Stadionul Ion Oblemenco

Ai vreo intrebare/informatie legata de istoria Universitatii Craiova? Aici e locul potrivit!

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
alex.p
fanatic
fanatic
Mesaje: 9944
Membru din: 30 Ian 2005, 17:05

Stadionul Ion Oblemenco

Mesaj de alex.p » 05 Dec 2014, 09:36

Deschid acest topic in ideea ca si Stadionul nostru este de aseara istorie. Am putea incerca aici sa ne amintim fiecare cand a pasit prima data pe stadion, care a fost meciul cel mai impresionant pentru fiecare, etc.

Asa ca, incep eu. Ca majoritatea de pe aici, am fost dus la stadion de tatal meu, in 1987, acolo unde am stat si aseara, la Tribuna a 2-a. Din meci nu-mi amintesc prea multe, eram destul de mic, imi amintesc insa multimea de oameni.

sorin107

Re: Stadionul Ion Oblemenco

Mesaj de sorin107 » 05 Dec 2014, 11:17

Eu am fost dus tot de tata (care e din Craiova) intr-o vara, acum vreo 15 ani. Era un meci cu Iasiul, parca. Am jucat fotbal la un nivel semiprofesionist de juniori si apoi divizia D si C timp de 10 ani si am fost pe multe stadioane in tara si atunci si mai tarziu, dar public cunoscator de fotbal ca la Craiova pe Oblemenco nu am vazut nicaieri. Asta m-a frapat si mi-a placut si atunci.

Avatar utilizator
hanky panky
fanatic
fanatic
Mesaje: 3059
Membru din: 17 Noi 2008, 00:20

Re: Stadionul Ion Oblemenco

Mesaj de hanky panky » 05 Dec 2014, 11:53

primul meu meci pe "central" la 9 ani



imi aduc aminte ca alergau cu o cupa pe pista hehehehe

parintii mei n-au avut treaba cu fotbalul
m-am dus singur singurel la meciuri

eu am fost cu electroputere
pe stadionul ala am crescut
dar asta e alta poveste
Lua-te-ar kyron cu el in pesti

iuli

Re: Stadionul Ion Oblemenco

Mesaj de iuli » 05 Dec 2014, 14:36

de la primul meu meci pe Oblemenco nu-mi mai aduc aminte nimic,stiu doar ce-mi povesteste tata ca am plecat din Slatina cu o basculanta plina de suflete.El a a vut privilegiul sa stea in cabina pt ca era cu mine,aveam doar 4 ani la meciul cu Kaiserslautern.nu stiu daca e rau sau bine dar pt mine Oblemenco nu a avut inceput,a fost parte din viata mea non-stop.

Avatar utilizator
SLH
fanatic
fanatic
Mesaje: 3858
Membru din: 19 Noi 2006, 13:02

Re: Stadionul Ion Oblemenco

Mesaj de SLH » 05 Dec 2014, 15:36

iuli scrie:nu stiu daca e rau sau bine dar pt mine Oblemenco nu a avut inceput,a fost parte din viata mea non-stop.
Exact asta pot sa spun si eu. L-am intrebat de mai multe ori pe tata la ce meci m-a adus prima data la stadion si nu stie sa-mi spuna doar ca aveam 2-3 ani. Acum e cu totul altceva, un prieten si-a adus copilul la stadion la 2 luni, iar la 4 luni are deja abonament la Peluza Nord.

Aseara am luat si eu un scaun si cateva semne: cu poarta 9 si niste indicatoare, dar le-am dat pe toate prietenilor din alte tari sau orase.

Avatar utilizator
george_7002
suporter
suporter
Mesaje: 944
Membru din: 12 Iul 2013, 08:14

Re: Stadionul Ion Oblemenco

Mesaj de george_7002 » 05 Dec 2014, 16:55

ucv imagini pentru istorie

Imagine
Un popor care nu îşi cunoaşte istoria este ca un copil care nu îşi cunoaşte părinţii!

Avatar utilizator
george_7002
suporter
suporter
Mesaje: 944
Membru din: 12 Iul 2013, 08:14

Re: Stadionul Ion Oblemenco

Mesaj de george_7002 » 10 Dec 2014, 22:10

ucv Tatal meu vitreg m-a dus prima data pe "Central" pe la 7 ani asa... era un meci cu Electroputere... nu m-a atras foarte mult jocul dar atmosfera(oamenii, echipamentele, verdele gazonului, stadionul) m-a impresionat... apoi cand ma plictiseam ma jucam printre schelele care mareau capacitatea stadionului cu inca 5 mii de locuri(la vremea aceia pentru mine era doar un labirint perfect pentru joaca)... primul meci pe care il tin minte este "celebrul" meci cu Sportul Studentesc si scandalul de la final... apoi au urmat multe drumuri spre stadion usteag
Imagine
Un popor care nu îşi cunoaşte istoria este ca un copil care nu îşi cunoaşte părinţii!

Avatar utilizator
hanky panky
fanatic
fanatic
Mesaje: 3059
Membru din: 17 Noi 2008, 00:20

Re: Stadionul Ion Oblemenco

Mesaj de hanky panky » 10 Dec 2014, 22:44

iti recomand schelele de pe stadionul electroputere :))
Lua-te-ar kyron cu el in pesti

Avatar utilizator
george_7002
suporter
suporter
Mesaje: 944
Membru din: 12 Iul 2013, 08:14

Re: Stadionul Ion Oblemenco

Mesaj de george_7002 » 10 Dec 2014, 23:07

hanky panky scrie:iti recomand schelele de pe stadionul electroputere :))
nu sunt bune alea am incercat si acolo... :-)
Imagine
Un popor care nu îşi cunoaşte istoria este ca un copil care nu îşi cunoaşte părinţii!

Avatar utilizator
george_7002
suporter
suporter
Mesaje: 944
Membru din: 12 Iul 2013, 08:14

Re: Stadionul Ion Oblemenco

Mesaj de george_7002 » 19 Dec 2014, 10:59

Imagine
Un popor care nu îşi cunoaşte istoria este ca un copil care nu îşi cunoaşte părinţii!

Avatar utilizator
george_7002
suporter
suporter
Mesaje: 944
Membru din: 12 Iul 2013, 08:14

Re: Stadionul Ion Oblemenco

Mesaj de george_7002 » 06 Feb 2015, 02:16

ucv Integral 4 dec 2014 :up:
Imagine
Un popor care nu îşi cunoaşte istoria este ca un copil care nu îşi cunoaşte părinţii!

Scrie răspuns