Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Moderator: grup_moderatori

Închis
cortinadampezzo
fanatic
fanatic
Mesaje: 3241
Membru din: 21 Iul 2013, 23:09

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de cortinadampezzo » 14 Mai 2021, 12:46

Vad ca unii din presa sportiva de 3 lei de pe dimbovita ne fac bugetele fiscale pe anul trecut

Bilanţul financiar al Universităţii Craiova pe anul fiscal 2020:
Venituri totale: 13,65 de milioane de euro
Cheltuieli totale: 11,2 milioane de euro
Profit: 2,4 milioane de euro
Bilete: 0

R.E.N.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1572
Membru din: 18 Feb 2006, 13:33

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de R.E.N. » 14 Mai 2021, 12:51

Scuze, m-am exprimat eu gresit. Ai spus ca e perfect legal, si nu e perfect legal. Intr-adevar poate, pentru ca nimeni de la club nu face nimic sa-i interzica. Tocmai de-asta ma gandeam ca e bine sa puna cineva presiune pe ei sa se miste.
Albastrul din inimile noastre este mai mare decat al cerului si al marilor la un loc!

manex
fanatic
fanatic
Mesaje: 9734
Membru din: 17 Oct 2003, 23:21

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de manex » 14 Mai 2021, 13:49

Eu personal le-am trimis 2 mesaje. Niciun raspuns

Trimis de pe al meu ELE-L29 folosind Tapatalk

Am zis!!

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de malus dacus » 14 Mai 2021, 13:50

N.o sa fiu pe stadion. Mai dadui si 50 lei de.ampulea pe doua teste rapide, ca zisei ca fac eu marea schema cu test rapid + adeverinta de la doctor si inimă. Acum vazui ca zice MP ca doar vaccinatii + confirmatii intre a 15.a si a 90.a zi + RT-PCR de maxim 72 h. Am ssupt.o. Asta e.

nyk_sorin
fanatic
fanatic
Mesaje: 2855
Membru din: 14 Aug 2006, 15:49

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de nyk_sorin » 14 Mai 2021, 13:54

R.E.N. scrie:
14 Mai 2021, 11:21
@nyk_sorin pai tocmai asta e chestia, ca el nu mai are marci inregistrate la OSIM. Inainte sa-ti inregistrezi, e o perioada in care cei interesati pot depune contestatii, iar daca marca ta nu e suficient de distinctiva astfel incat sa nu induca publicul in eroare, inregistrarea e refuzata. I-au mai refuzat si prin septembrie alta mizerie, ceva cu echipa de fotbal universitatea.

Ce face carnatul acum e sa foloseasca niste denumiri pe care nu le are inregistrate si pe care n-o sa poata in veci sa si le inregistreze, si care sunt foarte asemanatoare cu ale noastre. Ocolind intr-adevar decizia instantei, care nu putea sa se pronunte decat cu privire la marcile si insemnele pe care le folosea la momentul respectiv. Dar este fix bun de dat in judecata pentru ca foloseste niste denumiri neinregistrate care seamana cu ale noastre. Pentru asta trebuie sa-si ia si clubul niste avocati, dar prefera sa arunce cu bani pe Mamut si Ofosu...
Pai da, in perioada aia, de cand el solicita inregistrarea marcii si pana i se refuza, are dreptul sa foloseasca marca:

“Din ziua depunerii cererii de înregistrare marca dumneavoastră beneficiază de protecţie provizorie care devine definitivă odată cu eliberarea certificatului. Opțional, înaintea depunerii cererii se poate realiza o cercetare în care veţi ştii de la început ce şanse de înregistrare are marca. După ce vi s-a acordat, certificatul este valabil timp de 10 ani după care se reiau doar o parte din proceduri şi se poate prelungi valabilitatea cu mai multe perioade de 10 ani.


Pentru eliberarea certificatului este necesară parcurgerea unor etape procedurale obligatorii prevăzute de Legea Mărcilor 84/1998 modificată şi completată prin legea 66/2010 publicată în Monitorul Oficial 226/09.04.2010: Depunerea cererii, *solicitarea de clarificări de către OSIM, Publicarea mărcii în Buletinul Oficial, Invocarea priorităţilor, *Soluţionarea opoziţiilor sau contestaţiilor, Examinarea de fond, Acordarea certificatului şi înscrierea în Registru Naţional al Mărcilor. Astfel, de la depunerea cererii, vor trece aproximativ 8 luni până când Oficiul de Stat va elibera certificatul de înregistrare. Perioada se poate prelungi până la 1-2 ani, dacă vor exista opoziţii sau contestaţii ale terţilor la cererea de înregistrare.”

De asta spun ca mi se pare aberanta legea, ii da dreptul sa foloseasca marca din momentul in care solicita inregistrarea ei, nu de cand ii este efectiv recunoscuta.

R.E.N.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1572
Membru din: 18 Feb 2006, 13:33

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de R.E.N. » 14 Mai 2021, 14:19

nyk_sorin scrie:
14 Mai 2021, 13:54
Pai da, in perioada aia, de cand el solicita inregistrarea marcii si pana i se refuza, are dreptul sa foloseasca marca:

“Din ziua depunerii cererii de înregistrare marca dumneavoastră beneficiază de protecţie provizorie care devine definitivă odată cu eliberarea certificatului. Opțional, înaintea depunerii cererii se poate realiza o cercetare în care veţi ştii de la început ce şanse de înregistrare are marca. După ce vi s-a acordat, certificatul este valabil timp de 10 ani după care se reiau doar o parte din proceduri şi se poate prelungi valabilitatea cu mai multe perioade de 10 ani.


Pentru eliberarea certificatului este necesară parcurgerea unor etape procedurale obligatorii prevăzute de Legea Mărcilor 84/1998 modificată şi completată prin legea 66/2010 publicată în Monitorul Oficial 226/09.04.2010: Depunerea cererii, *solicitarea de clarificări de către OSIM, Publicarea mărcii în Buletinul Oficial, Invocarea priorităţilor, *Soluţionarea opoziţiilor sau contestaţiilor, Examinarea de fond, Acordarea certificatului şi înscrierea în Registru Naţional al Mărcilor. Astfel, de la depunerea cererii, vor trece aproximativ 8 luni până când Oficiul de Stat va elibera certificatul de înregistrare. Perioada se poate prelungi până la 1-2 ani, dacă vor exista opoziţii sau contestaţii ale terţilor la cererea de înregistrare.”

De asta spun ca mi se pare aberanta legea, ii da dreptul sa foloseasca marca din momentul in care solicita inregistrarea ei, nu de cand ii este efectiv recunoscuta.
Sincer nu mi-a placut niciodata partea asta de proprietate intelectuala. Totusi, cred ca ar trebui ca titularul unei marci inregistrate sa poata sa ceara interzicerea folosirii unei marci in curs de inregistrare, atat timp cat demonstreaza ca marca respectiva induce publicul in eroare si, in consecinta, ii creeaza prejudicii. Nu stiu legea, nu e specialitatea mea, dar mi s-ar parea absurd ca Adidas sa nu poata sa interzica comercializarea de Abibas cat timp marca respectiva e in curs de inregistrare. Logic ar trebui sa poata obtine cel putin o solutie temporara, o ordonanta presedintiala, care sa-i interzica aluia sa foloseasca abibas pana cand OSIM se pronunta cu privire la cererea de inregistrare.

Dar decat sa bajbaim noi pe langa subiect, mai bine face clubul un gest care sa-i arate ca ii pasa, si angajeaza niste avocati sa se ocupe.
Albastrul din inimile noastre este mai mare decat al cerului si al marilor la un loc!

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de malus dacus » 14 Mai 2021, 14:45

Nu asta.i aberant. Ca sa intelegi, trb. trebuie sa te detasezi de speta, sa privești mai de departe si sa incerci sa vezi cum functioneaza lucrurile cand e vb. de numere mari. Gandeste.te ca OSIM.ul asta cuprinde, poate, jdemilioane de rahaturi si rahatele de toate formele si de toate culorile. In momentul in care tu, de ex., iti deschizi o firma si vrei sa-ti faci si un logo, ca asa ti se pare tie misto, trb. sa.ti inregstrezi duda la OSIM. Nu conteaza ca duda ta e făcuta de un designer dupa cum i.ai dictat tu sau e facuta de mainile tale, absolut original. La cate jdemilioane de dude exista deja inregistrate, s-ar putea ca altul inaintea ta sa fi gandit fix la fel sau intr.un fel f. asemanator. Sau, poate nu. Din aceasta cauza, duda ta trebuie supusa acelor proceduri inainte de a fi inregistrata. Deci, ar fi ABERANT sa nu te poti folosi de ceea ce ai gandit si ai creat tu din momentul in care ai gandit si ai creat, ci sa trebuiasaca sa astepti doi ani pana verifica OSIM.ul in toate cele, pt. ca intr.un sfarsit sa.ti aprobe - da, coaye, ai fost original, nu mai avem dude de.astea pe.aici. poti sa te apuci de treaba.

Dupa parerea mea, aberatia e pe undeva pe la FRF. Doamna federatie ar trebui sa aiba prevazut in regulament o chestie ca daca o entitate sportiva foloseste o marca, un simbol etc. iar acesta este ulterior anulat, se considera ca l-a folosit cu rea credinta iar entitatea sa pateasca nasoale.
In acest caz, nu si.ar mai permite Ajica sa inregistreze steme pe banda rulanta si sa.l doarancur ca vor fi anulate ca oricum face altele aproximativ la fel si rostogoleste treaba pana se plictiseste lumea.

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de malus dacus » 14 Mai 2021, 15:02

M.am grabit putin. Inainte de a sesiza altcineva ca e o fractura de logica in treaba cu federatia, rectific eu. Nu ar fi corect nici asa, pt. ca ne.am afla in aceeasi situatie ca atunci cand iti depui cererea la OSIM. Poate ca tu ai fost de buna credinta, ai vrut sa inregistrezi o chestie originala, dar, ghinion, gandise altcineva fix ca tine, inaintea ta. Deci, n.ar fi corect sa suporti sanctiuni. Rahat. Dificil. Ne mai gandim.

cortinadampezzo
fanatic
fanatic
Mesaje: 3241
Membru din: 21 Iul 2013, 23:09

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de cortinadampezzo » 14 Mai 2021, 15:55

Multi spun ca sunt cei mai buni tineri din Liga 2a ai sezonului actual.
Prin urmare deja au contracte cu echipe din Liga 1

Andrei Dragu (21 de ani), Viitorul Târgu Jiu, fundaș stânga, cotat la 275.000 de euro de Transfermarkt;a semnat cu botosani
Daniel Paraschiv (22 de ani), Viitorul Târgu Jiu, atacant, cotat la 175.000 de euro de Transfermarkt;a semnat cu CFR
Robert Sălceanu (17 ani), Dunărea Călărași, fundaș stânga, cotat la 175.000 de euro de Transfermarkt; a semnat cu FCSB
Alex Istfan (21 ani), CS Mioveni, atacant ; a semnat cu Arges

R.E.N.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1572
Membru din: 18 Feb 2006, 13:33

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de R.E.N. » 14 Mai 2021, 15:59

Iar n-ai inteles ce am spus :) Poate nu ma exprim suficient de clar, e posibil si asta. Nu e vorba ca nu poti sa-ti folosesti marca pana nu e inregistrata definitiv, din motive evidente, pe care le-ai scris si tu. Chiar mai mult, nu doar ca poti s-o folosesti, dar e si protejata, asa cum ne arata nyk_sorin.

Problema este ca daca tu vrei sa-ti faci un Abibas si depui cerere de inregistrare a marcii, Adidas ar trebui sa poata cere instantei sa pronunte o decizie care sa-ti interezica temporar, pana la rezolvarea cererii de catre OSIM, folosirea ei. Altfel Adidas ar fi prejudiciat pana cand se termina procedura lunga de la OSIM, pentru ca i-ar scadea vanzarile ca isi cumpara lumea Abibas. Intotdeauna raspunzi cand aduci atingere drepturilor altei persoane, chiar si prin exercitarea abuziva a unui drept, in cazul nostru dreptul de a depune zeci de cerereri de inregistrare pentru niste marci care evident vor sa induca publicul in eroare.
Albastrul din inimile noastre este mai mare decat al cerului si al marilor la un loc!

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de malus dacus » 14 Mai 2021, 16:15

^raspumsul era pt. nyk-sorin la treaba ca i se pare aberant sa poata sa foloseasca marca din momentul cand solicita inregistrarea si nu de cand e aprobata.
Referitor la ce spui tu, nuj daca se poate solicita Ordonanța Presedintiala pe spete de OSIM. Imi scapa acest aspect. Dar, daca tu stii ca da, evident ar fi cea mai la indemana solutie.

ElStef
membru
membru
Mesaje: 188
Membru din: 15 Sep 2020, 11:41

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de ElStef » 14 Mai 2021, 19:20

Markovic a facut dubla!

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de malus dacus » 14 Mai 2021, 19:32

Felicitari pt. goluri si un mare BRAVO pt. discurs! Pare ca s.a maturizat si la minte si in joc. Avem nevoie de el. Inca odata, Felicitari!

Avatar utilizator
florinkeke
fanatic
fanatic
Mesaje: 1412
Membru din: 03 Sep 2010, 11:11

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de florinkeke » 14 Mai 2021, 20:06

Pai Markovic in,Mamut out.Si jordeaua pe el ca sa sw tina de treaba.

Sent from my SM-G991B using Tapatalk


FreakBoy
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 725
Membru din: 10 Dec 2003, 11:57

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de FreakBoy » 14 Mai 2021, 22:48

cortinadampezzo scrie:
14 Mai 2021, 15:55
Multi spun ca sunt cei mai buni tineri din Liga 2a ai sezonului actual.
Prin urmare deja au contracte cu echipe din Liga 1

Andrei Dragu (21 de ani), Viitorul Târgu Jiu, fundaș stânga, cotat la 275.000 de euro de Transfermarkt;a semnat cu botosani
Daniel Paraschiv (22 de ani), Viitorul Târgu Jiu, atacant, cotat la 175.000 de euro de Transfermarkt;a semnat cu CFR
Robert Sălceanu (17 ani), Dunărea Călărași, fundaș stânga, cotat la 175.000 de euro de Transfermarkt; a semnat cu FCSB
Alex Istfan (21 ani), CS Mioveni, atacant ; a semnat cu Arges
Robert Sălceanu trebuie transferat neapărat :lol:
I N I M I T A B I L I

Închis