Etapa 8:fcsb - Universitatea Craiova

Forumul suporterilor. Discutii despre meciurile din sezonul actual. Arhiva discuţiilor despre meciurile din sezoanele anterioare.

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns

Ce facem cu oile?

Batem, locul 1 și plânge presa o săptămână
6
30%
Egal, rămânem aproape de ei
5
25%
Pierdem, ca de obicei când e meci cu miza locului 1
9
45%
 
Total votes: 20

manex
fanatic
fanatic
Mesaje: 9801
Membru din: 17 Oct 2003, 23:21

Re: Etapa 8:fcsb - Universitatea Craiova

Mesaj de manex » 03 Sep 2023, 12:44

Deci ne-am lamurit si cu Badelj.
Oare ce o fi fost azi? Sau le-a dat liber si au profitat toti ca sunt la capitala la aeroport si au fugit care incotro in vacanta?

Trimis de pe al meu ELE-L29 folosind Tapatalk

Am zis!!

Ghostface
membru
membru
Mesaje: 209
Membru din: 25 Mai 2021, 00:13

Re: Etapa 8:fcsb - Universitatea Craiova

Mesaj de Ghostface » 03 Sep 2023, 12:47

R.E.N. scrie:
03 Sep 2023, 10:18
Bobby scrie:
03 Sep 2023, 09:55
La primele doua goluri Mitrita a dat-o la oi, la golul trei Bancu bate aut la oi si iese gol.
Nu ca a dat-o la oi, a dat-o si dup-aia s-a oprit sa se uite la faza. Ba cum sa pierzi mingea acolo si sa te opresti din alergare???? Cata nesimtire si cat creier de musca sa ai?? Sa-i spuna cineva astuia ca vedetele adevarate alearga. Chiar daca alergarea nu e asa distractiva.
Pai ba, el e vedeta (Desi nu a jucat niciodata intr-un campionat serios.)
El crede ca ne binecuvanteaza si ne face un serviciu cu fiecare atingere a mingii (Si atunci cand o pierde).
De ce sa fuga?
Fuga e pentru plebe, nu pentru vedete.
In capu' lui de midget cred ca se crede Messi, dar doar la inaltime seamana.
M-am saturat de vedetismele din echipa asta.
Majoritatea nu-si pot justifica salariul pe care il au, sunt niste gloabe ordinare.

Ghostface
membru
membru
Mesaje: 209
Membru din: 25 Mai 2021, 00:13

Re: Etapa 8:fcsb - Universitatea Craiova

Mesaj de Ghostface » 03 Sep 2023, 12:54

Paul scrie:
03 Sep 2023, 11:41
Mitrita a dat doua assisturi, chiar 3, la golurile oilor, dar ce cauta el in zona aia de teren, sa inceapa sa care mingea de la margine din treimea noastra? Nu ca nu e de vina, dar daca stam in el sa faca si pe fundasul central, nu e ok.
Bro, in fotbalul modern aproape toti jucatorii de pe teren trebuie sa faca faza defensiva, singurele exceptii sunt supervedete ca Mbappe, Messi, Neymar etc.
Dar in rest cam toti trebuie sa fie dispusi sa faca si faza defensiva si sa poata alerga, sa acopere teren.
De asta clacheaza "vedetele" noastre din Supermamaliga 1 cand se duc in strainatate, nu sunt obisnuiti cu fotbalul de nivel inalt, nu sunt dispusi sa faca efort.

Ghostface
membru
membru
Mesaje: 209
Membru din: 25 Mai 2021, 00:13

Re: Etapa 8:fcsb - Universitatea Craiova

Mesaj de Ghostface » 03 Sep 2023, 12:59

fanatic16 scrie:
03 Sep 2023, 12:13
Hai sa mai zic și eu ceva suspect, la fiecare gol al nostru pe Oblemenco se analizează în camera var 2-3 minute, inclusiv alea care nu sunt suspecte de nimic și la fcsb aseară imediat arăta arbitrul centrul și a fluierat reluarea jocului imediat.
De ce numai la noi se sta la fiecare gol?
Daca ne uitam la faze de arbitraj si incercam sa gasim scuze pentru gloabele noastre dupa ce adversarul ne-a fost net superior inseamna ca suntem penibili si ca fanbase.
Chestii din astea spui dracu' cand a fost un meci strans si chiar ai pierdut din cauza unei ciupeli de la arbitru, nu cand ti-au dat astia 3-0 la pauza.

Geronimo
fanatic
fanatic
Mesaje: 2975
Membru din: 22 Sep 2016, 21:40

Re: Etapa 8:fcsb - Universitatea Craiova

Mesaj de Geronimo » 03 Sep 2023, 13:38

R.E.N. scrie:Hai sa va mai zic una. La golul trei, olaru paseaza cu capul si se duce spre poarta noastra. In momentul in care paseaza, Screciu e langa el, ba chiar cu un metru-doi mai aproape de poarta noastra. Il vede ca se duce spre poarta, dar in loc sa vina cu el, sta si se uita ‘ca nu e fundas central’. Bai, cine le spune astora ce sa faca pe faza de aparare?? Cine poate sa-i spuna mijlocasului la inchidere, ba stai si uita-te ca booul la faza ca in careu trebuie sa intre strict fundasii??
Ce spui tu se invata de la juniori. Daca fundasul lateral urca, tu, mijlocas de banda, alergi cu el, nu ramai pe loc. Asa se face si la mijlocasi ca altfel raman fundasii centrali expusi. Ce mijloc am avut la meciul asta... :-( :-( :-(

Sent from my SM-G985F using Tapatalk


BogdanWick8
membru
membru
Mesaje: 155
Membru din: 02 Iun 2022, 19:05

Re: Etapa 8:fcsb - Universitatea Craiova

Mesaj de BogdanWick8 » 03 Sep 2023, 14:13

Sper sa nu aiba decat o zi libera, de maine(luni) toti la antrenament fara scuze in afara de cei de la nationala. Sa le bage 3 antrenamente pe zi, sa i tina cu capul in pamant si sa se pregateasca pana cad pe teren, sa joace doar cei care pot. Avem 2 saptamani la dispozitie sa schimbam total jocul, nu exista scuze pe mai departe doar amatorism

ParintelePafnutie
fanatic
fanatic
Mesaje: 1080
Membru din: 23 Mai 2023, 18:30

Re: Etapa 8:fcsb - Universitatea Craiova

Mesaj de ParintelePafnutie » 03 Sep 2023, 14:58

dorumihnea2 scrie:
03 Sep 2023, 09:32
ParintelePafnutie scrie:
03 Sep 2023, 02:00
Eu zic sa va calmati. Astia sint jucatorii, si atita pot. Asta e Universitatea Craiova, si atita poate ea. In afara de Rotaru nu vrea nimeni sa bage bani, si nu intereaeaza pe nimeni (ca daca erau, veneau cind i-a chemat). Asa ca putem cit poate Rotaru, ai financiar si managerial. Si atita poate, de locul 4 max (oile, rejele si cefureul sint peste noi). Noi putem sa ne batem cu rapizii pentru 4. Daca nu ia Sepsi 4, si ramine sa ne batem cu rapizii pe 5. Nici anul asta n-o sa pupam vreo cupa europeana.

Acuma, cum reuseste Sepsi sa faca performanta cu mult mai putini bani ca noi? Pentru ca al lor se pricepe mai bine ca al nostru. Dar al nostru e tot ce putem avea mai bun la Universitatea, deci aia e.

Nu e caz de jale, nici de entuziasm. Asta e. Macar acum e clar
Diosegy sau cum naiba se scrie nu tine în brațe jucătorii nu dă antrenori afară care ceartă jucători etc Din păcate Rotaru e ,,prietenul,, jucătorilor, jucători cu un pic de talent dar pe care Rotaru ii crede number 1 în România pe postul lor . În rest nu ai ce să dai în Rotaru....dar poate că e destul de rău ce ,,climat,, a creat.
Pai asta zic si eu. Asta e stiinta de fotbal a patronului. Iar in Romania vad ca patronii sint musai si presedinti si decid tot. Si al nostru atita stie. Si iarasi, al nostru e tot ce putem avea. Deci ... asta e ...

Avatar utilizator
fanatic16
fanatic
fanatic
Mesaje: 2145
Membru din: 30 Apr 2019, 16:43

Re: Etapa 8:fcsb - Universitatea Craiova

Mesaj de fanatic16 » 03 Sep 2023, 15:12

Ghostface scrie:
03 Sep 2023, 12:59
fanatic16 scrie:
03 Sep 2023, 12:13
Hai sa mai zic și eu ceva suspect, la fiecare gol al nostru pe Oblemenco se analizează în camera var 2-3 minute, inclusiv alea care nu sunt suspecte de nimic și la fcsb aseară imediat arăta arbitrul centrul și a fluierat reluarea jocului imediat.
De ce numai la noi se sta la fiecare gol?
Daca ne uitam la faze de arbitraj si incercam sa gasim scuze pentru gloabele noastre dupa ce adversarul ne-a fost net superior inseamna ca suntem penibili si ca fanbase.
Chestii din astea spui dracu' cand a fost un meci strans si chiar ai pierdut din cauza unei ciupeli de la arbitru, nu cand ti-au dat astia 3-0 la pauza.
Tu asta înțelegi din ce zic eu? Nu , mă refeream că de ce la noi acasă mereu analizează orice gol care nu e suspect de nimic, se pierde tot farmecul , nu știi dacă sa te bucuri sau nu, iar la alte echipe se tranșează imediat.

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3543
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Etapa 8:fcsb - Universitatea Craiova

Mesaj de Paul » 03 Sep 2023, 16:32

Ghostface scrie:
03 Sep 2023, 12:54
Paul scrie:
03 Sep 2023, 11:41
Mitrita a dat doua assisturi, chiar 3, la golurile oilor, dar ce cauta el in zona aia de teren, sa inceapa sa care mingea de la margine din treimea noastra? Nu ca nu e de vina, dar daca stam in el sa faca si pe fundasul central, nu e ok.
Bro, in fotbalul modern aproape toti jucatorii de pe teren trebuie sa faca faza defensiva, singurele exceptii sunt supervedete ca Mbappe, Messi, Neymar etc.
Dar in rest cam toti trebuie sa fie dispusi sa faca si faza defensiva si sa poata alerga, sa acopere teren.
De asta clacheaza "vedetele" noastre din Supermamaliga 1 cand se duc in strainatate, nu sunt obisnuiti cu fotbalul de nivel inalt, nu sunt dispusi sa faca efort.
Numai ca noi nu eram in faza defensiva atunci, ci plecam la atac, unde in loc sa plecam cu oamenii din spate care sa ii dea mingea lui Mitrita cand se ajunge in fata, ne asteptam sa vina sa o ia din spate.
Eu nu ii caut scuze lui, spun ca ne bazam pe el cu tactica incepand din treimea noastra, adica cu alte cuvinte sa le faca pe toate, ceea ce nu e bine.
Noi nu ne retrageam atunci, ci plecam la atac, mai exact stateau toti sa faca Mitrita ce o sti el si sa fie bine.

Avatar utilizator
fanatic16
fanatic
fanatic
Mesaje: 2145
Membru din: 30 Apr 2019, 16:43

Re: Etapa 8:fcsb - Universitatea Craiova

Mesaj de fanatic16 » 03 Sep 2023, 17:10

Marea noastră problema e că suntem ca muștele fara cap pe tranziția negativă, pe românește nu știm ce să facem când pierdem mingea, suntem zero pe marcaj , pe poziție viitoare.
Și pe atac suferim lafel de mult, nimeni nu se demarca, nimeni nu face pressing, mă uitam la faza din prima repriză cu mitrita de a făcut o cursă aproape perfecta din terenul nostru în careul lor și nimeni nu îl sprijinea, nimeni nu îi oferea variante de pasă, nimeni nu venea la învăluire sau la un doi!!!
Eu cred că slăbiciunea noastră mai ales pe tranziția negativă se trage din cauza că Reghe încearcă implementarea a ceva foarte diferit față de ce s a cerut de la foștii antrenori, un stil in care toți jucătorii încearcă să fie concentrați atât de mult doar pe construcție , încât deja nu sunt atenți la ce să facă atunci când se pierde mingea, aici e vina lui Reghe care trebuia părerea mea să pună întâi accent pe jocul fără minge, in ambele faze, demarcări eficiente, venit la învăluire etc pt atac și marcaj zonal, mișcare mult mai multă pe defensiva pt că avem prea multi jucători care nu fac faza defensivă și fundașii rămân mai mereu descoperiți.

R.E.N.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1639
Membru din: 18 Feb 2006, 13:33

Re: Etapa 8:fcsb - Universitatea Craiova

Mesaj de R.E.N. » 03 Sep 2023, 17:14

@Paul toate extremele din lumea asta mai coboara sa ia mingi. Creezi superioritate la centrul terenului, treci linia de mijloc mai usor. E normal. Problema e, cand pierzi mingea ca booul pentru ca in loc sa dai o pasa simpla in margine pe pozitie viitoare faci un dribling de zece ori mai inutil decat pasa aia simpla, stai si te uiti la faza ‘ca nu esti fundas central. Nu e ok’. Pai sa alerge in fatzetele si in ceasurile ma-sii sa recupereze. Nu sa stea sa se uite si sa dea din maini ca la teatrul de papusi. Si, in general, sa alerge si in aparare, sa vina cu fundasul advers sau sa puna presiune pe mijlocas, ca asta inseamna sa fii extrema, vedeta lu peste prajit. Astia se asteapta sa stea pe teren si sa ajunga mingea la ei. Fotbal de curtea scolii cu pretentii de campioni.
Albastrul din inimile noastre este mai mare decat al cerului si al marilor la un loc!

R.E.N.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1639
Membru din: 18 Feb 2006, 13:33

Re: Etapa 8:fcsb - Universitatea Craiova

Mesaj de R.E.N. » 03 Sep 2023, 17:25

fanatic16 scrie:
03 Sep 2023, 17:10
avem prea multi jucători care nu fac faza defensivă și fundașii rămân mai mereu descoperiți.
Fix. Si asta nu e altceva decat indolenta si nessimtire. Pe Ouzounidis care le cerea sa se retraga l-au dat afara ca ‘era prea defensiv’. Oboseau mimozele sa tot alerge din atac in aparare.

Nea Mihaie, pune-i bre la munca, altfel te paste falimentul ca pe mititelu. Nu cumpara nimeni in Europa ‘fotbalisti’ din astia. Platesti salarii si sume de transfer degeaba.
Albastrul din inimile noastre este mai mare decat al cerului si al marilor la un loc!

dorumihnea2
fanatic
fanatic
Mesaje: 1799
Membru din: 25 Mai 2019, 10:15

Re: Etapa 8:fcsb - Universitatea Craiova

Mesaj de dorumihnea2 » 03 Sep 2023, 17:49

Într-o statistică publicată în ceva ziar , nu mai rețin, în toate meciurile cu excepția celui cu UTA am stat mai rău ca adversarul la dueluri câștigate. În același articol se menționează că și anul trecut era aceeași problemă. Deci dacă te uiți la cifre și statistici îți dai seama de ce nu merge treaba. Oricum avem și cel mai tare analist din liga 1 , l-am furat de la Jiji ....mai bine furam vreun fotbalist.

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3543
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: Etapa 8:fcsb - Universitatea Craiova

Mesaj de Paul » 03 Sep 2023, 17:57

Eu cred ca noi toti spunem de fapt acelasi lucru: toate extemele “mai” coboara sa ia mingea, si toti fac si faza defensiva, de acord 100%. Si da, daca ai pierdut mingea nu te opresti, te duci sa recuperezi.
Dar ceea ce vreau eu sa spun este ca de cand a venit Mitrita, parca restul au liber si nu mai au treaba sa care mingea in fata, si asta pare chiar o tactica, sau o abordare necorectata daca nu le zice nimic Reghe. Eu asta voiam sa subliniez, care mi se pare cu mult mai grav decat ca a gresit Mitrita cu pase la adversar si oprit din joc.
Oricum este ceva exasperant sa nu fim nici in atac si nici in aparare echipa care poate probleme, adica sa stam sa ne viloeze caprita de Tavi Popescu.

lory69
fanatic
fanatic
Mesaje: 1966
Membru din: 16 Aug 2017, 11:56

Re: Etapa 8:fcsb - Universitatea Craiova

Mesaj de lory69 » 03 Sep 2023, 18:17

Pana sa vina Mitrita,Ivan facea faza de aparare in permanenta....acum cand i se pare.De asta luam goluri,pt ca lasam fundasii centrali singuri vs de toata linia de atac adversa.Ivan,Baiaram,Mitrita,Markovic,Cretu,Kurtic...fac figuratie pe faza defensiva.Mateiu alearga in reluare,Screciu...oaia fara cap cand joaca la mijloc.Atunci ce mai vorbim noi de spiritul de echipa?In locul lui Rotaru,la meciul cu Sepsi as jucs cu echipa a doua....cu 2-3 plombe din lotul mare.O sa vedeti o alta atitudine!Eu sunt foarte curios cati km au alergat pe meci vedetele noastre.Pun pariu ca nici 7 kmvs de adversari care au 9-10.

Scrie răspuns