[Etapa 13] Astra Giurgiu - Universitatea Craiova

Moderator: grup_moderatori

Închis

Ce face Universitatea Craiova vineri, la Giurgiu?

Poll ended at 26 Oct 2018, 22:30

Castiga, 3 puncte, incepem sa legam victoriile
25
81%
Egal, un punct bun in economia sezonului
3
10%
0 puncte, nea Gigi e mai bun ca Devis
3
10%
 
Total votes: 31

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

[Etapa 13] Astra Giurgiu - Universitatea Craiova

Mesaj de DeuxEx » 22 Oct 2018, 22:30

Vineri, 26 octombrie, incepand cu ora 21.00, Universitatea Craiova intalneste in deplasare Astra Giurgiu.
Stiinta vine dupa o victorie mare, dar trista, obtinuta duminica in fata FCSB-ului. Astra vine dupa o victorie in deplasare (0-2), obtonuta in fata celor de la AFC Hermannstadt.
Echipa antrenata de fost tehnician al Craiovei, Gigi Multescu, ocupa locul 3 in liga 1, cu 20 de puncte, la un punct in fata Universitatii.
Ce credeti ca vom face la Giurgiu? Cu ce echipa credeti ca va aborda Devis Mangia acest meci? Cine va face deplasarea alaturi de echipa?
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

sorin107

Re: [Etapa 13] Astra Giurgiu - Universitatea Craiova

Mesaj de sorin107 » 23 Oct 2018, 10:36

Ramane de vazut cine va juca langa cicaldau dintre mateiu si fedele si daca va intra meza colli titular, desi e clar ca-i nepregatit fizic. Totodata, de vazut daca nu trece bancu mijlocas si intra briceag fundas, caz in care mihaila sare din schema, astra fiind o echipa destul de contondenta, de forta. Merg pe aceasta varianta. In rest, echipa din meciul cu fcsb.

Mirko - martic, donkor, kelic, briceag - cicaldau, mateiu/fedele - barbut/meza colli, mitrita, bancu - koljic


Sent from my iPhone using Tapatalk

Preator12
junior
junior
Mesaje: 65
Membru din: 12 Iun 2018, 15:48

Re: [Etapa 13] Astra Giurgiu - Universitatea Craiova

Mesaj de Preator12 » 23 Oct 2018, 10:38

Sincer,in meciul cu Steaua cele 2 executii extraordinare ne-au castigat meciul.Daca le excludem pe acestea,am mai avut o singura faza periculoasa,cea la care s-a obtinut penalty-ul.In rest nu imi aduc aminte de alte faze promitatoare.Desi au fost multe mingi pierdute,am fost complet satisfacut de jocul de la mijlocul terenului.Cu un Mihaila in zi mare,cu un Koljic extraordinar care nu doar ca a marcat un gol cum numai un atacant de clasa o poate face,dar care a si recuperat multe baloane(vezi faza golului 2) si un Donkor de care nu a trecut nimic,am reusit sa facem un joc satisfacator.
Totusi,la meciul cu Astra vrea sa vad o posesie mai eficienta cu trasee bine puse la punct care sa duca la faze finalizate.Desi mijlocul nostru a aratat bine,probabil locul lui Mateiu va fi luat de Cicaldau.

Incerc sa conturez un prim 11:

Martic,Donkor,Kelic,Briceag
Fedele,Cicaldau
Colli,Mitrita,Bancu
Koljic

Avand in vedere ca sistemul in 3 s-a dovedit a fi complet falimentar in prima repriza iar fata echipei s-a schimbat radical in cea de-a doua,cam asa vad eu primul 11.Daca Mangia doreste sa-i ofere mai mult credit lui Mihaila,am putea juca cu Bancu fundas,Mitrita in stanga si Mihaila in centru desi pustiul s-a remarcat in banda stanga.Eu zic ca acest copil a demonstrat si la echipa mare ca are un cuvant greu de spus in viitorul apropiat si isi va pune amprenta pe jocul echipei de la anul,cand Cicaldau nu mai este eligibil pentru regula u21.

Avatar utilizator
alex.p
fanatic
fanatic
Mesaje: 9944
Membru din: 30 Ian 2005, 17:05

Re: [Etapa 13] Astra Giurgiu - Universitatea Craiova

Mesaj de alex.p » 23 Oct 2018, 12:18

Nu stiu unde ati vazut 3 fundasi centrali in prima repriza. Am jucat 4-2-3-1 tot meciul, singura diferenta in repriza a doua a fost spusa si de Mangia: a schimbat pe Mihaila cu Koljic, ultimul jucand mai retras, pivot.

Cu Astra e o varianta si cu Mihaila in dreapta, desi e clar ca se simte mai bine in centru. Meza Colli nu stiu cat de bine e pus la punct cu pregatirea fizica.

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: [Etapa 13] Astra Giurgiu - Universitatea Craiova

Mesaj de DeuxEx » 23 Oct 2018, 14:11

Eu as juca cu Mirko - Martic, Donkor, Kelic, Briceag - Cicaldau, Mateiu - Colli, Mitriță, Bancu - Koljic.

Trimis de pe Xiaomi Note 4

"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: [Etapa 13] Astra Giurgiu - Universitatea Craiova

Mesaj de Bobby » 23 Oct 2018, 14:29

Preator12 scrie:
23 Oct 2018, 10:38
Sincer,in meciul cu Steaua cele 2 executii extraordinare ne-au castigat meciul.Daca le excludem pe acestea,am mai avut o singura faza periculoasa,cea la care s-a obtinut penalty-ul.In rest nu imi aduc aminte de alte faze promitatoare.
Au mai fost citeva faze interesante la poarta FCSB-ului...de exemplu reluarea acrobatica a lui Mihaila din prima repriza, un pic peste poarta.

Avatar utilizator
alex.p
fanatic
fanatic
Mesaje: 9944
Membru din: 30 Ian 2005, 17:05

Re: [Etapa 13] Astra Giurgiu - Universitatea Craiova

Mesaj de alex.p » 23 Oct 2018, 14:35

Bobby scrie:
23 Oct 2018, 14:29
Preator12 scrie:
23 Oct 2018, 10:38
Sincer,in meciul cu Steaua cele 2 executii extraordinare ne-au castigat meciul.Daca le excludem pe acestea,am mai avut o singura faza periculoasa,cea la care s-a obtinut penalty-ul.In rest nu imi aduc aminte de alte faze promitatoare.
Au mai fost citeva faze interesante la poarta FCSB-ului...de exemplu reluarea acrobatica a lui Mihaila din prima repriza, un pic peste poarta.
Driblingul lui Meza Colli pe linia de fund si pasa la Mitrita, finalizata cu sut peste. Au mai fost ocazii, am avut multe momente de presiune la poarta lor. Si presiunea aia a venit pe baza unui joc bun al nostru, a unei asezari corecte pe teren, pozitionare buna, recuperari rapide.

LiviuB

Re: [Etapa 13] Astra Giurgiu - Universitatea Craiova

Mesaj de LiviuB » 23 Oct 2018, 17:52

a mai fost sutul lui Mihaila deviat de s-a dus putin pe langa poarta

cortinadampezzo
fanatic
fanatic
Mesaje: 3241
Membru din: 21 Iul 2013, 23:09

Re: [Etapa 13] Astra Giurgiu - Universitatea Craiova

Mesaj de cortinadampezzo » 23 Oct 2018, 19:29

Ma intreb daca asezarea apararii din meciul cu FCSB e inventia lui Iliev.
Kelic- Donkor - Martic , pai pe dreapta a fost bulevard ... parca nimeni nu-l marca pe Coman. Donkor s-a lipit de bizon si Kelic de Tanase
Martic trebuie sa faca si faza de mijloc iar Barbut nu coboara banda... mi s-a parut mai util defensiv Mezza care parca se apara mai bine

Cred ca Mitrita trebuie sa invete sa schimbe partea din mers, trebuie sa vina mai des si in dreapta sa creeze putina confuzie in tactica adversa. E clar ca e marcat tot timpul de 2 jucatori iar pe dreapta Barbut sau Martic nu sunt atat de eficienti sa faca diferenta - atunci cand Piticu trage doi. Gustavo era eficient si aveam succes anul trecut
Mihaila merita sa joace titular, are tupeu, tehnica, ii trebuie experienta si maturitate care se dobandeste prin jocuri. Nici Gustavo, Ivan sau Baluta nu aratau prea multe la inceput. Mi-ar place sa vad un trio 3M, mihaila, mezza, mitrita. In acelasi timp ai nevoie de jucatori care sunt capabili sa scoata adversari 1-1. Barbut are dificultati aici

Koljic are valoare dar trebuie jucat intr-un anumit fel. Daca Mitrita este vizat de toate baloanele Koljic e degeaba pe teren (vezi prima rep cu steaua). Mitrita inclusiv trebuie sa joace pentru varf (vezi messi - care dribleaza 4-5 jucatori si apoi da assist)
Una peste alta cred ca era mai bine cand nu primeam penalty desi erau evidente faulturile, decat sa le ratam cu cadenta asta ... cred ca eram pe primu loc daca le bagam pe toate.

Nea Gigi joaca la fel 4-2-3-1 si are jucatori eficienti pe contra-atac. Nu cred ca putem juca fara Donkor si Martic, pe dreapta ne aparam la Alibec si Lullaku. Ar putea intra Briceag ca sa urce Bancu la mijloc
Mirko - Bancu, Thiago, Kelic, Donkor, Martic - Cicaldau, Fedele - Mitrita, Koljic, Barbut .
Nu cred ca Mangia il va tine pe Barbut dupa ce a dat pas de gol, iar Mihaila a facut un efort urias cu FCSB. Mezza nu duce 90 min, poate Rocha in dreapta

Avatar utilizator
stuparu_alexandru
fanatic
fanatic
Mesaje: 8172
Membru din: 30 Oct 2005, 21:24

Re: [Etapa 13] Astra Giurgiu - Universitatea Craiova

Mesaj de stuparu_alexandru » 23 Oct 2018, 19:31

eu cred ca meciul asta ar trebui sa fie un fel de descatusare. am ucis balaurul, e momentul sa constientizam ca putem mult mai mult si sa incercam sa obtinem titlul de campioni.
Nu fi si prost si tare-n gura... ca ... cine stie

Neagu.djuvara
suporter
suporter
Mesaje: 733
Membru din: 09 Aug 2018, 22:27

Re: [Etapa 13] Astra Giurgiu - Universitatea Craiova

Mesaj de Neagu.djuvara » 23 Oct 2018, 19:34

Chiar daca jocul cu fcsb n-a fost unul grozav,conteaza ca am luat cele 3 puncte imense.Sper ca jocul de la astra sa fie unul mult mai bun in conditiile in care o sa avem un gazon bun la giurgiu.Din pacate fundasii nostri au mari carente.Kelic dupa ce si-a dat autogol,a facut si penalty la tanase,norocul lui fiind ca tusierul a semnalizat offside la gnohere.Donkor a fost destul de ezitant,si de catrva ori pacalit de Gnohere.Fedele in afara de golul ala superb,a fost slab rau.Nu-i ok
ca Mihaila care are 18 ani sa fie cel mai bun de pe teren intr-un derby cu fcsb.Normal ar fi fost ca mitrita sa fi fost cel mai bun de pe teren.

Avatar utilizator
alex.p
fanatic
fanatic
Mesaje: 9944
Membru din: 30 Ian 2005, 17:05

Re: [Etapa 13] Astra Giurgiu - Universitatea Craiova

Mesaj de alex.p » 24 Oct 2018, 00:42

Kelic slab? Indexul InStat l-a dat al 3-lea om de la noi din echipa, cu 100% dueluri aeriene castigate, 19 mingi recuperate. Cum adica noroc ca a dat tusierul offside? Pai iesirea la offside nu se lucreaza? Nu Kelic e omul care o comanda la noi iesirea? Nu stiu ce penalty ai vazut, nici bucurestenii nu au cerut ...

Donkor a reusit sa ii anihileze pana acum pe Dragus (Viitorul), Tucudean (Cluj) si Gnohere (fcsb). Daca si asta e slab ... Da, mai are greseli, dar sa nu uitam ca a jucat in Serie B si in Liga 1, nu in Premier League sau Serie A. Daca nu gresea deloc, era de mult la Barca, Real sau Man City, nu la noi.

Fedele - a jucat cele mai multe mingi ofensive de la noi din echipa, 43, si a gresit doar 6 pase tot meciul! Cum o fi jucat prost? A jucat repriza a doua foarte bine intre liniile fcsb-ului, el si Mateiu au impins constant jocul in jumatatea lor (dovada si primul sfert din repriza secunda de 70-30% posesie, si un general de 59-41%). Locul 2 in indexul InStat, doar Koljic a fost peste el.

De ce trebuia Mitrita sa fie cel mai bun? Altii nu au voie? Mihaila e un talent, e normal sa faca meciuri bune si imi doresc sa il vad des printre cei mai buni de pe teren. Poate si schimbarea lui Mangia de la pauza l-a ajutat pe Mihaila sa joace asa bine. Mitrita a facut un meci bun.

Daca si in meciul asta am jucat prost ... doar ca idee, intre minutele 15 si 30 am avut 6-0 suturi. Iar in repriza a doua, a fost 5-0 pentru noi raportul suturilor la poarta! Noi am inscris din faze in care am reusit sa ducem 6 oameni in ultimii lor 30m, nu e usor asta. Chiar nu imi pot da seama ce va poate multumi pe cate unii.

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: [Etapa 13] Astra Giurgiu - Universitatea Craiova

Mesaj de Bobby » 24 Oct 2018, 01:08

Mangia a declarat dupa meciul cu FCSB ca Mitrita a jucat foarte bine - si exact ce i-a cerut pentru acest meci : sa joace pentru echipa.
Ca vorbim de Kelic - contractul ii expira la vara si e posibil sa plece. M-as bucura ca Mangia sa-l recupereze pe Razvan Popa si sa formeze un cuplu de fundasi centrali Donkor - Popa.

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: [Etapa 13] Astra Giurgiu - Universitatea Craiova

Mesaj de DeuxEx » 24 Oct 2018, 01:54

stuparu_alexandru scrie:
23 Oct 2018, 19:31
eu cred ca meciul asta ar trebui sa fie un fel de descatusare. am ucis balaurul, e momentul sa constientizam ca putem mult mai mult si sa incercam sa obtinem titlul de campioni.
Eu va cânt partitura asta inca din vara...
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Augustus Caesar
membru
membru
Mesaje: 255
Membru din: 16 Aug 2015, 06:46

Re: [Etapa 13] Astra Giurgiu - Universitatea Craiova

Mesaj de Augustus Caesar » 24 Oct 2018, 04:57

Eu tin la continuitate, asa ca merg la victorie si in acest meci care va fi greu fara discutie, Astra fiind o echipa muncitoreasca. Insa a sosit momentul sa dam stralucire si mai mare acelei victorii cu fcsb si simt ca , in ciuda unor sincope, dupa multi ani, echipa este cel putin egala daca nu chiar superioara canditatelor la titlu. Nu stiu ce si cu cine va juca Mangia, insa vad o echipa care sa recupereze mult la mijloc si sa dezvolte atacuri pozitionale; am eu asa o impresie ca echipele lui nea' Gigi nu rezista presiunii.
''Priviti aceasta sacra frumusete:
Oltenia pamant de oameni buni
Si pumn pedepsitor cu cinci judete,
Caus al palmei vechilor taciuni ''

Închis