Universitatea Craiova - sezonul 2018/2019

Discutii legate de evolutiile jucatorilor, jucatorii preferati, antrenori, etc. Cine vine? Cine pleaca? Ce parere aveti?

Moderator: grup_moderatori

Închis
G.Ovidiu-Catalin
membru
membru

Re: Universitatea Craiova - sezonul 2018/2019

Mesaj de G.Ovidiu-Catalin » 24 Apr 2019, 09:27

malus dacus scrie:
24 Apr 2019, 09:07
...scrie prosport ca scrie fanatik ca "ar" putea pleca Bancu. Si un nume de echipa de-afara vârât in text. Caut "stirea", n-o gasesc...
Ajuns la 26 de ani, fotbalistul de bandă stângă ar putea pleca în această vară din Liga 1 Betano. Mihai Rotaru i-a fixat prețul lui Nicușor Bancu, iar una dintre echipele interesate de fotbalist este Lazio Roma, grupare la care evoluează Radu Ștefan.
Mihai Rotaru i-a fixat prețul lui Nicușor Bancu! 3 milioane de euro

Nicușor Bancu este titular în naționala lui Cosmin Contra și se află la vârsta ideală pentru a prinde un transfer în străinătate. Anul trecut, el a fost aproape de a pleca în Olanda, unde era dorit de PSV Eindhoven, dar Mihai Rotaru a cerut 4 milioane de euro pentru a-l lăsa, dublu față de cât ofereau batavii.

Acum, lucrurile s-au schimbat. Patronul Craiovei are de gând să îi înlesnească actualului căpitan transferul în străinătate, așa cum a făcut-o în ultimele sezoane cu Alex Băluță și Alex Mitriță. Din informațiile FANATIK, Rotaru i-a fixat lui Bancu un preț de 3 milioane de euro, sumă pentru care e dispus să renunțe la apărător în această vară.
ucv ucv ucv

fabius_2014
senior
senior

Mesaj de fabius_2014 » 24 Apr 2019, 09:30

Paul scrie:
24 Apr 2019, 09:12
Cred ca nu ne lipseste antrenorul atat cat ne lipseste o pregatire asa cum trebuie a sezonului, care ar trebui sa fie inceputa deja. Daca ai lotul facut cand incepe pregatirea, si ai siguranta in aparare, precum si oameni de gol, restul va veni. Am incepu sezonul catastrofal si ne-am revenit pe parcurs, sper ca la anul sa incepem cel putin bine, si sa dominam pana la pauza de iarna.
Toti ne dorim titlul, si o sa vina si ala, dar nu cred ca poate veni cu schimbari peste noapte si fara o perioada de pregatire comuna, aici s-a gresit in mod constant. Acum sunt si bani, din castiguri proprii, cum e normal, deci in principiu nu ar fi motive sa ratezi transferurile pe care vrei sa le faci. Eu l-as lua pe Lies Houri dar nu prea am alte idei din campionatul nostru. Imi place foarte mult de Bancu dar cred ca va trebui lasat sa plece, sau, ca sa incepem o chesti noua si aici, va trebui platit mult mai bine ca sa nu aiba ce regreta si sa fie un altfel de exemplu pentru ceilalti. Eu daca as fi Rotaru i-as plati pe el si pe Mateiu cu cat e nevoie ca sa stea mai departe, dar daca nu iese la socoteala, asta e, e de inteles, ca e un business care trebuie sa se sustina.
In mare parte de acord cu tine, dar cred ca pe langa cativa jucatori adusi din timp, in mod obligatoriu ne trebuie un antrenor foarte bun. 11 jucatori buni nu inseamna in mod obligatoriu o echipa buna, trebuie sa fie si un antrenor care sa formeze echipa, sa imprime un stil de joc, etc.

Bobby
fanatic
fanatic

Mesaj de Bobby » 24 Apr 2019, 09:49

Napoli1986 scrie:
24 Apr 2019, 09:11
Va certati degeaba, un stil ca al lui Petrescu nu e compatibil cu Craiova. Pur si simplu ar fi contestat si huiduit de majoritatea spectatorilor (nu de toti, evident)PANA Sa apuce sa faca performanta de care vorbiti.... E simplu.
Da' de unde stii tu asta ? Ti se pare ca fosta echipa a lui Netoiu facea spectacol pe Oblemenco ? Nici spectacol nu facea si nici performanta. Si totusi avea vreo 12.000 de spectatori in medie acasa !

Bobby
fanatic
fanatic

Mesaj de Bobby » 24 Apr 2019, 09:56

marius_vl scrie:
24 Apr 2019, 08:11

daca si pe Bancu iei 3 milioane si nici atunci nu bagi mana adanc in buzunar sa intaresti lotul cu adevarat, atunci inseamna ca soarta echipei este pecetluita si vom avea inevitabil soarta cainilor
Da' ce inseamna adinc in opinia ta ? 500 k ? 1 milion ? 1.5 milioane ? 2 milioane ? Pe ce ta bazezi ?
Daca gasesti jucatori buni liberi de contract nu se pune ? Uite ca Becali a platit milioane pe Nedelcu si cam degeaba. Si joaca tot Pintilii, ala adus liber de contract de la arabi.

P.S. Cit a platit CFR pentru a cumpara jucatorii din echipa standard ? 1 milion ? 5 milioane ? 10 milioane ? Cred ca doar pe Tucudean s-au platit citeva sute de mii - restul au venit gratis. Si uite ca al doilea an la rind aia care au luat aproape doar jucatori liberi de contract ii fura titlul aluia care a bagat multe milioane in jucatori. Bine, la CFR se platesc salarii foarte mari pentru liga 1 - e adevarat.

Paul
suporter
suporter

Mesaj de Paul » 24 Apr 2019, 10:01

Bobby scrie:
24 Apr 2019, 09:49
Napoli1986 scrie:
Va certati degeaba, un stil ca al lui Petrescu nu e compatibil cu Craiova. Pur si simplu ar fi contestat si huiduit de majoritatea spectatorilor (nu de toti, evident)PANA Sa apuce sa faca performanta de care vorbiti.... E simplu.
Da' de unde stii tu asta ? Ti se pare ca fosta echipa a lui Netoiu facea spectacol pe Oblemenco ? Nici spectacol nu facea si nici performanta. Si totusi avea vreo 12.000 de spectatori in medie acasa !
12K in medie pe stadion cu o medie de 10-15 fani multumiti in toata lumea. Care e scopul? Numarul de spectatori sau bucuria fanilor?
Ma rog, poate ca e undeva la mijloc, dar daca e sa spun ce imi doresc, este fara Bursucul isteric. Are locul lui la CFR, acolo se potriveste ca o manusa. Acolo imnul penibil cu lupta-lupta CFR se aude doar in boxe. La Craiova e putin diferit.

Bobby
fanatic
fanatic

Mesaj de Bobby » 24 Apr 2019, 10:04

marius_vl scrie:
24 Apr 2019, 07:50
nu ia nimeni titlul cu actualul lot si nu va veni absolut nimeni dintre toti cei enumerati mai sus, atata timp cat in vara asta nu se aduc 3-4 jucatori adevarati la Craiova! Cu actualul lot (minus Bancu) nu-ti ia nimeni titlul!
Da' pe ce te bazezi cind spui asta ? Pai s-a dus el Bergodi la Voluntari, cred ca la Craiova vine pe jos.

Ar trebui sa avem lotul de acum antrenat de vreo 2-3 antrenori ca sa-ti verificam teoria. Pina acum stim ca doar Mangia nu a putut lua titlul cu acest lot. O putea mai mult Bergodi, Radoi ori Piti ? Nimeni nu stie. Fotbalul e plin de surprize. Inainte de venirea lui Mangia eu credeam ca Gustavo si Kelic nu sint jucatori de Craiova. Uite ca sub comanda lui Devis ambii au progresat mult. Poate ca Bic, Briceag, Tiago, Burlacu, Rocha ori Draghici sparg piata cu alti antrenori - cine stie ?

zeddDarko
senior
senior

Mesaj de zeddDarko » 24 Apr 2019, 10:06

Nu e vorba cati bani bagi, e vorba pe cine iei, daca stii ca vor juca sau mizezi pe noroc. Aici conteaza ochiul celui care il aduce.Niciodata nu poti fii sigur ca un jucator pe care ai dat 2 milioane va rupe in Liga 1.Sunt mai multi factori care conteaza, stilul de joc ca echipa, individualitatea jucatorului, mentalitatea pe care o impune antrenorul, atmosfera din jurul echipei etc..

G.Ovidiu-Catalin
membru
membru

Mesaj de G.Ovidiu-Catalin » 24 Apr 2019, 10:10

Tot vad ca se da exemplul CFR. Pai asta este cel mai bun exemplu de afacere pe termen scurt. Eu imi doresc ceva pe termen mediu si lung la Craiova. Abia astept sa vad ce se va alege de CFR intr-un an, maxim 2. 80-90% din actualii jucatori vor disparea ptr simplul motiv ca sunt deja batrani. Practic CFR va trebui sa reconstruiasca de la zero aproape. Atunci sa te tii... O noua insolventa?
Eu cred ca trebuie gasit un echilibru intre CFR si Viitorul. Adica sa ai si jucatori cu experienta, dar si tineri care sa-ti asigure viitorul si sa nu fi nevoit sa schimbi TOT la un moment dat doar de dragul unui titlu luat imediat. Si neaparat un antrenor cu viziune, cu experienta, ptr ca altfel patesti ce pateste wcfcsb de vreo 4 ani...
ucv ucv ucv

LiviuB
fanatic
fanatic

Mesaj de LiviuB » 24 Apr 2019, 10:15

Bobby scrie:
24 Apr 2019, 10:04
marius_vl scrie:
24 Apr 2019, 07:50
nu ia nimeni titlul cu actualul lot si nu va veni absolut nimeni dintre toti cei enumerati mai sus, atata timp cat in vara asta nu se aduc 3-4 jucatori adevarati la Craiova! Cu actualul lot (minus Bancu) nu-ti ia nimeni titlul!
Da' pe ce te bazezi cind spui asta ? Pai s-a dus el Bergodi la Voluntari, cred ca la Craiova vine pe jos.

Ar trebui sa avem lotul de acum antrenat de vreo 2-3 antrenori ca sa-ti verificam teoria. Pina acum stim ca doar Mangia nu a putut lua titlul cu acest lot. O putea mai mult Bergodi, Radoi ori Piti ? Nimeni nu stie. Fotbalul e plin de surprize. Inainte de venirea lui Mangia eu credeam ca Gustavo si Kelic nu sint jucatori de Craiova. Uite ca sub comanda lui Devis ambii au progresat mult. Poate ca Bic, Briceag, Tiago, Burlacu, Rocha ori Draghici sparg piata cu alti antrenori - cine stie ?
vad ca astazi esti mai optimist... ieri nu ne dadeai nicio sansa cu Viitorul...
Stiinta e bine, traieste, renaste... Suntem cu ea

G.Ovidiu-Catalin
membru
membru

Mesaj de G.Ovidiu-Catalin » 24 Apr 2019, 10:15

In ceea ce priveste lotul, eu cred ca daca am aduce ceva la nivelul lui Mitri ptr atac, un numar 10 veritabil si un fundas, am avea chiar un lot echilibrat. Asta cu conditia sa ramana la echipa toti cei care sunt acum.
ucv ucv ucv

valynet
junior
junior

Mesaj de valynet » 24 Apr 2019, 10:17

G.Ovidiu-Catalin scrie:
24 Apr 2019, 08:30
Stilul Petrescu pur si simplu nu se pliaza pe atmosfera din Banie.
Cu asta ai sintetizat tot. Perfect de acord!
Offense sells tickets, Defense wins championships.

alextudi
fanatic
fanatic

Mesaj de alextudi » 24 Apr 2019, 10:43

Bobby scrie:
24 Apr 2019, 09:56
marius_vl scrie:
24 Apr 2019, 08:11

daca si pe Bancu iei 3 milioane si nici atunci nu bagi mana adanc in buzunar sa intaresti lotul cu adevarat, atunci inseamna ca soarta echipei este pecetluita si vom avea inevitabil soarta cainilor
Da' ce inseamna adinc in opinia ta ? 500 k ? 1 milion ? 1.5 milioane ? 2 milioane ? Pe ce ta bazezi ?
Daca gasesti jucatori buni liberi de contract nu se pune ? Uite ca Becali a platit milioane pe Nedelcu si cam degeaba. Si joaca tot Pintilii, ala adus liber de contract de la arabi.

P.S. Cit a platit CFR pentru a cumpara jucatorii din echipa standard ? 1 milion ? 5 milioane ? 10 milioane ? Cred ca doar pe Tucudean s-au platit citeva sute de mii - restul au venit gratis. Si uite ca al doilea an la rind aia care au luat aproape doar jucatori liberi de contract ii fura titlul aluia care a bagat multe milioane in jucatori. Bine, la CFR se platesc salarii foarte mari pentru liga 1 - e adevarat.
Esti sub orice critica.

malus dacus
fanatic
fanatic

Mesaj de malus dacus » 24 Apr 2019, 10:45

...ms. pt. link, baieti. Il vazusem si in postarea initiala. Era o ironie, "stirea" n-o vad nici acum. Simple supozitii. In legatura cu Petrescu, discutia pur si simplu nu are rost. Pe langa stilul infect, atat de a fi cat si de a antrena, are alte culori in suflet, nu-ti scoate jucatori, are pretentii exagerate la bani si, la urma urmei, nu-ti garanteaza titlul. Pe langa jucatori si salariu urias, pe asta trebuie sa-l asiguri si ca ai "butoane", altfel nu se baga. In fine, nu l-as vrea sub nicio forma. Noi trebuie sa ne orientam spre antrenori olteni sau straini. Parerea mea...

G.Ovidiu-Catalin
membru
membru

Mesaj de G.Ovidiu-Catalin » 24 Apr 2019, 11:01

Bobby scrie:
24 Apr 2019, 09:49
Napoli1986 scrie:
Pe vremea lui netoiu acesti Nebuni Frumosi ai Baniei ajunsesera sa-si fluiere copios favoritii si sa incurajeze oaspetii. Daca ti-e dor... Mie NU!
ucv ucv ucv

Napoli1986
membru
membru

Mesaj de Napoli1986 » 24 Apr 2019, 11:25

malus dacus scrie:
24 Apr 2019, 10:45
...ms. pt. link, baieti. Il vazusem si in postarea initiala. Era o ironie, "stirea" n-o vad nici acum. Simple supozitii. In legatura cu Petrescu, discutia pur si simplu nu are rost. Pe langa stilul infect, atat de a fi cat si de a antrena, are alte culori in suflet, nu-ti scoate jucatori, are pretentii exagerate la bani si, la urma urmei, nu-ti garanteaza titlul. Pe langa jucatori si salariu urias, pe asta trebuie sa-l asiguri si ca ai "butoane", altfel nu se baga. In fine, nu l-as vrea sub nicio forma. Noi trebuie sa ne orientam spre antrenori olteni sau straini. Parerea mea...
Da, evident, discutia despre el era legata de fapt de stilul antrenorului care ar urma sa vina , si ca orice antrenor ar veni, trebuie sa aiba un stil ofensiv, deoarece o filosofie de tip "Petrescu" nu ar rezista la Craiova.

Închis