Hristo Zlatinski

Discutii legate de evolutiile jucatorilor, jucatorii preferati, antrenori, etc. Cine vine? Cine pleaca? Ce parere aveti?

Moderator: grup_moderatori

JustME
fanatic
fanatic

Hristo Zlatinski

Mesaj de JustME » 31 Iul 2015, 20:03

[align=center]Zlatinski: ”Pas înapoi? Nici vorbă. Universitatea este un club cu o tradiție mult mai mare decât Ludogorets!”[/align][/color][/b]
Hristo Zlatinski ne-a impresionat chiar mai mult în afara terenului decât pe el. Este un băiat foarte inteligent, vorbește o engleză bună, pare genul cerebral și concentrat pe ce are de făcut, dar, mai ales, lasă impresia unui mare sufletist. I se aprind ochii când vorbește despre cele ”două familii” ale lui (cea de acasă și cea din vestiar) și fața i se luminează când vine vorba despre fani. Nu întâmplător, a fost cel mai iubit jucător aproape la toate echipele pe la care a trecut. E clar că, pe lângă un excelent fotbalist, Universitatea a câștigat un uriaș caracter.

Caracterizează-te în câteva cuvinte, ca om, apoi ca jucător.
Ca om sunt un băiat bun, familist convins, devreme acasă, devotat total atât familiei de acasă, cât și celei din vestiar. Ca jucător nu-mi place să mă autocaracterizez, însă. Suporterii sunt cei care trebuie s-o facă, suntem abia la început, avem cel puțin doi ani să ne cunoaștem unii pe ceilalți.

Pe ce poziție îți place să joci?
Mijlocaș defensiv, de acolo din spate se vede mai bine jocul și poți direcționa mingi utile, îmi place să am mingea, să pasez mereu, să caut să-mi pun colegii în situații avantajoase. Mereu în slujba echipei, omul care o împinge la luptă, ca Xavi. Dar, la nevoie, pot să joc și mai în față, pe poziții mai ofensive.

Care a fost cel mai bun moment al carierei?
Mi-e imposibil să aleg unul singur. Sunt multe, dar categoric la Ludogorets au fost unele dintre cele mai reușite din punct de vedere profesional, pentru că am avut ocazia să joc în cupele europene și să înscriu câteva goluri importante, care îmi vor rămâne în memorie și în CV. Sper totuși că le voi înlocui cu reușite în cupele europene în tricoul Științei.

Asta voiam să te întreb, crezi că poți să repeți acele momente la Craiova?
Sigur că cred, de asta am și venit aici. De fapt, cred că putem chiar mai mult decât a reușit Ludogorets. Nu am de gând să mă plafonez, nu vreau doar să retrăiesc anumite vremuri, ci să trăiesc unele mai bune. Și da, după ce am văzut aici, sunt încrezător că se poate.

Sincer, de ce ai plecat de la Ludogorets și de ce ai ales Craiova?
E simplu: aici m-am simțit mult mai dorit decât acolo. Există situații în viața unui jucător când pur și simplu nu este pe aceeași lungime de undă cu antrenorul, e ca în viață, ca în relații. Pe lângă faptul că m-am simțit foarte dorit, am primit și referințe foarte bune de la prietenii mei Popov și Moți. Amândoi mi-au spus că acest proiect este unul foarte serios, care și-a propus, încă de acum doi ani, readucerea unei legende a fotbalului românesc în prim-plan. Amândoi mi-au zis că, fără discuție, obiectivul sunt cupele europene, iar eu de mai multe n-am avut nevoie ca să-mi fac bagajele.

Sincer, ai fi preferat să rămâi la Ludogorets, dacă te-ai fi înțeles cu noul antrenor? Vezi venirea la Craiova ca pe un pas înapoi în carieră?
Am spus-o și la conferința de presă: Ludogorets ține de trecutul meu, am petrecut o perioadă frumoasă acolo, am prieteni, dar sunt genul de om care privește înainte și niciodată nu regret deciziile luate. Dacă aș fi considerat un pas înapoi venirea la Craiova, e simplu – nu l-aș fi făcut! Nici vorbă să fie un pas înapoi. Când spun asta, mă gândesc doar la tradiția mult mai mare a Universității. Chiar mai importantă decât prezența în cupele europene sau obținerea de trofee mi se pare readucerea suporterilor în tribune, readucerea acestei echipe în inimile lor, să le reamintim că merită să iubească această echipă, că dragostea pentru clubul tău e ceva similar cu cea pentru părinți sau pentru partenerul de viață. Pentru mine, aceasta este o provocare imensă.

Cum te-ai acomodat cu orașul, ce spune familia?
Îmi place Craiova, e un oraș mare, cu multe locuri în care te simți bine, nu ne va lipsi nimic aici și vom fi fericiți, pentru că în primul rând vom fi împreună. E drept, familia încă nu a venit, pentru că îmi caut apartament momentan, dar vor veni și ei cu prima ocazie și nu cred că vor avea reproșuri de făcut orașului sau oamenilor din el.

Dar cu româna? Ai mai învățat cuvinte în plus, pe lângă cele trei despre care vorbeai la conferința de presă?
Am învățat cuvintele simple de care am nevoie la momentul actual, cum ar fi ”Vreau, nu vreau”. (în română) Vreau știu mai mult! (râde)

Cum ți se par jucătorii din lot, comparați cu cei de la fosta ta echipă?
Niciodată nu voi compara jucători, eu nu sunt analist sau jurnalist. Acum sunt parte din această familie și, chiar dacă aș fi jucat la Real Madrid înainte, cei lângă care acum sunt cei mai buni jucători din lume. Cu gândul ăsta vom pleca în fiecare război, că împreună suntem cei mai buni. Și, dacă reușim să ne insuflăm în primul rând nouă această mentalitate, chiar vom fi, încet-încet.

Totuși, a fost vreunul care te-a cucerit la prima vedere?
Categoric, Bawab. Aproape că am uitat să mai alerg când l-am văzut în primele minute de antrenament, are o tehnică incredibilă, nu cred că există mulți jucători în toată lumea care să poată face cu mingea ce face el. Dar nu stăm rău nici în compartimentul defensiv: pe Popov îl cunosc bine din campionatul Bulgariei și știu deja că este un fundaș extraordinar. Pe lângă el, mi-au plăcut mult Vătăjelu și Acka, sunt doi tineri de mare viitor, după părerea mea.

Apropo de Popov, ați fost adversari, acum sunteți în aceeași echipă. Cât contează pentru tine prezența lui aici?
Mă ajută enorm, pentru orice jucător străin e mult mai ușoară acomodarea atunci când are un conațional alături. Cred că și eu pe el la fel. Cei din conducerea tehnică au luat o decizie foarte inspirată aducându-ne și din acest motiv.

Ai evoluat deja în tricoul Universității, cum a fost meciul cu Astra?
Astra este una dintre echipele puternice ale României, lucru demonstrat aseară, când a remizat pe terenul unei echipe din cel mai puternic campionat din lume. Chiar și așa, i-am dominat duminică și am fi meritat victoria. Asta este important, că am jucat bine. Dacă o ținem tot așa, nu vor întârzia să apară și punctele. .

Cum ți se pare campionatul românesc comparativ cu cel bulgar?
Nu prea sunt familiarizat cu fotbalul din România și mi s-ar părea prematur să fac acum o comparație. Din puținele meciuri pe care le-am văzut până acum, aș zice că sunt cam la același nivel.

Înainte să te transferi la Razgrad ai fost căpitanul și cel mai iubit jucător de la Lokomotiv Plovdiv. Ce amintiri ai din acea perioadă? Crezi că se poate repeta și la Craiova?
(zâmbește) Oh, da! Am ajuns de două ori în semifinalele Cupei și ne-am bătut pentru Europa an de an, în primul rând datorită unor suporteri minunați, cu care nu doar eu am avut o relație specială, ci toți colegii mei de la Plovdiv. A fost una dintre cele mai frumoase perioade din activitatea mea, sufletește vorbind. Să îți iubești suporterii și să ți se răspundă la fel poate fi mai important decât să joci la un nivel înalt cu o echipă tratată de fani cu mai puțină căldură. Evident că mi-aș dori și aici să fiu cât mai apropiat de suporteri, este o slăbiciune de-a mea, și sper din tot sufletul ca fanii ”Știința” (pronunță în românește) să fie mulțumiți și mândri de mine.

Fanii nu s-au înghesuit cu Astra, probabil vei face cunoștință cu ei în număr mai mare cu Steaua și Dinamo. Cum credeți că-i puteți aduce înapoi la stadion?
Cred că evoluții ca aceea din meciul cu Astra, coroborate și cu niște rezultate pe măsură, vor umple din nou tribunele. Important este ce transmitem noi pe teren, și cred că duminică am transmis ceea ce trebuie: dorință, dăruire, respect față de fanii care au venit și au plătit bilet. Nu trebuie să uităm nici o clipă că pentru ei jucăm și că, fără ei, am pleca cu toții acasă și ne-am căuta altceva de lucru.

sursa: maximasport.ro
http://maximasport.ro/zlatinski-pas-ina ... udogorets/

JustME
fanatic
fanatic

Re: Hristo Zlatinski

Mesaj de JustME » 31 Iul 2015, 20:05

deci omul la baza e DM nu mijlocas de creatie insa pare mult mai prieten cu mingea decat Madson care e bun la recuperare si cam atat - bine are si un sut bun. Hristo pare genul de DM care stie sa dea si o pasa in adancime sau pe culoar. ramane sa demonstreze ca este cu adevarat un jucator valoros, faptul ca a trecut pe la Loko Plovdiv si a fost extrem de iubit pt mine e un plus. salutari baietilor din NUP o:

Ovidiu*
fanatic
fanatic

Mesaj de Ovidiu* » 31 Iul 2015, 20:27

Una e rolul si alta e pozitia in teren. Mijlocas de creatie poti fii si daca stai mai sus in teren si daca stai mai jos (Pirlo, Xavi etc).
The problem of putting your foot on a lion's neck is, you can never let it up.

JustME
fanatic
fanatic

Mesaj de JustME » 31 Iul 2015, 20:32

pai da, depinde. Madson poate sa stea cat de sus vrea el ca nu are ce sa creeze, nu are calitatile necesare. iar Hristo spune clar ca lui ii place sa joace mijlocas defensiv. toata lumea credea ca omul e mijlocas ofensiv, coordonator gen Hagi ori nu prea e cazul lui Hristo. deci sa nu avem asteptari exagerate.

sorin107
fanatic
fanatic

Mesaj de sorin107 » 31 Iul 2015, 22:35

e un coordonator, dar mai jos in teren, gen pirlo

Sent from my iPhone using Tapatalk
Sorinel

mancini
membru
membru

Mesaj de mancini » 01 Aug 2015, 00:16

Are calitate
CU STIINTA PANA LA MOARTE

DeuxEx
fanatic
fanatic

Mesaj de DeuxEx » 01 Aug 2015, 01:06

Hai sa vedem daca reuseste sa se adapteze fotbalului din Romania si sa se integreze in echipa... Eu sper ca bulgarul sa fie omul care ne lipsea la mijloc.
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

romaad
fanatic
fanatic

Mesaj de romaad » 01 Aug 2015, 02:18

Deep lying playmaker
Gen Pirlo la finalul carierei ca mai demult juca mijlocaș ofensiv

LiviuB
fanatic
fanatic

Mesaj de LiviuB » 01 Aug 2015, 10:36

Cred ca trebui cautata o formula in car sa joace Zlatinski, Mateiu si Madson.
Stiinta e bine, traieste, renaste... Suntem cu ea

SergyuR
fanatic
fanatic

Mesaj de SergyuR » 01 Aug 2015, 11:52

Pai chiar e indicat, Mateiu in dreapta celor 3 , Zlatinski in stanga, Madson mai retras. Si apoi 3 ofensivi, in 4-3-3, cu Rocha si Herghe extreme, sau Rocha si Baluta poti transforma usor in 4-5-1.
Alaturi de gloriile noastre! Alaturi de Stiinta!

sorin107
fanatic
fanatic

Mesaj de sorin107 » 01 Aug 2015, 15:27

si joci impins cu bawab, sergiu? si iar revenim cu rocha in banda?
Sorinel

SergyuR
fanatic
fanatic

Mesaj de SergyuR » 01 Aug 2015, 17:08

Da. Rocha nu merge mijlocas stanga, il vad pe postul lui C.Ronaldo. Cred ca acolo da randament, nici varf impins, target man nu e. Bine merge cu Bawab in dreapta si Herghe/Curelea atacant.

sorin107
fanatic
fanatic

Mesaj de sorin107 » 01 Aug 2015, 17:13

iti trebuie vana si viteza in benzi, nu merge cu bawab. ar trebui sa ne adaptam cumva, pentru ca nu stiu care din cei 3 mijlocasi va face tusa in 4-4-2. sau poate iar il baga pe mateiu in dreapta...
Sorinel

SergyuR
fanatic
fanatic

Mesaj de SergyuR » 01 Aug 2015, 17:18

Eu zic ca Bawab poate scoate lejer oameni din joc. Doar sa isi revina. Cu cei 3 la mijloc nici nu ar trebui cine stie ce repliere pe faza defensiva, sa isi faca ei treaba in atac.

cortinadampezzo
fanatic
fanatic

Mesaj de cortinadampezzo » 04 Aug 2015, 16:37

Ovidiu* scrie: Mijlocas de creatie poti fii si daca stai mai sus in teren si daca stai mai jos (Pirlo, Xavi
Plesan etc).

In meciul cu ASA a incercat sa coordoneze echipa. Am observat cateva gesturi prin care aseza pe Herghelegiu, Ferfelea si Rocha in teren, indemnadu-i la pressing. Cei 3 nici nu s-au uitat la el iar bulgarul a emanat un rictus de dispret usor nervos.

Scrie răspuns