[Etapa 13] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Forumul suporterilor. Discutii despre meciurile din sezonul actual. Arhiva discuţiilor despre meciurile din sezoanele anterioare.

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns

Cu cate puncte revine Stiinta de la Cluj?

Poll ended at 20 Oct 2019, 12:56

3 puncte si locul I in campionat
18
64%
1 punct
5
18%
0 puncte
5
18%

Total votes: 28

s9k3k3-
membru
membru

Re: [Etapa 13] CFR Cluj - Universitatea Craiova

Mesaj de s9k3k3- » 20 Oct 2019, 01:07

Toate echipele se bat anul asta pt locul 2, nimeni nu poate sa emita pretentii CFR-ului. Sa fim serios, astia fac 3 echipe si tot ne bat. Degeaba avem jucatori numeric ca valoric suntem vai de mama noastra.
Asta e..... trist campionat o sa fie .... locul 1 e dat, iar pt 2 se bat 4 echipe si o sa fie spectacol. N-ai vere noi bagam de pe banca pe Barbut...adica ce gluma de lot avem.

Bobby
fanatic
fanatic

Mesaj de Bobby » 20 Oct 2019, 03:14

fanucrv scrie:
19 Oct 2019, 22:59
Cred ca trăim periculos :investiții mari și performanțe ioc.
Bingo ! Milioanele bagate si rezultatele zero vor trebui decontate la un moment dat. Exista doi antrenori in Romania care pot face din rahat bici - Petrescu si Hagi. Imi venea sa rid cind il auzeam pe Piti la conferinta de presa de acum 2 zile ca mergem la Cluj la victorie. O timpenie. Ai jucat cu rezervele CFR-ului si n-ai avut sut pe poarta.

Acest club are un deficit de vreo 8-9 milioane de Euro in ultimele luni : nu i-au dat pe Cicaldau si Mirko, si au bagat milioane in achizitii cam degeaba pina acum. Se merita gaura de 8-9 milioane de Euro ? Nu.

Daca se dorea resuscitarea lui Ivan, asta se putea face cu Petrescu sau cu Hagi, atit.
Last edited by Bobby on 20 Oct 2019, 03:45, edited 1 time in total.

Bobby
fanatic
fanatic

Mesaj de Bobby » 20 Oct 2019, 03:20

M-am frecat la ochi cind l-am vazut pe Matel titular ca mijlocas. E fabulos Piti asta. Cu unul care nici macar fundas dreapta nu rupea norii la Sibiu, Piti vrea sa faca mijloc de top in Romania. Mare-i gradina, Doamne !

Prin primavara o sa ne rugam de Mangia sa revina ca sa putem lupta pentru locul 3.

Paul
grup_moderatori
grup_moderatori

Mesaj de Paul » 20 Oct 2019, 09:14

Eu cred ca Matel a fost bagat deodata cu Vladoiu din doua motive: Martici se pare ca nu vrea sa ramana, iar Vladoiu de unul singur in aparare pe dreapta, in special cu CFR, putea fi prea vulnerabil. Iar de Vladoiu ai nevoie pentru regula U21.
Probabil ca era nevoie de Mateiu, dar nu poti sa ii bagi pe toti deodata.
Eu zic ca nu e cazul sa sarim toti acum pe Pitzi ca nu face cum se asteapta toata lumea. O avea el vreun plan, nu cred ca face ce face doar ca sa se afle in treaba.
Nu om fi avut sut pe poarta, dar voua vi s-a parut ca CFR e chiar asa grozava? Mie in primele 30 de minute mi se pare ca numai noi am jucat, destul de frumos.
E greu sa le dai gol si sa iti faci ocazii cu CFR, si faza ca au jucat cu rezervele mie nu mi se pare relevanta, pentru ca ei au jucatori cam de acelasi profil, in general puternici, bazati pe forta si disciplinati.

Ce vreau eu sa spun, si din ce vad sunt in minoritate, este ca am vazut in inceputul jocului ceea ce mi-as dori de la echipa, numai ca nu au reusit sa intre in careu si sa isi creeze ocazii in fata unei echipe care stie sa se apere.
Dupa care golurile au venit pe greseli personale.
As spune ca mai e de lucru, dar avem motive sa speram la mai bine. Nu mi se pare ca jucam fara orizont sau ca am fi vraiste.
Iar daca la fiecare insucces incepem cu judecata si cu evaluarea achizitiilor, deconturi si alte chestii, cred ca ne abatem putin de la faza cu "si la bine si la rau".
Normal ca oricine poate sa critice, dar eu unul am fost foarte multumit cum am tinut campioana en-titre si liderul la zi in careul lor, la ei acasa, in primele 30 de minute. Daca erau Kolijc si Bancu cred ca ii bateam fara emotii.

sorinyki
suporter
suporter

Mesaj de sorinyki » 20 Oct 2019, 09:27

De acord cu Paul. 30 de minute am fost o echipa mare!

malus dacus
fanatic
fanatic

Mesaj de malus dacus » 20 Oct 2019, 09:35

...cred ca toata lumea e socata de inventiile astea, dar, pe de alta parte e bine ca totusi isi asuma niste riscuri, incearca sa ghiceasca o formula de echipa. Bine, ideal ar fi sa faca asta la antrenamente si nu pe puncte, dar asta e situatia. In fine, eu zic sa ne calmam cu titlul, e clar ca nu putem emite pretentii si sa ne multumim cu un loc de cupa europeana. In ceea ce-l priveste pe Piturca, trebuie sa mergem pe mana lui, n-are rost sa incepem cu demisii aiurea, cel putin atata timp cat se mentine pe loc de play off. Are meritul ca macar a reusit sa urneasca din loc chestia cu gazonul...

LiviuB

Mesaj de LiviuB » 20 Oct 2019, 09:39

Era meci de 0 la 0 dar au venit cele 2 greseli personale ale lii Acka si Pigliacelli si asta a fost.
Cfr cate suturi pe poarta a avut?

Paul
grup_moderatori
grup_moderatori

Mesaj de Paul » 20 Oct 2019, 09:42

Cred ca nu e fair play ca nu ii dam credit lui Pitzi si vezi doamne doar cu Petrescu sau Hagi se poate face ceva, gen din rahat bici, sau resuscitarea lui Ivan.
Mi se pare un fel de lasitate sa te uiti cu jind la altii care in momentul asta sunt adversari.
Sau sa spui ca pe Papi il faceam praf pentru acelasi joc.
Eu cred ca jocul arata in multe momente foarte bine, si prefer sa ii acord incredere lui Pitzi.
Nu are rahat la indemana, ci un lot bun, cu multi jucatori care pun suflet, si biciul pe care l-ar livra Petrescu pe mine nu m-ar interesa sa il am. Eu astept sa facem o echipa campioana cu jucatorii pe care ii avem, nu sa luam teutoni si sa ne lamentam cu buzele uscate si spume la gura ca avem ghinion, cum face preferatul unora Dan Petrescu, si chiar si Hagi cand il apuca crizele.
Cu calm, putem face ce trebuie.

cortinadampezzo
fanatic
fanatic

Mesaj de cortinadampezzo » 20 Oct 2019, 09:45

Am fost lenti , mereu ultimii la minge in urma octogenarilor CFR care au facut pressing sus si constant. Conditie fizica peste alor nostrii, pase din prima, alta motivata, alt tonus.

Oltenii lenti cu dificultate in joc, pase gresite, lipsa de tonus si neputinciosi.
Jucatori asezati pe pozitii ciudate, asezare defensiva, greseli tipice unor jucatori de playout (vezi acka )

Nu avem echipa de titlu. CFR-ul in urma cu 3-4 ani arata la fel ca noi. Mai avem mult de muncit...
Altceva ma ingrijoreaza, Craiova juca mai bine sub comanda lui Papura !

Impresie buna despre Vladoiu, dpmeu de vedere omul meciului.
Pigliaceli a gresit iar, Akca slab.
Zakakaric pare ca stie ceva fotbal dar e foarte lent, joaca la ralanti
Cosic e bun dar nu pre intelege ce cauta la mijloc
Matel e un fotbalist de duzina
Ivan a fost tot timpul intre 2-3 adversari
Mihaila s-a ascuns in banda
Cicaldau nu e el fara mateiu sau Ivanov
Balasa nu a fost ziua lui
Vatajelu a pierdut toate duelurile 1-1, nu mai stie fundas

Paul
grup_moderatori
grup_moderatori

Mesaj de Paul » 20 Oct 2019, 09:58

@Cortina, da-mi te rog un exemplu de meci cu Papura, in afara de returul cu AEK, in care echipa a jucat bine, a jucat ceva, nu ca mai bine ca acum.

lory69
fanatic
fanatic

Mesaj de lory69 » 20 Oct 2019, 10:36

Cred ca lipsa lui Bancu a fost esențială....el putea tine mijlocul sus,cam cum a fost pana in min. 30.La fel s-a vazut lipsa lui Koljic,el ținea in jumătatea lor cei 2 fundasi centrali si asta nu le permitea lui Vinicius si Boli sa urce si sa ajute constructia.Ce bine ar fi fost sa fi luat in vara un fundas under21 de valoare.Ne durea la bască de regula under.....

malus dacus
fanatic
fanatic

Mesaj de malus dacus » 20 Oct 2019, 10:39

...mai vinovat decât pe Acka eu îl consider pe Kelic. Bun, Acka pasează la adversar, dar nu de mainera sa rămână ăla singur cu portarul greșeală flagrantă. Ăla de interceptează, pasează la rândul lui către un stâlp de telegraf marcat de Kelic iar stâlpul îl driblează pe Kelic, șutează și înscrie. Dă-te bă deaqu, Kelic, cum să te dribleze un stâlp?!? Bine, ca să fiu cinstit, n-a fost chiar un duel între Kelic și un stâlp, ci între între un stâlp din beton și un stâlp din lemn. La golul doi n-aș zice că a greșit Mirko pt. că a respins în față. Șutul a fost tare, a respins cum a putut, mingea a ajuns la adversar, aia a fost. Poate, maxim să nu-și fi poziționat zidul cum trebuie sau mai mulți oameni în zid, mă rog, detalii, nu mă pricep. Cel mai slab de pe teren mie mi s-a părut Mățel, dacă voi ziceți că a jucat. Zkarici ăla iarăși a irosit o gramadă de mingi, șuturi în blocaj, pase imprecise, centrări proaste, aport zero. Cosic a încercat ceva, a mai verticalizat dar mi se pare că n-are travaliu, nu prea aleargă. Mihaila să-l pui să fugă pe lângă coțofană și cam atât. Per total, nu știu cui i-aș da o notă de trecere, dar pare că jocul s-a pierdut la mijlocul terenului. Nu știu cum am fi arătat cu Mateiu etc. dar clar că și Piți a dat gherlă cu formula de start. Plus schimbările...

LiviuB

Mesaj de LiviuB » 20 Oct 2019, 11:03

A gresit cu schimbarea lui Balasa care facuse un meci bun. L-a bagat pe Kelic si am vazut ce a iesit...
Problema noastra a fost ca oamenii din ofensiva au pierdut toate mingile. Necontand in fata i-am facut pe astia sa vina peste noi si sa puna presiune. Chiar si asa, meciul se ducea spre 0-0 pt ca nici ei nu si-au creat ocazii. Probabil ca intrarea lui Paun a contat, pt ca de atunci s-a schimbat cursul jocului. Am avut 30 de minute foarte bune dupa care nu am mai putut tine ritmul.
Asta este, mergem mai departe. Trebuie sa avem rabdare.

Bobby
fanatic
fanatic

Mesaj de Bobby » 20 Oct 2019, 11:08

Mai baieti, Craiova - cu vreo 8-9 transferuri pe bani grei in ultimele luni, jucatori de nationale, de CL, de EL etc. - a dat ZERO suturi pe poarta in meciurile care conteaza, cu FCSB (0-1) si CFR (0-2). Bani grei bagati, rezultate nu prea - dezamagire mare de tot. In fotbal doar rezultatele conteaza - si Craiova a bifat doar un singur rezultat decent : schimbarea gazonului (merit Piti 95 %). Acum citiva ani, Petrescu a luat CFR ca echipa de locurile 3-4 in play off si a dus-o imediat spre lupta de la titlu - fara nici un transfer pe bani. U Craiova, echipa de locurile 3-4, a adus vagoane de jucatori cu bani grei si tot plapinda in meciurile mari apare. Asta e drama. Si de aici incep alte drame - ca multele milioane bagate vor trebui cumva recuperate.

E de ris cum zicea Piti la investire de campionate si grupele CL. Doamne iarta-ma, dar pe Piti l-a luat virsta tare la creier si nu prea mai pare a avea simtul realitatii. Sincer - eu ma rog sa plece cumva Petrescu de la CFR si poate-l aducem la noi vreodata.

LiviuB

Mesaj de LiviuB » 20 Oct 2019, 11:15

Eu zic sa mai pui putina frana, in primul rand Piturca a venit doar de o luna si jumatate, nu a facut pregatirea de vara cu echipa. A luat-o din mers. Corect mi se pare sa analizam in luna mai si sa vedem atunci ce si cum.
Cu privire la Petrescu, ma asteptam sa cunosti mult mai bine situatia financiara la momentul cand a venit cfr. Au cheltuit enorm, au luat 15 jucatori. Stii f bine ca acum un se punea problema falimentului (dupa ce au pierdut grupele Europa League). Hai sa privim lucrurile mai echilibrat

Scrie răspuns