..::Istoria Universitatii Craiova::..

Ai vreo intrebare/informatie legata de istoria Universitatii Craiova? Aici e locul potrivit!

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns
JustME

Re: ..::Istoria Universitatii Craiova::..

Mesaj de JustME » 20 Apr 2017, 14:30

Ladislau Boloni despre Craiova-Maxima, azi cand se implinesc 34 de ani de la meciul Stiintei cu Benfica din semifinalele cupei UEFA:
„Clar, Craiova era o echipa imensă! În mod normal, în meciul cu Italia nu ar fi apărut în primul “11” nici dinamoviştii Moraru şi Augustin! Alţi doi jucatori de la Universitatea erau titulari, dar Lung era accidentat, iar Ţicleanu era suspendat, după cartonaşul roşu primit la Florenţa. Vă imaginaţi că România avea şapte titulari de la Ştiinţa? Dar era pe bune! Singurul jucător din Bucureşti era Iorgulescu, de la Sportul. Trebuie să înţelegem realitatea acelor vremuri: Craiova era în semifinalele Cupei UEFA”
„Universitatea făcuse ceva ce nu mai văzuse România! Ştiţi ceva? Eu am câştigat Cupa Campionilor Europeni, dar sunt convins că cele mai mari performanţe pentru fotbalul din România au avut loc in 1983, peste ce a reuşit Steaua ’86! Mă refer la combinaţia club – naţională. Acum 34 de ani, România avea o echipă la un pas de o finală continentală, iar naţionala bătea campioana mondială! Iar Italia avea şapte titulari de la Juventus! Fabulos!”,a declarat Boloni.

sursa: fanatik.ro

JustME

Re: ..::Istoria Universitatii Craiova::..

Mesaj de JustME » 19 Iun 2017, 18:32

43 de ani de la primul titlu

Astăzi, 19 iunie 2017, se împlinesc 43 de ani de la primul titlu de campioană a României obținut de Universitatea Craiova.

În sezonul competițional 1973-1974, Știința a ocupat primul loc în clasament de la început și până la sfârșit.

Ne întoarcem în timp. Mai exact, în ziua de 19 iunie 1974, când se disputa ultima etapă din campionatul românesc. Universitatea juca în deplasare la Ploiești, în timp ce contracandidata la titlu, rivala Dinamo București avea meci acasă cu FC Argeș. Oltenii aveau nevoie de un punct în meciul cu deja retrogradata Petrolul pentru a deveni campioni. În eventualitatea în care Știința pierdea, iar „câinii” îi învingeau la șapte goluri diferență pe piteșteni, titlul se ducea la București. Universitatea Craiova reușește să obțină o remiză albă la Ploiești, în timp ce Dinamo obținuse tot ceea ce depindea de ea: 7-0 acasă cu Argeș. Astfel, la cea de-a zecea ediţie din istorie jucată în Divizia „A”, Craiova ia campionatul.
Imediat după fluierul de final, tot orașul a ieșit în stradă în așteptarea celei ce din acea zi a devenit „Campioana unei mari iubiri”.

Echipa Științei din acel meci: Oprea 8 – Negrilă 9, Bădin 8, Boc 10, Berneanu 7 – Strîmbeanu 9, Deselnicu 9, Ivan 8 – Niţă 7 (min. 56, Bălan 6), Oblemenco 7 (min. 85, Balaci), Ţarălungă 8.

Lotul complet al Universității din sezonul competițional 1973-1974: Oprea, Manta, Niculescu, Badin, Deselnicu, Velea, Strâmbeanu, Ivan, Niță, Balaci, Berneanu, Țarălungă, Oblemenco, Bălan, Pană, Boc, Ștefănescu, Marcu, Stănescu, Kiss, Chivu, Negrilă și Constantinescu.
Antrenori: Constantin Cernăianu și Constantin Oțet.


sursa: csuc.ro
http://www.csuc.ro/ro/43-de-ani-de-la-primul-titlu/

Dany
fanatic
fanatic
Mesaje: 1963
Membru din: 18 Mai 2006, 14:31

Re: ..::Istoria Universitatii Craiova::..

Mesaj de Dany » 19 Iun 2017, 18:38

http://www.dolce-sport.ro/fotbal/fotbal ... rimul.html

43 de ani! Speram sa spunem cat mai curând ca am câștigat un nou titlu de campioana! Forza Știința!

Trimis de pe SM-A510F folosind aplicatia #craiovamaximaro

Forzza Stiinta, forzza Stiinta!!!

JustME

Re: ..::Istoria Universitatii Craiova::..

Mesaj de JustME » 09 Oct 2017, 16:23

La multi ani Gica Popescu! nu credeam ca o sa mai spun asta vreodata dupa episodul de trista amintire cu dinamo dar cred ca Baciul a regretat sincer momentul respectiv. mi-ar placea sa il vad la Craiova la inaugurarea noului stadion o:

LiviuB

Re: ..::Istoria Universitatii Craiova::..

Mesaj de LiviuB » 09 Oct 2017, 18:05

da. si eu m-as bucura sa vina. la multi ani!

Avatar utilizator
Bobby
fanatic
fanatic
Mesaje: 8049
Membru din: 01 Dec 2008, 03:31

Re: ..::Istoria Universitatii Craiova::..

Mesaj de Bobby » 13 Oct 2017, 09:20

Vorbim citeodata de asistente scazute la meciurile Craiovei...La minutul 11 si 23 de secunde din acest material TVR, se poate vedea o asistenta foarte scazuta la meciul U Craiova - UTA din campionatul 1994-1995 (in special in prima repriza, dupa pauza a mai venit lumea). Craiova avea o echipa de vis - cu Gabi Popescu, Craioveanu, Stinga, Calin, Buia - si era pe locul 2 in campionat etc. Citeva capturi video din acest meci ar arata unora ca nu tot timpul aceasta echipa juca cu tribunele pline,..Tribunele goale, uneori, fac parte din istoria Craiovei.


Avatar utilizator
azzuro
suporter
suporter
Mesaje: 553
Membru din: 16 Mar 2004, 23:21

Re: ..::Istoria Universitatii Craiova::..

Mesaj de azzuro » 13 Oct 2017, 10:35

In perioada aia, tin minte ca asa se jucua meciurile in Romania
"Sa ne ancoram în sinergia faptelor, fara a eluda meandrele concretului."

Avatar utilizator
romaad
fanatic
fanatic
Mesaje: 5817
Membru din: 30 Mar 2009, 14:29

Re: ..::Istoria Universitatii Craiova::..

Mesaj de romaad » 13 Oct 2017, 10:49

am fost la meciul ala, s-a terminat 10-3 pentru noi. Craioveanu a dat multe goluri atunci, cred ca vreo 4 sau 5. Era un meci jucat la finalul campionatului, nu era nici o miza in afara de titlul de golgeter. Si era cam mare dezamagirea dupa un final de sezon ratat, pierdusem si titlul si Cupa (ne-a eliminat Rapid in semifinale, antrenata de Sorin Cartu). Oricum cred ca vreo 4-5000 de specatori tot au fost si atunci


Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: ..::Istoria Universitatii Craiova::..

Mesaj de DeuxEx » 25 Mar 2018, 11:04

Astazi s-a stins din viata Nicolae Tilihoi... Dumnezeu sa-l ierte!
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

malus dacus
fanatic
fanatic
Mesaje: 2956
Membru din: 24 Feb 2018, 19:16

Re: ..::Istoria Universitatii Craiova::..

Mesaj de malus dacus » 25 Mar 2018, 11:25

Dumnezeu sa-l odihneasca!

Avatar utilizator
mihu
fanatic
fanatic
Mesaje: 3158
Membru din: 16 Iul 2006, 19:25

Re: ..::Istoria Universitatii Craiova::..

Mesaj de mihu » 25 Mar 2018, 13:01

Dumnezeu sa il ierte
"STIINTA A REVENIT ACASA !!!"

LiviuB

Re: ..::Istoria Universitatii Craiova::..

Mesaj de LiviuB » 25 Mar 2018, 13:14

ce pacat... D-zeu sa il odihneasca in pace!

Avatar utilizator
Nea Marin
fanatic
fanatic
Mesaje: 1742
Membru din: 20 Mai 2006, 14:03

Re: ..::Istoria Universitatii Craiova::..

Mesaj de Nea Marin » 25 Mar 2018, 14:32

Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca pe nea Nae Tilihoi. :ruga
STIINTA SUNTEM NOI !

Avatar utilizator
Paul
grup_moderatori
grup_moderatori
Mesaje: 3493
Membru din: 22 Apr 2008, 03:22

Re: ..::Istoria Universitatii Craiova::..

Mesaj de Paul » 26 Mar 2018, 08:51

Dumnezeu sa il ierte!

Scrie răspuns