Sutul lui Beldeanu a ucis doi oameni

Ai vreo intrebare/informatie legata de istoria Universitatii Craiova? Aici e locul potrivit!

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns
DoRyN

Sutul lui Beldeanu a ucis doi oameni

Mesaj de DoRyN » 09 Dec 2006, 16:10

Aurica Beldeanu a jucat vreme de zece ani la Universitatea Craiova, inclusiv în perioada de glorie a echipei. Arma lui principala: sutul puternic si în general precis, care a facut victime nu doar printre portarii adversi, ci si în rândul suporterilor. Victime adevarate!

Imagine

În octombrie 1979, Universitatea Craiova a jucat pe teren propriu cu Leeds United, în Cupa UEFA, turului doi, mansa întâi. În prima repriza, la 1-0 pentru ei (gol Balaci), oltenii au obtinut, prin Crisan, un penalti. A sutat Beldeanu, mult peste poarta. Imediat dupa aceea, masina salvarii a patruns pe pista stadionului si a oprit în dreptul sectorului rezervat suporterilor englezi. Fanii lui Leeds l-au coborât din tribuna, pe brate, pe unul de-al lor, care a plecat cu salvarea. Spre final, Irimescu a mai dat un gol pentru Stiinta. A doua zi, dinspre spital se raspândise în toata Craiova vestea ca un englez a facut infarct de bucurie, la ratarea lui Aurica, si a murit. Presa româneasca a tinut faptul sub tacere, desi regimul comunist n-avusese nici un amestec în tragicul eveniment. L-am contactat pe Beldeanu, astazi antrenor la juniorii Universitatii si membru în consiliul director al clubului, sa vedem daca el stie ceva despre omul mort în urma executiei sale. „Care dintre ei?“ - ne-a replicat Aurica. S-o luam pe rând.


Ambii suporteri au murit de bucurie, în mecii eliminatorii câstigate de echipa lui Aurica

Dupa meciul de la Craiova cu Leeds, a aflat si Beldeanu, ca toti colegii lui, ca un englez din tribuna a murit de infarct când Leeds a scapat fara gol din acel penalti. „Din pacate, mi-a alunecat piciorul de sprijin, stângul, când am tras“, spune mijlocasul de atunci, pe care întâmplarea se pare ca nu l-a marcat psihic, din moment ce în retur, la Leeds, a deschis scorul cu un sut la vinclu, din afara careului. „U“ Craiova a câstigat tot cu 2-0, devenind prima echipa din România care elimina dintr-o cupa europeana una din Anglia. Englezul venit la Craiova n-a fost primul om ucis de sutul lui Aurica. În februarie 1977, Universitatea a jucat, în optimile Cupei R.S.R., cu Jiul Petrosani, la Bucuresti, pe Stadionul Republicii. Beldeanu a marcat primul gol al partidei cu un voleu de la 20 de metri, Craiova a învins cu 3-0 si nu s-a mai oprit pâna în finala competitiei, pe care a câstigat-o în fata Stelei, cu 2-1. „Când m-am întors acasa dupa ce jucasem cu Jiul, un vecin mi-a spus ca un prieten al lui a murit de infarct, în fata televizorului, la golul meu. Era mare suporter al Craiovei!“, ne-a marturisit Beldeanu. „Ce sa va spun despre ei? Asta le-a fost soarta! Si tata a murit, si nu ma mai întreaba nimeni nimic de el...“ Doi oameni care au suferit socuri emotionale letale când a fost bine pentru echipele lor. Macar au murit fericiti!

Sportul Romanesc

Avatar utilizator
Ionut_Blue_Lion
fanatic
fanatic
Mesaje: 3150
Membru din: 12 Mar 2006, 14:00

Mesaj de Ionut_Blue_Lion » 09 Dec 2006, 16:18

:)( :laughing: :laughing: :laughing: tare titlul :-D :)(
Last edited by Ionut_Blue_Lion on 27 Mar 2007, 19:57, edited 1 time in total.

Avatar utilizator
praetorianus
fanatic
fanatic
Mesaje: 6373
Membru din: 02 Ian 2006, 18:35

Mesaj de praetorianus » 11 Dec 2006, 21:35

...si am ramas singurii cu victorie oficiala pe taram englezesc!! ucv
Fă-ți de cap până peste cap dar...cu cap!!

Avatar utilizator
PocoLoco
fanatic
fanatic
Mesaje: 4471
Membru din: 24 Apr 2005, 12:33

Mesaj de PocoLoco » 27 Mar 2007, 18:41

Aurica Beldeanu la Idoli si Legende .

Narcis Popescu

Mesaj de Narcis Popescu » 15 Aug 2007, 01:46

.."urmasul"..la capitolu'sut puternic...e...Dores..sper sa "omoare"cativa portari...sezonu'asta...de preferat un Lobont,un Cernea etc.

PoeUCV
fanatic
fanatic
Mesaje: 1543
Membru din: 29 Noi 2006, 12:18

Mesaj de PoeUCV » 15 Aug 2007, 08:16

Narcis Popescu scrie:.."urmasul"..la capitolu'sut puternic...e...Dores..sper sa "omoare"cativa portari...sezonu'asta...de preferat un Lobont,un Cernea etc.
pe cernea in care poarta vrei sa-l omoare?

Narcis Popescu

Mesaj de Narcis Popescu » 15 Aug 2007, 11:41

[Brigada26]Poe scrie:
Narcis Popescu scrie:.."urmasul"..la capitolu'sut puternic...e...Dores..sper sa "omoare"cativa portari...sezonu'asta...de preferat un Lobont,un Cernea etc.
pe cernea in care poarta vrei sa-l omoare?
pai nu mai joaca la steaua,cernea?...sau in fine cine o apara la steaua

PoeUCV
fanatic
fanatic
Mesaje: 1543
Membru din: 29 Noi 2006, 12:18

Mesaj de PoeUCV » 15 Aug 2007, 11:59

Narcis Popescu scrie:
[Brigada26]Poe scrie:
Narcis Popescu scrie:.."urmasul"..la capitolu'sut puternic...e...Dores..sper sa "omoare"cativa portari...sezonu'asta...de preferat un Lobont,un Cernea etc.
pe cernea in care poarta vrei sa-l omoare?
pai nu mai joaca la steaua,cernea?...sau in fine cine o apara la steaua
un columbian...zapata

Avatar utilizator
empedocle
membru
membru
Mesaje: 123
Membru din: 10 Aug 2021, 20:55

Re: Sutul lui Beldeanu a ucis doi oameni

Mesaj de empedocle » 12 Aug 2021, 12:12

In postarea asta este vorba despre celalalte " suturi " ale lui Beldeanu care ucid inimi de fete :)
Eram prin 2014-2015 sa zic, la SuperBet-ul de la Minerva, stateam la coada sa joc un bilet ... in fata mea nimeni altul decat Aurica Beldeanu care se pregatea sa efectueze plata catre tanara operatoare (... o blonda tanara foarte frumoasa). La finalul miscarii de predare/primire a banilor, Nea Aurica o apuca de degete pe frumoasa fata care se roseste toata si afiseaza in zambet ingenuu. Nea Aurica se intoarce spre mine si imi face cu ochiul...Vecchia volpe, Nea Aurica ...vecchia volpe !

Avatar utilizator
Freestate
fanatic
fanatic
Mesaje: 3381
Membru din: 06 Feb 2022, 15:41

Re: Sutul lui Beldeanu a ucis doi oameni

Mesaj de Freestate » 18 Iul 2023, 08:59

Imagini mai putin cunoscute de fani din meciul de la Leeds cu sutul lui Beldeanu in vinclu..
FMSP :)(

Scrie răspuns