Ilie Balaci

Ai vreo intrebare/informatie legata de istoria Universitatii Craiova? Aici e locul potrivit!

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns
Codul lui DaVinci

Ilie Balaci

Mesaj de Codul lui DaVinci » 19 Apr 2006, 19:06

Dupa cum stiti "Minunea Blonda", cel mai mare fotbalist oltean al tuturor timpurilor, "Printul Desertului", etc este nascut in localitatea Bistret din judetul Dolj. In aceste zile, satul sau trece prin foarte mari incercari fiind la un pas de a fi inundat in totalitate. Sunt curios cum va reactiona Ilie Balaci.

Isis va ajuta consatenii asa cum a facut Cristi Chivu (cu localitatile din Moldova) sau va fi mai preocupat de melodii cu Scooter sau de ochelarii lui Adrian Mititelu?

sezione
suporter
suporter
Mesaje: 844
Membru din: 23 Aug 2005, 09:50

Mesaj de sezione » 19 Apr 2006, 20:02

eu cred ca nu ai ce face si deschizi 1000 de topicuri aiurea o:

Codul lui DaVinci

Mesaj de Codul lui DaVinci » 19 Apr 2006, 20:07

sezione scrie:eu cred ca nu ai ce face si deschizi 1000 de topicuri aiurea o:
Parerea ta. Adevaratele caractere se vad la greu nu atunci cand iti este bine.

sezione
suporter
suporter
Mesaje: 844
Membru din: 23 Aug 2005, 09:50

Mesaj de sezione » 19 Apr 2006, 20:10

Che Guevara scrie:
sezione scrie:eu cred ca nu ai ce face si deschizi 1000 de topicuri aiurea o:
Parerea ta. Adevaratele caractere se vad la greu nu atunci cand iti este bine.
esti pe langa .. vezi fa un topic si Ce mananca Cartu la masa de pranz !!!

Codul lui DaVinci

Mesaj de Codul lui DaVinci » 19 Apr 2006, 20:12

Nu. Eu vreau sa fac comparatii ca asa vor muschii mei. Te oftici?

sezione
suporter
suporter
Mesaje: 844
Membru din: 23 Aug 2005, 09:50

Mesaj de sezione » 19 Apr 2006, 20:17

Che Guevara scrie:Nu. Eu vreau sa fac comparatii ca asa vor muschii mei. Te oftici?
Poi nu ma oftic ca ma doare-n [cenzurat] de muschii tai imaginari :laughing: :laughing: :laughing:

Codul lui DaVinci

Mesaj de Codul lui DaVinci » 19 Apr 2006, 20:21

Pai vad ca faci spume pe aici degeaba.

Pentru cei care nu stiu despre ce este vorba puteti vedea niste imagini aici.

sezione
suporter
suporter
Mesaje: 844
Membru din: 23 Aug 2005, 09:50

Mesaj de sezione » 19 Apr 2006, 20:23

aaaaaaaaaaa ..scuza-ma am uitat ca vrei sa iti faci norma de 100 de mesaje pe zi :laughing: :laughing: :laughing: vina mea :laughing: :laughing:

Codul lui DaVinci

Mesaj de Codul lui DaVinci » 20 Apr 2006, 01:13

Deocamdata vad ca Ilie sta ascuns in vizuina. Tace mâlc.

Narcis Popescu

Mesaj de Narcis Popescu » 22 Mai 2006, 16:04

frate a-ti innebunit..in loc sa vorbim de Marele Balaci va certati din mizilicuri..deci sincer nu stiu daca va ajuta satul respectiv. :mad: da'important nu e asta..uite deschid yo seria intrebarilor..a fost mai bun Balaci decat Hagi? :))

Codul lui DaVinci

Mesaj de Codul lui DaVinci » 22 Mai 2006, 19:25

Pai ultima sa preocpuare este sa stea in tribuna aluturi de Dinu si Netoiu. Crezi ca imi mai pasa mie de aceasta "umbra veche"?

Avatar utilizator
BluBoy
fanatic
fanatic
Mesaje: 6959
Membru din: 13 Noi 2005, 17:51

Mesaj de BluBoy » 22 Mai 2006, 19:33

asta era cauza foametei in lumea si a razboaielor. bine ca am mai rezolvat un mister
Unii sunt tarfé, altii sunt prosti. Si unii si ceilalti sunt insa sclavii zdrentei de marin.
Si cum se schimba unii in curvé nici nu-ti vine sa crezi !

Avatar utilizator
Bals_Boy
fanatic
fanatic
Mesaje: 2041
Membru din: 02 Apr 2006, 11:24

Ilie Balaci

Mesaj de Bals_Boy » 11 Feb 2007, 02:37

Vrajitorul

SUPORTER Fostul lider al Craiovei Maxima marturiseste ca nu-i plac fotografiile si ca nu are alte hobby-uri în afara sporturilor pentru care este în stare sa stea si câte trei zile în fata televizorului pentru a le urmari
SUPORTER Fostul lider al Craiovei Maxima marturiseste ca nu-i plac fotografiile si ca nu are alte hobby-uri în afara sporturilor pentru care este în stare sa stea si câte trei zile în fata televizorului pentru a le urmari
GENIU Figura aparte în galeria marilor nostri fotbalisti, Ilie Balaci este cel care a transformat fiecare meci într-un spectacol, într-o minunata întâlnire cu fotbalul

23 martie 1974. Nationala întâlneste într-un amical, la Paris, reprezentativa similara a Frantei. Ai nostri pierd cu 1-0, însa spectatorii de pe "Parc des Princes" aplauda prestatia tricolorilor. Mai cu seama pe cea a unui pusti cu par balai. Are doar 17 ani, este deja "leu" al Universitatii Craiova, dar visele sale nu se pot opri aici…

In urma cu aproape trei decenii, Oltenia dadea ora exacta în fotbalul românesc. Erau vremurile în care mândria, optimismul nestavilit si vigoarea oltenilor se regaseau sub numele de "Craiova Maxima"! Sau "Campioana unei mari iubiri". Din rândurile acestei echipe, numele lui Ilie Balaci va zbura peste tribunele stadionului din Banie si va ajunge pe buzele celor de la Bayern München si AC Milan, care au "poftit" la "Minunea blonda", însa s-au izbit de refuzul autoritatilor comuniste.

Avea doar opt ani când a batut la poarta Centrului de copii si juniori al Stiintei. A intrat, si a "uitat" sa mai iasa. La 14 ani era deja lider la juniori, iar la aproape 17, în 1973, titular în prima echipa a Craiovei. Dupa doar o jumatate de an, Balaci îmbraca tricoul nationalei, devenind cel mai tânar fotbalist din istoria primei reprezentative, record nedoborât nici pâna astazi. A fost desemnat în doua rânduri cel mai bun fotbalist român, în anii 1981 si 1982, si a câstigat cu Universitatea trei titluri de campion si patru Cupe ale României. A dominat ani buni vestiarele Universitatii si al nationalei, însa placerea nemaîntâlnita de a juca i-a fost "furata" prematur, în ’84, de baimareanul Vasile Arezanov, care si-a "priponit" crampoanele pe ligamentele magicianului. "Ce ironie!", zâmbeste amar Balaci, ajuns acum la aproape 52 de ani. "Mi-am anticipat «sfârsitul»! Dupa debutul la nationala, am spus într-un interviu ca vreau sa joc doar 10 ani! «In tot acest timp vreau sa fiu cel mai bun ca la 26-27 de ani, când o sa ma las, tuturor sa le fie dor de mine»!", rememoreaza legendarul oltean, în vreme ce privirea sa albastra si grea sfredeleste fumul unei tigarete pe care o soarbe cu nesat.

Ca antrenor, Ilie Balaci a cucerit peste 20 de trofee, dintre care cele mai importante sunt cele doua Cupe ale Campionilor Africii si Asiei, cu doua echipe diferite, Club African Tunis si Al Ain din Emiratele Unite.

Este tentat sa revina în fotbalul românesc

Fostul lider al «Stiintei» a antrenat în doua rânduri echipa sa de suflet, Universitatea, însa ultima data a plecat suparat din Craiova, marturisind ca nu va mai antrena niciodata în România. Timpul pare sa fie un sfetnic bun, astfel ca Balaci a revenit la sentimente mai bune : «Intr-adevar am zis ca nu, însa asa am zis ca ma retrag si la 50 de ani si n-am facut-o. Sincer, m-ar tenta sa antrenez din nou acasa. Acum la noi se joaca altceva, interesul investitorilor e mult mai mare, multe lucruri s-au schimbat în bine».

"Nu sunt un romantic!"

Daniela si Ilie Balaci
Daniela si Ilie Balaci
SINCER Desi îsi iubeste nespus sotia, Balaci recunoaste ca nu a facut totul pentru a-i arata

Tehnicianul este împreuna cu sotia sa, Daniela, de aproape 37 de ani si nu a încetat niciodata sa creada ca este cea mai frumoasa femeie.

"Am fost coleg de clasa cu Daniela, aveam 14-15 ani. Sunt un tip statornic, însa nu pot sa spun ca am fost cine stie ce romantic. Nici nu aveam cum! Ce stiam noi de romantism, eram doar niste copii, când ne-am casatorit eu de-abia aveam 18 ani, iar ea nu-i avea înca împliniti. Bine, sa nu fiu înteles gresit! Nu am fost genul care sa-i aduca basculante de flori la poarta, însa am crezut întotdeauna, chiar si acum, ca e cea mai frumoasa", declara fostul jucator, adaugând: "Daniela m-a urmat pe oriunde am fost, când eram tânar îmi petreceam aproape tot timpul meu liber împreuna cu ea. Asta e o alta mare problema a fotbalistului de astazi. Vezi Doamne, «îsi sacrifica cei mai frumosi ani» sau «cât e de greu pentru biata sotie ca el e mereu plecat în cantonamente». Prostii! Mai mult timp liber ca un fotbalist nu are nimeni. Pai muncesti cel mult patru ore pe zi, cum sa nu ai timp sa stai cu sotia, sau cine nu îti da voie sa vezi un film sau sa citesti o carte?"

Este fan al trupei de muzica rock Iris

Este fan al trupei de muzica rock Iris
Este fan al trupei de muzica rock Iris
Ilie Balaci este un admirator al trupei Iris, fiind bun prieten cu solistul formatiei, Cristi Minculescu (foto). "Mi-a creat probleme în casnicie!", glumeste fostul fotbalist. "De ziua mea în fiecare an primeam câte o felicitare care se sfârsea «Te pup, Cristi – IRIS!». Nevasta-mea îmi spune odata: «Asta chiar an de an te pupa?». A trebuit sa-l invit la mine sa-l cunoasca Daniela", povesteste Balaci. "In masina, acasa, primul CD pe care îl ascult e întotdeauna IRIS", marturiseste antrenorul, dupa care zâmbeste: "Chiar si acum îi spun: «Cristi, daca nu eram eu, nu ajungeai asa de mare». Eram la Pitesti si el în peluza. Prind un voleu, el sare strigând «Goool!» si unu’ îi sparge buza cu bâta. N-avea buza aia de iepure, nu cânta asa bine!"

La început nu a privit cu ochi buni relatia fiicei sale Lorena cu Eugen Trica

Balaci marturiseste ca a avut întotdeauna încredere în cele doua fete ale sale, Lorena si Liana, si este foarte apropiat de ginerii sai, Eugen Trica si tenismenul Adrian Lungu. "Insa lucrurile nu au stat întotdeauna asa, cel putin în cazul lui Eugen… L-am pus capitan dupa ce am preluat Universitatea, însa habar n-aveam ca e cu fiica-mea. La o nunta am luat toata echipa si atunci mi-am dat seama ca ceva nu e în ordine pentru ca Lorena mi-a spus ca vrea sa vina si ea. Era ciudat pentru ca ei nu-i placea sa mearga cu noi. Toata noaptea am stat cu ochii pe ea, dar nu mi-am putut da seama cu cine este pentru ca a stat pe lânga toti, mai putin Trica", îsi aminteste Balaci. "La câteva saptamâni, îmi spune: «Tata, am un prieten, e Trica!». Mie îmi fuge pamântul de sub picioare. «Pai, si acum îmi spui? Ce o sa vorbeasca lumea? Uite l-a pus pe ginere-sau capitan!»", povesteste "Marele blond", care marturiseste ca l-a "verificat" pe fotbalist. "Am trimis niste «baieti» sa se intereseze de el ca l-am banuit ca-i tigan!", rememoreaza olteanul, care recunoaste ca s-a înselat. "As fi regretat toata viata daca-i desparteam atunci. Eugen e un tata si un sot cum nu am mai vazut", îl caracterizeaza Balaci pe ginerele sau, care este din cale afara de atent cu cei doi nepoti ai sai.

"N-am vrut decât sa fiu cel mai bun!"

Ilie Balaci
Ilie Balaci
INTERVIU / ILIE BALACI Visele "Marelui blond" au fost sa joace cu Dobrin si Dumitrache si sa fie mai bun decât ei

Spumos, uneori de-a dreptul spectaculos, fostul jucator de geniu are darul sa surprinda cu modul sau direct de a spune lucrurilor pe nume.

Ati fost unul dintre marii nostri fotbalisti. Cum a început?
Cred ca mi-am dorit dintotdeauna sa ajung fotbalist. La 19 ani m-am întâlnit cu fosta mea învatatoare, care mi-a amintit ca în toate compunerile mele scriam ca vreau sa ajung sa joc cu Dobrin si Dumitrache si sa fiu mai bun ca ei. In vara lui ‘73 i-am luat locul de titular lui Ivan. Nu am vazut la el niciun dram de invidie, mi-a întins mâna si mi-a spus: "Pustiule, ai sa ajungi sus de tot!". Un an mai târziu am debutat la nationala si visele mele deveneau cât se poate de reale.

De obicei parintii sunt cu cartea…
Eram elev la Liceul Sportiv Nicolae Balcescu. M-au dat afara pentru ca am refuzat sa devin atlet si asa am ajuns la liceul auto. Tata a fost sofer, poate daca era vreun doctor tragea de mine sa ajung macar profesor si nu ma lasa sa aleg sa plec de la atletism!

Ati fost cumva un copil "problema"?
Poate nu ma crezi, dar eu nu stiu cum e sa chiulesti de la scoala, n-am facut-o niciodata! Singurele mele "iesiri" erau meciurile pe bani. Eram deja la nationala de juniori si jucam în curtea scolii pe 15 lei golul. Faceam echipa cu Piti, Cîrtu si cu fratii Boldici si nu putea sa ne mai bata nimeni. Cu toatea astea întotdeauna gaseam prosti. Ne asteptau tiganii vinerea si ne provocau, iar sâmbata cereau revansa. Si-apoi duminica, luni, si tot asa…, spre bucuria pusculitei mele!

Universitatea a avut anii ei de glorie cu Balaci jucator. Care a fost secretul acelei perioade?
Craiova Maxima s-a nascut dintr-o conjunctura foarte fericita. Daca nu ma însel, ministrul apararii a dat un ordin prin care sportivii de performanta sa faca armata în localitatea în care practica sportul. Astfel echipele din Capitala nu ne-au putut "agata". In plus, am avut noroc cu Stroe, un presedinte care avea relatii, influenta si se pricepea si la fotbal. Facea transferuri si sunt convins ca nici macar nu-l întreba pe antrenor.

Balaci alaturi de Dobrin
Balaci alaturi de Dobrin
Vesnica întrebare a fotbalului românesc: cine a fost cel mai bun, Balaci, Dobrin sau Hagi?
Iti voi raspunde cu o alta întrebare: Care crezi ca este cel mai mare actor? Piersic, Iordache, Amza sau Toma Caragiu? E greu, daca nu imposibil sa-i compari pe Lita, Raducanu, Dumitrache, Dobrin, Hagi ori pe Balaci...

Astfel de fotbalisti sunt acum inexistenti. Din cauza vietii extrasportive…
E o prostie ! Chiar ma distrez când aud ca un fotbalist nu mai da randament ca a stat pâna la 12:00 noaptea în bar. Pai, noi ieseam din crâsme pe la 05:00-06:00. Si acum bea unul un whisky si… gata! A uitat de fotbal! Sa va povesteasca "batrânii" ce meciuri se încingeau la "Atlantic". Se dadeau mesele la o parte si se juca cu minge facuta din ciorapii balerinelor. Lucrurile stau astfel: vrei sau nu vrei fotbal? Eu, spre exemplu am avut întotdeauna o deviza: Daca mergi la sprit, atunci sprit sa fie! Daca mergi la femei, femei sa fie! Când e de fotbal, atunci joaca fotbal! Problemele apar doar atunci când le amesteci.

Viata in numere

REGRETE Balaci, nu a uitat niciodata de accidentarea care l-a tinut departe de CE Franta ‘84. Calificarea a fost salutata de revista Fotbal ‘84 care l-a avut pe coperta pe
REGRETE Balaci, nu a uitat niciodata de accidentarea care l-a tinut departe de CE Franta ‘84. Calificarea a fost salutata de revista Fotbal ‘84 care l-a avut pe coperta pe "Marele blond"
7 trofee a câstigat ca jucator (trei titluri de campion si patru Cupe ale României)

347 de meciuri a jucat Ilie Balaci în primul esalon, reusind sa înscrie 84 de goluri

69 de prezente a avut la prima reprezentativa pentru care a marcat 8 goluri

38 de partide disputate în cupele europene pentru "Marele blond" în care a dat 7 goluri

2 Cupe ale Campionilor si-a adjudecat ca tehnician cu doua echipe de pe doua continente, Africa si Asia

22 de trofee a câstigat Balaci ca antrenor la nu mai putin de 11 echipe din 6 tari diferite
Forza STIINTA

Vraciul
fanatic
fanatic
Mesaje: 1199
Membru din: 28 Noi 2005, 18:18

Mesaj de Vraciul » 11 Feb 2007, 05:36

Respect Ilie Balaci.Ai fost cel mai mare jucator pe care l-a avut aceasta echipa minunata si sper ca intr-o zi sa te vad presedintele ei
aplauda aplauda aplauda aplauda
Apropo imi povestea al batran al meu ca a venit Craiova sa joace un amical cu metalu bocsa(orasul de unde sunt eu) si Ilie era beat mort.A baut in prima repriza o sticla de tuica ,iar dupa pauza l-a bagat antrenoru ,a dat 3 goluri(dintre care unu a driblat toata echipa metalului) si dupa 20 de minute a cerut schimbare ca=i era rau si incepuse sa vomite.Asta da jucator de geniu,care si mort de beat tot iti "pitula" mingea.
Scoala Nelule din morti//Si-arata-le fotbal la toti//Pe-o arena candva plina//Ce astazi este o ruina.//In trecut v-aveam pe voi//Astazi avem ochii goi.//Ne-ai invatat sa visam frumos//Acum....clasamentul e-ntors.Multumim Nelule c-ai fost//Si ca ne-ai facut un rost//Si ne-ai lasat un nume mare U Craiova,.....dar ce e azi ....NE DOARE!!!

Avatar utilizator
U
fanatic
fanatic
Mesaje: 3154
Membru din: 03 Iun 2006, 16:12

Mesaj de U » 11 Feb 2007, 11:12

john100 scrie:Respect Ilie Balaci.Ai fost cel mai mare jucator pe care l-a avut aceasta echipa minunata si sper ca intr-o zi sa te vad presedintele ei
aplauda aplauda aplauda aplauda
Apropo imi povestea al batran al meu ca a venit Craiova sa joace un amical cu metalu bocsa(orasul de unde sunt eu) si Ilie era beat mort.A baut in prima repriza o sticla de tuica ,iar dupa pauza l-a bagat antrenoru ,a dat 3 goluri(dintre care unu a driblat toata echipa metalului) si dupa 20 de minute a cerut schimbare ca=i era rau si incepuse sa vomite.Asta da jucator de geniu,care si mort de beat tot iti "pitula" mingea.
of de ce draq nu or fi "pitulat-o" si in mmeciu cu brasovu cand am facut 0-0 si am pierdut titlu! ca si at tot asa "veseli" erau toti!!
mititelu pezzo di merda!

suporter infocat UNIVERSITATEA CRAIOVA declar cu durere in suflet decesul echipei mele favorite azi 25 februarie 2010!

Scrie răspuns