accidentarile din cariera lui Ilie Balaci

Ai vreo intrebare/informatie legata de istoria Universitatii Craiova? Aici e locul potrivit!

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns
Luca Ioan Cosmin
nou pe forum
nou pe forum
Mesaje: 1
Membru din: 04 Mai 2021, 16:45

accidentarile din cariera lui Ilie Balaci

Mesaj de Luca Ioan Cosmin » 04 Mai 2021, 17:29

Buna ziua,
numele meu este Cosmin, sunt din Oradea, am 53 ani, sunt obsedat de generatia supranumita Craiova Maxima, din punctul meu de vedere este cea mai buna echipa de club de la noi all-time, va dau si un argument: la un anumit moment aveau 14 jucatori convocati la Nationala, lot largit care avea 22 de jucatori;
Doresc sa deschid un subiect despre una dintre marile enigme legate de Marele Blond - ILIE BALACI, prima accidentare mai grava din cariera lui; nu ma refer la meciul FC Baia Mare - U Craiova din 21 februarie 1984, min 69, atunci a fost ultima accidentare, cea mai grava, care i-a si pus punct carierei;
Acuma va spun varianta pe care o stiu eu dar va rog sa ma corectati daca gresesc;
Prima accidentare mai serioasa din cariera lui Balaci a fost la turneul amical de la Paris, disputat in 11-12 iulie 1983, Nationala a participat la invitatia clubului PSG, am jucat 2 meciuri, cu Botafogo si PSG, ambele castigate cu 1-0;
La data de 12 iulie 1983, in min 44 al primei reprize a meciului PSG - Romania, Ilie Balaci se autoaccidenteaza (fara sa fie lovit de un adversar), la o rasucire brusca pe piciorul stang, probabil i s-au agatat crampoanele in gazon, sufera o ruptura de menisc (interior cred) la genunchiul stang; nu a mai putut continua partida, normal, si a fost schimbat la pauza; a urmat o absenta de 5-6 luni de la echipa Nationala si de Club; foarte interesant, joaca 10 minute in amicalul Romania - RDG din 24 august 1983, dar se vede bandajul de pe genunchi (intra in min 80);
Revine la Nationala in 22 ian 1984, meciul Ecuador - Romania, joaca toate cele 90 min; Revine si la echipa de club la inceputul returului de campionat in 18 febr 1984, meciul U Craioava - SC Bacau; dupa numai 3 zile este macelarit de Arezanov la Baia Mare si cariera lui s-a cam incheiat; a fost o lovitura crunta, devastatoare primita de fotbalul romanesc;
Va rog, mai ales pe cei din Craiova, daca e cineva care stie exact ce s-a intamplat atunci la Paris in iulie 1983, este un subiect despre care nu s-a scris sau vorbit deloc, haideti sa facem lumina macar acum, dupa 38 ani, va multumesc din suflet si va doresc numai bine!

cortinadampezzo
fanatic
fanatic
Mesaje: 3241
Membru din: 21 Iul 2013, 23:09

Re: accidentarile din cariera lui Ilie Balaci

Mesaj de cortinadampezzo » 04 Mai 2021, 19:04

Bine ai venit pe forum.
Din fericire Fenomenul Maxima, a lasat in urma multa pasiune nostalgie si generatii peste generatii de suporteri. O iubire care continua si astazi.
Din pacate Fenomenul Mititelu, a distrus acel subtire fir de ata de care ne agatam si azi.

fabius_2014
fanatic
fanatic
Mesaje: 2831
Membru din: 06 Apr 2019, 15:49

Re: accidentarile din cariera lui Ilie Balaci

Mesaj de fabius_2014 » 04 Mai 2021, 19:55

Luca Ioan Cosmin scrie:
04 Mai 2021, 17:29
Buna ziua,
numele meu este Cosmin, sunt din Oradea, am 53 ani, sunt obsedat de generatia supranumita Craiova Maxima, din punctul meu de vedere este cea mai buna echipa de club de la noi all-time, va dau si un argument: la un anumit moment aveau 14 jucatori convocati la Nationala, lot largit care avea 22 de jucatori;
Doresc sa deschid un subiect despre una dintre marile enigme legate de Marele Blond - ILIE BALACI, prima accidentare mai grava din cariera lui; nu ma refer la meciul FC Baia Mare - U Craiova din 21 februarie 1984, min 69, atunci a fost ultima accidentare, cea mai grava, care i-a si pus punct carierei;
Acuma va spun varianta pe care o stiu eu dar va rog sa ma corectati daca gresesc;
Prima accidentare mai serioasa din cariera lui Balaci a fost la turneul amical de la Paris, disputat in 11-12 iulie 1983, Nationala a participat la invitatia clubului PSG, am jucat 2 meciuri, cu Botafogo si PSG, ambele castigate cu 1-0;
La data de 12 iulie 1983, in min 44 al primei reprize a meciului PSG - Romania, Ilie Balaci se autoaccidenteaza (fara sa fie lovit de un adversar), la o rasucire brusca pe piciorul stang, probabil i s-au agatat crampoanele in gazon, sufera o ruptura de menisc (interior cred) la genunchiul stang; nu a mai putut continua partida, normal, si a fost schimbat la pauza; a urmat o absenta de 5-6 luni de la echipa Nationala si de Club; foarte interesant, joaca 10 minute in amicalul Romania - RDG din 24 august 1983, dar se vede bandajul de pe genunchi (intra in min 80);
Revine la Nationala in 22 ian 1984, meciul Ecuador - Romania, joaca toate cele 90 min; Revine si la echipa de club la inceputul returului de campionat in 18 febr 1984, meciul U Craioava - SC Bacau; dupa numai 3 zile este macelarit de Arezanov la Baia Mare si cariera lui s-a cam incheiat; a fost o lovitura crunta, devastatoare primita de fotbalul romanesc;
Va rog, mai ales pe cei din Craiova, daca e cineva care stie exact ce s-a intamplat atunci la Paris in iulie 1983, este un subiect despre care nu s-a scris sau vorbit deloc, haideti sa facem lumina macar acum, dupa 38 ani, va multumesc din suflet si va doresc numai bine!
Bine ai venit ! apld
Ne-ai dat tema pentru acasa. Trebuie sa sapam adanc in amintiri. :smoke:
usteag usteag usteag

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: accidentarile din cariera lui Ilie Balaci

Mesaj de malus dacus » 07 Mai 2021, 19:55

Nu cred ca exista cineva pe acest forum sa cunoasca amanuntele astea. Nici ziaristii vremii, cati or mai fi in viata,
nu cred ca au habar. Poate doar maximii sa stie cate ceva.

dorumihnea2
fanatic
fanatic
Mesaje: 1753
Membru din: 25 Mai 2019, 10:15

Re: accidentarile din cariera lui Ilie Balaci

Mesaj de dorumihnea2 » 13 Mai 2021, 15:10

fabius_2014 scrie:
04 Mai 2021, 19:55
Luca Ioan Cosmin scrie:
04 Mai 2021, 17:29
Buna ziua,
numele meu este Cosmin, sunt din Oradea, am 53 ani, sunt obsedat de generatia supranumita Craiova Maxima, din punctul meu de vedere este cea mai buna echipa de club de la noi all-time, va dau si un argument: la un anumit moment aveau 14 jucatori convocati la Nationala, lot largit care avea 22 de jucatori;
Doresc sa deschid un subiect despre una dintre marile enigme legate de Marele Blond - ILIE BALACI, prima accidentare mai grava din cariera lui; nu ma refer la meciul FC Baia Mare - U Craiova din 21 februarie 1984, min 69, atunci a fost ultima accidentare, cea mai grava, care i-a si pus punct carierei;
Acuma va spun varianta pe care o stiu eu dar va rog sa ma corectati daca gresesc;
Prima accidentare mai serioasa din cariera lui Balaci a fost la turneul amical de la Paris, disputat in 11-12 iulie 1983, Nationala a participat la invitatia clubului PSG, am jucat 2 meciuri, cu Botafogo si PSG, ambele castigate cu 1-0;
La data de 12 iulie 1983, in min 44 al primei reprize a meciului PSG - Romania, Ilie Balaci se autoaccidenteaza (fara sa fie lovit de un adversar), la o rasucire brusca pe piciorul stang, probabil i s-au agatat crampoanele in gazon, sufera o ruptura de menisc (interior cred) la genunchiul stang; nu a mai putut continua partida, normal, si a fost schimbat la pauza; a urmat o absenta de 5-6 luni de la echipa Nationala si de Club; foarte interesant, joaca 10 minute in amicalul Romania - RDG din 24 august 1983, dar se vede bandajul de pe genunchi (intra in min 80);
Revine la Nationala in 22 ian 1984, meciul Ecuador - Romania, joaca toate cele 90 min; Revine si la echipa de club la inceputul returului de campionat in 18 febr 1984, meciul U Craioava - SC Bacau; dupa numai 3 zile este macelarit de Arezanov la Baia Mare si cariera lui s-a cam incheiat; a fost o lovitura crunta, devastatoare primita de fotbalul romanesc;
Va rog, mai ales pe cei din Craiova, daca e cineva care stie exact ce s-a intamplat atunci la Paris in iulie 1983, este un subiect despre care nu s-a scris sau vorbit deloc, haideti sa facem lumina macar acum, dupa 38 ani, va multumesc din suflet si va doresc numai bine!
Bine ai venit ! apld
Ne-ai dat tema pentru acasa. Trebuie sa sapam adanc in amintiri. :smoke:
usteag usteag usteag
Bun venit..... Eram mic când juca Craiova Maxima și din păcate ascultam meciurile mai mult la radio pentru că atunci ca și acum doar echipele din București contau pt televiziuni. De Balaci știam doar de accidentarea din meciul cu Baia Mare și mai îmi amintesc că mi s-a rupt sufletul când a plecat la Dinamo. Dar fiind Dumnezeul nostru am suferit dar nu l-am vorbit de rău niciodată. Poate au greșit și conducătorii noștri din vremea aceea, poate el nu știu. Cert e că nu știu dacă o să mai prindem în viața asta un jucător ca el. Dumnezeu să-l ierte și să-l odihnească!

Geronimo
fanatic
fanatic
Mesaje: 2864
Membru din: 22 Sep 2016, 21:40

Re: accidentarile din cariera lui Ilie Balaci

Mesaj de Geronimo » 13 Mai 2021, 15:28

Amanunte de genul asta stiu doar cei apropiati lui. Eu as lua cu retinere ce spun ziaristii. Ca zvon, stiu ca a avut aranjat sa se opereze dincolo de cortina(de fier, nu d'ampezzo), dar au intervenit bagatorii de seama si s-a anulat tot. Nu stiu daca se opera de ligamente pe vremea aia.


Sent from my iPad using Tapatalk

Scrie răspuns