Cristi Neamtu

Ai vreo intrebare/informatie legata de istoria Universitatii Craiova? Aici e locul potrivit!

Moderator: grup_moderatori

LiviuB

Re: Cristi Neamtu

Mesaj de LiviuB » 20 Feb 2009, 13:04

ce repede au trecut acesti 7 ani... parca ieri a fost... :(

JustME

Re: Cristi Neamtu

Mesaj de JustME » 20 Feb 2009, 13:15

[youtube][/youtube]

Avatar utilizator
1948
fanatic
fanatic
Mesaje: 5711
Membru din: 13 Oct 2004, 13:11

Re: Cristi Neamtu

Mesaj de 1948 » 22 Aug 2009, 16:19

Astăzi ar fi împlinit 29 de ani

20 februarie 2002, ziua în care fotbalul românesc a fost îndoliat de o nouă tragedie petrecută pe terenul de fotbal, ziua în care Craiova s-a cutremurat la vestea trecerii în nefiinţă a lui Cristi Neamţu. Portarul ar fi împlinit astăzi, 22 august, 29 de ani.

Spre sfârşitul unui antrenament susţinut pe 14 februarie în Cipru, în timpul cantonamentului de iarnã de la Larnaca, Cristi a fost lovit cu genunchiul în gură de Marius Suleap.

A fost transportat în stare de inconştientã la un spital din localitate, diagnosticul iniţial fiind fracturã de mandibulă. În dupã-amiaza aceleiaşi zile, a fost trimis la Spitalul Central din Nicosia, pentru investigaţii complete si pentru operaţie. Înainte de a fi operat, i se descoperã, în urma unei tomografii, o puternică hemoragie cranio-cerebrală.

Dupã şase zile de comă profundã, Neamtu a decedat pe 20 februarie, la ora 10:20. Duminicã, 24 februarie, a fost înmormântat la Cimitirul Sineasca din Craiova.

Astăzi, 22 august, ar fi împlinit 29 de ani unicul meu fiu, CRISTIAN NEAMŢU, care m-a părăsit fulgerător pentru totdeauna în urmă cu 7 ani şi jumătate. Timpul nu a şters şi nu va şterge niciodată marea durere din sufletul meu. Te voi plânge şi chema în visele mele mereu.

Ioana Cioboată


Carte de vizită Cristi Neamţu

Cristi a făcut primii paşi în fotbal la juniorii Ştiinţei. La numai 18 ani a debutat în prima ligă, în ultima etapă a ediţiei 1998-1999, pe teren propriu, cu CSM Reşiţa

Un an mai târziu, portarul avea să impresioneze pe toată lumea cu paradele sale din partida alb-albaştrilor cu Rapid, scor 1-3, meci disputat în Giuleşti.

Născut pe 22.08.1980, la Craiova
Debut în Liga I: 02.06.1999, U Craiova - CSM Reşiţa 0-1
Meciuri în Divizia A: 2
A mai jucat la: UFC Electro Craiova (2000 - 2001), Rocar Bucureşti (2001 - 2002)
A decedat pe 20 februarie 2002


http://www.editie.ro/new/mod.php?mod=st ... -29-de-ani

Avatar utilizator
wb_lion
fanatic
fanatic
Mesaje: 1226
Membru din: 28 Iul 2007, 17:25

Re: Cristi Neamtu

Mesaj de wb_lion » 23 Aug 2009, 11:20

Sergyu_costea scrie:Mereu printre noi Cristi! Nu te vom uita niciodata!
Se pare ca multi deja l-au uitat !

Avatar utilizator
dxtr009
fanatic
fanatic
Mesaje: 3705
Membru din: 05 Apr 2004, 16:11

Re: Cristi Neamtu

Mesaj de dxtr009 » 23 Aug 2009, 13:32

respect !
Imagine
CE E SUS, CAINE ?

poate..n-avem bani deoparte..si, poate, toate premiile-s date..prin spate, livrate..de cifre umflate..mizerii furate..brutal promovate..

JustME

Re: Cristi Neamtu

Mesaj de JustME » 23 Aug 2009, 14:21

nu cred ca poate cineva vreodata sa il uite pe Cristi. Dumnezeu sa-l odihneasca

Avatar utilizator
ake007
membru
membru
Mesaje: 109
Membru din: 30 Apr 2009, 11:56

Re: Cristi Neamtu

Mesaj de ake007 » 23 Aug 2009, 15:15

Nu l-am uitat.Imi amintesc si acum cand l-am vazut impreuna cu tatal si fratele meu la un meci amical,(tati nu ma lua pe stadion decat la meciurile amicale,eram mai mica atunci) si placut impresionati de felul cum apara si se daruia jocului am spus ca va ajunge un mare portar.Din pacate nu a mai avut timp:(

Avatar utilizator
DarkComy
fanatic
fanatic
Mesaje: 8298
Membru din: 27 Mai 2006, 21:39

Re: Cristi Neamtu

Mesaj de DarkComy » 20 Feb 2010, 13:31

8 ani de la trecerea în nefiinţă a goalkeeper-ului craiovean
Oltenii l-au comemorat pe Cristi Neamţu

Asociaţia Suporterilor Olteni, reprezentând o parte importantă a galeriei Ştiinţei, a depus astăzi o coroană de flori şi o eşarfă cu însemnele clubului la mormântul portarului decedat în urmă cu opt ani, Cristi Neamţu. Fotbalistul, care în această vară ar fi împlinit vârsta de 30 de ani, a decedat în timpul unui cantonament efectuat de Universitatea în Cipru, la data de 20 februarie 2002, ora 12:00, din cauza unui tragic accident. În timpul antrenamentului de pe 14 februarie 2002, Neamţu a fost lovit involuntar cu genunchiul în cap de către colegul său de echipă, Marius Şuleap. În lipsa doctorului echipei, Liviu Bătineanu, Neamţu a fost transportat cu un autocar la spital şi, după mai multe investigaţii, a fost diagnosticat cu fractură de mandibulă şi hemoragie cranio-cerebrală. După şase zile de comă, doctorii ciprioţi au anunţat decesul fotbalistului.

Câteva zeci de mii de oameni l-au condus pe Cristi pe ultimul drum, pe data de 24 februarie 2002, într-o procesiune care a traversat oraşul Craiova, unind punctele de importanţă majoră din viaţa portarului: apartamentul în care locuia cu mama sa, sediul clubului sau stadionul Ion Oblemenco. Ca omagiu adus celui decedat, peluza sud a arenei craiovene a fost denumită, atunci, peluza Cristi Neamţu.


Offff :mad:

Ce frumos ar fi ca baietii sa castige maine si sa ii dedice victoria lui Cristi.
When injustice becomes law, resistance becomes duty.

JustME

Re: Cristi Neamtu

Mesaj de JustME » 20 Feb 2010, 14:02

aproape ca nu-mi vine sa cred ca au trecut 8 ani ... Odihneste-te in pace Cristi

Avatar utilizator
DarkComy
fanatic
fanatic
Mesaje: 8298
Membru din: 27 Mai 2006, 21:39

Re: Cristi Neamtu

Mesaj de DarkComy » 27 Ian 2012, 15:48

"Lumea l-a uitat pe Neamţu"! Se împlinesc 10 ani de la decesul fostului portar al Craiovei

A rămas mai puţin de o lună până la împlinirea a zece ani de la una dintre cele mai mari tragedii din istoria Universităţii. Tânărul portar Cristi Neamţu deceda în Cipru, pe 20 februarie 2002, după ce, la un banal antrenament, a fost lovit în cap de coechipierul său, Marius Şuleap.

Imagine

Pe 20 februarie 2012 se împlinesc 10 ani de la unul din cele mai negre momente din istoria Ştiinţei: decesul lui Cristi Neamţu. Craiova l-a plâns atunci, peluza şi-a schimbat numele în cinstea sa, dar "praful" uitării s-a aşternut între timp peste amintirea sa. O mamă îndurerată încă mai are lacrimi. Doar gestul disperat al femeii din urmă cu o lună, atunci când a trimis o scrisoare deschisă la FRF, LPF şi AFAN în care anunţa că nu îşi mai primise renta viageră, de 200 de dolari pe lună, a mai amintit opiniei publice de copilul care a murit pe teren.

"Nu mă interesează scandalul lor, al domnilor Sandu şi Mititelu. Nu e normal să se folosească şi imaginea lui Cristi în acest scandal, nu are nicio relevanţă. Pe mine m-a interesat problema mea. Un prieten de familie, avocat, m-a ajutat să fac acea scrisoare, pe care am trimis-o nu numai la FRF, am trimis-o şi la Ligă şi la AFAN. N-am ştiut că FRF o să o facă publică", a explicat Ioana Cioboată, acuzată de clubul Universitatea, imediat după ce scrisoarea ei a fost făcută publică, că s-ar fi aliat contra unei sume de bani cu Mircea Sandu, pentru defăimarea imaginii clubului şi a lui Adrian Mititelu.

"Ghinionul" Universitatea

Având în vedere toate problemele cu care s-a confruntat în ultimul timp în ceea ce priveşte plata rentei viagere, Ioana Cioboată consideră ca un mare ghinion faptul că fiul său a apucat să joace pentru Universitatea: "Eu nu vreau milă, nu cerşesc, e un drept al meu. Copilul meu nu a murit pe marginea şanţului. Am înţeles că şi Hîldan şi cine a mai fost, părinţii lor primesc. Ei măcar sunt doi, nu sunt în situaţia mea, singură. Probabil că asta a fost marea neşansă, ca băiatul meu să evolueze pentru echipa asta. Lumea l-a uitat deja!".

"Şuleap nu a dat niciodată un telefon!"

Dar ce o doare cel mai mult pe mama lui Cristi Neamţu este faptul că fiul său a fost uitat. "Absolut nimeni nu îşi mai aduce aminte de Cristi, nu a mai dat nimeni un telefon. Poate e şi situaţia de acum de vină, nu îi mai arde nimănui să vină la mama lui Cristi sau să vină cu o lumânare la mormânt. Cel care l-a lovit nu a dat un telefon în viaţa lui, măcar să spună că îi pare rău. El poate are tot ce-i trebuie acum şi eu cu ce m-am ales din toată tragedia asta? Cu lacrimi şi oameni care mă blamează şi mă jignesc", spune printre lacrimi mama îndurerată.

Şocată de vehemenţa cu care a fost contrată ultima dată când şi-a făcut publică suferinţa, femeia are de gând să renunţe la orice demers şi să nu mai permită nimănui să folosească imaginea fiului său: "Scrisoarea a fost un ultim strigăt de disperare. A fost ultima dată când am mai contactat pe cineva, n-am să mai deranjez pe nimeni. Aş vrea ca poza aia de la peluză să fie dată jos. Pentru cine e peluza aia? Pentru iarba de pe stadion, sau pentru câinii de acolo? N-am să mai dau voie nimănui să se folosească de numele lui Cristi, să-l mai pronunţe undeva".
"Eu nu am cerut niciodată acei bani. Şi domnul Neţoiu, şi domnul Staicu, dar şi domnul Mititelu, chiar în timpul unei emisiuni televizate în urmă cu câţiva ani, au spus că vor plăti această rentă", Ioana Cioboată, mama lui Cristi Neamţu
21de ani avea Cristi Neamţu în momentul tragicului accident
"I-am mulţumit de atâtea ori domnului Mititelu, dar ce mai puteam să fac? De câte ori m-am întors plângând de la club... Am cerut să discut cu dânsul şi apăreau tot felul de motive, că e ocupat, că e în şedinţă. Prin acea scrisoare nu am vrut să-i fac rău", Ioana Cioboată, mama lui Cristi Neamţu
Camera lui Neamţu, alb-albastră

În apartamentul pe uşa căruia încă scrie că locuieşte Cristi Neamţu, mama portarului a creat un adevărat altar. A umplut unul din pereţi cu fotografii ale fiului său, iar camera lui e şi acum aşa cum a lăsat-o Cristi în acel februarie negru. "Covoarele şi le-a cumpărat el, aşa i-au plăcut, cu albastru, canapeaua la fel. Biblioteca e a lui, îi plăcea mult să citească. Totul e aşa cum a lăsat el", spune mama sa.
When injustice becomes law, resistance becomes duty.

DoRyN

12 ani fara Cristi Neamtu

Mesaj de DoRyN » 20 Feb 2014, 07:49

Neamţu, "îngerul alb-albastru". "Când voi ajunge acolo, lângă el, voi afla adevărul de la el"

http://liga2.prosport.ro/special/neamtu ... l-12113751

Avatar utilizator
DeuxEx
fanatic
fanatic
Mesaje: 12349
Membru din: 23 Iul 2006, 05:02

Re: Cristi Neamtu

Mesaj de DeuxEx » 20 Feb 2014, 15:53

Si daca cei de la CS vor oferi o renta viagera acestei mame, "adevaratii" il vor acuza pe Cristi Neamtu de tradare.

Trimis de pe al meu HUAWEI P6-U06
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Avatar utilizator
muttley
fanatic
fanatic
Mesaje: 7062
Membru din: 18 Mai 2010, 00:24

Re: Cristi Neamtu

Mesaj de muttley » 20 Feb 2014, 16:02

DeuxEx scrie:Si daca cei de la CS vor oferi o renta viagera acestei mame, "adevaratii" il vor acuza pe Cristi Neamtu de tradare.

Trimis de pe al meu HUAWEI P6-U06
sigur, ei ar vrea sa ii ofere lui Mititelu o renta viagera ca premiu pt prostia de o are in cap (si sincer cred ca ar merita , rar vezi om mai prost ca el. Poate dingo sa-l bata , dar avand in vedere ca sunt rude nu are relevanta)


De fiecare data cand aud niste tampiti pe la televizor (de obicei ziaristi) care spun ca fotbalistii fac lucruri putine si nu foarte riscante in comparatie cu banii primiti... ma gandesc la Cristi si la alti jucatori care si-au pierdut viata pe teren.

Multa putere familiei !!
"Sunteti doar niste cretini daca cereti transferuri in conditiile in care Bill Gates nu face acest lucru" - Andrei Mantog

Eduard Apostol: "craiovenii s-au putut amuza cu inovaţiile oltenilor."

Jucatorul favorit? Cosmin Moti

JustME

Re: Cristi Neamtu

Mesaj de JustME » 20 Feb 2014, 17:06

trist.. mi-e foarte greu chiar si sa imi inchipui ce e in sufletul mamei lui Cristi. viata asta e asa cretina uneori.

mi-e foarte greu sa inteleg de ce aici pe pamant raiul si iadul convietuiesc (si nu e decat un pas mic de la rai la iad). multe intrebari fara raspuns si lucruri de neinteles, poate la un moment dat or sa apara si raspunsurile iar nelamuririle vor fi spulberate.

Odihneste-te in pace Cristi!

JustME

Re: Cristi Neamtu

Mesaj de JustME » 22 Aug 2016, 15:25

CRISTI MEREU UNUL DINTRE NOI!

Scrie răspuns