Fenomenul Universitatea 1991

Ai vreo intrebare/informatie legata de istoria Universitatii Craiova? Aici e locul potrivit!

Moderator: grup_moderatori

Avatar utilizator
mancini
membru
membru
Mesaje: 258
Membru din: 13 Aug 2007, 16:12

Re: Fenomenul Universitatea 1991

Mesaj de mancini » 02 Mai 2008, 11:01

am cumparat cele 3 carti direct de la autor prin posta.Merita tot efortul.am retrait clipele de fericire si durerea ca nu am obtinut mai mult cu toate ca potential si echipa am avut mereu.Ne trebuiesc oameni ca ION JIANU care sa scrie istoria acestei echipe mult incercate si frumoase.
chestia cu emblema echipei sa o lase mai moale,foarte multe articole comercializate la magazinul oficial sunt de calitate indoielnica,niste rebuturi.Unele bunuri sunt cumparate pentru a mai fi si folosite(ceasuri,umbrele,scaune,tricouri) nu doar expuse pe un perete.
CU STIINTA PANA LA MOARTE

Avatar utilizator
DarkComy
fanatic
fanatic
Mesaje: 8298
Membru din: 27 Mai 2006, 21:39

Re: Fenomenul Universitatea 1991

Mesaj de DarkComy » 05 Mai 2008, 20:56

Ehe, acum am ridicat cartea de la posta. :))
When injustice becomes law, resistance becomes duty.

Avatar utilizator
muttley
fanatic
fanatic
Mesaje: 7062
Membru din: 18 Mai 2010, 00:24

Re: Fenomenul Universitatea 1991

Mesaj de muttley » 23 Iun 2011, 16:48

alextudi scrie:http://www.gsp.ro/fotbal/liga-1/ultimul ... 45019.html
În prezent în liga a III-a, Universitatea Craiova trăieşte din amintiri. Astăzi, 23 iunie, oltenii serbează ultimul succes în Liga 1. În urmă cu 20 de ani, gruparea alb-albastră a cucerit ultimul titlu din cele patru ce se regăsesc în vitrina clubului.
mai exact EVENT!
"Sunteti doar niste cretini daca cereti transferuri in conditiile in care Bill Gates nu face acest lucru" - Andrei Mantog

Eduard Apostol: "craiovenii s-au putut amuza cu inovaţiile oltenilor."

Jucatorul favorit? Cosmin Moti

Avatar utilizator
alex.p
fanatic
fanatic
Mesaje: 9944
Membru din: 30 Ian 2005, 17:05

Re: Fenomenul Universitatea 1991

Mesaj de alex.p » 23 Ian 2015, 21:42

FENOMENUL UNIVERSITATEA’91
(La Craiova, revoluţia a început mai devreme)
„Cartea lui Ion Jianu nu e doar o colecţie de poveşti şi date. E mult mai mult decât atât. E o înlănţuire tulburătoare de dezvăluiri şi aduceri aminte... De la dolarii pe care Cîrţu îi avea îngropaţi în curtea casei, la poveştile redate cu umorul său inegalabil de Fane Cioacă în care regăsim jucători angajaţi la legume-fructe şi portari de talia lui Prunea racolaţi pe fugă, într-un hol de hotel... Îl redescoperim pe Gabi Boldici, portarul-legendă care a ferecat poarta „campioanei unei mari iubiri” şi la eventul din 1981, dar şi la cel de acum, din 1991, extraordinară probă de longevitate şi loialitate faţă de două culori, alb şi albastru... E memorabil dialogul dintre Cîrţu şi Ion Traian Ştefănescu, prim-secretarul de judeţ al unui partid comunist, dar tip care sărea din orice şabloane comuniste... Într-o vreme în care tot românul alerga după case, maşini şi televizoare color, Sorin i-a cerut omului care reprezenta sistemul comunist în Dolj să-l lase să se bată cu Steaua, Dinamo, Victoria şi Moreni, adică exact prelungirile acelui sistem absurd. Iar Ion Traian Ştefănescu îi promite sprijinul! Cum ar veni, omul regimului uneltea, aşa se spunea,nu?, contra regimului!” (fragment din prefaţa volumului).

Cartea costă 10 lei şi se poate comanda la adresa de email: ion.jianu@gds.ro (expedierea prin ramburs poştal)

Scrie răspuns