Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Moderator: grup_moderatori

Închis
R.E.N.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1572
Membru din: 18 Feb 2006, 13:33

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de R.E.N. » 14 Mai 2021, 00:43

Malus, nu e perfect legal sa foloseasca FC Universitatea.

familia ccacat nu mai are inregistrata la OSIM nicio marca similara cu "Universitatea". Dupa ce instanta i-a anulat toate marcile, mititelu a mai introdus o cerere in iunie 2020 pentru o noua marca "Fotbal Club Universitatea 1948", care e in curs de inregistrare, in stadiul primire contestatii, observatii. In mod normal nici asta n-o sa-i fie aprobata, pentru ca nu se distinge suficient de "FC Universitatea Craiova" care e marca inregistrata de clubul sportiv.

Deci in momentul de fata familia nu are inregistrata la OSIM nicio marca si nicio stema, dar foloseste in activitate bannere, echipamente si asa mai departe care sunt foarte similare cu marcile noastre inregistrate. Cand joaca echipa familiei scrie mare pe stadion "FC Universitatea", culmea, in Craiova, pe stadionul pe care joaca chiar Universitatea Craiova (cu marca inregistrata FC Universitatea Craiova). In plus, stema aia e fix stema Craiovei, doar ca i-au trantit un tricolor si au scris pe ea 48 sau nu stiu ce. In mod normal clubul sportiv ar trebui sa-i dea in judecata, sa le ceara sa nu mai afiseze nimic cu "Universitatea" si sa-si schimbe stema aia de ccacat, pentru ca sunt foarte asemanatoare cu marcile noastre si, in plus, nu sunt inregistrate la OSIM.

E ca si cum firma care detine Adidas (marca inregistrata) i-ar pune pe aia care vand abibas (fara marca inregistrata) in piata sa nu mai comercializeze produsele. Nu e chiar atat de greu. Plus, ar trebui sa-i umple de plangeri pe aia care spun "Universitatea Craiova" la televizor echipei familiei.

Asta daca clubului ii pasa de identitatea lui si nu vrea sa umble mititelu mintind pe toata lumea.

Cu banii pe care i-a dat pe Mamut platea toti avocatii de care avea nevoie sa rezolve problema asta. Si-i mai si ramaneau.
Albastrul din inimile noastre este mai mare decat al cerului si al marilor la un loc!

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de malus dacus » 14 Mai 2021, 08:22

Pai ce spui tu, am spus si eu. Referitor la stema, ca acolo.i buba. Treaba sta asa cum sta pt. ca astea.s legile si asa se misca lucrurile. Ma feresc sa adaug "in Romania", pt. ca nu stiu daca doar in Romania.
A nu se confunda o inregistrare la Registrul Comertului, unde treaba.i oabla - daca numele pe care vrei sa.l pui deja e luat - pa, trebuie sa.ti cauti altul. La o inregistrare de marca, simbol, logo etc. la OSIM, lucrurile nu.s chiar asa de simple. La OSIM nu e un baiat cu creionul dupa ureche, care sa se uite asa, din unghi, la desenul tau si sa zica - ba, nu mi se pare ok. Se respinge! Nu. Acolo depui dosarul cu ce rahat vrei tu sa inregistrezi si daca rahatul tau nu e perfect identic cu un rahat care apartine altuia, urmeaza o veselie de proceduri. E vb. de nuante de culoare, dimensiuni, forma etc etc, contestatie, opozite, zarzavaturi habar n.am. Care dureaza. Si, care dureaza mult. Problema ( noastra ) e ca in tot acest timp ala poate sa foloseasca perfect legal rahatul pt. care a depus cerere de inregistrare. Prin urmare, in momentul de fata Ajica foloseste perfect legal acea stema contestata si care cu siguranta va fi respinsa. Dar n.ai cum sa faci sa se miste lucrurile mai repede. Ele se misca asa cum se misca. Iar in definitiv, problema nu e la cel care vinde Adibas, cat la cel care cumpara.

THE LION
suporter
suporter
Mesaje: 683
Membru din: 26 Sep 2005, 11:33

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de THE LION » 14 Mai 2021, 08:55

fcu este strict despre familia mititelu. Daca ati observat imaginile de ieri, in prim plan a fost miti jr. Este razboiul familiei lor, ei au supravietuit, ei sunt eroi. Paradoxal, promovarea lor va aduce o clarificare in ceea ce priveste identitatea: Universitatea Craiova vs fcu. Suporterii deja au ales.
Hai Universitatea, Hai Craiova,
Tu, CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI !!!

Geronimo
fanatic
fanatic
Mesaje: 2864
Membru din: 22 Sep 2016, 21:40

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de Geronimo » 14 Mai 2021, 09:29

SLH scrie:Nu va gadilati pra mult cu Citu ca spuse Universitatea si dupa se corecta si spuse Craiova
Stim, sau doar cei care au auzit exact cum a spus, nu doar citit. ;-)


Sent from my iPad using Tapatalk

R.E.N.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1572
Membru din: 18 Feb 2006, 13:33

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de R.E.N. » 14 Mai 2021, 09:30

Nu, ai spus ca are voie sa foloseasca FC Universitatea. Si n-are. Pe langa asta, incepi o fraza cu "e vorba despre" si termini cu "habar n-am". Nu sunt avocat de proprietate intelectuala si banuiesc ca nici tu, dar eu mai stiu niste principii din facultate. Cand vrei sa-ti inregistrezi o marca la OSIM, depui o cerere, dupa care urmeaza o perioada in care orice parte interesata poate sa depuna observatii sau contestatii. Principiul general este ca marca ta nu poate sa induca in eroare publicul prin asemanarea cu alta marca inregistrata, iar detinatorii marcilor asemanatoare pot sa conteste. In cazul familiei ccacat e absolut clar ca asemanarea cu marca noastra nu doar ca exista, dar e intentionat facuta astfel incat sa induca in eroare. E plin de declaratii in presa in sensul asta.

Problema e la cel care vinde adibas, nu la cel care cumpara. Ca daca n-ar avea voie sa vanda, nu ar cumpara publicul fakeuri crezand ca isi ia aceeasi calitate. De aia exista si legi de protejare a marcilor. Sa-si faca fc fcu 48, fc echipa familiei, ce vor ei. Dar nu Universitatea, si nu cu o emblema asemanatoare.

Iar clubul ar trebui sa iasa naibii si sa spuna ceva. Orice. Chiar si ca analizeaza ce masuri poate sa ia ca sa opreasca circul asta.
Albastrul din inimile noastre este mai mare decat al cerului si al marilor la un loc!

Geronimo
fanatic
fanatic
Mesaje: 2864
Membru din: 22 Sep 2016, 21:40

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de Geronimo » 14 Mai 2021, 09:39

R.E.N. scrie: Sa-si faca fc fcu 48, fc echipa familiei, ce vor ei. Dar nu Universitatea, si nu cu o emblema asemanatoare.
...
Asa am inteles si eu din procesele pierdute de familie. O sa-si puna Universitaria, Universidad sau University/Diversity.



Sent from my iPad using Tapatalk

R.E.N.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1572
Membru din: 18 Feb 2006, 13:33

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de R.E.N. » 14 Mai 2021, 09:57

La ce atent pensat e ne-a adytza, cred ca Diversity li se potriveste cel mai bine.
Albastrul din inimile noastre este mai mare decat al cerului si al marilor la un loc!

cortinadampezzo
fanatic
fanatic
Mesaje: 3241
Membru din: 21 Iul 2013, 23:09

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de cortinadampezzo » 14 Mai 2021, 10:03

Am auzit ca rotaru zise ca el a infiintat echipa pentru ca orasul nu avea fotbal, acum ca a intrat si Mititelu in A se gandeste la o uniune

fabius_2014
fanatic
fanatic
Mesaje: 2831
Membru din: 06 Apr 2019, 15:49

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de fabius_2014 » 14 Mai 2021, 10:27

@ cortinadampezzo . Pana acum am auzit de zeci de ori ca ne desfiintam, ca preia Mititelu echipa, ca pleaca Rotaru, ca pleaca Andrici, ca avem datorii imense, ca una, ca alta. Toate astea sunt zvonuri arucate, in mod constient, de booveni platiti. Sunt cativa sclavi ( angajati) platiti care posteaza pe GSP si chiar si aici, care au ca sarcina de serviciu destabilizarea Universitatii Craiova, indepartarea superterilor de echipa si racolarea acestora catre FC U Est [cenzurat] Mititelu SRL.
Daca nu aveti informatii clare nu mai postati zvonuri de-astea. Nu mai haliti vrajelile boovenilor.

fabius_2014
fanatic
fanatic
Mesaje: 2831
Membru din: 06 Apr 2019, 15:49

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de fabius_2014 » 14 Mai 2021, 10:37

THE LION scrie:
14 Mai 2021, 08:55
fcu este strict despre familia mititelu. Daca ati observat imaginile de ieri, in prim plan a fost miti jr. Este razboiul familiei lor, ei au supravietuit, ei sunt eroi. Paradoxal, promovarea lor va aduce o clarificare in ceea ce priveste identitatea: Universitatea Craiova vs fcu. Suporterii deja au ales.
100% de acord.
Cred ca si boovenii sunt mirati si speriati de lipsa de reactie a craiovenilor, in conditiile in care televizunile si presa ii invitau sa iasa in strada cu titluri de genul " Fiesta la Craiova", "Sarbatoare in Oltenia", " Revenire dupa 10 ani".
Boovenii nu au invatat nimic din trecut si acum ca si atunci le place sa fie in prim plan, ei sunt personajele principale, ei sunt miezul, Craiova, suporterii nu conteaza.

THE LION
suporter
suporter
Mesaje: 683
Membru din: 26 Sep 2005, 11:33

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de THE LION » 14 Mai 2021, 10:50

Poate parea surprinzator dar promovarea in prima liga va fi inceputul sfarsitului pentru echipa lui mititelu. Nu stiu ce alte obiective mai pot indeplini. La nivel de suporteri 90% suntem cu Universitatea Craiova. Se vor agita, vor face scandal, vor incerca sa fie in prim-plan, isi vor cheltui banii si vor finaliza cu o noua retrogradare.
Hai Universitatea, Hai Craiova,
Tu, CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI !!!

nyk_sorin
fanatic
fanatic
Mesaje: 2855
Membru din: 14 Aug 2006, 15:49

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de nyk_sorin » 14 Mai 2021, 10:53

R.E.N. scrie:
14 Mai 2021, 00:43
In mod normal clubul sportiv ar trebui sa-i dea in judecata, sa le ceara sa nu mai afiseze nimic cu "Universitatea" si sa-si schimbe stema aia de ccacat, pentru ca sunt foarte asemanatoare cu marcile noastre si, in plus, nu sunt inregistrate la OSIM.

E ca si cum firma care detine Adidas (marca inregistrata) i-ar pune pe aia care vand abibas (fara marca inregistrata) in piata sa nu mai comercializeze produsele. Nu e chiar atat de greu. Plus, ar trebui sa-i umple de plangeri pe aia care spun "Universitatea Craiova" la televizor echipei familiei.

Asta daca clubului ii pasa de identitatea lui si nu vrea sa umble mititelu mintind pe toata lumea.

Cu banii pe care i-a dat pe Mamut platea toti avocatii de care avea nevoie sa rezolve problema asta. Si-i mai si ramaneau.
http://portal.just.ro/3/SitePages/Dosar ... &id_inst=3

http://portal.just.ro/2/SitePages/Dosar ... &id_inst=2

“Obligă pârâta la încetarea oricărei activităţi de folosire, comercializare, distribuire, promovare şi orice alt act de utilizare în activitatea comercială, inclusiv în mediul online ?i prin intermediul website www.fcuniversitatea.ro sau orice alt website, a produselor şi serviciilor care poartă denumirea Universitatea Craiova, inclusiv prin asocierea la această denumire a altor litere sau cifre.”
Mărin, fiind ingenios, s a repliat repede si foloseste alte denumiri, gen FCUniversitatea si alte combinatii d astea care eludeaza decizia instantei.
Problema cred ca e una mai mult legislativa, pana sa i anuleze osim o marca el mai inregistreaza 2-3 mizerii asemanatoare cu marca originala si le foloseste pe alea. Si tot asa, poate sa o tina asa la nesfarsit atat timp cat legea ii permite sa foloseasca o marca din momentul in care el o inregistreaza, fara sa i fie si admisa de osim si sa primeasca certificatul ala de inregistrare.
Chestia asta cred ca ar putea sa fie reglementata si de frf, care n ar trebui sa permita unui club sa foloseasca o marca pentru care osim nu a eliberat certificatul de inregistrare.


R.E.N.
fanatic
fanatic
Mesaje: 1572
Membru din: 18 Feb 2006, 13:33

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de R.E.N. » 14 Mai 2021, 11:21

@nyk_sorin pai tocmai asta e chestia, ca el nu mai are marci inregistrate la OSIM. Inainte sa-ti inregistrezi, e o perioada in care cei interesati pot depune contestatii, iar daca marca ta nu e suficient de distinctiva astfel incat sa nu induca publicul in eroare, inregistrarea e refuzata. I-au mai refuzat si prin septembrie alta mizerie, ceva cu echipa de fotbal universitatea.

Ce face carnatul acum e sa foloseasca niste denumiri pe care nu le are inregistrate si pe care n-o sa poata in veci sa si le inregistreze, si care sunt foarte asemanatoare cu ale noastre. Ocolind intr-adevar decizia instantei, care nu putea sa se pronunte decat cu privire la marcile si insemnele pe care le folosea la momentul respectiv. Dar este fix bun de dat in judecata pentru ca foloseste niste denumiri neinregistrate care seamana cu ale noastre. Pentru asta trebuie sa-si ia si clubul niste avocati, dar prefera sa arunce cu bani pe Mamut si Ofosu...
Albastrul din inimile noastre este mai mare decat al cerului si al marilor la un loc!

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: Universitatea Craiova - Sezonul 2020-2021

Mesaj de malus dacus » 14 Mai 2021, 12:05

R.E.N. scrie:
14 Mai 2021, 09:30
Nu, ai spus ca are voie sa foloseasca FC Universitatea. Si n-are. Pe langa asta, incepi o fraza cu "e vorba despre" si termini cu "habar n-am".
Am spus ca are voie FC Universitatea si are. Ca deocamdata nu i-a interzis nimeni. Daca tot tii sa ma contrazici la nesfarsit, mai baga si argumente. Dar nu ca asa ti se pare tie si ca asa ar fi corect. Aia e alta discutie. Concret, la ora actuala, nu scrie nicaieri ca n.are voie;
Incep cu despre si termin cu habar n.am. Gasisi repede marea fractura de logica. Ti.am insirat acolo cateva chestii, doar nu eram la examen cu REN din regulamentele OSIM. Era simplu de inteles ideea, mai ales pt. un baiat cu facultate.

Închis