[Europa League] Universitatea Craiova - Honved Budapesta

Discutii despre meciurile disputate in sezonul 2019-2020

Moderator: grup_moderatori

Închis

Ce facem in returul cu maghiarii din Budapesta?

Poll ended at 02 Aug 2019, 17:58

Victorie si calificare, istoria ne obliga!
26
84%
Iesim pe usa din dos din E.L.
5
16%
 
Total votes: 31

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: [Europa League] Universitatea Craiova - Honved Budapesta

Mesaj de Bobby » 03 Aug 2019, 09:49

Ce sfat da Balaj celor de la club - si sugereaza ca arbitrul a jucat teatru !

https://www.telekomsport.ro/cristi-bala ... i-19077125

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: [Europa League] Universitatea Craiova - Honved Budapesta

Mesaj de malus dacus » 03 Aug 2019, 10:25

...toata lumea zice de ala de-a dat cu petarda, ok, amenda, interdictie tot tacamul. Dar bai, p-astia de la firma asta fantoma de stewarzi nu-i deranjeaza nimeni? A cui dracu e firma asta inutila si de ce/cine e tinuta in brate?...

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: [Europa League] Universitatea Craiova - Honved Budapesta

Mesaj de malus dacus » 03 Aug 2019, 10:38

...deocamdata am gasit articolul asta. E clar ca e vreun smecher in spate...
https://www.google.com/url?sa=t&source= ... 4817717725

Avatar utilizator
SLH
fanatic
fanatic
Mesaje: 3858
Membru din: 19 Noi 2006, 13:02

Re: [Europa League] Universitatea Craiova - Honved Budapesta

Mesaj de SLH » 03 Aug 2019, 11:29

Nu mi se par normale nici acuzele aduse firmei de paza, doar in masura in care vorbim ca tot romanul despre lucruri de care habar nu avem. O petarda este cat o bricheta, este imposibila gasirea tuturor petardelor cu care se incearca intrarea pe stadion. E ca si cum ai cauta acul in carul cu fan. La fel, cand este aprinsa se aprinde si miroase ca un chibrit, nu face cine stie ce zgomot sau ceva sa-ti atraga atentia. Asta e si motivul pentru care au devenit foarte populare o data cu legea 4, sunt mult mai usor de bagat si de dat pe stadion decat pirotehnia de spectacol(torte, fumigene, strobo).In plus legea e defecta tratand la fel aruncarea unei petarde spre alti oameni si aprinderea unei fumigene la propriile picioare. Noi am si atras atentia ca disparitia, de fapt imputinarea petardelor nu se poate face decat prin re-legalizarea show-urilor pirotehnic >>> Cine nu ma crede poate oricand sa faca un experiment sa vada daca in 10 minute poate controla 5-6 oameni dintre care 1 singur are o petarda sa vedem daca o gaseste, iar 2 minute de om e un timp imens pentru meciurile cand sunt 20k de spectatori. Nici nu va ganditi ca asta se poate rezolva cautand amanuntit doar oamenii care par suspecti, pentru ca de exemplu ungurii au incercat sa bage cateva cutite pe stadion prin femeile care au fost in sector.

Avatar utilizator
gogu2005
fanatic
fanatic
Mesaje: 2071
Membru din: 03 Iun 2006, 23:44

Re: [Europa League] Universitatea Craiova - Honved Budapesta

Mesaj de gogu2005 » 03 Aug 2019, 11:39

Bobby scrie:
03 Aug 2019, 09:49
Ce sfat da Balaj celor de la club - si sugereaza ca arbitrul a jucat teatru !

https://www.telekomsport.ro/cristi-bala ... i-19077125
Cand am spus acelasi lucru mi s.a spus ca bat campii. Se pare ca si balaj bate "campii"... Iar balaj nu este vreun prieten al clubului nostru.
Cine a fost la minim 2-3 derbyuri pe vremuri stie ce inseamna petardele alea si ce efect au. Erau meciuri cu didibao cand zburau petardele in mijlocul nostru din 5 in 5 minute.
Uitati-va cum toata presa nationala este coalizata impotriva noastra. Pur si simplu nu pot accepta ca ne.am calificat. Ar fi in stare sa le suga plua ungurilor numai ca sa pierdem la masa verde. Presa preseaza cahcat.
CRAIOVA NESUPUSA

Avatar utilizator
SLH
fanatic
fanatic
Mesaje: 3858
Membru din: 19 Noi 2006, 13:02

Re: [Europa League] Universitatea Craiova - Honved Budapesta

Mesaj de SLH » 03 Aug 2019, 11:44

Bobby scrie:
02 Aug 2019, 23:48
Mesaj postat online - sper ca cei de la club sa faca ceva in aceasta privinta :

"Gestul este condamnat și de noi cei mulți, însă , în acest caz, UEFA ar trebui să țină cont de provocările întregii delegații maghiare: cand au iesit la incalzire și in timpul meciului , fotbaliștii lor arătau semne "prezidențiale" și "tăieri de capete"(cheliosul lor alb și tatuat) către tribune, ei au sărit la bătaie înaintea incidentului , culmea , in min 119...ăia 3-4 zmei au vrut să se bată cu 5000 de oameni din peluză , iar in timpul in care meciul a fost intrerupt banca lor de rezerve alimenta galeria proprie, cu pumnul ridicat atunci când aceștia scandau impotriva românilor...
In plus să țină cont și de tratamentul" aplicat galeriei noastre la deplasarea din Ungaria.Așa că studiați cu atenție filmările de pe stadion, s-ar putea să ne fie de folos.Hai Știința !"
Pai cam pe asta ar trebui sa se concentreze si nostri. Parca prea acceptam victimizarea nejustificata a ungurilor. Avem atitudinea nemtilor fata de evrei, mai avem sa le dam Ardealul ca sa ne ierte, desi toate gesturile au fost reciproce. Iar daca o luam cronologic primele petarde atat spre teren, cat si spre alti spectatori au fost aruncate de unguri. Daca cineva se mai astepta de la Peluza Nord la aceiasi atitudine pe care am avut-o cu dinamo cat e atacat se inseala. Asta e si motivul pentru care nu o sa mai vedeti nici o coregrafie pana nu se muta oaspetii. Pierdem prea multi oameni cu organizarea si riscam sa ne prinda in offside oaspetii.

marty
junior
junior
Mesaje: 99
Membru din: 16 Iul 2017, 08:21

Re: [Europa League] Universitatea Craiova - Honved Budapesta

Mesaj de marty » 03 Aug 2019, 12:10

Ungurii au anuntat ca sunt sprijiniti in demersul lor de federatia nationala si de cluburile budapestane.
Noi suntem sprijiniti de federaria nationala?
Se vede clar ca atacul bozgorilor este impotriva Romaniei!
Evident ca petarda a fost aruncata impotriva ungurilor,care creasera meleul la poarta dinspre peluza nord. Arbitru a fost o victima colaterala in cazul acesta! Gigistii din presa continua sa sustina ca bricheta l-a lovit in cap pe nord-irlandez! Filmul evenimentului eu zic ca ne favorizeaza.
Imi amintesc de filmul rollerball.Meciuri fara spectatori ,cu pariuri uriase.
Asa se doreste si la noi.Stadioane goale cu pariuri peste pariuri.Suporterii stiintei incomodeaza planul inceput de penalul dragomir.Si aversiunea noastra fata de cei care conduc,transmit,comenteaza fotbalul romanesc.

PS Deci baiatul a suferit un soc fonic!

https://www.gsp.ro/fotbal/liga-1/craiov ... 73665.html

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: [Europa League] Universitatea Craiova - Honved Budapesta

Mesaj de malus dacus » 03 Aug 2019, 12:55

...@petarde. daca plecam de la premisa ca nu se poate clar n-o sa se poata. Eu intru frecvent cu bricheta dar niciodata n-am fost supus unui control riguros. Vede ca am pachetul de tigari, ma intreaba de bricheta, spun ca n-am si trec mai departe. Odata am si uitat de ea, am ridicat mainile deasupra capului avand si tigarile si bricheta intr-o mana, am trecut nu s-a uitat nici dreaqu ce aveam in mana. Au niste angajati total nepregatiti, niste batranei de care ti-e si mila, dau impresia ca sufera de boli incurabile toti, in masa. Si niste tinerei sfrijiti, adunati de prin satele din jurul Craiovei, cred. Daca s-ar vrea, s-ar proceda astfel: s-ar angaja niste baieti mai de Doamne Ajuta macar pt. intrarile de la Nord si Sud - inelele 1. Nu m-ar interesa T1, T2 si inelele 2 de la peluze. Sa faca mai inatai chestia asta ca la carte, apoi vedem ce se mai intampla. Mai ales la meciurile cu un anumit risc. Poate intre timp le piere cheful la mai multi sa mai intre cu petarde. Dar nu putem sa ne culcam pe-o ureche ca nu se poate...

fanucrv
fanatic
fanatic
Mesaje: 2214
Membru din: 20 Iun 2017, 10:40

Re: [Europa League] Universitatea Craiova - Honved Budapesta

Mesaj de fanucrv » 03 Aug 2019, 13:38

@ marty: apld apld apld

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: [Europa League] Universitatea Craiova - Honved Budapesta

Mesaj de DeuxEx » 03 Aug 2019, 13:44

marty scrie:
03 Aug 2019, 12:10

Asa se doreste si la noi.Stadioane goale cu pariuri peste pariuri.Suporterii stiintei incomodeaza planul inceput de penalul dragomir.Si aversiunea noastra fata de cei care conduc,transmit,comenteaza fotbalul romanesc.
O dam in teoria conspiratiei? Ai gresit forumul, baiatu' meu! Esti sigur ca nu extraterestirii vor asta? Sau "strabunii" din muntii Bucegi?! [smile39]
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

marty
junior
junior
Mesaje: 99
Membru din: 16 Iul 2017, 08:21

Re: [Europa League] Universitatea Craiova - Honved Budapesta

Mesaj de marty » 03 Aug 2019, 13:55

Baietele ,esti gelos ca mai mazgalesc pe aici?! :-(
Am spus ceva in postarile mele ce nu s-a adeverit?
Tu si cu boby considerati forumul asta ca fiind al vostru.cine nu este cu voi ii persiflati. :)(
Continua sa ma jignesti cu defularile tale idioate...Tu esti de multe ori pe dinafara.Apropos ce tot scrieti tu si cu boby noaptea? nu aveti somn? :lol:
ps.treci la ce stii mai bine sa faci cu aia mai destepti decat tine,ma rog mai bine pregatiti (!): taie telefonul! :up:

Intereant,dupa ce l-ai sustinut pe boby cand il lauda pe oier,acum esti siderat cand spun ca dragomir este groparul tifosilor romani! :lol:
ESTI TARE! o:

marty
junior
junior
Mesaje: 99
Membru din: 16 Iul 2017, 08:21

Re: [Europa League] Universitatea Craiova - Honved Budapesta

Mesaj de marty » 03 Aug 2019, 22:22

Raspuns la ipocrizie si inca ceva

Avem de a face de cateva zile cu o adevarata tirada indreptata impotriva Peluzei Nord. La ea iau parte deopotriva tot felul de frustrati rataciti mental, presa de scandal, suporterii altor echipe in incercarea de a baga jordeaua prin gard si din pacate si unii oficiali ai clubului nostru. In timp ce ungurii fac front comun suporteri-club-federatie-presa si au parte de tot lobby-ul posibil(inclusiv din partea unei televiziuni teoretic romanesti - Digi) in incercarea de a influenta decizia UEFA, noi in Romania avem parte de o vanatoare de vrajitoare si de obisnuita revolta platonica din mediul virtual. Nici una, nici alta nu au vreun scop practic in cazul prezent si nici macar nu vin cu solutii pentru a evita astfel de probleme pe viitor.

Sa fie clar, Peluza Nord nu incurajeaza acest mod de folosire a pirotehniei dupa cum se stie deja din apelurile repetate facute in trecut la portavoci, dar si din comunicatul vechi de 4 luni al Sezione >>> Pe de alta parte,nici nu poate sa isi asume responsabilitatea pentru acest incident. Ne-am putea asuma ce se intampla in cele peste 7.000 de locuri ale Peluzei Nord daca am vinde noi bilete, am face noi controlul, am avea noi acces la toate camerele de supraveghere, am stabili noi regulile de acces si de comportament in Peluza si am putea sa-i pedepsim noi fara alte interferente pe cei care nu le respecta. Nu suntem insa nici absurzi sa acuzam punctual pe cineva pentru ca astfel de evenimente se intampla la Craiova de peste 50 de ani si o sa se intample inevitabil si pe viitor. Consideram ca singurele moduri eficiente de a diminua la maximum obiceiul de a arunca cu obiecte spre teren sunt educatia si informarea, in niciun caz amenintarile sau pedepsele fizice sau financiare.

Ipocritilor care incearca sa defineasca o Peluza cu peste 12 ani de activitate, fondata de oameni cu peste 25 de ani de deplasari exclusiv prin prisma a ceea ce s-a intamplat in minutul 119 al meciului cu honved, presupunand ca sunt si ei suporteri-spectatori si stau in alte zone ale stadionului le punem cateva intrebari:
Cum ar defini T0 avand in vedere ca un barbat la vreo 40 de ani a injurat si bruscat o femeie pentru ca aceasta a indraznit sa se ridice in picioare si sa cante in unele momente ale meciului cu honved? Si nu a fost un incident de moment, fiind nevoie de interventia stewarzilor pentru a il calma pe individ.
Cum i-ar defini pe oamenii prezenti in peluza opusa galeriei dupa ce unul dintre ei a aruncat cu o torta intre jucatorii nostri la finalul meciului desi era evident atunci ca nu ne mai permitem nicio greseala?
Cum definesc T2 avand in vedere ca si de acolo zboara zeci de obiecte spre teren la fiecare meci cu tensiune, cel mai grav exemplu fiind meciul cu CFR cand o bricheta a nimerit capul tusierului?
Cum i-ar defini pe parintii si bunicii nostri care aruncau cu zeci, uneori sute de fumigene si petarde artizanale pe vechiul Central in anii comunismului? Cu pista sau fara, langa un oficial, jucator sau departe de acestia, gestul in sine este acelasi!

Totodata, indemnam conducerea clubului la prudenta si eficienta in acest caz. In primul rand sa nu pice in capcana intinsa de UEFA si de forurile fotbalistice locale care prin pedepsirea clubului si a tuturor suporterilor pentru niste actiuni individuale ale unor spectatori au un singur scop, acela de a distruge relatia dintre diferitele categorii de suporteri si dintre suporteri si club. In momentul de fata prin regulamentele UEFA si ale unor organizatii nationale suporterii au practic mai putine drepturi decat au detinutii de razboi. Acestora, prin Conventia de la Geneva li se asigura ca nu o sa fie pedepsiti colectiv pentru acte individuale. Ori, inchiderea unui stadion intreg pentru ca la un meci 2 dintre cei peste 22.000 de spectatori prezenti au aruncat cu ceva spre teren este exact o pedeapsa colectiva din cauza unor acte individuale. Stim deja cu totii, cel putin cei care au o minima capacitate de analiza ca UEFA si dupa exemplul ei majoritatea federatiilor nationale urmaresc pe cat posibil prin actiunile lor sa duca la disparitia suporterilor autentici de fotbal si inlocuirea acestora cu simpli consumatori. Clubul nostru trebuie fie sa lupte impotriva acestui curent, fie sa isi asume pe fata sustinera lui. Pentru ca astfel de incidente nu vor disparea niciodata in totalitate consideram ca pe termen lung cluburile care au un numar relevant de suporteri si se mandresc cu asta trebuie sa faca front comun si sa elimine din legi si regulamente toate paragrafele anti-suporteri existente.

Punctual, in acest caz, clubul are destule modalitati si argumente solide prin care sa-si pregateasca apararea. Consideram ca pe asta ar trebui sa se concentreze si ii stam la dispozitie ori de cate ori este nevoie.

*nota – cei 2 indivizi au fost identificati si spre dezamagirea unora nu fac parte din niciun grup organizat al Peluzei sau din anturajul acesteia. Sunt de ai nostri in masura in care fiecare suporter al Stiintei este de al nostru.

Si un PS legat de situatia generatoare de conflicte a amplasarii oaspetilor “in capul nostru”: Jandarmeria si-a dizolvat singura orice argument legat de incapacitatea de a aduce oaspetii pe alta strada si de a ii amplasa pe acestia in alte sectore in cele 2 zile in care a plimbat intre 50 si 150 de unguri prin centrul orasului pe langa sute de alti oameni care consumau alcool si aveau la indemana sticle, halbe si diferite alte “obiecte periculoase”. Daca au putut sa inchida complet o strada si astfel si cateva afaceri pentru a asigura defilarea nestingherita a unor straini, consideram o sfidare a logicii si bunului simt refuzul de a gasi o solutie pentru a elimina aceasta sursa de incidente. De notat si ca in timp ce ungurii beau linistiti paziti de sute de reprezentanti ai fortelor de ordine, tereasa aflata vis-à-vis de hotelul ungurilor a avut interdictie de a comercializa bauturi alcoolice. E deja clar pentru toti oamenii obisnuiti ai stadionului ca, fie jandarmeria Craiova este condusa deficitar, fie are ceva de castigat din generarea acestui tip de conflicte pe stadion. In orice caz, sunt responsabili 100% de orice incidente viitoare cauzate de amplasarea eronata a sectorului oaspeti.

3 August 2019,
Peluza Nord Craiova

excelenta interventie a baietilor de la peluza nord.
din pura intamplare parerea mea persiflata de marele suporter al UNIVERSITATII CRAIOVA,coincide cu a lor!
Hai baietel,epateaza cu ce stii tu mai bine!
Ataca un suporter de peste 40 de ani al UNIVERSITATII CRAIOVA!
HAI ,PA!
PS
Stim deja cu totii, cel putin cei care au o minima capacitate de analiza ca UEFA si dupa exemplul ei majoritatea federatiilor nationale urmaresc pe cat posibil prin actiunile lor sa duca la disparitia suporterilor autentici de fotbal si inlocuirea acestora cu simpli consumatori.
VA SPUN EU,DEUXEX ,SAU CUM IL CHEAMA NU STIE,DAR FACE PE DESTEPTUL PE SITE-UL CRAIOVA MAXIMA!

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: [Europa League] Universitatea Craiova - Honved Budapesta

Mesaj de DeuxEx » 04 Aug 2019, 00:45

marty scrie:
03 Aug 2019, 22:22
VA SPUN EU....
Pai, mai Ajica, ia spune-ne tu de unde stii... Si, mai exact, ce stii? Tu faci parte din categoria persoanelor pe care noi, astia mai vechi care populam forumul, nu ii luam in calcul atunci cand emit teorii fara o baza. Si vei ramane la categoria asta pana vei aduce dovezi in sensul celor afirmate de tine.

Te ascunzi in spatele postarii celor din Peluza Nord. Macar stii ce s-a intamplat acolo, la meciul cu ungurii? Uite, Jianu_Max, Thunder sau Mancini au fost langa mine, exact in zona respectiva. NOI putem sa ne dam cu parerea, ca am fost martori. Tu?

PS: iti recomand sa mai citesti inca odata regulamentul. In special art. 1, punctul c...
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: [Europa League] Universitatea Craiova - Honved Budapesta

Mesaj de Bobby » 04 Aug 2019, 04:22

marty scrie:
03 Aug 2019, 13:55
Apropos ce tot scrieti tu si cu boby noaptea? nu aveti somn? :lol:
Si daca exista membri ai forumului care, cel putin temporar, locuiesc in strainatate - SUA, Australia, Japonia ? Exista 10 ore diferenta intre Romania si California, de exemplu. 6 PM in California inseamna 4 AM in Romania.

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: [Europa League] Universitatea Craiova - Honved Budapesta

Mesaj de Bobby » 04 Aug 2019, 04:35

Incidentele de la meci au fost reprobabile si regretabile - dar exista si o parte buna. S-a vorbit mult despre U Craiova, peste tot. Parte din brandul Stiintei vine din zona publicului fanatic. Si acest public fanatic o mai da in bara din cind in cind. Dar toata lumea a vazut ca exista public fanatic la Craiova.

O alta chestie buna este diversitatea opiniilor. Unii au venit cu batalioanele in gura la meci, altii s-au dus la un simplu spectacol sportiv. Asa e la echipele mari : brigazi diferite, opinii diferite.

Închis