Sportul craiovean a mai pierdut un om de anvergură

Ai vreo intrebare/informatie legata de istoria Universitatii Craiova? Aici e locul potrivit!

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns
JustME

Sportul craiovean a mai pierdut un om de anvergură

Mesaj de JustME » 31 Oct 2016, 01:45

[align=center]Sportul craiovean a mai pierdut un om de anvergură[/align][/color]

31 octombrie 2016
Autor Cristi Pătru


S-a stins din viaţă unul dintre „ultimii mohicani” ai Clubului Sportiv „Universitatea” Craiova, unitatea care avea toate secţiile sportive în organigramă, inclusiv fotbalul, încă de la înfiinţare. Numele său naşte şi acum, pentru toţi cei care ştiu istoria „alb-albastră” a sportului craiovean, multe aduceri aminte - Ion Dobriţoiu. Este omul care a contribuit, în vremea de atunci, prin funcţia pe care o ocupa în sportul doljean, la aducerea la Craiova a lui Ion Oblemenco, iar, în anii ulteriori, la apariţia „Campioanei unei Mari Iubiri”, cea care aducea, în 1974, titlul de campioană la fotbal în Cetatea Băniei. Mai apoi, s-a întors la prima dragoste – voleiul. A fost cel care a închegat o mare echipă la Craiova, alături de un alt mare dispărut, Radu Zamfirescu, compusă din, şi dăm numai câteva nume – Nicu Braun, Virgil Hrinco, Iulică Băloi, Nicu Stoian, alt regretat, Marcel Zlotea, şi mai tinerii, pe atunci, Augustin Daha, Lucian Mătuşoiu şi, actualul antrenor al „Universităţii” Craiova şi al „Naţionalei” României , Dănuţ Pascu. Le-a îndrumat paşii, în volei, lui lui Horst Schoberl, Cătălin Răcaru, etc, o altă echipă care, la începutul anilor 1990, cucerea medalia de argint la volei masculin. Ulterior, a ocupat funcţii manageriale şi a condus sportul doljean, din postura de director al Direcţiei Judeţene de Sport. În ultimii ani, era suferind, dar, atât cât îi putea permite sănătatea, era conectat la „alb-albaştri”. În vară, a primit cu bucurie vestea cuceririi titului de campioni de către voleibalişti. „Este un om cu care am lucrat foarte bine. Mi-a fost şi antrenor şi, apoi, şef la DTS. Am mai pierdut unul dintre cei care s-au bătut pentru Craiova. Nici nu-mi găsesc cuvintele. Ne vom întâlni, cei mai vechi, Hrinco, Stoian, să îi aducem un ultim omagiu ”, a spus Nicu Braun. Ceremonia de înmormântare va avea loc la Cimitirul Ungureni, din Craiova, astăzi, 31 octombrie.

Imagine

sursa: cvlpress.ro
http://www.cvlpress.ro/31.10.2016/sport ... anvergura/

JustME

Re: Sportul craiovean a mai pierdut un om de anvergură

Mesaj de JustME » 31 Oct 2016, 01:48

pierdem oameni de valoare :-( Dumnezeu sa-l odihneasca!

Avatar utilizator
Freestate
fanatic
fanatic
Mesaje: 3381
Membru din: 06 Feb 2022, 15:41

Re: Sportul craiovean a mai pierdut un om de anvergură

Mesaj de Freestate » 26 Sep 2022, 13:50

JustME scrie:
31 Oct 2016, 01:45
Le-a îndrumat paşii, în volei, lui lui Horst Schoberl,...
Mi-aduc aminte cand stateam prin Polivalenta zile in sir in timpul acelor turnee de volei asa cum se disputa campionatul in trecut...
Eram indragostit (copil fiind ) de Carmen Cuejdeanu ...o echipa de volei feminin a Craiovei campioana in acei ani.
La masculin era Schoberl care rupea tot, cand se inalta precum un inger si pedepsea tot.
Baietii jucau cu Bacaul ...tin minte la Bacau era unul slab-mort parca venit din lagar. :)(
Iar noi galeria juvenila a Universitatii cand bacauanul servea, strigam : "Oase, Oase !!! Omul stia ca ne referim la el si dadea serviciul numai in fileu. :)(
Pur si simplu castigam meciuri din tribune... :)(
FMSP :)(

Scrie răspuns