Gica Craioveanu

Discutii legate de evolutiile jucatorilor, jucatorii preferati, antrenori, etc. Cine vine? Cine pleaca? Ce parere aveti?

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns
DoRyN

Re: Gica Craioveanu

Mesaj de DoRyN » 17 Feb 2014, 17:53

ozzy scrie:http://www.maximasport.ro/anii-de-glori ... u-papusoi/
Fără subiectivism, jur că Gică scrie mai bine decât 98% dintre actualii cronicari sportivi din România.
Gica, de ce nu zici si de ce nu te lua la echipa nationala si motivele invocate. Noi stim mai multe, dar nu vrem sa fie speculatii, vrem sa vedem stilul tau in scris! Ai fost si vei ramane un diplomat, dar adevarul trebuie spus usteag

cristicraiova
junior
junior

Mesaj de cristicraiova » 17 Feb 2014, 22:29

anakin scrie:La mulți ani Gică!

Am observat că a postat cineva o dezinformare mai sus, Craioveanu a jucat și a marcat pentru Universitatea Craiova purtând această stemă pe piept:

Imagine
a jucat cu leul adevarat pe piept dar si cu stema veche ... ai dovada mai jos.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

hanky panky
fanatic
fanatic

Mesaj de hanky panky » 23 Apr 2014, 09:56

LA MULTI ANI!

Regele piștelor

Am citit interviul băieților de la Maxima cu Nicolae Tilihoi. Deși nu am fost colegi de generație, m-am bucurat să mă regăsesc în descrierea făcută de marele fundaș al Craiovei Maxima spiritul de învingător care exista, odată, la Craiova. Într-adevăr, dacă nu intri pe teren convins că poți și trebuie să câștigi, n-ai realizat nimic. Băieții au pus, pe pagina de Facebook Maxima, și cele două piște ale mele din meciul cu Barcelona de pe Nou Camp, când jucam la Villareal. Era în decembrie 1998, iar eu nu avusesem loc la Campionatul Mondial din SUA, pentru că Vlădoiu și Marian Ivan erau, din câte se pare, mai buni decât mine, în acel moment (no comment). ”Slabă” echipă avea Barcelona pe vremea aia. Jucau Figo, Rivaldo, Guardiola, Kluivert și alți anonimi. Dar eu știam că sunt mai bun decât ei, nici măcar nu conta că majoritatea oamenilor ar fi fost, cu siguranță, de altă părere. Așa că am intrat și am dat două boabe într-o repriză. Îmi amintesc cum au fost ca prin vis, pentru că nu am văzut niciodată înregistrarea. E o chestie de-a mea: nu am putut niciodată să mă uit la meciurile mele. Știu, însă, că prima piștă am marcat-o după ce am driblat cu stângul, cu călcâiul, și șut cu dreptul în plasa laterală, iar a doua șut cu exteriorul în vinclu după ce-am luat-o cu mine de la jumătatea terenului. Îmi amintesc și acum cele 90.000 de batiste albe fluturate după victoria noastră, semn că spectatorii îl voiau deja plecat pe Van Gaal, deși abia trecuse un an de când venise la Barca.

M-au întrebat mulți de unde și până unde spun ”piște” la goluri, de la ce provine termenul. Le spun tuturor că e un termen internațional inventat de Craioveanu. Când eram eu copil, oamenii mai ziceau ”piște” la bani. V-am povestit însă deja că pentru mine nu au contat banii niciodată, așa că eu am atribuit termenul lucrului cel mai important pentru mine: golul. Dacă deschizi dicționarul și cauți, găsești că ”pișta” este ”hrană, mâncare”, respectiv ”desfătare, delectare, încântare”, la sensul figurat. Consider că se potrivesc ambele înțelesuri. Într-adevăr, eu m-am hrănit cu goluri în anii în care am jucat. Și, într-adevăr, trăirea pe care un fotbalist o are la gol este o desfătare, cu adevărat mult superioară orgasmului, ca intensitate. Puteți să spuneți că mă drogam cu goluri, dacă vreți. Nu e glumă, chiar intram într-un fel de sevraj în absența ”dozei”. Îmi amintesc că, cu puțin timp înainte de acel meci cu Barcelona, jucasem cu Ungaria la Budapesta, în preliminariile pentru Europene, și ratasem două ocazii mari. Am făcut doar 1-1, gol Moldovan, și am fost multă vreme supărat. Când un atacant nu dă goluri, intră în depresie. Noroc că mie nu mi se întâmpla foarte des.

Sunt prins cu cele două meciuri de la Madrid zilele astea și n-am avut ocazia să vorbesc cu băieții înainte despre meciul de sâmbătă cu simbolul Cooperativei. Le transmit pe această cale că au ceva de demonstrat în meciul ăsta, în special. Pentru că e un meci cu o echipă care a făcut multe deservicii Universității în istoria ei și pe care oltenilor le-a plăcut mereu să o învingă. Cu această ocazie, Gavrilă Balint poate egala șirul de șapte victorii consecutive ale prietenului Stângă, de la venirea la Craiova. Primiți din Spania un gând bun și o încurajare din suflet: forza Știința!

Gică Craioveanu

phpBB [video]

http://www.maximasport.ro/regele-pistelor/

"Prezentă la semifinalele de la Madrid, o parte din redacția Maxima a fotografiat biletele pentru întreaga delegație pe care mijlocașul lui Atletico, Gabi, le-a lăsat la hotelul unde stă echipa din Madrid, specificând pe plic că sunt special pentru Gică Craioveanu. Încă o dovadă a respectului de care se bucură directorul de imagine al Științei în toată Spania, chiar printre marii jucători aflați încă în activitate."

MAXIMASPORT
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Lua-te-ar kyron cu el in pesti

romaad
fanatic
fanatic

Mesaj de romaad » 23 Apr 2014, 17:36

La multi ani, Gica!

JustME
fanatic
fanatic

Mesaj de JustME » 23 Apr 2014, 17:40

La multi ani Gicane ucv

sorialis
fanatic
fanatic

Mesaj de sorialis » 23 Apr 2014, 18:19

La multi ani, El Goleador! :)
Haideti sa demonstram ca putem mai mult ! Istoria, orgoliul, mandria si loialitatea ne obliga!

muttley
fanatic
fanatic

Mesaj de muttley » 23 Apr 2014, 18:49

Un interviu de exceptie cu Gicanu in gazeta de acum 2 saptamani, am sa-l posteze azi sau maine. :)(
"Sunteti doar niste cretini daca cereti transferuri in conditiile in care Bill Gates nu face acest lucru" - Andrei Mantog

Eduard Apostol: "craiovenii s-au putut amuza cu inovaţiile oltenilor."

Jucatorul favorit? Cosmin Moti

Nea Marin
fanatic
fanatic

Mesaj de Nea Marin » 23 Apr 2014, 18:51

LA MULTI ANI, GICANEEE! ucv
STIINTA SUNTEM NOI !

DoRyN

Mesaj de DoRyN » 23 Apr 2014, 21:01

Leule, nu ne-ai dazamagit!

muttley
fanatic
fanatic

Mesaj de muttley » 31 Mai 2014, 16:23

Craioveanu despre posibilitatea sa joace cu Valcea (amatorism la club, cum sa nu faci aceste demersuri de acum 5 luni? te apuci pe ultima suta de metri)

http://www.fanatik.ro/craioveanu-cere-224632
Staţi aşa că nu sînt sigur dacă voi fi pe teren pe 7 iunie contra celor de la Vîlcea. Din cîte am înţeles de la Felix Grigore, îmi trebuie cît mai repede cartea verde de la Federaţia Spaniolă pentru a mă putea legitima la CS U ca jucător liber de contract. Am înţeles că îmi trebuie şi un document care să demonstrez că sînt jucător inactiv, iar eu m-am lăsat de fotbal profesionist de opt ani de zile. Sincer, îmi este teamă că nu o să pot obţine la timp aceste acte, iar în cazul ăsta nu cred că o să pot juca în ultima etapă pe <<Ion Oblemenco>>. Vă daţi seama că eu îmi doresc enorm să pot obţine la timp documentele respective, deoarece vreau să simt din nou căldura celor 30.000 de spectatori care vor fi prezenţi la ultimul meci înainte ca acest stadion să fie dărîmat. Vă spun sincer că sînt pregătit să duc 25-30 de minute, nu m-am îngrăşat aşa de tare
Pacat, era ultima sansa a gicanului sa joace pe "Ion Oblemenco"

A declarat si despre nenorocitii de la SUD, nu trebuia sa faca asta, asa le-a dat ocazia taranilor sa prinda glas, ma astept sa-l injure iar doar pt ca au vazut ca este afectat.

http://www.fanatik.ro/craioveanu-cere-224632
După părerea mea cele două echipe din Craiova trebuie să îşi dea mîna şi să se facă o singură echipă sub emblema leului. Eu sînt sigur că Adrian a iubit şi iubeşte în continuare Universitatea Craiova, dar el trebuie să înţeleagă că nu poate să mai ducă echipa lui singur. Măcar în ceasul al 12-lea să îşi dea seama că oraşul Craiova nu poate să rămînă fără fotbal. Sînt convins că cei din Peluza Sud iubesc echipa care are leul pe stemă, de asta spun că pentru binele acestor oameni trebuie să se facă o singură echipă în Craiova, iar din punctul meu de vedere nu ar fi nici o problemă dacă această echipă ar avea leul pe emblemă, deoarece din motivul ăsta cred că încă toată lumea nu s-a alăturat noului proiect. Aş vrea să văd la meciuri şi pe cei din Peluza Sud, să strigăm cu toţi pentru o singură echipă. Din punctul meu de vedere eu i-am iertat pe Blondu’ şi pe Poştaşu’, după ce am fost înjurat de Peluza Sud la meciul direct cu CS U. Sînt sigur că băieţii ăşita au iubit şi vor iubi în continuare Universitatea Craiova, totodată sînt sigur că m-au iubit şi pe mine ca fotbalist, o să încerc să discut cu ei să vedem ce putem face pentru binele întregului fotbal craiovean. După părerea mea trebuie să fie date la o parte toate orgoliile, iar în momentul în care Steaua sau Dinamo vor veni să joace la Craiova, atunci tot stadionul va trebuie să fie un vulcan. Vă repet, sînt convins că Adrian a avut intenţii bune, dar daca nu ai bani nu poţi duce mai departe un proiect serios, mai ales unuia de talia Ştiinţei. O să încerc să aflu de la Blondu şi Postaşu cu ce i-am supărat eu, deoarece vreau să ne dăm mîna şi să mergem cu toţi mai departe. Oraşul Craiova nu trebuie să dispară încă un an din Liga I. Trei ani au trecut atăt de greu de zici că au fost zece. În final vreau să-i felicit pe Lincar, Stîngă şi nu în ultimul rînd pe Gabi Balint pentru munca depusă la Craiova”.
"Sunteti doar niste cretini daca cereti transferuri in conditiile in care Bill Gates nu face acest lucru" - Andrei Mantog

Eduard Apostol: "craiovenii s-au putut amuza cu inovaţiile oltenilor."

Jucatorul favorit? Cosmin Moti

THE LION
senior
senior

Mesaj de THE LION » 31 Mai 2014, 19:05

Ma indoiesc ca interviul este 100%real
Hai Universitatea, Hai Craiova,
Tu, CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI !!!

SLH
fanatic
fanatic

Mesaj de SLH » 02 Iun 2014, 17:25

THE LION scrie:Ma indoiesc ca interviul este 100%real
daniel vlad, deci nu e real

hanky panky
fanatic
fanatic

Mesaj de hanky panky » 30 Oct 2014, 19:12

a revenit craioveanu

Cine își rupe, la propriu, picioarele pentru Știința devine eroul meu

Leilor, nu am mai scris de mult. Am văzut că echipa merge bine, așa că nu mai vedeam rostul în a-mi mai da eu cu părerea. Când avem fapte, ce nevoie mai e de vorbe? Doar că, uneori, faptele cer să se vorbească despre ele. Mi-am dat seama de asta după victoria dureroasă (iată, ce alăturare nefericită de cuvinte!) de ieri.

Despre Bancu am vorbit prea mult în discuții private și prea puțin în public. Acum, regretele sunt tardive, degeaba ne spunem că ar fi trebuit să apreciem mai mult și mai vocal progresele extraordinare pe care le-a făcut un copil care nu a avut norocul să învețe ABC-ul fotbalului în condiții profesioniste, eventual la un centru de juniori cu staff bine pregătit. Tot ce-a realizat Nicușor în explozivul său progres (de la Crâmpoaia, din liga a cincea, la Universitatea Craiova, în divizia A, în mai puțin de patru ani) s-a datorat exclusiv talentului și unei munci imense. Un puști care practic s-a apucat de fotbalul profesionist după ce împlinise vârsta majoratului a ajuns piesă de bază în angrenajul Craiovei și sunt mulți specialiști care îl vedeau făcând curând pasul spre lotul național. De fapt, cred că încă îl văd. De ce nu?

Nu am nici o emoție în ceea ce privește starea fizică a lui Bancu. E băiat tânăr, plus oltean vânos, o să se refacă repede și sunt convins că vom fi și noi, cei mai optimiști dintre noi, uimiți că îl vom vedea atât de repede înapoi pe gazon. Tot ceea ce mă îngrijorează este starea lui psihică. Bancone trebuie să fie tare, dar asta nu depinde doar de el, ci și de noi. E momentul să strângem rândurile, să arătăm iarăși tuturor cât de uniți sunt oltenii, să facem cerc în jurul acestui băiat și să nu lăsăm nimic rău să i se întâmple până când va ieși dintre noi cu piciorul mai sănătos decât era. Să-i arătăm că, oricât de amar ar suna, Universitatea este singura echipă pentru care merită să-ți rupi piciorul. Poate până miercuri eu eram eroul lui Bancu, slătinean de-al meu. De când și-a rupt piciorul pentru Știința, însă, rolurile s-au inversat: Craioveanu e doar un simplu fan, iar Nicușor Bancu este eroul său.

Gică Craioveanu

http://maximasport.ro/cine-isi-rupe-la- ... oul-meu-3/
Lua-te-ar kyron cu el in pesti

sorialis
fanatic
fanatic

Mesaj de sorialis » 30 Oct 2014, 20:19

Gicane, felicitari!! apld apld apld apld apld apld ucv ucv ucv ucv ucv
Last edited by Anonymous on 30 Oct 2014, 21:46, edited 1 time in total.
Motiv: E interzisa citarea ultimului mesaj !
Haideti sa demonstram ca putem mai mult ! Istoria, orgoliul, mandria si loialitatea ne obliga!

blixa
fanatic
fanatic

Mesaj de blixa » 30 Oct 2014, 22:04

Bravo, Mister!
S-a rupt Brazda.

Scrie răspuns