Sorin Cartu

Ai vreo intrebare/informatie legata de istoria Universitatii Craiova? Aici e locul potrivit!

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
1948
fanatic
fanatic
Mesaje: 5711
Membru din: 13 Oct 2004, 13:11

"Craiova e doar una!"

Mesaj de 1948 » 12 Noi 2009, 11:32

Antrenor al "pandurilor" până acum două etape, Sorin Cîrţu împlineşte astăzi 54 de ani. Fosta vedetă a Craiovei Maxima îşi petrece ziua de naştere în familie, acolo unde are parte de ceea ce îşi doreşte.

Ce vă doriţi la ceas aniversar?
Sănătate şi linişte multă pentru mine şi familia mea.

Pe plan personal, v-aţi dori un nepot pe care să-l faceţi fotbalist?
Da, mi-aş dori acest lucru, dar poate în viitor, într-o lume a fotbalului mai bună. În actuala, nu aş vrea să fie fotbalist.

"Regret gestul cu Urziceniul"

Aveţi peste 20 de ani de antrenorat. Mai aveţi motivaţia să continuaţi sau vreţi să vă rupeţi de fenomen?
Acum voi face o pauză până la vară, mai ales că nu pot să antrenez decât în "B", ceea ce nu poate fi vorba. La vară voi vedea şi care e starea mea de spirit. Dar motivaţie va fi întotdeauna, pentru că fotbalul este a doua viaţă a mea.

În toţi aceşti ani de antrenorat, e vreo decizie pe care aţi luat-o şi pe care o regretaţi?
Până acum nu am ce să regret, poate doar asta, ultima, de la Pandurii. Sunt într-un deze­chilibru emoţional şi meciul cu Urziceni m-a prins în starea asta. M-am uitat după aceea, la televizor, la gestul meu, şi am zis că trebuie să iau o pauză. În rest, nu am regrete, am făcut totul cu pasiune, poate cu prea multă pasiune.

"Mititelu ar face greşeala capitală"

Dacă Gigi Neţoiu, Antonie Solomon şi Rodion Cămătaru v-ar ruga să preluaţi echipa despre care se vorbeşte că vor să o facă la Craiova, aţi accepta?
Sfatul meu pentru Gigi Neţoiu este să nu facă asta, pentru că nimeni nu poate acoperi golul lăsat de Craiova. Universitatea e unică şi nu poate fi înlocuită, indiferent de performanţele pe care le-ar putea avea o altă echipă. Oricum, nu cred că Mititelu va pleca cu echipa. Dacă o va face, va fi greşeala lui capitală.

Cele mai mari performanţe ale dumneavoastră, atât ca jucător, cât şi ca antrenor, se leagă de Craiova. Este Universitatea un capitol închis?
În componenţa actuală e exclus să revin, pentru că ştiţi că au fost discuţii, dar nu se ştie ce ne rezervă viaţa. Oricum, v-am mai spus, în actuala situaţie nu se pune problema, pentru că nici din partea mea şi nici din partea lui (n.r. - Adrian Mititelu) nu poate exista reconciliere.

Nu m-am gândit să renunţ la antrenorat, pentru că fotbalul este a doua mea viaţă, nu pot să mă las nici dacă aş vrea
Sorin Cîrţu, antrenor

Am pus suflet în munca mea şi poate prea multă pasiune şi asta mi-a dăunat câteodată
Sorin Cîrţu, antrenor

413 meciuri are Sorin Cîrţu ca antrenor în Liga I, în 21 de ani

107 goluri a marcat Sorin Cîrţu pentru Universitatea Craiova în 283 de partide
http://www.prosport.ro/fotbal-intern/li ... tu-5099208

La multi ani ucv

conStiinta

Re: "Craiova e doar una!"

Mesaj de conStiinta » 12 Noi 2009, 11:34

La multi ani!
ucv

Avatar utilizator
alex.p
fanatic
fanatic
Mesaje: 9944
Membru din: 30 Ian 2005, 17:05

Re: "Craiova e doar una!"

Mesaj de alex.p » 12 Noi 2009, 16:00

La multi ani!

JustME

Re: La Multi Ani! Sorin Cartu!

Mesaj de JustME » 12 Noi 2009, 16:02

La multi ani usteag

manex
fanatic
fanatic
Mesaje: 9740
Membru din: 17 Oct 2003, 23:21

Re: La Multi Ani! Sorin Cartu!

Mesaj de manex » 12 Noi 2009, 16:14

la multi ani! e bine ca a lasat o portita deschisa. eu zic ca daca va apela miti la el, se vor impaca. insa trebuie sa fie groasa rau situatia.
Am zis!!

Avatar utilizator
David
fanatic
fanatic
Mesaje: 3199
Membru din: 04 Aug 2009, 05:20

Re: La Multi Ani! Sorin Cartu!

Mesaj de David » 12 Noi 2009, 19:15

sa zic si eu " la multi ani ! " si... el a fost primu' " oltean " care l-a facut TIGAN pe bornescu.
stia el ceva ... :lol:

Avatar utilizator
1948
fanatic
fanatic
Mesaje: 5711
Membru din: 13 Oct 2004, 13:11

Re: La Multi Ani! Sorin Cartu!

Mesaj de 1948 » 12 Noi 2009, 19:30

asa mc
ca am cautat un topic despre cartu si nu am gasit
chiar la istorie...da al naiba daca l-am gasit :)(

Avatar utilizator
Perspico
fanatic
fanatic
Mesaje: 3294
Membru din: 04 Oct 2005, 17:39

Re: La Multi Ani! Sorin Cartu!

Mesaj de Perspico » 15 Sep 2010, 23:57

Saracu' Sorin Cartu, niciun topic rezervat lui nu are, decat asta cu "La multi ani". Bravo, Sorine! Da-le o palma, un pumn si un picior in gura astora care te vad un natrenor marunt!
Memento
Sorin Cîrţu, antrenor CFR Cluj: "L-am băgat prea mult în seamă pe prostul de Mititelu. El are capul cât damigeana şi mintea cât dopul!"

Ultima ora: http://www.adevarul.ro/sport/fotbal_int ... 67033.html
Cele mai comune doua elemente ale Universului sunt Hidrogenul si Prostia

Avatar utilizator
ady_azzuro
fanatic
fanatic
Mesaje: 5230
Membru din: 04 Sep 2003, 16:39

Re: La Multi Ani! Sorin Cartu!

Mesaj de ady_azzuro » 16 Sep 2010, 00:03

Perspico scrie: Sorin Cîrţu, antrenor CFR Cluj: "L-am băgat prea mult în seamă pe prostul de Mititelu. El are capul cât damigeana şi mintea cât dopul!"
e veche declaratia asta, o posta zapada pe forum non-stop. :laughing:

Avatar utilizator
Perspico
fanatic
fanatic
Mesaje: 3294
Membru din: 04 Oct 2005, 17:39

Re: La Multi Ani! Sorin Cartu!

Mesaj de Perspico » 16 Sep 2010, 00:06

ady_azzuro scrie:
Perspico scrie: Sorin Cîrţu, antrenor CFR Cluj: "L-am băgat prea mult în seamă pe prostul de Mititelu. El are capul cât damigeana şi mintea cât dopul!"
e veche declaratia asta, o posta zapada pe forum non-stop. :laughing:
Stiu ca e veche, e din 2009, de-aia am si scris "Memento". Oricum, ramane de actualitate cat o trai Mititelu! :-)
Cele mai comune doua elemente ale Universului sunt Hidrogenul si Prostia

caesar
suporter
suporter
Mesaje: 632
Membru din: 19 Apr 2004, 09:00

Re: La Multi Ani! Sorin Cartu!

Mesaj de caesar » 16 Sep 2010, 09:57

Oare ii face cinste asemenea declaratie?
Lasand la o parte asta, cred ca a uitat un lucru esential:sa respecte suporterii Universitatii.Mereu face declaratii lovind in echipa..
Eu zic ca daca e s-o luam logic, e mai prost decat Mititelu. Numarul 2 prietenia cu Netoiu, un personaj care a facut praf acest club il pune pe Cartu intr-o pozitie destul de penibila, mai exact caracter ZERO.

Avatar utilizator
Perspico
fanatic
fanatic
Mesaje: 3294
Membru din: 04 Oct 2005, 17:39

Re: La Multi Ani! Sorin Cartu!

Mesaj de Perspico » 16 Sep 2010, 17:10

caesar scrie:Oare ii face cinste asemenea declaratie?
Lasand la o parte asta, cred ca a uitat un lucru esential:sa respecte suporterii Universitatii.Mereu face declaratii lovind in echipa..
Eu zic ca ii face cinste, din moment ce a spus un adevar in loc sa se gudure pe langa ospatar cum au facut altii ca sa ajunga antrenori. Asta cred ca spune multe despre caracterul sau. Ce ai vrea sa spuna ca sa nu loveasca in echipa, ca suntem cei mai buni? A spus ca avem sanse sa retrogradam, nu a fost asa? Voi vreti sa fiti mintiti, asta e problema.
Cele mai comune doua elemente ale Universului sunt Hidrogenul si Prostia

LiviuB

Re: La Multi Ani! Sorin Cartu!

Mesaj de LiviuB » 16 Sep 2010, 17:14

Perspico scrie:
caesar scrie:Oare ii face cinste asemenea declaratie?
Lasand la o parte asta, cred ca a uitat un lucru esential:sa respecte suporterii Universitatii.Mereu face declaratii lovind in echipa..
Eu zic ca ii face cinste, din moment ce a spus un adevar in loc sa se gudure pe langa ospatar cum au facut altii ca sa ajunga antrenori. Asta cred ca spune multe despre caracterul sau. Ce ai vrea sa spuna ca sa nu loveasca in echipa, ca suntem cei mai buni? A spus ca avem sanse sa retrogradam, nu a fost asa? Voi vreti sa fiti mintiti, asta e problema.
tu iti aduci aminte doar ce iti convine, dar mai stii cand i-a luat apararea lui netoiu? ca ala n-a facut nimic rau Craiovei?

iuli

Re: La Multi Ani! Sorin Cartu!

Mesaj de iuli » 16 Sep 2010, 21:16

nu-ti poate raspunde,nu-l lasa popescu. :)(

blixa
fanatic
fanatic
Mesaje: 4783
Membru din: 18 Mar 2010, 03:39

Re: La Multi Ani! Sorin Cartu!

Mesaj de blixa » 17 Sep 2010, 00:51

Eu zic ca singura chestie care i se poate imputa lui Cartu este prietenia cu Netoiu. De fapt nu prietenia in sine, ci faptul ca nu recunoaste ca Netoiu a facut mult rau Craiovei, fapt recunoscut si de Sprancenat. Acum, nu stiu cum si cand a spus ca Netoiu nu a facut niciun rau Craiovei. Poate se referea la faptul ca ala, singur, nu putea face toate acele lucruri. Cartu e transant, ca si Balaci, si mie mi se pare ca spune lucruri foarte corecte, daca nu judecam emotional.
Aceste lucruri nu pot sa nege calitatea lui de antrenor ci doar sa dovedeasca o atitudine mercantila. Ceea ce nu e un lucru rau, doar ca nu da bine.
Cartu va avea ocazia sa dovedeasca ce stie.
A facut mult pt Stiinta ca sa fie contestat asa vehement. Sunt vremuri destul de ciudate si poate omul are niste informatii care noua nu ne sunt accesibile. Eu nu pot sa-l acuz pe Cartu ca vrea raul echipei. Eu cred ca mai mult sufera pentru situatia in care a ajuns echipa, decat se bucura de raul ei.
Circula multe vorbe despre Cartu, dar uneori pot fi si intoxicari. Eu il apreciez pe Cartu si ascult cu atentie ce are de zis.
S-a rupt Brazda.

Scrie răspuns