La mulţi ani, Craiovei Maxima!

Ai vreo intrebare/informatie legata de istoria Universitatii Craiova? Aici e locul potrivit!

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns
hanky panky
fanatic
fanatic

La mulţi ani, Craiovei Maxima!

Mesaj de hanky panky » 12 Noi 2013, 19:42

il uitaram pe SORIN CARTU

Sorin Cârţu împlineşte astăzi 58 de ani, component al Craiovei Maxima, ultimul antrenor care a adus titlul (şi eventul) în Bănie, în 1991. Sorin s-a născut în 1955. În comuna Cornu - Dolj. E slujit ca jucător şi antrenor cele două formaţii istorice ale Băniei - Universitatea şi Electroputere. Este unul dintre atacanţii fulminanţi pe care Craiova i-a dăruit fotbalului românesc. Pentru sistemul de apărare promovat ca şi antrenor, a fost poreclit „Sorinaccio“. Antrenor vulcanic, Sorin nu a ezitat niciodată să-şi etaleze umorul. Iată cum s-a pus într-o paralelă plină de haz cu Jose Mourinho: „Jose mă imită tot timpul. A făcut-o şi după ce am arătat eu acel semn cu mâinile încrucişate. Mai are să spargă plexiglasul unei bănci de rezervă“.

■ În echipa naţională a jucat de 7 ori, între 1979 şi 1983.

■ Ca şi copil şi junior, Sorin şi-a făcut ucenicia, între 1968 şi 1973, la Clubul Sportiv Şcolar Craiova.

■ În primul eşalon fotbalistic a debutat în 1973, la Universitatea Craiova, şi aici a activat ca jucător până în 1989, cu excepţia intervalului 1974 - 1976 când a evoluat pentru Electroputere Craiova.

■ Pe Universitatea a antrenat-o între 1988 şi 1992 şi în perioada 1995-1996.

■ La Electroputere (Extensiv, ulterior) a antrenat în 1993, 1997 şi între 2002 şi 3003.

■ A pregătit şi selecţionata Under 21 între 1993 şi 1995.

■ Alte echipe antrenate: Steaua, CFR Cluj, Pandurii, FC Braşov, Dacia Mioveni, FC Timişoara, FC Argeş, Progresul (Naţional) Bucureşti, Oţelul, Rapid Bucureşti, Alro Slatina şi Veria (Grecia).

► Pentru Universitatea Craiova, Sorin Cârţu a marcat 107 goluri în 283 de jocuri, iar pentru Electroputere a înscris de 11 ori în 31 de meciuri.

http://www.micapi.ro/articole/eveniment ... cartu.html
Lua-te-ar kyron cu el in pesti

Scrie răspuns