că boovenii ne strigară plecați acasă la noi acasă , cu valuri de oameni care plecau de pe stadion
A fost o seară horror pentru tabăra noastră, dar cred că știam cu toții în adâncul nostru ca la un moment dat o să ne și învingă. Au prins un context favorabil, am zis-o și cu câteva zile înainte de meci ca ma aștept la egal.. am fost optimist. Nu am jucat rău și totuși am luat 2 și nu am înscris niciunul, se întâmplă. Durerea e mare, e al 3058291-lea motiv să detest EFM și sa îmi doresc cât mai curând sa se desființeze.

În timpul meciului a fost de la bun început o atmosferă încordată. Am fost mirat să văd Peluza Sud atât de compacta, cântând la unison, iar pe ai noștri vlăguiți din primul minut și vizibil mai putini (desi initial mi se paruse ca sunt mai multi oameni la nord decat la sud). Asta deși în primele 30 de minute am fost peste ei ca joc. La T2 zici că pierduseră mașina la pariuri jumate din oameni, nu s-a strigat nici măcar "Hai Știința"..
Nu ne rămâne dacă să ne vedem de restul meciurilor, care sunt la indemana, sa le câștigam și sa ne asiguram locul în play off. În iarna sunt convins ca se vor schimba lucruri în bine.

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Etapa 19:Universitatea Craiova - EFM

Mesaj de Paul » 04 Dec 2022, 08:05

Foarte greu de inghitit situatia asta, si e facuta si mai grea de scandalul intern care a fost mediatizat la initiativa lui Radoi.
Eu nu cred ca din cauza lui Benga am pierdut, desi e clar ca nu a fost o idee buna si copilul a fost depasit, dar noi de cand nu mai e Bancu, cu toata bunavointa lui Nistor, practic nu construim si nu depasim apararile adverse.
Acum ne asteptam sa patrunda Vatajelu, Capatana sau Cretu - e greu spre imposibil sa reusim asa, Rogulici daca intra parca are grija sa nu isi murdareasca echipamentul, Gustavo nu mai e la noi, ca tot zicea cineva ca avem acelasi mijloc ca anul trecut - nu, nu avem ca a plecat cel mai eficient cu pasele si golurile.
De ce o fi fost nevoie sa ii impingem afara pe Gusti si Mirko, nu pot sa inteleg. Cum eram cu ei in teren si cum suntem fara? Cand au hotarat sa ii vanda, la ce s-au gandit, amandoi isi exprimasera atasamentul fata de club, si e cam clar ca nu avem ce pune in loc.

Radoi a riscat si a pierdut. E un moment foarte delicat, nimeni nu inghite o infrangere de la Mititelu fara sa o mestece.
Imaginile de groaza cu cei doi Mititelu la loja, al mare ranjind fasolea de taran cu basini in cap, hipster batran cu impresii de mesia, si pe cocalarul tatuat sarind ca un apucat pe gazon, astea se vor sterge greu din memoria suporterilor.

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: Etapa 19:Universitatea Craiova - EFM

Mesaj de Bobby » 04 Dec 2022, 08:56

Nu mai zic nimic - zice si Cosmin Staicu pentru mine, ca le zice bine :

https://cvlpress.ro/04.12.2022/seara-mi ... u-stiinta/

Nu mai zic ca nici macar la comunicare nu ne pricepem - ca la fotbal am decis ca nu e de noi. Astia de la club sint timpiti ca nu spun lumii ca stema cu leul folosita de cai e inventata, pur si simplu nu exista ca desen oficial :

https://www.digisport.ro/fotbal/liga-1/ ... si-2082265

Stema cu "U" pusa ieri pe tabela e marca inregistrata la OSIM a cailor - de aia e folosita. Aia cu leul a cailor e refuzata de catre OSIM deocamdata - de ce dracu' nu se comunica asta ?

P.S. Nici jucatori n-avem, dar nici antrenor. Ca nu mai zic de conducatori de club. Sa-i dam mina libera lui Radoi. Sa faca ce ? Sa mai aduca gen Florescu si Mitrea ? Radoi se burzuluia toamna asta ca daca e sa piarda, sa piarda pe mina lui. Dar cu sentimentele fanilor ce faci tu mai istetule ? Pentru cei care inteleg ce e aia inteligenta emotionala, Radoi n-o are; a dovedit-o cind l-a facut de ris pe Ivan la nationala. Si tu il aduci dupa aia antrenor la tine la club ?

marius_vl
fanatic
fanatic
Mesaje: 2434
Membru din: 29 Mai 2006, 16:06

Re: Etapa 19:Universitatea Craiova - EFM

Mesaj de marius_vl » 04 Dec 2022, 09:42

eu nu pot sa imi scot din minte faptul ca ANUL ASTA, acum cateva luni, in playofful campionatului trecut, cu aprox 90% dintre jucatorii care fac parte si din lotul actual, Reghe reusea 7 victorii consecutive, batea si oile si cfr, iar acum dintr-odata jucatorii astia nu mai au valoare! Nu pot sa-mi imaginez si sa cred asa ceva! Fotbalul tine de cateva mici detalii, daca stii cum sa ajustezi acele lucrusoare mici, exact aia este diferenta dintre esec si succes! Cum mortii masii sa joci non stop cu acelasi si acelasi sistem nenorocit de joc, cu aia 3 lenti pe fund, care se mai apara si in linie, la ofsaid, cand era clar ca lumina zilei ca o data cu accidentarea lui Bancu acest sistem va fi falimentar? Cum sa nu realizezi si sa nu-ti dai seama de lucrul asta? Cand nu joaca Screciu, care prin viteza lui mai compenseaza lentoarea celorlalti doi fundasi centrali, este dezastru, toti ne-au invatat si arunca mingile in fata, peste dinozaurul de Mitrea, in special, si ne iau pe viteza! Cum sa il inlocuiesti pe capitanul echipei cu un pustiulica nevinovat si sa ai pretentia ca nu se va schimba nimic in rau? Doar daca esti foarte arogant si esti un stelist nesimtit, care are impresia ca ne-a facut tuturor un mare favor ca a venit antrenor la Stiinta! Dupa meci, la conferinta, nu stia cum sa se mai pisiceasca si cum sa le mai ia apararea jucatorilor, cand si-a dat seama ca e cu spatele la zid! Mars, ma
poate ca as fi acceptat sa trimita la echipa a doua toata echipa, toti titularii, poate ca as fi acceptat sa joace cu 5 juniori titulari in teren, ba dar schimba in [****] ceva in asezarea echipei, renunta la mizeria asta de sistem, arata ca mai poti sa joci si altceva, joaca 442, 433, arata ca esti antrenor, lasa-ma dracu cu discursurile tale penibile, cu asezari in romb si statistici cu goluri marcate de adversari intre minutele 15-30 si 75-90... ce kkaturi sunt astea?
jos palaria pt discursul lui Ivan, se vedea pe fata lui ca ar avea multe de spus si ca sufera enorm, in schimb a zis ca prefera sa nu mai comenteze nimic despre tot ce s-a intamplat...
mai citesc niste aberatii ale unora ca ce domne, nu l-a bagat pe Ivan, de ce nu a facut nimic cat timp a fost pe teren? Dupa ce ti-ai batut joc de el si ai sters pe jos cu el in ultima luna, il bagi in scarba la 0-1, cand toata echipa era deja cazuta si vrei sa iti castige el de unul singur meciul? cand deja a schimbat tot sistemul de joc, de nici ei nu mai stiau ce dracu joaca, cand si-a dat seama cat de penibil e cu dinozaurii aia 3 pe fund, trebuia sa intre Ivan si sa intoarca meciul?
daca as fi Rotaru, azi as zbura la baku si m-as intoarce cu Reghe antrenor, sa-i arat eu acestui arogant ce inseamna sa faci pe desteptul si sa te pui contra tuturor
Pt mine, dupa umilinta de aseara, acest arogant care se crede Mourinho, nu mai exista! A aruncat in aer tot vestiarul, tot clubul, trebuie sa plece
Last edited by marius_vl on 04 Dec 2022, 10:00, edited 2 times in total.

Prazake
suporter
suporter
Mesaje: 580
Membru din: 26 Iul 2021, 00:25

Re: Etapa 19:Universitatea Craiova - EFM

Mesaj de Prazake » 04 Dec 2022, 09:56

Lumea l-a scos pe Benga tap ispasitor. Bravo, fratilor, you've done it!! Pai luati prestația lui Benga si puneti-o langa orice meci facut de Hanca la noi, ca pe el il cereau tribunele, de zici ca e ceva corcitura de Joao Cancelo cu Roberto Carlos. Hanca nu era in stare sa-i tina pe aia de la Ocna Mures si voi voiati sa joace cu Vatajelu in stanga, sa-l tina Hanca pe driblangiul ala de la cai. Am vazut si putin din Capatina fundas dreapta. Fabulos meci facut acolo. Nu stiu daca a centrat o data, dar ma rog. Ivan iar a fost capat de linie la toate actiunile. Cred ca a avut 0 driblinguri reusite. Markovic a avut o singura faza, cand a dat o pasa cu capul de 1.5m, dar el a si jucat putin.

Am luat aproape 15 milioane pe Cic si Mihaila si n-am fost in stare sa aducem jucatori tineri. Aoleo, scuze, am uitat de Campanu, pe care l-am scoutat 2 ani. Avem cel mai batran lot din Liga 1. Asta inseamna ca aia batraini n-or sa vrea sa-si rupa contractele ca doar nu-s nebuni la cap. Alte cheltuieli de-a moaca, asa... Aproape imposibil sa iesim din rahatul asta in urmatoarele 2 perioade de transferuri. Daca nu ne apare in Messi(a) la poarta clubului, e groasa. Felicitari conducerii!! Felicitari lui Cartu si Rotaru!! Bravo Mirel!!

cortinadampezzo
fanatic
fanatic
Mesaje: 3241
Membru din: 21 Iul 2013, 23:09

Re: Etapa 19:Universitatea Craiova - EFM

Mesaj de cortinadampezzo » 04 Dec 2022, 10:29

Nu avem un sociolog printre noi? Cred ca e usor de explicat stiintific ce se intampla...

1. Craioveanul nu mai taieste pentru fotbal.
Au fost implicate ambele echipe si tot nu s-a umplut stadionul. Se pare ca singura echipa care mai umple Oblemenco e FCSB.

2. La Universitatea Craiova, nucleul suporterilor care vin meci de meci sunt preponderent "cetateni" sau "familisti" , oameni care vin sa vada un meci cu copii, sotiile sau bunicii. Care vin la stadion ca la o iesire seara in oras, atunci cand nu merg la cinema, KFC sau teatru.
Oamenii astia s-au atasat de clubul asta pentru ca ofera normalitate, decenta, rezultate, echilibru.
In peluza nord fenomenul ultras nu mai este ala din 96'. Majoritatea sunt copii de liceu, la peluza se vine de mana cu colega de banca si se canta cat de tare se poate din plamanii unuia de 14-15-16 ani. Oricum baietii din generatia asta au o lipsa de testosteron acuta.

3. La EFM, "cetatenii" sunt acei oameni comozi care refuza schimbarea in viata, fie acei oameni indarjiti care nu renunta la idealuri in viata. Familistii lor se impart in doua, fanii mititelu si cei care vomita cand aud de mititelu.
Nucleul suporterilor lor ramane peluza sud si mentalitatea ultras 96'. Cred ca ei si petrolul inca nu au ajuns in 2022. PS va castiga in continuare simpatizanti, existand o multime de tineri care gasesc in peluza ce le lipseste din viata reala. Un sens, un grup din care sa faca parte, un scop, teribilism, distractie, prieteni, camaraderie, ispita.

Lucrurile s-au asezat, se vor sedimenta si mai mult cu trecerea timpului. Fotbalul va ramane o relicva in Craiova, ce va tine flacara aprinsa pentru 5-10-15 mii de suporteri si nu mai mult...

marius_vl
fanatic
fanatic
Mesaje: 2434
Membru din: 29 Mai 2006, 16:06

Re: Etapa 19:Universitatea Craiova - EFM

Mesaj de marius_vl » 04 Dec 2022, 10:41

trebuie sa mai zic ceva, ca m-am trezit si mai nervos decat m-am culcat azi-noapte si nu pot sa nu spun asta...
NU AVEM UN LOT DE GLOABE! NU EXISTA ASA CEVA!
ca avem jucatori care nu ne pot si nici nu vor ajuta cu absolut nimic (Vina,Cimpanu,Florescu,Martic), cu asta sunt de acord, dar pt campionatul nostru avem un lot extrem de valoros, care in ultimii 4 ani a castigat doua cupe, o supercupa, a jucat cu titlul pe masa si nu a fost mai jos de podium! Trebuie doar sa vina un antrenor care cu acest lot sa faca pasul catre nivelul urmator, sa faca diferenta, sa creasca nivelul jucatorilor, nu sa-i umileasca si sa-i scoata din forma!
cea mai mare greseala a lui Rotaru a fost indepartarea lui Reghe, cel mai antrenor dintre toti care s-au perindat pe aici de la renastere incoace

cortinadampezzo
fanatic
fanatic
Mesaje: 3241
Membru din: 21 Iul 2013, 23:09

Re: Etapa 19:Universitatea Craiova - EFM

Mesaj de cortinadampezzo » 04 Dec 2022, 10:50

Au trecut 4 ani peste ei , cum spui ... sunt multi jucatori plafonati. Gripati mental. Nemotivati, asteapta pensia !
Nu mai au ce sa demonstreze , mai ales ca ei nu sunt de aici si nu rezoneaza cu oltenia . Ei vin la munca pentru trecerea timpului nu pentru suporterul craiovean

marius_vl
fanatic
fanatic
Mesaje: 2434
Membru din: 29 Mai 2006, 16:06

Re: Etapa 19:Universitatea Craiova - EFM

Mesaj de marius_vl » 04 Dec 2022, 11:14

cortinadampezzo scrie:
04 Dec 2022, 10:50
Au trecut 4 ani peste ei , cum spui ... sunt multi jucatori plafonati. Gripati mental. Nemotivati, asteapta pensia !
Nu mai au ce sa demonstreze , mai ales ca ei nu sunt de aici si nu rezoneaza cu oltenia . Ei vin la munca pentru trecerea timpului nu pentru suporterul craiovean
basme!
care sunt aia plafonati? care sunt aia care asteapta pensia? care sunt aia nemotivati? Ivan, Markovic, Baiaram? Screciu, Bancu, Cretu?
cine trebuie sa-i motiveze? eu sau tu? chiar ai pus punctul pt i fara sa vrei...
Exact asta este echipa in momentul asta, o echipa nemotivata, pt ca asta este sarcina principala a antrenorului, sa motiveze jucatorii, sa scoata ce e mai bun din ei, sa gaseasca sistemul de joc cel mai potrivit pt lotul pe care il are la dispozitie, in niciun caz sa-i pedepseasca si sa-i umileasca

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Etapa 19:Universitatea Craiova - EFM

Mesaj de Paul » 04 Dec 2022, 11:33

Din punctul meu de vedere pierderea interesului pentru fotbal e in ton cu multe alte lucruri care incep sa dispara, din pacate, si este alimentata de obiectivele strict financiare promovate in fotbalul “modern”, in detrimentul spectacolului.
Bine, analiza asta propusa de @cortina intr-un moment de criza in club, ar merita reluata in circumstante mai fericite, acum avem un blocaj.
Nu stiu cand vor aparea reactii in club, si cum se va schimba jocul in restul meciurilor din acest an, dar ceva trebuie sa se schimbe.

Scrie răspuns