Ion Oblemenco

Ai vreo intrebare/informatie legata de istoria Universitatii Craiova? Aici e locul potrivit!

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
DarkComy
fanatic
fanatic
Mesaje: 8298
Membru din: 27 Mai 2006, 21:39

Re: Ion Oblemenco

Mesaj de DarkComy » 30 Ian 2014, 19:37

excelent scris!! apld
When injustice becomes law, resistance becomes duty.

ozzy

Re: Ion Oblemenco

Mesaj de ozzy » 30 Ian 2014, 20:01

JustME scrie:superb editorialul apld ce frumos era sa ii avem langa noi si azi pe Tunar, nea Sebi Domozina, nea Petre Deselnicu, Zoli etc
Mda, dar pe de altă parte mi-e teamă că și-ar fi luat și ei porția de cărniță de la adevărați
:o:

JustME

Re: Ion Oblemenco

Mesaj de JustME » 13 Mai 2014, 18:36

cam putina lume si-a adus aminte de ziua Tunarului. hai ca noi mai treaca-mearga.. suntem tradatori. dar ma asteptam de la adevarati la mai mult. de ex. de la minerul vesel (coco) care de cateva zile a prins o limbarnita de mai rar. dar e mai usor sa fii suporter inchipuit si sa repeti placa aia cretina cu "leul pe piept" (desi echipa lor in momentul asta e mai mult cu mainile pe piept decat cu leul) decat sa iti aduci aminte de ziua Tunarului.

fara leu pe piept si tradator ii multumesc divinitatii ca acum 69 de ani ni l-a daruit pe Tunar. un sincer la multi ani si lui Mircea Irimescu, ce coincidenta frumoasa! forza Stiinta!

Imagine

sursa: csuc.ro

http://www.csuc.ro/ro/Tunarul-ar-fi-imp ... 69-de-ani/

Avatar utilizator
SLH
fanatic
fanatic
Mesaje: 3858
Membru din: 19 Noi 2006, 13:02

Re: Ion Oblemenco

Mesaj de SLH » 13 Mai 2014, 20:30

Tocmai azi mi-a picat in mana la serviciu o carte despre Oltenia si printre marii olteni prezentati acolo era evident si Oblemenco caruia ii era dedicata o poezie (acrostih am aflat ca se numeste)...

Omul de gol de neuitat,
Bunul Craiovei aclamat
La scena libera, vivant;
El e golgheterul briliant,
Mai mare peste toti suteorii;
E strigatul ce-atinge norii,
Navalnic si asurzitor,
Cand marca gol uluitor
Olteanul asta vrajitor ...

@just: ai idee de unde e poza?

JustME

Re: Ion Oblemenco

Mesaj de JustME » 13 Mai 2014, 20:42

poza am gasit-o pe site-ul oficial, e linkul pus nitel mai jos.

LiviuB

Re: Ion Oblemenco

Mesaj de LiviuB » 13 Mai 2014, 21:42

multumim pt tot ce a facut pentru aceasta echipa. poate ca disparitia celor ce au pus umarul la realizarea performantelor acestei echipe a condus la dezastrul din ultimii ani. lipsa reperelor i-a facut pe multi sa creada in cuvintele unui /unor netrebnici.

Avatar utilizator
anakin
fanatic
fanatic
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Iul 2007, 02:18

Re: Ion Oblemenco

Mesaj de anakin » 14 Mai 2014, 00:26

"Universitatea Craiova este una singură, echipa cu leul pe stemă." - Ilie Balaci

"Pentru mine există doar echipa care are stema cu leul pe tricouri, asta este echipa mea de suflet." - Aurel Țicleanu

Avatar utilizator
laylow
senior
senior
Mesaje: 409
Membru din: 28 Iun 2013, 23:57

Re: Ion Oblemenco

Mesaj de laylow » 01 Sep 2014, 13:17

Astazi se implinesc 18 ani de cand a incetat din viata Tunarul.

JustME

Re: Ion Oblemenco

Mesaj de JustME » 01 Sep 2014, 15:48

ce succesiune de evenimente triste, ieri a incetat din viata Stefan Andrei azi il comemoram pe Tunar. Dumnezeu sa-i odihneasca in pace.

JustME

Re: Ion Oblemenco

Mesaj de JustME » 02 Sep 2015, 01:48

Oblemenco, omagiat la 19 ani de la dispariţie
Autor Cosmin Staicu

Foştii colegi şi fanii l-au comemorat pe “Tunarul Băniei”
O delegaţie din partea clubului Universitatea Craiova a fost prezentă ieri la prânz la cimitirul Ungureni, la mormântul lui Ion Oblemenco, pentru a depune coroane de flori, a aprinde lumânări şi a asista la slujba de pomenire ţinută cu prilejul comemorării a 19 ani de la dispariţia “Tunarului”. Au fost prezenţi colegi de generaţie ai lui Ion Oblemenco precum Constantin Bâtlan şi Victor Niculescu, titulari în echipa care aducea primul titlu în Bănie, în 1974, cât şi Costică Donose, Nicolae Negrilă şi Gheorghiţă Geolgău, componenţi ai Craiovei Maxima, alături de Ion Împuşcătoiu, “team-manager” neoficial al gloriilor Ştiinţei. Totodată, nu au lipsit nici suporterii din Fan-Clubul Blue Lions, care au afişat un banner pe care scria “În memoria şi onoarea lui Ion Oblemenco – Nemuritor”.

“A fost un om şi un fotbalist de excepţie. Am amintiri foarte frumoase cu Nelu. Ca profesionist, era la nivelul marilor jucători din această perioadă. Se pregătea suplimentar pentru a exersa celebrul său şut necruţător, cu care a marcat atâtea goluri frumoase. Ca fotbalist şi ca şi conducător a arătat că a fost la cel mai înalt nivel. Îmi pare rău că timpul nu a avut răbdare cu el să demonstreze şi ce bun antrenor era” a spus Victor Niculescu “Fonfo”, coechipier al lui Oblemenco în perioada Campioanei Unei Mari Iubiri.

Cvadruplu golgheter al Universităţii
Tunarul din Bănie a fost cel mai prolific marcator al Universității. A câștigat de patru ori titlul de golgheter al României, în sezoanele 1966-1967, 1969-1970, 1971-1972, 1972-1973. A marcat 170 de goluri în cele 272 de partide disputate în campionat pentru Știința, la care se adaugă 4 reușite în 9 meciuri europene. A contribuit decisiv la câștigarea Campionatului României în 1973-1974 și a Cupei României în 1976-1977. Deşi a fost cvadruplu golgheter al României, nu a fost selecţionat niciodată în echipa naţională.

Ca antrenor, a câștigat cu Universitatea campionatul în 1980 (secund al lui Valentin Stănescu), eventul campionat-cupă în 1981 (ca principal), iar în 1982 duce Știința, în premieră pentru echipele de club din România, în sferturile Cupei Campionilor Europeni. Pe 1 septembrie, din cauza unui infarct, Ion Oblemenco înceta din viaţă în Maroc,la doar 51 de ani, în timpul unui meci al echipei pe care o antrena, Hassania Agadâr. Stadionul “Central” a primit numele lui Ion Oblemenco după ce acesta s-a stins, iar lângă arena care s-a demolat recent tronează o statuie a “Tunarului”, operă realizată în 1976 de sculptorul Anton Barbu Panaghia.


sursa: clvpress.ro
http://www.cvlpress.ro/02.09.2015/oblem ... isparitie/

DoRyN

Re: Ion Oblemenco

Mesaj de DoRyN » 18 Aug 2016, 13:24

Ion Oblemenco in anul 1972

Secvente video memorabile !

TVR a realizat in anul 1972, inaintea meciul cu Farul Constanta, un reportaj la Craiova.

Ce inseamna in 1972 Universitatea pentru craioveni ? Care fotbalist este cel mai apreciat ?

Un interviu istoric cu Ion Oblemenco!

Imagini unice din partida Universitatea Craiova - Farul Constanta: 2-1, golurile craiovenilor fiind marcate de Oblemenco. Vocea unica lui Sebastian Domozina si cea a liderului galeriei de atunci, Raţă Ion !



JustME

Re: Ion Oblemenco

Mesaj de JustME » 13 Mai 2017, 16:07

Ziua eroilor interziși la Guadalajara. Cum a bombardat Oblemenco Piteștiul, când tribunele argeșene își cântau dragostea pentru Dobrin!

Pe 22 iulie 1970 încă erau vii ecourile participării României la Cupa Mondială din Mexic. Cu 43 de zile în urmă, naționala făcuse un meci mare în fața Braziliei, cea care avea să câștige competiția. Frumusețea jocului a fost însă ștearsă cu lacrimi de doi români: Ion Oblemenco și Nicolae Dobrin!

România a pierdut cu 2-3 în fața echipei condusă de vrăjitorii Pele și Jairzinho. A fost însă o dublă înfrângere, pentru că Oblemenco a privit la televizor meciul, în timp ce prietenul său Dobrin a fost doar spectator la Guadalajara! Dar Mexicul a trecut, nu și durerea! Iar cei doi prieteni s-au întâlnit la Pitești, în ultima etapă de campionat din sezonul 1969/1970. FC Argeș și Știința jucau practic pentru stabilirea titlului de golgheter! “Gâscanul” avea 17 goluri, cu unul în minus față de liderul ierarhiei… “Tunarul” Craiovei.

Prieteni, prieteni, dar fiecare căuta golul și trofeul care să le mai aline rănile mexicane. Înaintea meciului din Trivale, Dobrin și Oblemenco au oferit un veritabil “derby” în presă! “Oblemenco a mai fost golgheter, are simțul golului. După necazul de la Guadalajara, doresc mult să câștig titlul de golgheter, să-i fac fericiți pe cei care mă iubesc”, a fost mesajul piteșteanului. Al nostru Oblemenco a arătat României că Știința este înainte de toate o echipă! “Am un gol avans. Pentru a mă depăși, Dobrin trebuie să înscrie azi două! Nu-i ușor, că avem o apărare în formă”, au fost vorbele “Tunarului”.
În minutul 37, în Trivale începe sărbătoarea! “Gâscanul” prinde un șut din voleu și Argeșul are 1-0. Va fi golul campionatului. Este 18-18 între Dobrin și Oblemenco! Punem mingea la centru, Neagu îi pasează lui Oblemenco… șuuuuut și goooool! Din stângul său de fier s-a consemnat egalitatea, după doar un minut! Tribunele din Trivale încă savurau golul lui Dobrin… Meciul s-a terminat la egalitate, 1-1, nu și cel dintre cei doi eroi refuzați de Guadalajara! În aplauzele suporterilor “violeți”, Dobrin și Oblemenco au părăsit terenul ținându-se de după umeri!

A fost cel de-al doilea titlul de golgheter pentru “Tunar”. Vor mai fi altele două… dar niciodată o primă convocare la echipa națională! Pentru Dobrin… un alt titlu de golgheter ratat, ceva ce n-a avut să vină niciodată!

După joc, Dobrin l-a felicitat pe golgheterul României: “A fost așa cum am spus, e un adevărat marcator! Asta știe, asta face, o face foarte bine și este un lucru imens”. Tot în ziarul craiovean “Înainte”, Oblemenco “îi întoarce pasa” cu măiestrie și respect: “Golul lui Dobrin a fost senzațional și numai un mare jucător reușește să înscrie așa. Azi cred că am avut o șansă deosebită, aceea de a reuși unul dintre șuturile mele violenmte chiar în clipele când piteștenii se bucurau pentru reușita lui Dobrin și nu mai erau atenți”.

Să nu uităm nici vorbele sincere așternute de maestrul Ion Cupen, care l-a caracterizat pe Oblemenco în trei cuvinte: “Deștept, educat și sensibil”!
Să nu uităm că astăzi este 13 mai, ziua în care “Tunarul” ar fi aniversat 72 de primăveri! Să ne ridicăm privirea spre infinitul alb-albastru și să-i zâmbim celui care ne-a dat identitate! Și ce cadou mai frumos să-i facem decât o victorie la București! “O iubire alb-albastră”…

Sâmbătă, 13 Mai 2017


sursa: csuc.ro
http://www.csuc.ro/ro/Ziua-eroilor-inte ... ru-Dobrin/

Avatar utilizator
zeddDarko
suporter
suporter
Mesaje: 564
Membru din: 15 Sep 2018, 02:46

Re: Ion Oblemenco

Mesaj de zeddDarko » 07 Mar 2019, 20:19

“Nea Nelu era un jucător de careu, puternic, care proteja foarte bine balonul, cu un joc de cap excepțional, iar piciorul lui stâng lovea mingea perfect. Să vă povestesc cât de iubit era Ion Oblemenco, iar cu asta am spus tot. Când trebuia să fie operat de apendicită, aproximativ 4000 de oameni au fost în fața spitalului, unde așteptau să vadă ce se întâmplă cu el. Cred ca asta este cea mai bună descrierea a ceea ce a însemnat omul și fotbalistul Oblemenco” - Silviu Lung.

Avatar utilizator
empedocle
membru
membru
Mesaje: 123
Membru din: 10 Aug 2021, 20:55

Re: Ion Oblemenco

Mesaj de empedocle » 11 Aug 2021, 16:15

Plecaciuni !

Scrie răspuns