Caut informatii despre Craiova Maxima

Ai vreo intrebare/informatie legata de istoria Universitatii Craiova? Aici e locul potrivit!

Moderator: grup_moderatori

Avatar utilizator
ionutz3d
junior
junior
Mesaje: 15
Membru din: 24 Iun 2013, 13:38

Caut informatii despre Craiova Maxima

Mesaj de ionutz3d » 24 Iun 2013, 14:13

Salut. As avea si eu o rugaminte. Ma puteti ajuta cu niste informatii mai clare despe Craiova Maxima, lotul din 1982-83. Poza cu lot exista dar daca aveti informatii cu numere pe tricou, inaltimi, varste jucatori si echipa tip de atunci. Fac parte din echipa PESRomania care aduce Liga1 in Pro Evolution Soccer si as vre sa creez cateva echipe clasice pt patch, printre care si Craiova Maxima. Va multumesc.

Deci poza cu lotul esta asta: Si mai am neclaritati si in legatura cu emblema din 82-83.
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Informatiile despre lot care le-am gasit:

ECHIPA STANDARD CRAIOVA MAXIMA '83

Silviu Lung – Nicolae Negrilă, Nicolae Tilihoi, Costică Ştefănescu, Nicolae Ungureanu – Aurel Ţicleanu (Aurel Beldeanu), Ilie Balaci, Mircea Irimescu, Ion Geolgău (Adrian Popescu) – Rodion Cămătaru, Sorin Cârţu (Zoltan Crisan)

lot:

Portari: Silviu Lung , Gabi Boldici

Fundasi: Nicolae Negrilă , Nicolae Tilihoi , Costică Ştefănescu , Nicolae Ungureanu , Florin Cioroianu , Adrian Popescu , Grigore Ciupitu

Mijlocasi: Aurel Ţicleanu , Ilie Balaci , Mircea Irimescu , Ion Geolgău , Aurică Beldeanu , Dănuţ Bica , Ion Dumitru , Costică Donose

Atacanti: Rodion Cămătaru , Sorin Cârţu , Zoltan Crişan , Marian Bîcu

Antrenor principal: Constantin Oţet

Antrenor secund: Valeriu Ivan

1982 - 1983 loc2 / CUPA ROMÂNIEI al treilea titlu pierdut în fața ministerului de interne, Ștefănescu șantajat participă în C UEFA SEMIFINLA AC Fiorentina, Schamrock Rovers Dublin, Girondins Bordeaux, 1FC Kaiserslautern, Benfica Lisabona - prima echipă din România semifinalistă a cupei UEFA prima echipă din România care a eliminat o echipă germană

-Lung (Boldici)

-Negrilă (A.Popescu), Tilihoi (Cioroianu), Ștefănescu (Ciupitu),Ungureanu

-Țicleanu (Liță Dumitru), Donose (Beldeanu), Balaci (Geolgău), Irimescu

-Cămătaru (Bâcu), Cârțu (Crișan)
Last edited by Anonymous on 24 Iun 2013, 19:27, edited 1 time in total.
Motiv: am pus hsimg la prima poza deoarece rezolutia mare latea prea mult ecranul

JustME

Re: Caut informatii despre Craiova Maxima

Mesaj de JustME » 24 Iun 2013, 17:55

salut o:

informatii despre stema poti sa gasesti citind topicul acesta:
http://www.craiova-maxima.ro/forum/view ... =11&t=6186

exista si un articol acolo in care se explica in detaliu istoria emblemelor Stiintei. daca n-ai rabdare sa citesti topicul, desi nu e foarte mare, o sa incerc eu sa iti explic in cateva cuvinte ce am inteles EU :) povestea e simpla pana in 53 practic cluburile nu erau obligate sa aiba o stema, din 53 asta a devenit o conditie obligatorie si Clubul Sportiv Universitatea Craiova si-a creeat propria stema, stema veche cum ii spune lumea (este stema fara leu, cea cu dungi verticale alb-albastre. stema care apare pe toate fanioanele pre 1983) . din 1983 datorita performantelor realizate de sectia de fotbal a Clubului Sportiv Universitatea Craiova s-a decis ca aceasta sectie sa aiba o emblema proprie si astfel s-a nascut, din punctul meu de vedere, cea mai frumoasa stema a unui club sportiv poate chiar la nivel mondial (iarta-mi subiectivismul). e vorba despre stema cu leul. daca o sa citesti articolul respectiv o sa gasesti si semnificatiile stemei explicate in detaliu. din 1991 atunci cand din Clubul Sportiv U Craiova s-a desprins sectia de fotbal, cel putin asa ni se spune eu n-am vazut inca un act care sa ateste desprinderea asta si sa explice in ce conditii s-a facut desprinderea, stema aceea cu leul a fost stalcita in fel si chip. liniile care formau "U"-ul au variat, daca in varianta originala existau 5 linii reprezentand numarul sectiilor clubului, de-a lungul timpului au aparut ba cu 3 ba cu 4. exista si multe caricaturi, asa le numesc eu, de steme care imita stema originala una din ele fiind inregistrata la osim de catre ochelaristul din booveni.

de notat ar mai fi faptul ca stema creata in 53 este folosita si in prezent de catre Clubul Sportiv Universitatea Craiova. uite un link catre site-ul lor:
http://www.csuniversitateacraiova.ro/in ... &Itemid=28

stema o sa o gasesti in partea dreapta sus. clubul si-a desfasurat activitatea in celelalte sectii handbal, volei, baschet, sah, scrima etc

despre Craiova Maxima exista foarte multe povesti insa foarte putine date concrete. de ex. numerele de pe tricou. aici e o chestie ciudata deoarece pe vremea aia nu era ca acum fiecare jucator sa aiba propriul numar. de exemplu daca sa zicem ca azi juca Silviu Lung titular el juca cu nr. 1 dar daca meciul urmator se decidea, sa zicem, ca Silvica sa fie rezerva si sa joace Boldici atunci Boldici juca tot cu numarul 1. asta mi-au spus si mie varsnicii si tind sa ii cred. deci numerele nu erau foarte importante ci oamnii ceea ce mie mi se pare un lucru minunat. alt lucru frumos din perioada respectiva e ca jucatorii nu aveau numele trecut pe tricouri. nu era vorba despre individ ci despre echipa, tricoul era mai presus decat orice nume.

sunt sigur ca pe forum sunt si persoane care au prins pe stadion perioada respectiva si pot sa iti dea mult mai multe informatii si sper sa nu fie timizi si sa participe la discutia asta.

Avatar utilizator
ionutz3d
junior
junior
Mesaje: 15
Membru din: 24 Iun 2013, 13:38

Re: Caut informatii despre Craiova Maxima

Mesaj de ionutz3d » 24 Iun 2013, 18:38

Am citit in acel topic cu embeleme. Si stiu care e treaba numai ca nu gasesc unu de caliatate bunicica.
M-am pus sa caut si am gasit aproape tot ce am nevoie in afara de inaltimile jucatorior, doar la cativa.

Deci logoul care il foloseau atunci era cam ca cel de pe poster adica acesta:
Imagine
Apoi la sfaristul lui 83 au creat logoul cu leul cam ca acesta:
Imagine

Datele jucatorilor care le-am gasit:

Silviu Lung
Romania Romanian Age 56 years
Born 09 Sept 1956 in Sanmiclaus Romania
Club Romania Université Craiovie
Position Goalkeeper
Height 1m94 Weight 85 kg Caps 77

Gabriel Boldici
Romania Romanian Age 56 years
Born 28 Marc 1957 in Craiova Romania
Club Retired
Position Goalkeeper

Nicolae Negrila
Romania Romanian Age 58 years
Born 23 July 1954 in Ghibera Romania
Club Retired
Position Right Defender
Caps 28

Nicolae Tilihoi
Romania Romanian Age 56 years
Born 09 Dece 1956 in Braila Romania
Club Retired
Position Defender
Caps 9

Costica Stefanescu
Romania Romanian Age 62 years
Born 26 Marc 1951 in Bucarest Romania
Club Free
Position Centre Back
Height 1m78 Weight 72 kg Caps 64

Nicolae Ungureanu
Romania Romanian Age 56 years
Born 11 Octo 1956 in Craiova Romania
Club Retired
Position Left Defender
Height 1m70 Weight 68 kg Caps 57

Florin Cioroianu
Florin Cioroianu
Photo: unknown
Date of birth: 24.04.1963

Adrian Mihai Popescu
Date of birth 26 July 1960 (age 52)
Place of birth Craiova, Romania
Playing position Right-back (Retired)

Grigore Ciupitu
Romania Romanian Age 64 years
Born 13 Sept 1948 in Bucarest Romania
Club Retired
Position Midfield

Aurel Ticleanu
Romania Romanian Age 54 years
Born 20 Janu 1959 in Teliuc Romania
Club Free
Position Midfield
Caps 43

Ilie Balaci
Romania Romanian Age 56 years
Born 13 Sept 1956 in Bistret Romania
Club Saudi Arabia Al Nahda
Position Forward
Caps 65
Nume : Ilie Balaci
Data nasterii : 13 septembrie 1956
Locul nasterii : Comuna Bistret, judetul Dolj
Inaltime : 170 cm
Greutate : 75kg
Culoarea parului : blond
Culoarea ochilor : albastru
Ocupatie in prezent : antrenor

Mircea Irimescu
Romania Romanian Age 54 years
Born 13 May 1959 in Craiova Romania
Club Retired
Position Midfield
Caps 9

Ion Geolgau
Romania Romanian Age 52 years
Born 20 Febr 1961 in Pielesti Romania
Club Romania Université Craiovie
Position Midfield
Caps 24

Aurel Beldeanu
Romania Romanian Age 62 years
Born 05 Marc 1951 in Dobroesti Romania
Club Retired
Position Midfield

Danut Bica
Romania Romanian Age 48 years
Born 23 Augu 1964
Club Retired
Position Midfield

Ion Lita Dumitru
Romania Romanian Age 63 years
Born 02 Janu 1950 in Bucarest Romania
Club Romania Steaua Bucaresti B
Position Defensive Midfielder
Height 1m69 Weight 65 kg Caps 52

Costica Donose
Romania Romanian Age 60 years
Born 22 Dece 1952 in Tecuci Romania
Club Retired
Position Midfield

Rodion Camataru
Romania Romanian Age 55 years
Born 22 June 1958 in Strehaia Romania
Club Retired
Position Forward
Height 1m90 Weight 88 kg Caps 73

Sorin Cârtu
Romania Romanian Age 57 years
Born 12 Nove 1955 in Cornu Romania
Club Romania CSMS Iasi
Position Forward
Caps 7

Zoltan Crisan
Romania Romanian
Born 03 May 1955 in Oradea Romania
Deceased 14 Octo 2003
Position Forward
Caps 40

Marian Bicu
Date of birth 21.04.1960 (age 53)
Place of birth Romania
Nationality Romania
Position Forward
Current status End of career

In legatura cu numerele de pe tricou stiu ca atunci titularii aveau numere de la 1 la 11. Dar primul 11 era destul de stabil pe vremea aia, variau doar cate 2-3 jucatori.

Daca aflu si inaltimile celor care nu le stiu si daca gasesc si un logou mai bun am terminat treaba si pot sa ma pun sa ii fac in joc. Daca nu, o sa ma descurc cu ce am gasit singur. :(
Last edited by ionutz3d on 24 Iun 2013, 18:42, edited 1 time in total.

JustME

Re: Caut informatii despre Craiova Maxima

Mesaj de JustME » 24 Iun 2013, 18:41

nu stiu daca te ajuta poza asta pentru ca rezolutia e foarte mica:
Stema - CS Universitatea Craiova.JPG
Stema - CS Universitatea Craiova.JPG (3.63 KiB) Vizualizat de 9078 ori
a 2-a stema (cea cu leul) postata de tine din punctul meu de vedere e perfecta si mai presus de toate e stema originala creeata in '83. ulterior fontul ala superb cu care e scris numele orasului "CRAIOVA" a fost inlocuit cu "FC Universitatea Craiova" dar pentru mine aia nu mai e stema originala.

Avatar utilizator
DarkComy
fanatic
fanatic
Mesaje: 8298
Membru din: 27 Mai 2006, 21:39

Re: Caut informatii despre Craiova Maxima

Mesaj de DarkComy » 24 Iun 2013, 18:44

Astea sunt logo-urile refacute de mine la un moment dat. Sper ca te ajuta
Last edited by DarkComy on 24 Iun 2013, 19:33, edited 2 times in total.
When injustice becomes law, resistance becomes duty.

Avatar utilizator
ionutz3d
junior
junior
Mesaje: 15
Membru din: 24 Iun 2013, 13:38

Re: Caut informatii despre Craiova Maxima

Mesaj de ionutz3d » 24 Iun 2013, 18:45

JustME scrie:nu stiu daca te ajuta poza asta pentru ca rezolutia e foarte mica:
Un pic mai mare daca era cred ca scoteam ceva din el. Asa se vede cam urat daca il maresc.

Avatar utilizator
DarkComy
fanatic
fanatic
Mesaje: 8298
Membru din: 27 Mai 2006, 21:39

Re: Caut informatii despre Craiova Maxima

Mesaj de DarkComy » 24 Iun 2013, 18:46

Primul logo postat e facut dupa imaginea asta
Imagine

Daca vrei sa astepti pana mai tarziu, maxim maine...iti refac eu vectorial logo-ul postat de tine
When injustice becomes law, resistance becomes duty.

JustME

Re: Caut informatii despre Craiova Maxima

Mesaj de JustME » 24 Iun 2013, 18:48

varu' Comy io nu pot sa vad pozele postate de tine in primul mesaj. incearca sa le repostezi pls o:
ionutz3d scrie: Un pic mai mare daca era cred ca scoteam ceva din el. Asa se vede cam urat daca il maresc.
imi pare rau si eu as vrea sa am poza respectiva la o rezolutie mai buna.

Avatar utilizator
ionutz3d
junior
junior
Mesaje: 15
Membru din: 24 Iun 2013, 13:38

Re: Caut informatii despre Craiova Maxima

Mesaj de ionutz3d » 24 Iun 2013, 18:50

DarkComy scrie:Astea sunt logo-urile refacute de mine la un moment dat. Sper ca te ajuta

Imagine
Imagine
Scoate-le si urca-le si tu pe postimage.org sau aici ca atasament ca nu le pot vedea nici cu cont pe fifaromania. Cica nu am voie.

EDIT: Mersi, acum le vad.
Last edited by ionutz3d on 24 Iun 2013, 18:53, edited 1 time in total.

Avatar utilizator
DarkComy
fanatic
fanatic
Mesaje: 8298
Membru din: 27 Mai 2006, 21:39

Re: Caut informatii despre Craiova Maxima

Mesaj de DarkComy » 24 Iun 2013, 18:53

Scuze baieti :D Acu se vad (verificati mesajul anterior)

Nu puteai sa le vezi nici cu cont ca era intr-un subforum secret cu research :)(
When injustice becomes law, resistance becomes duty.

JustME

Re: Caut informatii despre Craiova Maxima

Mesaj de JustME » 24 Iun 2013, 18:53

gata.. la mine merg o:

Avatar utilizator
DarkComy
fanatic
fanatic
Mesaje: 8298
Membru din: 27 Mai 2006, 21:39

Re: Caut informatii despre Craiova Maxima

Mesaj de DarkComy » 24 Iun 2013, 18:55

Hai ca ma apuc sa vectorizez varianta aia de logo postata de ionutz :-D
When injustice becomes law, resistance becomes duty.

JustME

Re: Caut informatii despre Craiova Maxima

Mesaj de JustME » 24 Iun 2013, 18:57

baga vere, adica macar pe partea asta cu stema/stemele sa fie treaba descurcata o: m-am saturat sa vad stema Stiintei interpretata in fel si chip mai ales ca avem toate elementele necesare pentru a intelege cum ar trebui sa arate stemele respective. sau in fine cum aratau ele in varianta originala.

singura discutie ramane in ceea ce priveste nuanta de albastru folosita. personal imi plac ambele variante cu albastru mai deschis si albastru inchis. probabil in varianta originala era vorba de albastru deschis (e doar o presupunere) dar imi place si varianta cu albastru inchis pare mai serios.

Avatar utilizator
ionutz3d
junior
junior
Mesaje: 15
Membru din: 24 Iun 2013, 13:38

Re: Caut informatii despre Craiova Maxima

Mesaj de ionutz3d » 24 Iun 2013, 19:01

Calitate super ambele. La prima forma nu prea corespunde cu ce e pe poster sau cea postat de mine. Daca o corectezi dupa alea gasite de mine e perfect. Tind spre cel cu leul. Albastrul nu era nuanta mai deschisa spre bleu cam ca cel postat de mine, sau era asa mai inchis cum ai facut tu? Cineva mai batran poate stie.

JustME

Re: Caut informatii despre Craiova Maxima

Mesaj de JustME » 24 Iun 2013, 19:05

Comy daca ai timp evident fa vere doua steme care sa incorporeze toate elementele originale. e o chestie pe care mi-o doresc de multa vreme sa vad stemele astea doua in varianta 100% originala. fara modificarile suferite de-a lungul timpului. cand vine vorba de nuanta chiar nu stiu ce sa zic. as inclina sa cred ca e vorba de un albastru deschis pt ca asa apare pe majoritatea fanioanelor vechi.

Scrie răspuns