Gica Craioveanu

Discutii legate de evolutiile jucatorilor, jucatorii preferati, antrenori, etc. Cine vine? Cine pleaca? Ce parere aveti?

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns
alpi

Mesaj de alpi » 25 Ian 2005, 16:28

Eu cred ca a zis-o si el de complezenta, o sa se retraga din fotbal in Spania :-(

1948
fanatic
fanatic

Mesaj de 1948 » 25 Ian 2005, 18:29

Sa fim seriosi nu mai vine la craiova...f curand... :-(

1948
fanatic
fanatic

Mesaj de 1948 » 25 Ian 2005, 21:09

''Daca ma voi intoarce in romania voi juca doar la CRAIOVA . Ar fi o insulta pt oltenii mei sa joc la steaua '' tv sport
Frumos o:
Ramane sa ajunga in romania acum :)(

adi_mn

Mesaj de adi_mn » 25 Ian 2005, 21:51

cuvantul important este Daca

Deea

Craioveanu

Mesaj de Deea » 25 Ian 2005, 23:26

După Ganea, Craioveanu este al doilea veteran care îi atacă pe fotbaliştii care preferă să plece după cîteva meciuri bune în Divizia A la o echipă din Ucraina sau Rusia.
Gică, eşti idol la Madrid. Chiar nu vrei să continui?
Gheorghe Craioveanu: Sînt idol, într-adevăr, dar unul care se retrage. E de ajuns. Ştiu că sînt apreciat aici şi aşa vreau să fiu ţinut minte. Nu pot garanta că sezonul viitor voi da acelaşi randament. Ar fi dureros să fiu fluierat de propriii suporteri pentru că nu mai pot. Mai bine mă opresc acum şi rămîn în amintirea lor într-un mod plăcut.
Există şi varianta să continui în campionatul din Qatar, cum s-a vehiculat?
Ar trebui să fie o ofertă astronomică, pentru că nu aş vrea să plec din Spania. Cei de la Getafe mi-au propus un post în cadrul clubului şi voi rămîne aici. Totuşi, nu exclud nici o variantă.
Dacă ai primi o ofertă tentantă din ţară, te-ai întoarce?
Tatăl meu mă bate la cap să mă duc la Steaua. Îi respect pe cei de la Steaua, dar eu sunt craiovean şi ar fi o insultă mult prea mare pentru oltenii mei să joc la Steaua. Dacă revin în România, o să o fac numai la Craiova.
Naţionala?
La naţională aş veni oricînd. Totuşi, cred că timpul meu a trecut şi că a venit rîndul generaţiei tinere, dominată de jucători foarte talentaţi. Dacă totuşi va fi nevoie de mine, Piţurcă ştie unde mă poate găsi.
Din această nouă generaţie, cine te-a impresionat?
Sînt foarte mulţi jucători de certă valoare, dar foarte puţini care iau decizii înţelepte. Pleacă prea devreme şi majoritatea se duc la echipe mici, în căutarea banilor. Ar trebui să mai aştepte, să confirme întîi, şi pe urmă o să vină şi ofertele bune de la echipe din Vest. Personal, îl apreciez foarte mult pe Nicolae Mitea, el e viitorul naţionalei. Să joace la vîrsta lui la o echipă precum Ajax mi se pare fantastic.

Gică de 3 stele

Cotidianul catalan Mundo Deportivo l-a notat cu trei stele pe Craioveanu pentru evoluţia sa din meciul cîştigat de Getafe cu Real Zaragoza, scor 3-0. Gică a primit acelaşi calificativ ca şi autorii celor trei goluri, Yordi, Nano şi Mario Cotelo. Cei trei au marcat în urma a trei cornere executate de Craioveanu, într-un interval de 23 de

manex
fanatic
fanatic

Mesaj de manex » 26 Ian 2005, 00:18

am mai spus-o aici:craioveanu nu stie ca e dorit sa se retraga la noi. ultimele 3 luni sa le petreaca aici. nu stiu nici daca cineva din club l-a contactat. mi-am racit gura de pomana intrebind-o pe super domnisoara camelia, insa nu am primit nici un raspuns. poate mai insistati si voi.
feriti-va!cretinii sint printre noi! sa fie pace!!! am zis
sustin ideea schimbarii primelor versuri din imn :"De bucurie rar avuram parte"
aduc ghinion

suporteru
fanatic
fanatic

Mesaj de suporteru » 26 Ian 2005, 10:23

Ar fi ceva SENZATIONAL daca ar veni Craioveanu!!La varsta sa,Craioveanu este inca un superatacant care pentru Universitatea,chiar daca ar juca o juma` de sezon,ar fi extraordinar.Nu cred ca nu ar veni daca i s-ar propune.Dar cine i-a facut vreo oferta concreta?

Gonzo

Mesaj de Gonzo » 26 Ian 2005, 12:12

Deea, ti-am mutat mesajul aici... va rog sa cititi regulamentul forumului inainte de a posta... :-)

Bogho
suporter
suporter

Mesaj de Bogho » 26 Ian 2005, 12:43

daca vine, sigur nu o sa devina penibil deoarece fotbalul din romania nu seamana cu cel spaniol. aici nu are terenurile pe care sa se poata desfasura asa cum vrea. si nici echipe adverse care sa aiba un joc deschis. aici va intalni echipe care se apara cu 7-8 jucatori aproape tot timpul.
iar perioada aia de 3-4 luni e prea mica pt. acomodare la situatia fotbalului romanesc.
poate ca ar fi mai bine pt. Craioveanu sa se retraga din activitate in Spania. Daca chiar ar vrea cineva ca el sa vina la club, poate veni si dupa aceea in conducere. Sau poate ajuta Craiova, chiar din Spania. Ne aranjeaza niste amicale cu diverse echipe din primera si secunda division, etc..
---------------------------------------------------------------------------------

manex
fanatic
fanatic

Mesaj de manex » 26 Ian 2005, 21:23

suporteru scrie:Ar fi ceva SENZATIONAL daca ar veni Craioveanu!!La varsta sa,Craioveanu este inca un superatacant care pentru Universitatea,chiar daca ar juca o juma` de sezon,ar fi extraordinar.Nu cred ca nu ar veni daca i s-ar propune.Dar cine i-a facut vreo oferta concreta?
am mai spus-o ca e de competenta clubului. ba chiar am facut si un subiect special pentru super domnisoara camelia, care intre noi fie vorba ar trebui sa citeasca mesajele si sa transmita mai departe eventualele propuneri ale noastre, si nu am primit nici un raspuns. se pare ca clubul are alta treaba:pna, jucatorii de la dinamo......., pe cind un simbol al craiovei nu cred ca intereseaza pe cineva din club. ar trebui facuta o scrisoare catre gazeta sporturilor, posturi de televiziune. poate asa afla si craioveanu, si cu ocazia asta si super angajatii clubului. ce zici, minune, te bagi?un articol, ceva?
aduc ghinion

blue_lion
nou pe forum
nou pe forum

Mesaj de blue_lion » 26 Ian 2005, 23:17

-Ar fi ideal ca,giga sa se intoarca la CRAIOVA,pt ca am avea mare nevoie de el ,dar nu prea cred ca este posibil!Are tot ce isi doreste acolo,dar oricum speranta moare ultima si nu se stie sigur ce va face,poate se va intoarce ,macar un meci sa joace,ar fi ceva fantastic o:[/img]

Codul lui DaVinci

Mesaj de Codul lui DaVinci » 27 Ian 2005, 00:38

Am reusit sa ii scriu lui Craioveanu la Getafe pe adresa:

http://www.getafecf.com/buzon.asp?mensa ... 20nosotros

Trebuie numai sa introduci un nume si adresa de e-mail. Iata si dovada:

Muchas gracias por ponerte en contacto con nosotros

manex
fanatic
fanatic

Mesaj de manex » 27 Ian 2005, 20:23

i-am scris si eu insa nu stim daca le-a citit
aduc ghinion

Gonzo

Mesaj de Gonzo » 13 Feb 2005, 14:08

Craioveanu traieste a doua tinerete la Getafe
„Gica“ implineste astazi 37 de ani

Craioveanu continua sa fie apreciat in Spania
In Spania, fostul atacant al Universitatii Craiova, Gica Craioveanu, traieste a doua tinerete fotbalistica. El implineste astazi 37 de ani si este titular la Getafe, team cu care fostul capitan al oltenilor a promovat din Segunda Division in prima liga in vara anului 2004. Originar din Hunedoara, a jucat fotbal, in ordine, la Constructorul Slatina, Metalurgistul Slatina, FC Drobeta Turnu Severin si Universitatea Craiova. A debutat chiar in sezonul in care oltenii, cu Sorin Cirtu principal si Nicolae Negrila secund, au obtinut ultimul event din istorie, '90/'91. Si-a demonstrat calitatile de golgheter, cucerindu-si repede postul de titular, imbracind tricoul cu numarul 8, pe care-l va purta peste tot unde avea sa joace, inclusiv la Getafe.

Cu Universitatea, Gica are in palmares, pe linga eventul din 1991, si Cupa României cistigata in 1993, cind oltenii au invins cu 2-0 pe Dacia Unirea Braila (goluri: Vasc si Craioveanu). In ultimele doua campionate jucate la Universitatea, '93/'94 si '94/'95, Gica a fost declarat golgheterul Diviziei A cu 21, respectiv 27 de goluri. In echipa nationala a debutat in 1993, intr-un meci din preliminariile CM, Feroe - România 0-4. A participat la CM din Franta 1998, dar nu a jucat decit intr-un singur meci, cel cu Croatia (ultimele 33 de minute ale acelei partide, pierdute de tricolori, 0-1), desi in preliminarii a contribuit la calificarea României la Mondialul francez.

In vara lui 1995, dupa 130 de meciuri oficiale in prima liga din România (si 60 de goluri inscrise), Craioveanu a plecat la Real Sociedad. A mai jucat la Villareal si Getafe, unde este si in prezent. „Gica“, asa cum este apelat de iberici, a declarat ca, dupa incheierea acestui sezon, se va retrage din activitate.
gds

La multi ani Gica :up:

manex
fanatic
fanatic

Mesaj de manex » 14 Feb 2005, 00:10

la multi ani si din partea mea. si poate primim si noi un raspuns la intrebarea " e posibil ca gica sa se retraga la noi?"
aduc ghinion

Scrie răspuns