Ion Oblemenco

Ai vreo intrebare/informatie legata de istoria Universitatii Craiova? Aici e locul potrivit!

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns
baggio
fanatic
fanatic
Mesaje: 2569
Membru din: 10 Dec 2003, 00:09

Re: Ion Oblemenco

Mesaj de baggio » 13 Mai 2009, 10:36

Respect etern!
Suntem legaţi de familii, legaţi de pământ
Olteni legaţi până la moarte de alb-albastrul sfânt!

Avatar utilizator
1948
fanatic
fanatic
Mesaje: 5711
Membru din: 13 Oct 2004, 13:11

Re: Ion Oblemenco

Mesaj de 1948 » 13 Mai 2009, 14:57


Avatar utilizator
stiinta4ever
suporter
suporter
Mesaje: 803
Membru din: 20 Mar 2009, 02:14

Re: Ion Oblemenco

Mesaj de stiinta4ever » 13 Mai 2009, 18:45

Pios omagiu! In veci nu te vom uita!
There are two primary choices in life: to accept conditions as they exist, or accept the responsibility for changing them.

Avatar utilizator
alex.p
fanatic
fanatic
Mesaje: 9944
Membru din: 30 Ian 2005, 17:05

Re: Ion Oblemenco

Mesaj de alex.p » 13 Mai 2009, 21:06

Pacat ca pe acest topic scriem atat de rar. A fost unul din simbolurile echipei noastre, alaturi de Ilie Balaci. Un mare om, un mare caracter. Nicodata nu te vom uita!

Avatar utilizator
Nea Marin
fanatic
fanatic
Mesaje: 1742
Membru din: 20 Mai 2006, 14:03

Re: Ion Oblemenco

Mesaj de Nea Marin » 13 Mai 2009, 23:06

apld apld apld apld apld apld apld
STIINTA SUNTEM NOI !

Avatar utilizator
rosie_cangurul
senior
senior
Mesaje: 409
Membru din: 01 Mai 2006, 17:37

Re: Ion Oblemenco

Mesaj de rosie_cangurul » 20 Aug 2009, 10:51

Florin Costea ar putea sa il egaleze din punct de vedere al performantei si nr de goluri dc ar sta la echipa 11 ani cum a facut-o Oblemenco.

JustME

Re: Ion Oblemenco

Mesaj de JustME » 01 Sep 2009, 01:26

Oblemenco, meciul cu viaţa
Sport - Ion JIANU

Pe 1 septembrie 1996, la Agadir (Maroc), inima lui Ion Oblemenco (foto) s-a oprit după un meci cu o echipă condusă de alt român, Alexandru Moldovan.

Etapa a 2-a a campionatului Marocului, ediţia 1996-1997, a programat, pe 1 septembrie 1996, meciul HUSA - USK, un duel între două echipe antrenate de doi români, Ion Oblemenco versus Alexandru Moldovan, partida disputându-se pe terenul stadionului Municipal „Al Inbiaate“ din Agadir. În minutul 89, la scorul de 1-1, echipa lui Oblemenco a înscris un gol, dar arbitrul Arjoune l-a anulat, după ce şi alte momente litigioase au fost fluierate în defavoarea celor de la HUSA, meciul fiind extrem de disputat, tensionat chiar. În momentul anulării golului, Oblemenco, extrem de supărat, s-a ridicat în picioare, iar destinul a „anulat“ nemilos o VIAŢĂ. L-a cuprins o durere neaşteptată la nivelul pieptului şi inimii. „Mă doare totul...“, spunea, fiind transpirat peste măsură. Era ora 19.30 când Oblemenco a suferit un atac de cord. Staff-ul medical a optat pentru transportarea lui de urgenţă la Policlinica CNSS din Agadir, unde a decedat. A fost adus acasă, iar pe 7 septembrie 1996 a fost înmormântat în cimitirul Ungureni din Craiova.

Mircea Lucescu: Nu-mi vine să cred că n-a jucat în echipa naţională!
Fost jucător la Dinamo, Mircea Lucescu a vorbit despre Oblemenco şi neconvocarea sa în echipa naţională: „Îmi amintesc de un meci disputat pe «Central», un derbi câştigat de oltenii lui Oblemenco cu 3-0 (Este vorba de partida din etapa a 30-a a campionatului 1974-1975, Universitatea - Dinamo 3-0, 25 mai 1975 - n.a.). La 1-0 pentru Craiova, am avut un conflict cu Victor Niculescu şi arbitrul m-a eliminat. Niculescu m-a provocat, m-a scuipat, iar eu am reacţionat nesăbuit, l-am lovit cu palma în faţă! Au sărit toţi jucătorii olteni să mă mănânce, nu altceva! Salvarea mea a venit de la Oblemenco, care a sărit, împreună cu Boc, calmându-şi coechipierii. A avut, repet, cu toată lumea o relaţie extraordinară (...)
Pe lângă stângul lui fantastic, avea o lovitură cu capul imbatabilă, foarte bună. În faţa porţii, el nu se pierdea, avea sânge rece cu care executa toţi portarii. Sunt jucători precum Dobrin şi Oblemenco, care în Trivale, respectiv pe «Central», erau divinizaţi. Tot stadionul era de partea lor, ei fiind cei mai buni în echipele lor. Făceau spectacol, îşi permiteau orice, deoarece şi coechipierii îi ajutau în joc. În echipa naţională, datele problemei erau schimbate, alte sarcini de joc, altă ambianţă. Când Oblemenco juca la Craiova era de-a dreptul incredibil! Toţi apărătorii, în frunte cu portarii, aveau o frică teribilă de el. Totuşi, faptul că el nu a jucat nici un minut în echipa naţională (în meciuri oficiale) mi se pare o mare nedreptate. Este incredibil!“ (fragment din volumul „Oblemenco, meciul cu viaţa“, aflat în curs de apariţie la Editura de Sud din Craiova).

Imagine
sursa: gds.ro
http://www.gds.ro/Sport/2009-09-01/Oble ... l+cu+viata

blue_lions
fanatic
fanatic
Mesaje: 2964
Membru din: 26 Oct 2007, 05:25

Re: Ion Oblemenco

Mesaj de blue_lions » 01 Sep 2009, 06:36

Am un mare regret ca nu l-am vazut niciodata pe teren si ca nu exista ( sunt sigur ca exista prin arhivele tvr) prea multe secvente video cu Tunarul din Banie :mad: Chiar si asa pt mine el reprezinta Craiova, Balaci pe doi si Craioveanu pe trei. Respect etern ucv
Oltenia, provincia latina, a lui Mihai, al nostru, cel viteaz.

Avatar utilizator
FanStiinta
fanatic
fanatic
Mesaje: 1806
Membru din: 05 Mai 2005, 18:53

Re: Ion Oblemenco

Mesaj de FanStiinta » 01 Sep 2009, 10:40

Nu te vom uita niciodata! Respect! ucv

Avatar utilizator
wb_lion
fanatic
fanatic
Mesaje: 1226
Membru din: 28 Iul 2007, 17:25

Re: Ion Oblemenco

Mesaj de wb_lion » 01 Sep 2009, 12:12

Nu te vom uita ! NICIODATA !

JustME

Re: Ion Oblemenco

Mesaj de JustME » 01 Sep 2009, 15:40

cand ma gandesc la Ion Oblemenco simt ca mi s-a facut o mare nedreptate deoarece fiind prea mic n-am apucat sa il vad jucand niciodata

Avatar utilizator
Ruben Navarro
fanatic
fanatic
Mesaje: 3238
Membru din: 20 Mar 2005, 11:14

Re: Ion Oblemenco

Mesaj de Ruben Navarro » 01 Sep 2009, 16:10

Pentru Ion Oblemenco,Zoli Crisan,Petrica Deselnicu si Cristian Neantu trebuie sa luptam pana la ultima picatura de sange pentru echipa noastra.pentru UNIVERSITATEA CRAIOVA! Si noi si jucatorii si conducerea!
Pentru CRAIOVA NOASTRA!

http://www.craiova-maxima.ro/album/deta ... ge_id=3674

Avatar utilizator
pictoru'
junior
junior
Mesaje: 30
Membru din: 05 Mai 2007, 13:11

Re: Ion Oblemenco

Mesaj de pictoru' » 09 Sep 2009, 22:56

CAT TIMP IN CRAIOVA SE VA MAI RESPIRA FOTBAL, TU VEI FI VIU PRIN NOI, TUNAR AL BANIEI!
DESCHIDE-TI PORTILE ! IUBIREA NOASTRA NU INCAPE IN PELUZA VOASTRA !

JustME

Re: Ion Oblemenco

Mesaj de JustME » 17 Oct 2009, 14:29

Apariţie editorială de excepţie: „Oblemenco, meciul cu viaţa“

La Editura de Sud din Craiova a apărut cartea dedicată celui care a fost de patru ori golgheterul României, Ion Oblemenco, intitulată „Oblemenco, meciul cu viaţa“, de Ion Jianu, ziarist la Gazeta de Sud. Tipărit la Tipografia de Sud, volumul este prefaţat de Tudor Gheorghe, iar Ştefan Popa Popa’S semnează câteva portrete inedite ale celui care a fost golgheter şi căpitan al Ştiinţei legendare.
Cartea va fi lansată sâmbătă, 24 octombrie, ora 12.00, la Primăria Craiova, în sala „Nicolae Romanescu“ (la etaj), evenimentul făcând parte din programul manifestării „Zilele Craiovei 2009“. Vor participa, printre alţii: componenţi ai „Campioanei unei mari iubiri“ - 1974, antrenorul echipei din 1974, Constantin Cernăianu, Tudor Gheorghe, Cristian Ţopescu (moderatorul evenimentului), Margareta Oblemenco (soţia lui Oblemenco), Clara Oblemenco-Pigulea (fiica), alţi oameni de fotbal, ziarişti din Capitală şi din Bănie.
„Oblemenco, meciul cu viaţa“ este al cincilea volum scris de colegul nostru Ion Jianu despre Universitatea Craiova, după „Patimile lui Crişan“ (2004), „Frumoşii nebuni ai Craiovei Maxima“ (2005), „Constantin Oţet, antrenorul unei echipe de legendă, Craiova Maxima“ (2006) şi „Fenomenul Universitatea ‘91“ (2008).

Ilie Balaci:
„Am multe de povestit despre Oblemenco...Nu l-am văzut niciodată supărat, nu l-am văzut exteriorizându-se. Doar pe teren, ca jucător şi apoi ca antrenor, în timpul meciurilor. Era un adevărat lider de echipă, atât pe teren, cât şi în afara lui. Am debutat în echipa mare a Universităţii (august 1973) când toată Oltenia scanda «Oblemenco al nostru e cel mai bun din RSR!». Nu ştiu cum să zic, dar înnebuneam de oftică, de ciudă când auzeam asta. Invidie, mândrie... Eu eram convins că eram mai bun decât el! Şi aveam doar 17 ani“. (fragment din volum)

Cristi Minculescu:
„Era un suflet de AUR, un SIMBOL de neegalat. Am fost la meciuri, cu galeria, cu portretul lui Oblemenco în tablou. La stadionul «Central» era o nebunie la meciurile «campioanei unei mari iubiri». Am aflat că atunci când Oblemenco ajungea acasă, în Corabia lui natală, se trăgeau clopotele! Nu ştiu dacă este adevărat sau dacă este legendă, dar aşa ar fi trebuit să se întâmple!“. (fragment din volum)

sursa: gds.ro
http://www.gds.ro/Sport/2009-10-17/Apar ... a%E2%80%9C

Avatar utilizator
AdrianR
fanatic
fanatic
Mesaje: 5093
Membru din: 24 Mar 2004, 17:10

Re: Ion Oblemenco

Mesaj de AdrianR » 25 Oct 2009, 20:39

Cărţile albastre ale Craiovei
http://blogsport.gsp.ro/buzarin/2009/10 ... -craiovei/
Cam o dată la doi ani, vine un pachet de la Craiova. Cărţi de la Ion Jianu, biograful oficial şi autoasumat al fotbalului oltean din ultimii 40 de ani. Zoli Crişan, Tică Oţet, Craiova Maxima şi povestea titlului din ‘91, patru subiecte în tot atîtea volume. Acum, al cincilea, Ion Oblemenco, deşi personajul reclama o mult mai importantă prioritate de apariţie.
Fiindcă Jianu scrie mult, dar nu la kilogram, povestea lui Oblemenco e stufoasă. Probabil că pentru tineri ea vine din negura timpului, din Corabia anilor ‘50. De încheiat, se încheie în septembrie ‘96, pe banca unei echipe de club din Maroc, o dată cu sfîrşitul biologic al personajului, răpus cronic de o viaţă în fotbal şi acut de un gol neacordat în ultimul minut.
Cartea e de răsfoit, dar şi de citit. La răsfoire apar sute de poze, majoritatea publicate în premieră. Cea mai emoţionantă (medalion), făcută în Maroc, e cea cu Oblemenco, în dreapta, întreţinîndu-se cu Sandu Roşu Moldovan, antrenorul adversarei din meciul al cărui fluier final olteanul n-avea să-l mai apuce.
Citind cele aproape 300 de pagini se dezvăluie o lume fără bannere, dar cu talăngi, cu oameni treziţi la 5 dimineaţa ca să meargă la meci şi cu un erou a cărui operaţie de ulcer perforat a ţinut mii de suporteri în faţa spitalului. Asta a fost Oblemenco! Singura persoană capabilă să facă fotbalul din Craiova să răsufle la fel şi în acelaşi timp!
Allez les bleus!
"Întâi te vor înjura. Pe urmă vor râde de tine. Apoi, te vor declara nebun. După aceea vor încerca să te compromită. Într-un târziu, vor face tot posibilul să te lichideze. Dacă scapi cu viaţă din toate acestea, vei fi un om mare." - Mahatma Gandhi

Scrie răspuns