1989 Steaua - Universitatea Craiova 1-2

Ai vreo intrebare/informatie legata de istoria Universitatii Craiova? Aici e locul potrivit!

Moderator: grup_moderatori

Vizitator

1989 Steaua - Universitatea Craiova 1-2

Mesaj de Vizitator » 29 Noi 2003, 15:37

1989


Steaua - Universitatea Craiova 1 - 2


extras din cartea: Gica Popescu - ''VIATA MEA''

de Daniel Nanu



Va mai amintiti de Bordeaux ?

Suntem in penultima zi a lui noiembrie. In Europa de est bate vantul puternic al schimbarii. Perestroika lui Gorbaciov pare sa mature totul. I polonia, Solidaritatea nu mai poate fi incatusata. La Praga, vocea lui Vaclav Havel se aude tot mai puternic. Zidul Berlinului a cazut. Bucurestiul insa e invaluit in intuneric si foame. Ceausescu intinde rauri de sarma ghimpata. Dictatura atinge cote maxime.
Pe langa intuneric si foame, capitala Romaniei e acoperita in aceasta zi de 29 noiembrie de un val puternic de zapada si frig. Dimineata ninge viscolit. Pe la pranz se lumineaza. Apare, timid, soarele. 30.000 de oameni vor sa uite de calvarul vietii de zi cu zi si iau drumul stadionului din Ghencea. Dupa-amiaza, e programat meciul Steaua – Universitatea Craiova, in etapa a 14-a a Diviziei A. Arena se umple. Sunt si cateva mii de olteni. Cineva isi aminteste. ''Bai, noi nu-i baturam pe astia de pe vremea lu' Bordeaux...''. Colegii de peluza fac ochii mari. ''Bordeaux ?...''. Da, Bordeaux. Ultimul succes al Universitatii in Ghencea s-a inregistrat in urma cu 7 ani, mai exact pe 20 noiembrie 1982. Craiova Maxima invingea Steaua cu 3-1, prin 3 goluri superbe marcate de Balaci, Camataru si Geolgau. Dupa 4 zile, oltenii pierdeau greu la Bordeaux, puternica formatie Girondins invingand dintr-un penalty inventat de arbitrul portughez Garrido si transformat de marea vedeta franceza Alain Girrese. Peste doua saptamani insa, la capatul a 120 de minute dramatice, Craiova invingea cu 2-0, goluri Ticleanu si Geolgau, eliminand o echipa care-i mai cuprindea pe Tresor, Lacombe si Tigana. Ce vremuri !
Au trecut, asadar, 7 ani. Arbitrul ploiestean Adrian Moroianu da startul.
''Lipitorile'' Craiovei isi intra in rol. Bica e peste tot dupa Hagi, Zanfir e umbra lui Balint, Sandoi il ia in primire pe Negrau. Nu trec 60 de secunde si oltenii isi arata coltii. Danut Bica il vede liber pe Ciurea, autorul golului din meciul cu Dinamo, scapa spre poarta lui Lung, ii ''calca'' balonul lui Badea, dar sutul acestuia, de la 10 metri, nu nimereste poarta. Sorin Cartu urla din toti rarunchii. ''Baditaaaa !''. Cartu stie ce stie, fiindca Steaua pune stapanire pe joc. Hagi are doua mari ocazii, dar buturile Craiovei sunt stapanite de un portar in zi mare : Stefan Crisan. In minutul 24, Crisan e batut, dar pe linia portii apare, magistral, Emil Sandoi care degajaza. Peste un minut, Iovan trazneste transversala din lovitura libera. Desi e ger, oltenii din tribuna sunt trecuti de ape. Moroianu anunta pauza. 0 – 0. Fularele alb – albastre se strang in jurul gatului. ''Doamne-ajuta, macar de-ar ramane asa...''.

Stefan Crisan, ''ingerul pazitor''

Dar Dumnezeu se face ca nu aude. La doua minute de la reluare, Balint gaseste bresa intr-un careu supraaglomerat, trage cu sete din 10 metri, Crisan plonjeaza, dar mingea zboara in plasa : 1-0 pentru Steaua. ''S-a sfarsit''. Cartu se agita si urla la fudasii craiovei. Balint era omul lui Zanfir. ''Niculeeee !''. Peste un sfert de ora, Olaru cade cu mana pe minge in careul propriu. Nici vorba de intentie, dar Moroianu nu scapa ocazia. Valentin Ceausescu vegheaza de la oficiala. Penalty pentru Steaua. Oltenii din tribuna inchid ochii. Balint isi potriveste mingea. Crisan, tanarul portar al Craiovei, fata in fata cu ''calaul'' lui Schmeichel si al Danemarcei. Balint suteaza, Dumnezeu isi intoarce fata catre Universitatea, Crisan se intinde cat poate si apara ! Cartu topaie pe margine. In tribuna, oltenii se uita la ceas. Mai e o jumatate de ora. ''Daca ?...''. Gica Popescu isi vede antrenorul tipand pe margine. Se apropie de tusa. ''Ce e, nea Sorine ?''. ''Pe ei, Gica, stelistii sunt prabusiti. Jucati cu Fane Stoica si cu Badita, ca pe terenul asta inghetat pot face minuni''.
Am ajuns in minutul 71. Craiovenii se arunca in atac. Bumbescu recupereaza mingea si o trimite spre Lung. Dar mingea se duce incet, Stefan Stoica simte si tasneste, Silvica, portarul de legenda al Craiovei Maxima, incearca sa o ajunga, aluneca, Stoica preia si, din apropierea liniei de poarta, din unghi, o trimite in plasa : a egalat Craiova ! Fanii infasurati in fulare alb-albastre sunt in delir. Privesc Tabela. Steaua 1 – U. Craiova 1. Apoi privesc ceasurile. Mai sunt 18 minute. Enorm !


''Stiinta Craiova a invins si in Ghencea !''

Stelistii nu concep sa nu termine invingatori si navalesc peste careul lui Crisan. Acolo insa, Gica Popescu si Sandoi sunt stapanii absoluti. In tribuna, oltenii se intreaba unul pe altul. ''Cat mai e frate ?''. ''E minutul 74. Saispe minut si cu cat o mai da asta...''. A mai trecut un minut. Steaua domina. Recupereaza Gica Popescu. Inainteaza cu mingea la picior. ''Cat sa respire Emil si Nicu Zanfir....''. Pasa la Bica. Danut Bica, fostul coleg al lui Hagi la Luceafarul, a ajuns la 20 de metri de poarta lui Lung. Isi simte piciorul drept zvacnind, mingea e veritabil trasor, Lung se intinde la maximum, dar balonul tinteste plasa in dreptul vinclului : 2-1 pentru Craiova !
Craiovenii se arunca peste Danut Bica, cel care a marcat, probabil, golul vietii ! Generalii de la tribuna oficiala se freaca la ochi. Valentin e negru de furie.
Finalul e dramatic. Mingile zboara in careul lui Crisan, dar de acolo, Gica Popescu, Sandoi si Zanfir le trimit spre centrul terenului. Moroianu prelungeste cu 5 minute. Apararea Craiovei mai respinge o minge. Moroianu isi priveste cronometrul.... Fluier final ! Universitatea invinge Steaua la ea acasa ! Dupa ca ingenunchease Dinamo pe ''Central'' ! Silviu Lung nu s-a putut abtine si a venit in vestiarul oltenilor. ''Va felicit din toata inima. Bravo Sorine, bravo baieti…''. In vocea eroului de la Florenta, de la Bordeaux si din atatea alte mari meciuri ale Universitatii se simtea tristetea. La fel au procedat antrenorii stelisti Anghel Iordanescu si Titi Dumitriu. Steaua isi scotea palaria in fata admirabilei echipe craiovene. In Banie, oamenii au iesit in strada. Ca pe vremea Craiovei Maxima. S-a scandat pana tarziu, spre seara, ''Stiinta Craiova a invins si in Ghencea !''...

Iata caseta tehnica a acelui meci istoric.

STEAUA : Lung – D. Petrescu, Iovan, Bumbescu (min.80 Grigoras), Ungureanu – Musznai, I. Dumitrescu, Rotariu – Negrau, Balint, Hagi

UNIVERSITATEA : Crisan – Manaila, Sandoi, Gh. Popescu, Zanfir, Ad. Popescu – Ciurea (min.90 Neagoe), Olaru, Bica, Badea – St. Stoica (min.86 Pigulea)

A doua zi, Laurentiu Dumitrescu avea sa scrie in ''Sportul'':''Cand la statia de la stadion s-a transmis alcatuirea echipei craiovene, singurul jucator aplaudat a fost Gica Popescu, pana la urma, alaturi de Crisan, cel mai bun jucator de pe teren ''. Universitatea se afla pe locul 3 in clasament, la doar 3 puncte de Steaua care ocupa pozitia a doua !
Last edited by Vizitator on 04 Iun 2004, 21:08, edited 1 time in total.

Adrian

Re: 1989 Steaua - Universitatea Craiova 1-2

Mesaj de Adrian » 11 Feb 2004, 01:14

Am fost la acel meci, poate cel de care imi place cel mai mult sa imi amintesc! Insa, desi am mai batut Steaua, in Ghencea nu am mai facut-o, ultima oara cand am avut cu adevarat aceasta sansa fiind in 1994, cand ne-au egalat printr-un penalty primit pomana in minutul 90. Asa am ratat ocazia de a lua toate punctele cateilor si aurolacilor intr-un campionat. (Celelalte 3 meciuri cu Dinamo si Steaua le castigaseram.)

Vizitator

Re: 1989 Steaua - Universitatea Craiova 1-2

Mesaj de Vizitator » 11 Feb 2004, 10:05

Adrian scrie:Am fost la acel meci, poate cel de care imi place cel mai mult sa imi amintesc! Insa, desi am mai batut Steaua, in Ghencea nu am mai facut-o, ultima oara cand am avut cu adevarat aceasta sansa fiind in 1994, cand ne-au egalat printr-un penalty primit pomana in minutul 90. Asa am ratat ocazia de a lua toate punctele cateilor si aurolacilor intr-un campionat. (Celelalte 3 meciuri cu Dinamo si Steaua le castigaseram.)
... si eu am fost la meciul acela..... am stat cu totii in stanga tribunei oficiale.... este un meci de care imi aduc aminte cu placere, alaturi de cel cu A.S. Monaco, de revenirea de la 0-2 la 3-2 din meciul cu Chaves.... de acel 1-0 cu dinamo (gol Gigi Ciurea), de un 1-1 in groapa cainilor (gol Marian Bacu in ultimele minute in poarta lui Moraru), de meciul castigat cu victoria pe terenul lor, meci in care militia nu ne dadea voie sa scandam si cand la un moment dat ''am luat foc'' cu totii ..... de meciurile din Regie.....si atatea alte partide memorabile... :-( :razz:

.... asa este, in '94 ne-a fost furata victoria printr-un penalty gratuit acordat in ultimul minut la o cadere artistica a lui Ilie Dumitrescu (daca-mi aduc bine aminte).... terenul era ca de obicei o orezarie.....

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 29 Mai 2004, 21:48

ISTORIA UNUI MARE DERBY

Dintotdeauna, confruntarile dintre Universitatea si Steaua, indiferent de locurile din clasament ocupate de cele doua echipe, au reprezentat adevarate derby-uri.
Prima partida, desfasurata in august 1964, la Craiova, a coincis cu prima aparitie in Divizia A a „Stiintei“. Timorati de faima adversarului, oltenii au pierdut pe teren propriu cu 0-4. Dominatia stelista a fost, insa, de scurta durata, chiar in sezonul urmator, dupa 0-0 in tur, la Bucuresti, craiovenii invingand acasa cu 2-1, Deliu fiind primul fotbalist al „Stiintei“ care a inscris in poarta Stelei.
In 1985, Sorin Cartu l-a facut de rusine pe Duckadam, dandu-i patru goluri intr-un meci de mare mandrie pentru Universitatea (5-2 pe „Central“ contra Stelei). Dupa aceasta confruntare istorica, atacantul „Craiovei Maxima“ a fost poreclit pe buna dreptate „Nasul lui Duckadam“.
In 1986, Steaua castiga Cupa Campionilor, dar de Universitatea nu trece (4-5 la Craiova si de doua ori 1-1 in sezonul urmator).
In 1993-1994 Steaua castiga campionatul, dar „Stiinta“ invinge cu 3-1 acasa si remizeaza in deplasare, 1-1.
S-au inregistrat si unele scoruri bizare: in sezonul 1987-1988, Steaua castiga la Craiova cu 6-4, iar in campionatele 1985-1986 si 1991-1992 Craiova castiga acasa cu 5-4.
In sezonul ’89 - ’90, oltenii reusesc o „dubla“ de senzatie in fata stelistilor (care il aveau in poarta pe Silviu Lung), in partida-tur, Universitatea castigand pe „Ghencea“ cu 2-1. In retur, dupa revolutie, „alb-albastrii“ ii inving din nou pe stelisti, artizanul victoriei fiind actualul presedinte, Pavel Badea.
Ultima victorie a Stelei la Craiova s-a inregistrat in sezonul 1999-2000, in tur, cand, intr-un meci de infarct, Universitatea, care conducea cu 1-0 in minutul 85, s-a vazut invinsa dupa ce a luat doua goluri in cinci minute.
Ultima intalnire care a avut loc la Craiova, pe 1 septembrie 2002, a dat castig de cauza gazdelor, care au invins cu 3-1 in fata unei asistente de 50.000 de spectatori (15.000 de suporteri ramanand la poarta stadionului).

Albastreata

Mesaj de Albastreata » 05 Iul 2004, 16:59

Imi amintesc despre acel meci ca s-a disputat separat si era programat sa se desfasoare in anonimat (lucru devenit o obisnuinta la acea data) fara a fi transmis la radio macar. Doar in timpul emisiunilor de la Radio Bucuresti Romania, anuntau din cand in cand scorul. Si la un momentdat nu mai spuneau nimic... apoi au spus intr-o interventie fulger ca Universitatea conduce si s-a asternut din nou linistea, comentatorii asteptand calmi momentele cand vor expune cu lux de amanunte cum echipa "campioana, fanion, etc, etc" si-a demonstrat clasa.... dar nimic! Nu stiu cum sa descriu sentimentele de frustrare si furie care ma dominau atunci, iar printre ele firul subtire al sperantei ce statea sa se rupa dintr-o secunda intr-alta: dar daca....?! Si in sfarsit ultima interventie la radio: ...."este incredibil, dar aici tabela de marcaj indica Steaua - Universitatea Craiova 1 - 2!".... Atat si nimic mai mult! Apoi a urmat meciul cu Dinamo in care Lucescu l-a injurat pe Cirtu amenintandu-l:..." o sa te coste pe tine victoria asta!"... apoi turbat l-a imbrancit pe un militian (care avea totusi grad de ofiter parca!) sa aduca mai repede mingea, pe care copii de mingi se faceau ca nu o vad... Ce s-ar fi intamplat in 1990? Greu de spus! Stim doar ce s-a intamplat in conditiile in care multi craioveni au fost ucisi cu sange rece in acel Decembrie 1989, sperand ca vom scapa de campionatele de fotbal conduse din umbra in favoarea lui Steaua si Dinamo...

dragosblue
fanatic
fanatic
Mesaje: 1319
Membru din: 10 Feb 2004, 18:06

Mesaj de dragosblue » 05 Iul 2004, 17:33

Ce vremuri, fratilor!
Meciul cu dinamo, cind Lucescu facea semne spre Sorin Cartu, sa facem 1-1, iar Sorin ii raspundea prin cuvinte si gesturi "MU-IE" s-a disputat inainte de cel din ghencea. Dupa victoria cu dinamo, steaua ne-a trimis telegrama cu felicitari.
Poate acesta va fi anul in care vom retrai acele clipe din nou!
HAI STIINTA !!!!

Albastreata

Mesaj de Albastreata » 05 Iul 2004, 17:58

dragosblue scrie:Ce vremuri, fratilor!
Meciul cu dinamo, cind Lucescu facea semne spre Sorin Cartu, sa facem 1-1, iar Sorin ii raspundea prin cuvinte si gesturi "MU-IE" s-a disputat inainte de cel din ghencea. Dupa victoria cu dinamo, steaua ne-a trimis telegrama cu felicitari.
Poate acesta va fi anul in care vom retrai acele clipe din nou!
Imi cer scuze, am gresit de doua ori! Odata cand nu am respectat ordinea meciurilor si a doua oara cand am spus ca totul era condus din umbra spre victoria Stelei si a lui Dinamo, lucru inexact caci totul era la lumina zilei, clica securistilor si militienilor razand in nas suporterului de rand din provincie...

Avatar utilizator
WhiteBlue4Ever
fanatic
fanatic
Mesaje: 1844
Membru din: 20 Mar 2004, 18:40

Mesaj de WhiteBlue4Ever » 05 Iul 2004, 19:15

bluescorpion... parca stiam de o victorie a noastra cu 6-2 in fata Stelei... sau mi se pare?
La Tricolorul romanesc se-nchina...Si-i face juramant prin lupta, azi...
Oltenia, provincia latina...A lui Mihai, al nostru, cel viteaz...

bogdan-m

Mesaj de bogdan-m » 05 Iul 2004, 23:22

Mie mi-a placut mult Stefan Crisan. Era un portar de perspectiva. Stiu ca la un moment dat dadea probe de joc la Nurnberg. Mai stie cineva ce s-a intamplat cu el?
Un alt meci memorabil cred ca a fost Spania - Romania 0-2 cu o aparare in care 4 din cei 5 erau de la Craiova : Prunea, Sandoi, Gica Popescu si Nicolae Zanfir. A fost meciul cu un gol memorabil a lui Ioan Timofte, un alt nedreptatit la Nationala, ca si Oblemenco, Badita sau Craioveanu.

Andryx_666

Mesaj de Andryx_666 » 01 Feb 2005, 21:27

Las` mah , ca nici Stelei nu`i mai merge prea bine in Banie ... in curand o sa fie si ei in situatzia de a fii nevoiti sa isi aminteasca de o victorie in Banie (dak nu ma insel , de cand am batut Steaua cu 1-0 in Craiova , gol Niculescu , ei nu au mai castigat deloc aici , sau nu ? ) :))

Avatar utilizator
ady_azzuro
fanatic
fanatic
Mesaje: 5230
Membru din: 04 Sep 2003, 16:39

Mesaj de ady_azzuro » 01 Feb 2005, 21:56

Andryx_666 scrie:Las` mah , ca nici Stelei nu`i mai merge prea bine in Banie ... in curand o sa fie si ei in situatzia de a fii nevoiti sa isi aminteasca de o victorie in Banie (dak nu ma insel , de cand am batut Steaua cu 1-0 in Craiova , gol Niculescu , ei nu au mai castigat deloc aici , sau nu ? ) :))
Asa e, ultima victorie a stelei in Banie a fost in 1999 atunci cand au revenit in ultimele minute si au invins cu 2-1 prin golurile lui Danciulescu si Ciocoiu, am fost la acel meci si a fost un cosmar.

Avatar utilizator
WhiteBlue4Ever
fanatic
fanatic
Mesaje: 1844
Membru din: 20 Mar 2004, 18:40

Mesaj de WhiteBlue4Ever » 01 Feb 2005, 22:01

Ady, daca-mi aduc bine aminte, acel meci cu 1-2 a fost exact cu un an inainte de partida de care aminteste Andryx cu 1-0 gol Niculescu si cu Trica eliminat de la Steaua parca... primul meci al lui Trica pe Ion Oblemenco dupa ce se transferase in ghencea daca nu ma insala memoria...

un meci frumos a mai fost si acel 3-2 pe Ion Oblemenco in `97 primul pe Central dupa suspendarea care a urmat celebrului circ cu sportul... frumoasa atmosfera...
La Tricolorul romanesc se-nchina...Si-i face juramant prin lupta, azi...
Oltenia, provincia latina...A lui Mihai, al nostru, cel viteaz...

bogdan-m

Mesaj de bogdan-m » 01 Feb 2005, 22:03

Era Ienei antrenor la Steaua. La sfarsitul meciului si-a spart ochelarii din cauza tensiunii din teren. Tin minte ca a fost un meci dominat de olteni de la un cap la altul. Toti erau dezamagiti ca egalase Steaua, mai ales ca nu merita dupa aspectul jocului. Si pana la urma chiar a si batut...

Avatar utilizator
ady_azzuro
fanatic
fanatic
Mesaje: 5230
Membru din: 04 Sep 2003, 16:39

Mesaj de ady_azzuro » 01 Feb 2005, 22:06

WhiteBlue4Ever scrie:Ady, daca-mi aduc bine aminte, acel meci cu 1-2 a fost exact cu un an inainte de partida de care aminteste Andryx cu 1-0 gol Niculescu si cu Trica eliminat de la Steaua parca... primul meci al lui Trica pe Ion Oblemenco dupa ce se transferase in ghencea daca nu ma insala memoria...

un meci frumos a mai fost si acel 3-2 pe Ion Oblemenco in `97 primul pe Central dupa suspendarea care a urmat celebrului circ cu sportul... frumoasa atmosfera...
Nu, Andryx cred ca a pomenit de meciul din Banie cand am invins steaua cu golul lui Niculescu cand am avut un eliminat, golul l-am inscris in 9 oameni pt ca un jucator primea ingrijiri pe maringea terenului. :D

Avatar utilizator
WhiteBlue4Ever
fanatic
fanatic
Mesaje: 1844
Membru din: 20 Mar 2004, 18:40

Mesaj de WhiteBlue4Ever » 01 Feb 2005, 22:20

am citit eu stramb mesajul tau Ady...

Stiu la ce partida se refera Andryx... insa el a zis ca de la acel 1-0, steaua nu a mai batut aici... iar eu am citit raspunsul tau ca o contrazicere, ceva de genul "ba a mai batut cu 2-1"... iar asta cu 2-1 a fost cu un sezon inainte cred... deci Andryx zisese bine ce zisese ca de la 1-0 nu ne-a mai batut steaua aici... ma rog, am interpretat eu gresit mesajul tau... sau reformulasi tu acum? :D

si totusi mai e o infrangere in fata Stelei... inainte de sezonul trecut parca intr-un amical, un 0-1 :)( gol dinita cred, un sut frumos la vinclu...
La Tricolorul romanesc se-nchina...Si-i face juramant prin lupta, azi...
Oltenia, provincia latina...A lui Mihai, al nostru, cel viteaz...

Scrie răspuns