[Etapa 17] Universitatea Craiova - FC Hermannstadt

Discutii despre meciurile disputate in sezonul 2019-2020

Moderator: grup_moderatori

Închis

Cate puncte castiga Știința la primul meci pe noul gazon?

Poll ended at 23 Noi 2019, 22:14

3 puncte
20
87%
1 punct
1
4%
0 puncte
2
9%
 
Total votes: 23

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: [Etapa 17] Universitatea Craiova - FC Hermannstad

Mesaj de Bobby » 25 Noi 2019, 02:03

malus dacus scrie:
25 Noi 2019, 00:13
...@gazon. hai, sa zicem ca a plouat mult, ma rog, oricum nu se compara cu mizeria inaugurata cu Slavia Praga camp de cartofi din start. Dar e de cacao sa nu stii sa te incalti. Zicea Cicaldau de nush ce ghete cu talpa mixta, pai, ia-le frate de la inceput!
Jijisport intrerupse interviul cu Piturca pt. publicitate; era interesant de auzit totusi, care treaba cu Pigliacelli, daca l-o fi intrebat cineva;
Lui Cartu ii scapa un "fcsb" la interviu. De fapt, zise steaua si apoi se corecta. Cred ca era cald la Mitrita acolo la cununie, altfel nu-mi explic;
Jocul in sine mi se paru bunicel, dominare, posesie, dar in continuare e loc de mai bine, mai multa miscare in zona lu' 16, combinatii etc;
@nationala. Vad ca deja e stabilit Radoi, practic nu mai asteptam nimic la sfarsitul nu stiu carei saptamani, decat sa se anunte oficial. Iar Craiova este deja pozitionata in aceasta barca, prin vocile lui Piturca si Cartu. N-am nimic cu Radoi, eram fan, dar m-am sucit din trei motive, in ordinea aparitiilor:
1. Vlad in locul lui Aioanei, fara legatura cu modul in care a plecat de la noi sau ca acum este la fscb;
2. Nasu, nu pt. cine e nasu ci pt. apelativul folosit public;
3. Pt. ca a fost anuntat de Hagi, practic.
Eu cred ca cea mai potrivita alegere era, totusi, Bursucea. Cu Radoi, tot rejele va face jocurile pe-acolo. Iar eu nu-i inteleg pe ai nostri ce au de castigat, dar sigur si-au facut planul ca au ceva de castigat de l-au luat repede in brate pe Radoi...
Hermanstadt mi s-a parut cea mai slaba echipa cu care Craiova a jucat in acest sezon. A aratat ca o echipa de liga 2 - care nici macar aparare agresiva, supranumerica nu stie sa faca. Mi se pare ca Stiinta a avut de multe ori un ritm de joc lent - ca de old boys. Zakaric a adus un plus de tehnicitate in linia mediana. As vrea ca si Baicu sa primeasca sanse in acest final de an. Echipa are meciuri grele pina la intrerupere : Sepsi, Botosani, FCSB, Astra etc.

Felicitari echipei si antrenorilor pentru victorie si cele 3 puncte.

cortinadampezzo
fanatic
fanatic
Mesaje: 3241
Membru din: 21 Iul 2013, 23:09

Re: [Etapa 17] Universitatea Craiova - FC Hermannstad

Mesaj de cortinadampezzo » 25 Noi 2019, 08:55

Pare bun gazonul. Felicitari clubului , ce alta formatie isi premite sa schimbe gazonul in plin campionat .

Joaca cine isi doreste mai mult.
Ceea ce ne lipsea la echipa. O atitudine de selectioner. Au fost adusi multi jucatori si putini au confirmat ...

Ce material au bagat azi Matel si Roman, in special Roman. Mi-au placut. Roman a mancat iarba.

Pigli uneori e mult prea relaxat si distrat. E bun, insa in momentul cand stai 2 meciuri pe banca si te apuci sa faci scandal nu esti profesionist si stai prost cu mentalul.
Martic daca vrea sa plece liber, deci fara sa aduca bani la club, nu mai are cum sa fie titular in ultimele 6 luni de contract. Asta se intampla la orice club din vest.

LiviuB

Re: [Etapa 17] Universitatea Craiova - FC Hermannstad

Mesaj de LiviuB » 25 Noi 2019, 08:56

Si totusi am avut probleme pana sa deschidem scorul.... ne este foarte greu cu echipele care se pun pe 2 linii si asta pt ca nu merg combinatiile pe centru. Deocamdata, ne descurcam doar in benzi. Pe centru avem probleme.
Ieri parca am stat mai bine la fazele fixe, am fost mai periculosi fata de alte dati

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: [Etapa 17] Universitatea Craiova - FC Hermannstad

Mesaj de Paul » 25 Noi 2019, 09:40

Sa speram ca ne vom descurca mai bine si pe centru in viitor.
Roman a mancat jar si cred ca este o solutie. Sper sa revina Mateiu si sa se lamureasca situatia cu Martic si Pigliacelli.
Daca Martic nu isi doreste sa continue poate ar merita vandut acum. Nu prea e corect sa vii doar cat sa iti cresti cota si sa pleci gratis. Sincer, nu prea pricep ce nu ii convine ca sa continue, nu e ca si cum trag de el nu stiu cate echipe, dar in fine, treaba lui.
Iar cu Pigliacelli sper sa se depaseasca orice tensiune, cred ca unul din jucatorii care pun suflet si fac spectacol, dar care poate sa mai aiba si rataciri. Acum daca el avea oferte din Serie A si le-a refuzat ca sa stea la Craiova, eu zic ca merita mult credit pentru asta.
Popescu nu a avut ce apara, dar merita felicitat pentru prestatie si pentru rabdarea cu care a asteptat sa ii vina randul.

marius_vl
fanatic
fanatic
Mesaje: 2434
Membru din: 29 Mai 2006, 16:06

Re: [Etapa 17] Universitatea Craiova - FC Hermannstad

Mesaj de marius_vl » 25 Noi 2019, 11:27

dupa parerea mea Matel este peste Martic, plus ca postul de fundas dreapta este unul din posturile unde ne putem acoperi cu unul dintre cei 2 U21, prin Vladoiu si Borta! Chiar nu vad nicio tragedie daca Martic nu mai vrea sa stea! Am incredere in Piturca 100%

R.E.N.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1572
Membru din: 18 Feb 2006, 13:33

Re: [Etapa 17] Universitatea Craiova - FC Hermannstad

Mesaj de R.E.N. » 25 Noi 2019, 11:45

la ce e mai bun Matel decat Martic?

avem trei jucatori super buni la noi in curte - Mateiu, Martic si Pigliacelli si nu stim sa gestionam situatia, sa-i tinem si sa-i facem sa joace. unul din cei mai buni mijlocasi centrali din campionat, cel mai bun fundas dreapta din campionat de departe, cu meciuri in serie a, si un portar cu super joc de picior. iar noua, ca suporteri, nu ne pasa de nimeni, ca stie VP sigur ce face. pleaca astia, nu mai joaca, nu conteaza, vin altii. ce conteaza ca unii au stat aici cinci ani si au muncit? uitati-va cate din transferuri confirma si cati jucatori e nevoie sa rulezi pana sa gasesti unul cu adevarat bun..
Albastrul din inimile noastre este mai mare decat al cerului si al marilor la un loc!

Avatar utilizator
zeddDarko
suporter
suporter
Mesaje: 564
Membru din: 15 Sep 2018, 02:46

Re: [Etapa 17] Universitatea Craiova - FC Hermannstad

Mesaj de zeddDarko » 25 Noi 2019, 11:46

Ce atata tam-tam ca Mirko nu joaca? POPESCU a facut-o bine aseara si merita mai multe sanse.Borta nu cred ca ne poate ajuta.Vladoiu si Matel se bat pe postul ala.Joc bun aseara, nu i-am lasat sa miste deloc.

lory69
fanatic
fanatic
Mesaje: 1943
Membru din: 16 Aug 2017, 11:56

Re: [Etapa 17] Universitatea Craiova - FC Hermannstad

Mesaj de lory69 » 25 Noi 2019, 11:52

Mie imi place miscarea lui Pitzi cu Zakaric la mijloc.El rezolva doua probleme...el se apara mult mai bine decat Ivanov si astfel prin acoperirea întregii liniei de mijloc il ajuta pe Cicaldau sa fie mult mai ofensiv.Qaka împreună cu Zakaric parca se leagă mai bine decat Cosic cu Ivanov.Baiaram trebuie sa mai crească...nu prea are forta,iar asta se vede in duelurile unu contra unu.Printre minusurile de ieri a fost evolutia lui Barbut...Sunt curios cum se va aborda partida de vineri a echipei a doua cand vom juca cu lidera Progresul Spartac....iar aici ma refer la jucătorii de la prima echipa care vor fi lăsați in Craiova sub comanda lui Iencsi.

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: [Etapa 17] Universitatea Craiova - FC Hermannstad

Mesaj de malus dacus » 25 Noi 2019, 13:05

...pastrand proportiile, m-am uitat la Barca cu Leganes si parca vedeam aceeasi chinuiala ca la noi in constructia jocului. Da, cu echipele care se apara e greu...

lory69
fanatic
fanatic
Mesaje: 1943
Membru din: 16 Aug 2017, 11:56

Re: [Etapa 17] Universitatea Craiova - FC Hermannstad

Mesaj de lory69 » 25 Noi 2019, 13:08

Chiar am vrut sa remarc acelasi lucru la sf meciului din la liga....

Avatar utilizator
florinkeke
fanatic
fanatic
Mesaje: 1412
Membru din: 03 Sep 2010, 11:11

Re: [Etapa 17] Universitatea Craiova - FC Hermannstad

Mesaj de florinkeke » 25 Noi 2019, 13:27

Avem 3 juctori foarte buni pe pozitiile lor cu situatie incerta - Mateiu,Pigli si Martic.Ar fi pacat sa ii pierdem gratis si sa ii vedem pe la alte echipe din L1.Insa mai presus de ei este echipa si stabilitatea ei.Am incredere 100% in Pitzi.Legat de jocul de ieri,mi-a placut si mie Zakaric in centru,are fizic bun,sta bine si pe recuperare.Oaka ar trebui sa fie mai tupiest si sa incerce mai mult pentru ca il ajuta tehnica.Cic si Bancu sunt motoarele echipei in acest moment si cu amandoi la 100% se vede.Bairam are viitor si in 1-2 ani paote fi o solutie in momentul in care il vindem pe Mihaila.Barbut in scadere de viteza,probabil meciul urmator Ivan va fi titular acolo.
Gazonul e acum la alt nivel si asta se vede.

LiviuB

Re: [Etapa 17] Universitatea Craiova - FC Hermannstad

Mesaj de LiviuB » 25 Noi 2019, 13:29

R.E.N. scrie:
25 Noi 2019, 11:45
la ce e mai bun Matel decat Martic?

avem trei jucatori super buni la noi in curte - Mateiu, Martic si Pigliacelli si nu stim sa gestionam situatia, sa-i tinem si sa-i facem sa joace. unul din cei mai buni mijlocasi centrali din campionat, cel mai bun fundas dreapta din campionat de departe, cu meciuri in serie a, si un portar cu super joc de picior. iar noua, ca suporteri, nu ne pasa de nimeni, ca stie VP sigur ce face. pleaca astia, nu mai joaca, nu conteaza, vin altii. ce conteaza ca unii au stat aici cinci ani si au muncit? uitati-va cate din transferuri confirma si cati jucatori e nevoie sa rulezi pana sa gasesti unul cu adevarat bun..
nici mie nu imi convine situatia, sunt 3 jucatori foarte buni de care avem nevoie si la care tin foarte mult (Mateiu, spre exemplu, este unul dintre jucatorii mei favoriti).
Dar nu cred ca avem noi toate datele, toate informatiile necesare. nu stim cum se pregatesc ei la antrenamente.
In acelasi timp, eu am mare incredere in antrenorul pe care il avem, are experienta si numai mult ca sigur, nu are idei preconcepute cu privire la anumiti jucatori. in acest context, da, mi se pare normal sa dam credit antrenorului. si sper sa se gaseasca o solutie astfel incat sa ne putem baza pe toti jucatorii.

cu privire la meciul de aseara, intr-adevar Qaka ajuta mai mult decat Cosic echipa pe faza ofensiva. in astfel de meciuri este util pentru ca are capacitatea tehnica de a-si depasi adversarul direct

fabius_2014
fanatic
fanatic
Mesaje: 2831
Membru din: 06 Apr 2019, 15:49

Re: [Etapa 17] Universitatea Craiova - FC Hermannstad

Mesaj de fabius_2014 » 25 Noi 2019, 13:34

Orice jucator trebuie sa munceasca pentru a-si castiga statutul de titular la Universitatea Craiova.
Mirko este un portar care are un joc de picior extraordinar, cam cel mai bun pe care l-am vazut, dar in rest este la un nivel mediu.
Popescu are reflexe foarte bune, dar nu exceleaza la jocul cu piciorul si nici inaltimea nu-l ajuta prea mult. Este firesc ca Piturca sa vrea sa-i vada la munca pe toti si asta nu trebuie sa deranjeze ci sa ambitioneze.
In privinta lui Martici, sincer imi pare rau ca vrea sa plece pentru ca mie mi se pare cel mai bun fundas dreapta din Romania, dar daca nu mai vrea n-ai ce face.
Sa vedem ce se intampla cu Mateiu si pana nu avem toate datele trebuie sa ne abtinem de la acuze.
Kelici nu e o mare pierdere.
Meciul cu Hermannstad a fost bun, nu senzational si in continuare este mult loc de mai bine. ucv

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: [Etapa 17] Universitatea Craiova - FC Hermannstad

Mesaj de malus dacus » 25 Noi 2019, 15:00

...cea mai tare chestie pe care am obtinut-o aducandu-l pe Piturca este mentalitatea. Mentalitatea de favoriti, de invingatori, conteaza mai mult decat toate tacticile. Eu ma bucur ca am ajuns in acest punct in care, mai ales la noi acasa, adversarii nu vin cu cine stie ce planuri marete si aproape toti ar semna pt. un egal. Valoarea poate e de discutat, mai ales cand apar probleme de lot, dar adversarii deja ne respecta pt. ca suntem Universitatea Craiova si asa trebuie sa fie...

lory69
fanatic
fanatic
Mesaje: 1943
Membru din: 16 Aug 2017, 11:56

Re: [Etapa 17] Universitatea Craiova - FC Hermannstad

Mesaj de lory69 » 25 Noi 2019, 15:12

Haide sa nu ne pripim!Urmează doua meciuri cu niste echipe tupeiste...abia dupa doua victorii obtinute putem sa spunem ca începem sa căpătăm o mentalitate de învingător si putem merge la giurgiu si bucuresti dupa puncte.

Închis