Costică Ştefănescu ..."Sa nu lasati Craiova niciodata!"

Ai vreo intrebare/informatie legata de istoria Universitatii Craiova? Aici e locul potrivit!

Moderator: grup_moderatori

Avatar utilizator
gsm
fanatic
fanatic
Mesaje: 1450
Membru din: 23 Feb 2004, 11:12

Re: Costică Ştefănescu

Mesaj de gsm » 21 Aug 2013, 09:24

gsm scrie:Dumnezeu sa-l odihneasca in pace, Sa-i fie tarana usoara!
fratilor, cand a preluat piturca echipa, am crezut ca in sfarsit e liniste si pace la echipa, ca lui mititelu I-a venit mintea la cap, echipa chiar daca nu castiga, la fiecare meci jucat acasa stadionul era plin, era o siguranta ca se vrea sa se faca performata, dar in luna noiembrie a incetat din viata poetul Adrian Paunescu. acum dupa 2 ani de inexistenta ca club de fotbal, cand avem 2 echipe inscrise in aceeasi serie, unde se doreste promovare si performanta, de data asta a incetat din viata Costica Stefanescu un simbol al fotbalului oltean si nu numai...

blakjak
senior
senior
Mesaje: 414
Membru din: 14 Dec 2006, 14:49

Re: Costică Ştefănescu

Mesaj de blakjak » 21 Aug 2013, 10:39

DUMNEZEU SA-L IERTE !
ACOLO,DOMNESTE MINCIUNA,AMATORISMUL...SI NU ESTE BINE!!!mititelu=UN DERBEDEU,UN BANDIT SI UN TARANOI!!!

JustME

Re: Costică Ştefănescu

Mesaj de JustME » 21 Aug 2013, 12:16

Componenţii Craiovei Maxima i-au adus un omagiu lui Costică Ştefănescu la stadionul "Oblemenco"
si poate cea mai emotionanta poza:

Imagine

sursa: gds.ro
http://www.gds.ro/Sport/2013-08-21/Comp ... lemenco%22

Andrei Olteanu
suporter
suporter
Mesaje: 754
Membru din: 21 Mar 2011, 22:15

Re: Costică Ştefănescu

Mesaj de Andrei Olteanu » 21 Aug 2013, 12:17

La insistenţele colegilor din Craiova Maxima, soţia lui Costică Ştefănescu a acceptat, miercuri dimineaţa, ca liderul incontestabil al Universităţii şi al echipei naţionale din anii ’80 să fie înmormântat în Bănie.
Prin urmare, primarul Lia Olguţa Vasilescu a asigurat familia defunctului că marele căpitan al Craiovei Maxima va avea parte de o ceremonie aşa cum o merită şi că absolut totul va fi organizat şi suportat de Primăria Craiova.
Trupul neînsufleţit al lui Costică Ştefănescu va fi adus la Craiova joi, în jurul prânzului, iar înmormântarea va avea loc vineri.

Avatar utilizator
sorialis
fanatic
fanatic
Mesaje: 4136
Membru din: 11 Iun 2004, 20:20

Re: Costică Ştefănescu

Mesaj de sorialis » 21 Aug 2013, 13:12

Andrei Olteanu scrie:La insistenţele colegilor din Craiova Maxima, soţia lui Costică Ştefănescu a acceptat, miercuri dimineaţa, ca liderul incontestabil al Universităţii şi al echipei naţionale din anii ’80 să fie înmormântat în Bănie.
Prin urmare, primarul Lia Olguţa Vasilescu a asigurat familia defunctului că marele căpitan al Craiovei Maxima va avea parte de o ceremonie aşa cum o merită şi că absolut totul va fi organizat şi suportat de Primăria Craiova.
Trupul neînsufleţit al lui Costică Ştefănescu va fi adus la Craiova joi, în jurul prânzului, iar înmormântarea va avea loc vineri.
Pai si mititelul a zis ca se ocupa de inmormantare. acum vad ca mucles...

Mi se pare normal ca autoritatile locale sa se implice, nu cel care l-a jignit si l-a dat afara ca pe ultimul om.

PS: Se pare ca va fi slujba. Mi se pare normal, ipoteza sinuciderii a fost lansat de presa, el saracul poate doar a cazut accidental, la cata suferinta si sedative... Odihna in pace, Capitane!
Haideti sa demonstram ca putem mai mult ! Istoria, orgoliul, mandria si loialitatea ne obliga!

JustME

Re: Costică Ştefănescu

Mesaj de JustME » 21 Aug 2013, 13:17

nu este relevant cine o sa se ocupe de inmormantare atata timp cat o face/o fac intr-un mod decent si discret. implicarea Primariei Craiova este ceva absolut normal. nu reprezinta un merit ci o stare de normalitate. va rog sa pastram acest topic curat unde sa ii fie adus un omagiu din inima marelui nostru jucator. pentru discutii colaterale exista alte topice pe forum unde se poate posta.
sursa: ghidsportiv.ro
sursa: editie.ro

Avatar utilizator
AdrianR
fanatic
fanatic
Mesaje: 5093
Membru din: 24 Mar 2004, 17:10

Re: Costică Ştefănescu

Mesaj de AdrianR » 21 Aug 2013, 13:49

Adio, superstarule radio!
Imagine
*Măcinat de cancer, căpitanul naţionalei de la Euro ’84, Costică Ştefănescu, a ales ieri să moară. S-a aruncat de la etajul 5 al Spitalului Militar
*Omul care a jucat de 66 de ori în echipa naţională nu se mai hrănea în ultimele săptămâni şi cîntărea doar 35 de kilograme
Tastezi Costică Ştefănescu în căsuţa de căutare Google. 75.000 de rezultate, multe apărute în ultimele luni, după vestea că fostul internaţional român suferă de cancer şi se simte din ce în ce mai rău. Ca o comparaţie, aceeaşi căutare cu Vlad Chiricheş subiect oferă 270.000 de rezultate, aproape de 4 ori mai multe. În 1979, când trupa The Buggles cânta piesa “Video kills the radio star”, Costică Ştefănescu juca la Universitatea Craiova, în Occident videoclipurile sugrumau vedetele consacrate la radio, însă în România fotbalistul poreclit Ministrul Apărării era o vedetă uriaşă care ţâşnea în case din difuzoarele radiourilor cu lămpi. Între timp, Internetul “omoară” deopotrivă vedetele video şi radio, iar cancerul face ravagii într-o lume tot mai artificială. E perioada în care vedeta radio, Costică Ştefănescu, a ales să moară.
Ieri după-amiază, imediat după ora 18, fostul căpitan al echipei naţionale s-a aruncat de la etajul 5 al Spitalului Militar, acolo unde doctorii încercau să-i încetinească un cancer la plămâni, scăpat de sub control. Imediat, după un apel la 112 efectuat la 18:20, instituţia patronată de Ministrul Apărării – ce coincidenţă stranie – a intrat în stare de alertă. Vizitele au fost sistate, iar conducerea spitalului a instituit o Comisie de anchetă. Un prieten de-al lui Ştefănescu, Stan Ungureanu, a vorbit cu ziariştii la poarta Spitalului: “L-am văzut ieri, nu mai voia să lupte. Într-o discuţie pe care a avut-o cu fiul lui, i-a spus că-i pare rău că în România nu e legală eutanasierea aşa cum e în Olanda”. Aflat în Canada, Dudu Georgescu, adversar în Liga 1 şi coleg la naţională, a izbucnit în plâns: “Sunt bulversat. A început să-mi fie teamă când sună telefonul din România”.
Imagine

Se tratase cu venin
Vestea că Ştefănescu e într‑o stare gravă a apărut din senin, la începutul lunii iunie. Bărbatul în vârstă de 62 de ani era internat de două săptămâni, slăbise îngrozitor. “În urma cu ceva timp, Costică a urmat un tratament naturist la o clinică din Germania. I s-a administrat inclusiv venin de albine. S-a simţit foarte bine de la acel tratament. Acum însă e din nou rău, medicii încearcă să afle cauza acestei slăbiri bruşte a lui”, spunea Mary, a doua sa soţie pentru wowbiz.ro.
În urmă cu 3 ani, fără ştirea prietenilor, Ştefănescu se operase în Germania de cancer la plămâni şi încercase să revină la o viaţă care părea normală. În 2012, semna cu echipa din Qatar, Al Shamal. În martie 2013, aflat în studioul Digi Sport, declara: “Am venit în ţară pentru că am nişte probleme de sănătate. Dacă mă voi simţi mai bine, în vară voi pleca din nou”.

„Soţia nu l-a ajutat“
„Acum 3 luni am vorbit cu el. Era la mare, se plimba pe faleză, îmi zicea că ia aer. Asta era vineri, iar luni s-a internat la Spitalul Militar”, povesteşte Rodion Cămătaru, unul dintre prietenii apropiaţi din fotbal. Boala se extinsese la laringe, iar fostul fotbalist slăbea într-un ritm galopant. Ajunsese la 50 de kilograme. Mai mulţi foşti colegi l-au sunat să se intereseze de starea lui, însă nu au înţeles ce spunea. Au urmat 12 săptămâni în care Costică Ştefănescu se interna regulat la Spitalul Militar. Nu mai putea mânca şi era hrănit cu ajutorul perfuziilor. „Ultima soţie nu l-a ajutat deloc, nu l-a îmbărbătat, iar asta l-a afectat enorm. Prietenii au fost singurii aproape de el. Ajunsese la 35 de kilograme şi n-a mai suportat să se uite în oglindă şi să se chinuie”, e declaraţia şocantă dată ieri de Sandu Boc la Digi Sport.

În urmă cu două săptămâni, Silviu Lung şi Aurică Ţicleanu au mers cu prietenul lor la mânăstirea Frăsinei, aflată în comuna Muereasca din judeţul Vîlcea. O umbră a bărbatului de altă dată, Ştefănescu simţea nevoia unei alinări sufleteşti. “Am stat toată ziua cu el. Era foarte slab, nu mai mânca nimic, abia mergea, însă avea o demnitate ieşită din comun. Mergea, se oprea, iar mergea, aşa că i-am zis: <Costică, hai să te ajut!>. Mă refuza mereu, aşa că strecuram mâna discret ca să-l sprijin”, rememorează, plângând, Silviu Lung. “Nu am adus nicio clipă discuţia despre boala lui, eu şi Aurică (n.r. Ţicleanu) nu ne-am permis să discutăm asta. Ne-am adus aminte numai de lucrurile frumoase pe care le-am făcut împreună”.
Imagine

„Mă simt bine“
În urmă cu trei ani, când situaţia nu era disperată, un alt fost coleg din Craiova Maxima, Nicolae Negrilă, auzise din gura prietenului său: „Mă curăţ, Negoro!”. Acum 4 zile, Ştefănescu s-a rezumat să-i spună: “Mă simt bine!”. După 96 de ore, omul măcinat de cancer a ales să se sinucidă. “Sunt de acord cu ce a făcut”, spune Sandu Boc, aprobat de Rodion Cămătaru. Gestul lui Ştefănescu, un salt de la o înălţime de 20 de metri, va fi dezaprobat de Biserică şi interpretat în fel şi chip. Căpitanul de la Euro’84 va fi înmormântat la Săbăreni, localitatea lui natală, la 15 kilometri de Bucureşti, fără ca sicriul său să fie introdus în biserică. Silviu Lung: “Sunt convins că el e acum în Rai, a fost un om nemaipomenit, nu supăra pe nimeni. Dacă aş putea să-i transmit un ultim mesaj, acesta ar fi să rămână la fel şi acolo, Sus”.

În 2012, Ionel Dănciulescu bătea un record vechi de 24 de ani, 490 de meciuri în Liga 1. Deţinătorul recordului, un tip elegant pe nume Costică Ştefănescu spunea: “Cât aţi fi vrut să reziste şi recordul ăsta? 24 de ani sunt de ajuns”. Era vedetelor radio se încheiase definitiv.

AMINTIRE DE LA BRATISLAVA
„O să ţin minte toată viaţa. Era în ultimul minut al meciului cu Cehoslovacia, ne apăram ca nebunii pentru a ne califica la Euro 1984. La un corner al cehilor, am văzut în careu un tip într-un echipament necunoscut. Nu era îmbrăcat nici ca noi, nici ca ei. Era prima dată când mă trezeam în careu cu portarul advers, dar în tensiunea momentului, nu mi-am dat seama cine e. L-am întrebat pe Costică dacă ştie el cine e ăla. <Habar n-am. Taci din gură şi stai în poartă!>, mi-a răspuns. După meci, am râs de ne durea burta de acel moment.“
Silviu Lung

A fost liderul nostru! Văd că viaţa nu are logică. Un om care nu a făcut excese a fost lovit de această boală. Sincer, nu pot să îl condamn. A vrut să evite chinul şi să vadă suferinţa celor din jurul lui. Ştia că tot acolo se îndreaptă
Rodion Cămătaru, fost coleg

Nu l-am mai sunat pentru că voiam să mi-l amintesc mereu pe căpitanul Ştefănescu cel puternic
Sorin Cîrţu, fost coleg Craiova Maxima

M-au lăsat picioarele când am aflat vestea. Sunt la volan şi am fost la un pas de accident. Nu-mi vine să cred ce s-a întâmplat, dar nu pot să judec
Ion Geolgău, fost coleg Craiova Maxima

Ştiu că era bolnav şi mă pune pe gânduri că un om ca el, o persoană puternică, a ales o asemenea cale. Poate şi el face parte din categoria celor pe care lumea i-a uitat, iar fără voia lui a fost forţat să se retragă din fenomen
Cornel Dinu, fost internaţional

Imagine
sursa: prosport.ro

Ştefănescu Maximus
Costică Ştefănescu a fost primul fotbalist pe care l-am respectat şi l-am iubit, l-am idolatrizat şi i-am sărutat imaginar ghetele măiastre. Costică Ştefănescu impunea respect de la schimbul de fanioane de la mijlocul terenului. Un bărbat zvelt, cu pieptul înainte, cu pletele în vânt, cu muşchii de oţel privea scrutător în ochii celuilalt căpitan. Nu era vorba de tupeu sau de desconsiderare, ci de o siguranţă şi de o superioritate care veneau din valoare, din bun simţ şi din fair-play-ul care l-a caracterizat o carieră întreagă.
În tricoul naţionalei era impunător, elegant, atlet, fotbalist, căpitan, toate în acelaşi timp, fără clipe de relaxare, fără zâmbete inutile. Era seriozitatea întruchipată, pentru el existau numai fotbalul, echipa pe care o conducea din teren ca şi căpitan, adversarul pe care trebuia să-l anihileze şi să îl depăşească mereu, dacă se putea, bineînţeles cu ajutorul coechipierilor.
Niciun fotbalist din actualele generaţii nu se poate compara cu marele, inegalabilul Costică Ştefănescu. El ştia să respecte şi impunea respect.
Am avaut norocul să văd în anii 80 un mare fotbalist, un fundaş inteligent, cu mintea sclipitoare, care juca mereu calculând la milimetru fiecare fază, fiecare pasă în adâncime către Cămătaru, Geolgău sau Negrilă. Era un adevărat ministru al apărării, aşa cum i se spunea în presa vremii. Costică Ştefănescu ştia cum să alerge, cum să sară la cap, cred că îşi calcula cu mintea lui de adevărat profesor universitar de fotbal până şi intensitatea pasei, a şutului sau a lansărilor.
Dacă ar exista definiţia căpitanului de echipă într-un dicţionar al fotbalului, aici ar trebui trecut numele lui Costică Ştefănescu. Să fii căpitan însemna pentru el sacrificiu pe teren, mobilizare generală începând cu antrenamentele dinaintea meciului şi până în minutul 90, un efort continuu pe teren, respect pentru tricolor, pentru culorile echipei de club şi pentru suporteri.
Sunt mândru că l-am prins pe Ştefănescu jucând. El va rămâne pentru totdeauna în memoria mea un sportiv adevărat, puternic, un atlet desăvârşit şi un nlider exemplar. Costică Ştefănescu trăieşte în inimile noastre!
sursa: prosport.ro
Allez les bleus!
"Întâi te vor înjura. Pe urmă vor râde de tine. Apoi, te vor declara nebun. După aceea vor încerca să te compromită. Într-un târziu, vor face tot posibilul să te lichideze. Dacă scapi cu viaţă din toate acestea, vei fi un om mare." - Mahatma Gandhi

JustME

Re: Costică Ştefănescu

Mesaj de JustME » 21 Aug 2013, 14:14

inca o poza frumoasa:
sursa: prosport.ro

Avatar utilizator
romaad
fanatic
fanatic
Mesaje: 5817
Membru din: 30 Mar 2009, 14:29

Re: Costică Ştefănescu

Mesaj de romaad » 21 Aug 2013, 14:16

http://micapi.ro/articole/sport/capitan ... acasa.html

Capitanul va fi inmormantat asa cum trebuie.

ozzy

Re: Costică Ştefănescu

Mesaj de ozzy » 21 Aug 2013, 14:56

romaad scrie:http://micapi.ro/articole/sport/capitan ... acasa.html

Capitanul va fi inmormantat asa cum trebuie.
În acest caz, Primăria chiar a făcut bine că s-a implicat. Costică Ștefănescu aparține întregului oraș.

Casual
senior
senior
Mesaje: 327
Membru din: 22 Sep 2005, 12:36

Re: Costică Ştefănescu

Mesaj de Casual » 21 Aug 2013, 14:59

Corpul neînsuflețit al Căpitanului va fi depus la stadion

Primăria Craiova împreună cu familia lui Costică Ștefănescu se vor ocupa de înmormântarea fostei mari glorii a Universității, el fiind cetățean de onoare al Craiovei.

Mâine, în jurul prânzului, trupul neînsuflețit al lui Costică Ștefănescu va fi adus la stadionul Ion Oblemenco, astfel încât suporterii craioveni să-și poată lua rămas bun de la cel care a condus echipa spre marile performanțe naționale și europene.
Costică Ștefănescu va fi înmormântat la Cimitirul Sineasca, Zona Eroilor, acolo unde se află și mormântul lui Cristi Neamțu. Înmormântarea va avea loc sâmbătă, 24 august.

https://www.facebook.com/CSUCOfficial CS Universitatea Craiova pe Facebook

Casual
senior
senior
Mesaje: 327
Membru din: 22 Sep 2005, 12:36

Re: Costică Ştefănescu

Mesaj de Casual » 21 Aug 2013, 15:13

Badea: „Căpitanul ne dădea curaj. Lângă el aveai un sentiment de împlinire“

Pavel Badea, președintele Universității Craiova, a aprins o lumânare și a depus flori la stadionul „Ion Oblemenco“, în memoria lui Costică Ștefănescu.

Pavel Badea a spus: „E trist pentru comunitatea noastră, una dintre emblemele Craiovei a trecut în neființă. Domnul Costică Ștefănescu a fost un exemplu pentru toți cei care l-au cunoscut. Eu l-am prins ca jucător și pot să spun că a participat nu numai la formarea mea, ci și a altor zeci de fotbaliști care au făcut performanță la Clubul Sportiv Universitatea Craiova.
Numai faptul că stăteam cu el în cabină era o mare onoare. Ne dădea curaj. Faptul că-i aveam lângă mine pe Costică Ștefănescu, pe Silviu Lung, pe Negrilă, pe Tilihoi, pe Ungureanu, marii jucători ai Craiovei, aveai un sentiment de împlinire, aveai un sentiment de putere maximă. Același sentiment cred că l-au trăit toți cei care au venit din generațiile următoare
Era tipul de om care te făcea să te simți fotbalist, te făcea să simți că sportul pe care-l practici e cu adevărat centrul lumii“.


Lincar: „A fost unul dintre noi“

Vestea tragică a morții lui Costică Ștefănescu i-a găsit ieri pe jucătorii Universității chiar la ședința de pregătire.
Antrenorul Universității Craiova a fost afectat de vestea dispariției lui Costică Ștefănescu. Lincar a spus: „E o zi tristă pentru fotbalul craiovean, pentru fotbalul românesc. Nu l-am cunoscut personal, dar a fost un om care a făcut lucruri deosebite pentru lumea din acest oraș și din România. Nu sunt cuvinte pentru a descrie această durere. A fost unul dintre noi“.

Velcovici: „Simt o mare durere“

Pentru o scurtă perioadă, fundașul Universității Craiova, Gabriel Velcovici, a evoluat sub bagheta lui Costică Ștefănescu.
Velcovici a spus: „A trecut și prin viața mea ca sportiv, a fost antrenorul nostru. A fost un mare jucător al Universității. Am primit această veste cu un mare regret, simt o mare durere știind ce a reprezentat Costică Ștefănescu pentru noi, ca fotbaliști, și pentru orașul Craiova“.

https://www.facebook.com/CSUCOfficial?h ... ion=stream


Asociația Suporterilor Olteni afând cu profundă mâhnure vestea tragică a morții marelui căpitan al Craiovei Maxima COSTICĂ ȘTEFĂNESCU își exprimă regretul adânc pentru îngrozitoarea pierdere suferintă de întreaga suflare fotbalistică alb-albastră.
Om de aleasă ținută morală, Costică Ștefănescu a fost nu doar un fotbalist de excepție, ci un veritabil lider al generației sale, atât în marea familie a Științei, cât și la echipa națională.
Din ininimă curată a suporterilor Craiovei, printre lacrimi, mai găsim puterea să spunem: Dumnezeu să-l ierte și să-l odihnească în pace. Nu-l vom uita niciodată”
http://www.ghidsportiv.ro/fotbal-suport ... tefanescu/

ozzy

Re: Costică Ştefănescu

Mesaj de ozzy » 21 Aug 2013, 15:29

Casual scrie:Corpul neînsuflețit al Căpitanului va fi depus la stadion

Primăria Craiova împreună cu familia lui Costică Ștefănescu se vor ocupa de înmormântarea fostei mari glorii a Universității, el fiind cetățean de onoare al Craiovei.

Mâine, în jurul prânzului, trupul neînsuflețit al lui Costică Ștefănescu va fi adus la stadionul Ion Oblemenco, astfel încât suporterii craioveni să-și poată lua rămas bun de la cel care a condus echipa spre marile performanțe naționale și europene.
Costică Ștefănescu va fi înmormântat la Cimitirul Sineasca, Zona Eroilor, acolo unde se află și mormântul lui Cristi Neamțu. Înmormântarea va avea loc sâmbătă, 24 august.

https://www.facebook.com/CSUCOfficial CS Universitatea Craiova pe Facebook
O fi sigură informația asta? În altă parte citisem că de joi până vineri va fi depus la Casa Fotbalului.

Regele_Fotbal
nou pe forum
nou pe forum
Mesaje: 3
Membru din: 29 Iun 2013, 15:50

Re: Costică Ştefănescu

Mesaj de Regele_Fotbal » 21 Aug 2013, 16:44

La moartea unui Căpitan
Costică Ştefănescu, ieri, s-a sinucis. Avea 62 ani şi o boală necruţătoare l-a împins spre acest final şi cutremurător gest.

S-a născut la 26 martie 1951, la București. Format la centrul juvenil al Stelei, şcoală de fotbal condusă de celebrul şlefuitor de mingicari Francisc Fabian. Debutează în Divizia A la 18 ani, în 1969, chiar în echipa militarilor, într-un derby cu marea trupă pe care o avea atunci Rapidul. Joacă în roş-albastru alături de Sătmăreanu I, Tătaru II, Iordănescu. Joacă atacant, de aici şi tehnica sa sclipitoare. Nu reuşeşte să se impună, şi în 1973 intervine primul moment de inflexiune al carierei sale: pleacă la Universitatea Craiova. La schimb cu Sameş, un alt mare fundaş central, stins şi el, prea tânăr, în ultimii ani.

În alb-albastru începe ca mijlocaş. Alături de Oblemenco, Deselnicu, Marcu, Ţarălungă, Strâmbeanu şi încă juniorul Ilie Balaci. În acel prim sezon, Craiova ia primul ei titlu, iar Balaci devine cel mai tânăr debutant (şi azi) din istoria naţionalei României. 1976. Al doilea moment-cheie al carierei lui Costică Ştefănescu. La sugestia marelui poet Adrian Păunescu, mare fan al Universităţii, antrenorul Teaşcă îl mută pe ex-stelist libero. Acesta va fi postul pe care Ştefănescu va intra în legendă.

Devine căpitanul Craiovei. În ’77 debutează – târziu, la 26 ani (!) – în naţională. În 1980, după un neuitat România – Iugoslavia 4-1, când “tricolorii” le suflă “plavilor” ultima ediţie a Cupei Balcanice, Ştefănescu preia şi banderola naţionalei. De la… Ştefan Sameş, alături de care va forma cuplul de fundaşi centrali “tricolori” pentru campania preliminariilor CM ’82.

Iar Craiova devine Craiova Maxima. Prima echipă românească ajunsă în sferturile CCE, în 1982, eliminată de Bayern-ul lui Breitner şi Rummenigge. Prima echipă românească ajunsă în semifinalele unei cupe europene, în 1983, acel parcurs legendar – să nu ne mai ferim de cuvinte – din Cupa UEFA. Fiorentina lui Passarella, Antognoni, Bertoni şi Graziani. Shamrock Rovers. Bordeaux, cu Giresse, Tigana, Tresor, Lacombe şi antrenorul Aime Jacquet, viitor campion mondial în 1998. Kaisersalutern-ul lui Briegel şi Brehme. Şi, în sfârşit, Benfica. Bento, Humberto Coelho, Diamantino, Chalana, Nene, Filipovic, Strömberg. Antrenor, Sven-Göran Eriksson. Da, chiar el, cel care va deveni legendarul suedez. “M-ai învins, Rodioane!”, recunoştea marele scriitor Eugen Barbu – autorul romanelor “Unsprezece” şi “Groapa” – în “Informaţia Bucureştiului”, după ce Cămătaru fusese pe tot terenul lui Estadio da Luz, Craiova smulgând un eroic 0-0 în turul cu Benfica. Suspendat, Ştefănescu n-a jucat atunci, fiind înlocuit de bătrânul Ciupitu. 1-1 în retur, pe “Central”, şi eliminare în semifinale.

Silvică Lung – “Negoro” Negrilă, Nae Tilihoi, Costică Ştefănescu, Nae Ungureanu – Aurică Ţicleanu, Costică Donose, Ilie Balaci – Zoli Crişan, Rodion Cămătaru, Sorin Cârţu. Rezerve, Gabi Boldici, Grigore Ciupitu, Liţă Dumitru (chiar “jandarmul” lui Pele de la Guadalajara), Aurică Beldeanu, Mircea Irimescu, Gheorghiţă Geolgău (titular la naţională şi rezervă la Craiova!). Plus cei din “noul val”, Florin Cioroianu, Adrian Popescu, Dănuţ Bica, Marian Bâcu. Căpitan, Ştefănescu. Antrenor, Tică Oţet. Conducător, Corneliu Stroe. Medic, Sică Frânculescu. Crainic radio, Sebastian Domozină. Mari suporteri, Adrian Păunescu (autorul versurilor piesei “Cântec pentru Oltenia”), Amza Pellea (vă mai amintiţi sceneta din Revelionul acelui sezon, cu acel “Mă, fraţilor, şi dac-o fi ş-o fi!…” prefaţând “dubla” contra lui Kaisersalutern), Ştefan Andrei (ministrul de Externe), Tudor Gheorghe (interpretul imnului clubului, “Oltenia eterna Terra Nova”), Marin Sorescu.

Aceasta a fost formula Universităţii Craiova 1982/83. Craiova Maxima sau “Campioana unei mari iubiri”. Probabil cea mai frumoasă echipă românească de club a tuturor timpurilor. O echipă care, dacă ar fi avut parte de susţinerea necesară – aşa cum va avea, peste câţiva ani, Steaua – putea cuceri Cupa Campionilor Europeni. În vara ’83, tânărul Hagi, abia ieşit din juniorat, se înţelesese cu Universitatea Craiova. Dar a intervenit Nicuşor Ceauşescu şi Hagi a fost “deturnat” la Sportul Studenţesc. Poate că alta ar fi fost şi istoria alb-albastră…

În acei ani, Ştefănescu era şi căpitanul naţionalei lui Mircea Lucescu. Într-o perioadă în care România se califica la Euro ’84, eliminând campioana mondială “en titre” Italia. Costică a purtat banderola şi la turneul final din Franţa şi o va purta până când, în 1985, la 34 ani, pune punct carierei internaţionale.

La finalul acelui an pleacă de la Craiova, ca antrenor-jucător la FCM (actualul FC) Braşov. Se retrage de pe gazon în 1988, la 37 ani, cu 490 meciuri jucate în prima divizie a ţării, record ce va dăinui 24 ani (l-a depăşit, în toamna anului trecut, Dănciulescu).

De nu mai puţin de patru ori ocupă locul 2 în ancheta celui mai bun jucător român al anului: în 1979 (după… Sameş), 1981, 1982 (în ambele cazuri după colegul său de la Craiova, Balaci) și 1985 (după Hagi).

Alături de Belodedici, a fost cel mai bun şi mai tehnic libero al istoriei fotbalului românesc. Clarvăzător, avea o incredibilă ştiinţă a jocului şi a pasei lungi. Vă mai amintiţi pasa pentru sprintul şi golul lui “Cami”, de pe Rasunda? Ieşea din apărare driblând, şi mereu cu capul sus. Crea superioritate, într-o vreme în care nu se inventaseră termenii fotbalului postmodern. Asigura echilibrul. Pe teren şi în vestiar. Era mereu serios, avea o alură de diplomat.

A fost, apoi, timp de 26 ani (până anul trecut), antrenor. Inclusiv la cele două mari cluburi la care a jucat, Steaua şi Universitatea Craiova. Inclusiv la Poli Timişoara. Secundul lui Iordănescu la naţională, între 1994-1998, în vremea “Generaţiei de Aur” a lui Hagi şi Gică Popescu. Şi, mulţi ani, în străinătate, aproape exclusiv în ţările arabe ale Asiei.

Costică Ştefănescu este al doilea jucător al Craiovei Maxima ce trece în lumea celor drepţi. Primul, Zoli Crişan, stins acum (deja) 10 ani. De la semifinala cu Benfica sunt exact trei decenii. Oţet, Frânculescu, Domozină, Păunescu, Amza Pellea, Sorescu sunt şi ei în Ceruri.

Cu dispariţia lui, parcă simţim cu, încet, pe nebăgate de seamă, se stinge o lume. Era lumea “Epocii de Aur” şi a “generaţiei în blugi”.

Odihneşte-te în pace, Căpitane, şi Dumnezeu să te ierte pentru ce ai făcut ieri.
http://www.regelefotbal.ro/stiri/la-moa ... ui-capitan

Avatar utilizator
hanky panky
fanatic
fanatic
Mesaje: 3059
Membru din: 17 Noi 2008, 00:20

Re: Costică Ştefănescu

Mesaj de hanky panky » 21 Aug 2013, 21:32

Olguţa Vasilescu: "Costică Ştefănescu va fi înmormântat sâmbătă, la Craiova"

Fostul fotbalist Costică Ştefănescu va fi înmormântat sâmbătă, pe Aleea Eroilor din Cimitirul Sineasca din Craiova, a anunţat primarul Lia Olguţa Vasilescu, care a susţinut că aceasta a fost dorinţa familiei Ştefănescu.

Lia Olguţa Vasilescu a declarat că Primăria Craiova s-a angajat să suporte cheltuielile de înmormântare întrucât Costică Ştefănescu era cetăţean de onoare al Craiovei din anul 2003.

"O să ne ocupăm de înmormântare, noi şi familia, este şi normal să se întâmple acest lucru, având în vedere faptul că a fost cetăţean de onoare al oraşului Craiova, deci sunt şi nişte obligaţii pe care noi le avem faţă de familie", a afirmat Lia Olguţa Vasilescu.

Sicriul cu trupul neînsufleţit al lui Costică Ştefănescu va fi dus joi, la orele prânzului, la Craiova, pe stadionul Ion Oblemenco, unde oamenii îi vor putea aduce un ultim omagiu. În seara aceleiaşi zile, joi 22 august, sicriul va fi depus la capela Bisericii ”Harşu”, situată în spatele Pieţei Centrale, pe str. Mitropolit Nifon Criveanu, nr. 15-17. Sâmbătă va avea loc înmormântarea la cimitirul Sineasca.

"A fost dorinţa familiei să fie înmormântat sâmbătă, şi nu vineri. Am înţeles că mai trebuie să vină şi alte persoane din afara oraşului, din afara ţării" a declarat Lia Olguţa Vasilescu.

Miercuri dimineaţă, la stadionul Ion Oblemenco din Craiova foştii colegi din Craiova Maxima ai lui Costică Ştefănescu au instalat un tablou cu fostul fotbalist, în dreptul unei porţi de acces pe stadionul care l-a făcut faimos. Foştii colegi au adus flori şi candele şi au ţinut momente de reculegere, iar lor li s-au alăturat jucătorii echipei de fotbal CS Universitatea Craiova, juniorii clubului, dar şi locuitori ai oraşului.

Costică Ştefănescu a încetat din viaţă marţi seară, la vârsta de 62 de ani, după ce s-a aruncat de la etajul 5 al Spitalului Militar din Capitală. El suferea de o boală incurabilă - cancer [*****].



http://www.digisport.ro/Sport/FOTBAL/Co ... la+Craiova
Lua-te-ar kyron cu el in pesti

Scrie răspuns