Cristi Neamtu

Ai vreo intrebare/informatie legata de istoria Universitatii Craiova? Aici e locul potrivit!

Moderator: grup_moderatori

Avatar utilizator
1948
fanatic
fanatic
Mesaje: 5711
Membru din: 13 Oct 2004, 13:11

Mesaj de 1948 » 20 Feb 2008, 14:22

nu te vom uita !
Last edited by 1948 on 20 Feb 2008, 14:25, edited 1 time in total.

Avatar utilizator
1948
fanatic
fanatic
Mesaje: 5711
Membru din: 13 Oct 2004, 13:11

Mesaj de 1948 » 20 Feb 2008, 14:25

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

dragosblue
fanatic
fanatic
Mesaje: 1319
Membru din: 10 Feb 2004, 18:06

Mesaj de dragosblue » 20 Feb 2008, 15:38

Vei fi mereu in inimile noastre, Cristi !

un articol in fanatik despre Cristi: http://www.fanatik.ro/liga_i_sectiune_2 ... rerii.html
HAI STIINTA !!!!

Avatar utilizator
DarkComy
fanatic
fanatic
Mesaje: 8298
Membru din: 27 Mai 2006, 21:39

Mesaj de DarkComy » 20 Feb 2008, 15:53

dragosblue scrie:Vei fi mereu in inimile noastre, Cristi !

un articol in fanatik despre Cristi: http://www.fanatik.ro/liga_i_sectiune_2 ... rerii.html
Excelent articolul.
When injustice becomes law, resistance becomes duty.

JustME

Mesaj de JustME » 20 Feb 2008, 17:57

si a mai trecut un an .. Odihneste`te in pace Cristi !!

manex
fanatic
fanatic
Mesaje: 9740
Membru din: 17 Oct 2003, 23:21

Mesaj de manex » 20 Feb 2008, 19:15

groaznic. :-( :mad:
Am zis!!

Avatar utilizator
ady_azzuro
fanatic
fanatic
Mesaje: 5230
Membru din: 04 Sep 2003, 16:39

Mesaj de ady_azzuro » 20 Feb 2008, 19:48

Ar trebui sa-i scandam mai des numele pe stadion....te vom iubi mereu!




W&Blu3

Mesaj de W&Blu3 » 20 Feb 2008, 20:00

Pacat , Mare Pacat , Dumnezu sa-l odhineasca in pace

fcuc1948

Mesaj de fcuc1948 » 21 Feb 2008, 01:36

"Catalin si Cristi, uniti prin dragostea suporterilor si uitarea conducatorilor"

http://www.dinamo-online.net/all.php?a=4685

LiviuB

Mesaj de LiviuB » 21 Feb 2008, 09:39

ce repede au trecut anii astia... tin minte cand mergeam pe stadionul National, pt a-l vedea pe Cristi, cand juca la Rocar....

o olteanca
junior
junior
Mesaje: 30
Membru din: 05 Ian 2008, 21:23

te vom iubi mereu

Mesaj de o olteanca » 22 Feb 2008, 14:41

doar amintirile au ramas din cel pe care l-am iubit...acum el nu mai e..a plecat..ne-a parasit..a plecat acolo sus..oare i-o fi bine??as vrea sa cred ca da,pt ca merita sa-i fie bine..te-am iubit cu totii..cred ca stii asta..regret ca langa noi n-ai mai putut sta..stiu ca de acolo de sus ne vezi si ne indrumi spre bine...acum..ca esti acolo,ma gandesc cum va fi,sa te vedem doar in acele vechi fotografii...doar atat ramane din noi..o amintire...toti cei care te-au iubit sufera in nestire..macar o zi as vrea..sa pot sa te mai am in preajma mea..sa nu se mai verse lacrimi in urma ta...mormantul nu este facut doar pt sufletele moarte..ci si pt inimile frante lasate in spate..TE VOM IUBI MEREU!!!

nyk_sorin
fanatic
fanatic
Mesaje: 2855
Membru din: 14 Aug 2006, 15:49

Re: Cristi Neamtu

Mesaj de nyk_sorin » 17 Feb 2009, 17:33

Oţet şi Neamţu, două inimi albastre care ne privesc din ceruri...

Universitatea îşi plânge în aceste zile eroii: au trecut şapte ani de când tânărul portar Cristi Neamţu nu mai este printre noi, şi zece ani de când Constantin Oţet s-a stins din viaţă.

În memoria marelui antrenor al Craiovei Maxima, regretatul Tică Oţet, s-au scris cărţi şi zeci de articole prin ziare. Înainte de a fi un tehnician desăvârşit, Oţet a fost un mare OM. Nea Tică nu a acceptat niciodată compromisurile, el câştigand, ca antrenor secund, un titlu şi o Cupă a României cu Universitatea.

Ca principal, el a dus Ştiinţa până în semifinalele Cupei UEFA, în ediţia ’82-’83 şi în acelaşi sezon a adus din nou Cupa României în Bănie. Oţet a fost declarat, post-mortem, cetăţean de onoare al Craiovei.

Pe 20 februarie se vor comemora şapte ani de când “Schmeichel din Bănie” nu mai este printre noi. Cristi Neamţu a decedat după un accident nefericit, suferit pe 14 februarie 2002, în cantonamentul Universităţii din Cipru, în urma căruia a intrat într-o comă profundă. Dispariţia prematură a îngerului păzitor al porţii craiovene, a îndurerat întreaga Oltenie, vestea căzând ca un trăznet în sufletele suporterilor olteni.

Oricât am plânge şi oricât am suferi, nu putem rămâne decât cu amintirea lui Cristi, cu durerea şi cu imensul regret că nu-l vom mai vedea plonjând pentru echipa lui de suflet. Însa poarta Universităţii îl va jeli pentru totdeauna pe cel care a părăsit-o, fără voia lui.

Pentru noi, Constantin Oţet şi Cristi Neamţu nu au murit, ei vor trăi mereu în inimile noastre şi ale tuturor suporterilor Universităţii.

Avatar utilizator
Nea Marin
fanatic
fanatic
Mesaje: 1742
Membru din: 20 Mai 2006, 14:03

Re: Cristi Neamtu

Mesaj de Nea Marin » 17 Feb 2009, 20:55

apld :ruga ucv
STIINTA SUNTEM NOI !

Avatar utilizator
_T@V_
fanatic
fanatic
Mesaje: 5331
Membru din: 11 Apr 2017, 16:12

Re: Cristi Neamtu

Mesaj de _T@V_ » 20 Feb 2009, 10:13

Un fost jucător al Craiovei a vorbit de moartea lui Neamţu
„El e vinovatul!“
Imagine
Cristi Neamțu putea deveni un mare fotbalist. Cariera lui s-a transformat însă într-o cruce neagră și un val de lacrimi ale mamei

Pe 20 februarie 2002, pe un pat de spital din Nicosia, un băiat blond de 21 de ani, poreclit „Schmeichel”, îşi dădea ultima suflare. Zăcuse șase zile în comă, după ce, la un antrenament banal al Universităţii Craiova, apărase ultima lui minge.

Un zgomot puternic în urma unui contact al mandibulei sale cu genunchiul lui Marius Şuleap a pus capăt vieţii tânărului portar. Ce-a mai rămas? O peluză care-i poartă numele, o mamă îndurerată care îşi aşteaptă şi azi băiatul şi întrebarea eternă „Cine-i vinovat?“.

Sunt şapte ani de când Neamţu a murit, iar unul dintre foştii săi colegi, Ionuţ Dragomir, rupe tăcerea şi povesteşte exact ce s-a întâmplat în acea dimineaţă blestemată. „Dacă există vreun vinovat, acela nu este medicul Liviu Bătineanu, ci Florin Marin, pentru că e inadmisibil să faci antrenament fără doctor. L-a trimis Flocea pe medicul echipei să îi cumpere nu ştiu ce naiba. Dacă au curaj, să confirme toţi jucătorii din 2002, care au fost la antrenament. Când l-a lovit Şuleap şi Neamţu a căzut la pământ, eu cu Ciprian Danciu şi cu Daniel Rednic i-am acordat primul ajutor. Ne-au certat doctorii ciprioţi că l-am mişcat de acolo, pentru că nu aveam voie. Noi am încercat doar să-i acordăm primul ajutor. Florin Marin este vinovat. E grav că sunt deja şapte ani de când unii tac intenţionat. Mă aşteptam ca adevăraţii lui prieteni din echipa Craiovei să rupă tăcerea”, ne-a povestit Dragomir, înainte de antrenamentul actualei lui echipe, Minerul Lupeni.

Florin Marin: „A fost un accident!”

Antrenorul de atunci al Ştiinţei, Florin Marin (foto dreapta), actualmente la Ceahlăul, acceptă cu greu să vorbească despre moartea lui Neamţu. „În fiecare an sunt întrebat ce a fost acolo, credeţi-mă că Bătineanu era la 200 de metri de acea fază. A alergat, l-a urcat în autocar, l-am dus la spital, iar noi cu Gigi Neţoiu am făcut tot posibilul să-l salvăm. Nu s-a putut, a fost o tragedie şi nimeni nu e vinovat. Să fie clar, nici Şuleap, nici eu, nici doctorul”, a explicat Flocea.
Imagine

„Şuleap este un criminal“

Mama lui Cristi Neamţu, Ioana Cioboată (foto), nu-l poate ierta pe Marius Şuleap, considerându-l criminal. „Aţi văzut, criminalii lui Marian Cozma vor plăti, dar ai băiatului meu? Nici azi nu ştiu adevărul, iar Şuleap, chiar dacă nu recunoaşte, a ucis un copil. Este un criminal. Am fost uitată, doar Ionuţ Minoiu, fostul său coleg de la Craiova, mă mai sună. În rest, am rămas doar eu şi cu rugăciunile către Dumnezeu. Poate când voi ajunge în Ceruri am să-l văd şi voi afla adevărul”, spune Ioana Cioboată, vărsând aceleaşi lacrimi amare pe mormântul fiului său, pe care-l vizitează zilnic.

Filmul tragediei

Pe 12 februarie 2002, Universitatea Craiova a ajuns în Cipru pentru cantonamentul dinaintea startului returului. Două zile mai târziu, la sfârşitul antrenamentului, Cristi Neamţu s-a ciocnit într-un duel la minge cu Marius Şuleap, intrând imediat în comă profundă. A fost transportat de urgenţă la un spital din Nicosia, unde a fost diagnosticat cu fractură de mandibulă şi hemoragie cranio-cerebrală. Pe 20 februarie, la ora 10:20 dimineaţa, inima lui Neamţu a încetat să mai bată. A fost îngropat în cimitirul Sineasca din Bănie, lângă el fiind înmormântată o fostă glorie a Craiovei Maxima, Zoltan Crişan. Cristi Neamțu apucase să joace doar două partide în Liga I.

articol scris de Narcis Drejan, George Paunescu prosport

Avatar utilizator
wb_lion
fanatic
fanatic
Mesaje: 1226
Membru din: 28 Iul 2007, 17:25

Re: Cristi Neamtu

Mesaj de wb_lion » 20 Feb 2009, 12:27

Astazi au fost depuse coroane la mormantul lui Cristi Neamtu .. Din pacate se pare ca doar o mana de oameni mai cinstesc memoria lui .

Scrie răspuns