Meciuri de pomina ale Universitatii!

Ai vreo intrebare/informatie legata de istoria Universitatii Craiova? Aici e locul potrivit!

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ady_azzuro
fanatic
fanatic
Mesaje: 5230
Membru din: 04 Sep 2003, 16:39

Meciuri memorabile

Mesaj de ady_azzuro » 11 Feb 2005, 10:26

Aici puteti posta cel mai memorabil meci al Stiintei care l-ati urmarit live pe stadion de a lungul istoriei, dar si cel mai putin placut.

ady g
fanatic
fanatic
Mesaje: 1912
Membru din: 14 Mai 2005, 15:15

Meciuri de pomina ale Universitatii!

Mesaj de ady g » 15 Feb 2006, 23:15

chiar acum mi-am amintit de acel rrapid-Craiova3-5 din toamna lui 1994,cand Gica Craioveanu a facut instructie cu tziganii ceausistului de copos...
va rog sa postati aici amintiri legate de acest meci sau alte amintiri legate de meciuri memorabile cu ''prietenii'' nostri traditionali din bukale.

___________________________________________
FORZA STIINTA!

FreakBoy

Mesaj de FreakBoy » 16 Feb 2006, 00:03

Eu si acum imi aduc aminte titlu in prosport dupa semifinala cu rrapid in 98(?!) "Nunta la olteni"...goluri nICULESCU(sau sTOICAN) si Vochin.

ady g
fanatic
fanatic
Mesaje: 1912
Membru din: 14 Mai 2005, 15:15

Mesaj de ady g » 16 Feb 2006, 00:10

FreakBoy scrie:Eu si acum imi aduc aminte titlu in prosport dupa semifinala cu rrapid in 98(?!) "Nunta la olteni"...goluri nICULESCU(sau sTOICAN) si Vochin.
in semifinala de care spui si care a fost in 2000,primul gol l-a dat stoican.
la meciul ala de campionat tot cu rapid din '94 au inscris craioveanu de 2 ori,gane,stanga si calin.

baggio
fanatic
fanatic
Mesaje: 2569
Membru din: 10 Dec 2003, 00:09

Mesaj de baggio » 16 Feb 2006, 00:52

Pentru mine cel mai tare meci trait pe viu ramane acel Universitatea-Steaua 3-1 cand am avut 50.000 de oameni pe stadion si 20.000 de oameni afara.A fost un sentiment de nedescris sa intrii pe stadion cu 3 ore jumate ca sa prinzi loc....si cu 1 ora jumate inainte de meci......sa vezi un stadion plin si inca 20.000 afara!
Suntem legaţi de familii, legaţi de pământ
Olteni legaţi până la moarte de alb-albastrul sfânt!

ady g
fanatic
fanatic
Mesaje: 1912
Membru din: 14 Mai 2005, 15:15

Mesaj de ady g » 16 Feb 2006, 08:31

mi-a venit in minte si meciul cu steaua de la bucuresti din noiembrie'89...stiu ca l-am ascultat la radio...eram in clasa aIVasi foarte emotionat.A fost ultima noastra victorie cu steaua in deplasare .Pentru noi au marcat stoica si bica. In acel sezon,Universitatea condusa de pe banca de Sorin Cartu a dat tonul revolutiei in fotbal(am batut in tur si pe abjectele dinamu la craiova si victoria la bucuresti),revolutie desavarsita un an mai tarziu cand am castigat titlul dupa o pauza de 10 ani!

Ps- rog pe moderatori sa transfere acest topic la sectiunea Sebastian Domozina sau la una mai potrivita.
____________________________
Forza Stiinta!

ozzy

Re: Meciuri de pomina ale Universitatii!

Mesaj de ozzy » 16 Feb 2006, 08:43

ady g scrie:chiar acum mi-am amintit de acel rrapid-Craiova3-5 din toamna lui 1994,cand Gica Craioveanu a facut instructie cu tziganii ceausistului de copos...
va rog sa postati aici amintiri legate de acest meci sau alte amintiri legate de meciuri memorabile cu ''prietenii'' nostri traditionali din bukale.

___________________________________________
FORZA STIINTA!
ala a fost intr-adevar un meci de povestit nepotilor.... :up:
si a mai fost unul cu steaua, 3-1 in 1993 daca nu ma insel, tot Craioveanu a dat doua si Stanga unul (cu capul :D ), dar scorul a fost mult prea mic fata de realitatea din teren

ady g
fanatic
fanatic
Mesaje: 1912
Membru din: 14 Mai 2005, 15:15

Mesaj de ady g » 16 Feb 2006, 09:00

La 5-3 cu Rapid la bucuresti au marcat:Craioveanu(de 2 ori),Gane,Stanga si Calin.
La acel 3-1 cu steaua din sezonul'93-94,pentru cineva care a vazut meciul nu ar fi fost nici o surpriza daca Stiinta ar fi invins la4-5 goluri diferenta,numai ca la3-0 pentru noi Gane s-a jucat cu ocaziile.Mare ratangiu gane! :)( Oricum super-meci,am zdrobit atunci viitoarea turma a analfabetului!

Codul lui DaVinci

Mesaj de Codul lui DaVinci » 16 Feb 2006, 09:29

Sunt multe meciuri superbe pe care le putem povesti nepotilor.

Pe locul I pentru mine este un meci Universitatea Craiova - Dinamo 3-0 din anii '80. A marcat Cartu de 3 ori. Si a facut ce a vrut cu aparaea cainilor la acel meci. Stadionul era plin si reactiona ca un vulcan.

Un alt meci superb a fost un 5-4 cu Steaua in '86. Parca atunci Cartu a marcat vreo 4 goluri. Dar se pare ca asta a fost aranjat fiindca anul imediat urmator S-a transferat Ungureanu la Steaua.

Alt meci care mi-a placut enorm a fost Universitatea Craiova - AS Monaco 3-0. Goluri Geolgau si Bacu (2). Ne-am calificat dupa ce pierdusem cu 0-2 pe Parc Des Princes.

Mi-a mai placut si meciul Universitatea Craiova - 1FC Kaiserslautern 1-0 pentru incarcatura emotionala, traierea din timpul partidei si nebunia care a fost. Cred ca atunci a fost cea mai mare afluenta de public pe stadionul Central fiindca lumea se inghesuia sa intre in stadion inca de la ora 11.

Un alt meci foarte frumos despre care cred ca s-a vorbit prea putin este Universitatea Craiova - GD Chaves 3-2 . Nu ne-am calificat mai departe pentru ca am pierdut cu 0-2 in Portugalia, dar frumusetea acestui meci a stat in faptul ca desi am fost condusi de potughezi cu 2-0, la un moment dat, echipa a revenit si a reusit sa preia conducerea pe tabela de marcaj.

In fine vreau sa amintesc si de meciul Universitatea Craiova -Dinamo 1-0 (gol Ciurea) din 1989, disputat in fata a 50.000 de spectatori pe Central. biletul al acest meci costa 50 de lei. Dar am vazut oameni care au platiti si 500 de lei pentru un loc in stadion la acel meci. Nu a fost un meci frumos si nici spectaculos dar a fost un meci incrancenat iar Dinamo a pierdut cu toate valorile pe care le avea in echipa la ora aia: Stelea, Rednic, Lupescu, Lupu, Sabau, Raducioiu, Camataru etc CEi 2 antrenori erau: Cartu(la noi) si Lucescu(la ei).
Un alt meci superb

ady g
fanatic
fanatic
Mesaje: 1912
Membru din: 14 Mai 2005, 15:15

Mesaj de ady g » 16 Feb 2006, 09:33

parca cu Chaves am jucat in'88....noi am pierdut la ei acasa cu 2-1 si nu ne-am calificat fiindca ei inscrisesera 2 goluri la Craiova si noi numai1 la ei acasa.

ady g
fanatic
fanatic
Mesaje: 1912
Membru din: 14 Mai 2005, 15:15

Mesaj de ady g » 16 Feb 2006, 09:37

Cine isi mai aminteste de dinamo-Universitatea 2-3sezonul '93-'94 pe Lia Manoliu?.Au marcat pentru noi:Calin,care a egalat la 1,Vasc,cand am luat conducerea cu 2-1 si Bitza,golul victoriei de 3-2 cand imi amintesc cum l-a droblat si pe prunea care a venit pana la centrul terenului si a apoi s-a dus cu mingea pana in poarta javrelor!
_____________________________________
FORZA STIINTA!

ozzy

Mesaj de ozzy » 16 Feb 2006, 09:39

hehe, atunci nu l-a driblat pe Prunea, Prunea a iesit sa degajeze si a reusit un mare luft, lasandu-l pe Bita singur cu poarta goala :)(

ozzy

Mesaj de ozzy » 16 Feb 2006, 09:40

da' de 10-3 cu UTA nu-si aminteste nimeni? :laughing:

ady g
fanatic
fanatic
Mesaje: 1912
Membru din: 14 Mai 2005, 15:15

Mesaj de ady g » 16 Feb 2006, 09:43

ozzy scrie:hehe, atunci nu l-a driblat pe Prunea, Prunea a iesit sa degajeze si a reusit un mare luft, lasandu-l pe Bita singur cu poarta goala :)(
daca era al. piturca,o rata si pe aia! :)(

ady g
fanatic
fanatic
Mesaje: 1912
Membru din: 14 Mai 2005, 15:15

Mesaj de ady g » 16 Feb 2006, 09:44

ozzy scrie:da' de 10-3 cu UTA nu-si aminteste nimeni? :laughing:
cate goluri a inscris atunci Craioveanu? 5 ...si a iesit golgeter pentru a 2a oara consecutiv!
Ps-parca ne-a si condus UTA cu 1-0! :)( :lol:

Scrie răspuns