Universitatea Craiova - sezonul 2018/2019

Discutii legate de evolutiile jucatorilor, jucatorii preferati, antrenori, etc. Cine vine? Cine pleaca? Ce parere aveti?

Moderator: grup_moderatori

Închis
Bobby
fanatic
fanatic

Re: Universitatea Craiova - sezonul 2018/2019

Mesaj de Bobby » 14 Feb 2019, 20:30

malus dacus scrie:
14 Feb 2019, 20:26
Bobby scrie:
14 Feb 2019, 18:47
Andrei Cristea a spus anul trecut ca Mezza e un Mitrita de piciorul sting. Poate ca ar trebui sa-l intrebam pe Andrei daca isi mentine acea opinie.
...esti sigur? Mi-e lene sa caut dar parca Mutu zicea ceva. Sper ca nu spun o mare prostie...
Cristea l-a comparat pe Mezza cu Mitrita :

https://www.fanatik.ro/meza-colli-trans ... o-18468399

Si alti jucatori romani au avut cuvinte frumoase despre Mezza : Mutu si [*****].

Bobby
fanatic
fanatic

Mesaj de Bobby » 19 Feb 2019, 20:17

Revenirea lui Draghici pare cauzata de aceasta stire :

Dupa accidentarea suferita in minutele de prelungiri ale meciului de la Pitesti cu Sibiu, Meza Colli a devenit indisponibil pentru aproximativ o luna. Paraguayanul va face maine un RMN pentru a afla exact cat va sta pe margine. In aceste conditii, revenirea lui Draghici a picat foarte bine, pentru ca el poate acoperi la fel de bine cele doua benzi.

Saviola
membru
membru

Mesaj de Saviola » 19 Feb 2019, 21:17

Bobby scrie:
19 Feb 2019, 20:17
Revenirea lui Draghici pare cauzata de aceasta stire :

Dupa accidentarea suferita in minutele de prelungiri ale meciului de la Pitesti cu Sibiu, Meza Colli a devenit indisponibil pentru aproximativ o luna. Paraguayanul va face maine un RMN pentru a afla exact cat va sta pe margine. In aceste conditii, revenirea lui Draghici a picat foarte bine, pentru ca el poate acoperi la fel de bine cele doua benzi.
Am citit pe undeva ca si Dimitrov s-a accidentat, deci inca un motiv. Paguba-n ciuperci, ambii!

malus dacus
fanatic
fanatic

Mesaj de malus dacus » 19 Feb 2019, 21:44

...e clara si cu Meza. Cand da semne ca ar misca ceva, se accidenteaza. Sta o luna sa-si revina, o luna sa-si intre in forma, o luna sa prinda titular si trecura 30 de ani...

Bobby
fanatic
fanatic

Mesaj de Bobby » 21 Feb 2019, 18:03

Baiatul asta pare un pic deprimat. Sau foarte timid ?

Bobby
fanatic
fanatic

Mesaj de Bobby » 12 Mar 2019, 19:33

Mi se pare ca proiectul asta al Stiintei trece prin momente de confuzie - tocmai cind se spunea ca fata de CFR si FCSB, Craiova are parte de liniste. Chiria la stadion s-a marit, la 63 de ani Cirtu este pus presedinte de club (?), Silviu Bogdan pleaca de la club. Astea nu sint semne bune - ci anunta doar agitatie, anxietate si confuzie. In plus se readuc jucatori mediocri la echipa de genul Acka sau Rocha, miscari care doar ne spun ca scoutingul e in lipsa de idei. Eu sint de acord sa readucem jucatori la echipa - dar staruri de genul Vatajelu, Ivan, Baluta etc.

Eu nu cred ca avem nici o sansa la titlu sau la cupa. Nu vad de ce s-ar intimpla vreun miracol in play off. Echipa nu a facut mai multe puncte in sezonul regulat comparativ cu anul trecut - deci sintem undeva mai jos comparativ cu seznul trecut ca randament; CFR are un parcurs eficient si norocos si pare cea mai solida echipa din Romania. Imi place Mangia - dar cred ca o schimbare de antrenor uneori poate revitaliza o echipa. Evident ca uneori schimbarile de antrenor iti ies, alteori nu iti ies. Ce motive am avea sa speram ca ultimele 9 etape din play off vor fi mai bune decit decit ceea ce s-a jucat pina acum ? Nu avem nici un motiv - jucatori nu mai vin, antrenorul e acelasi. Cu 4 echipe de play off in aceasta primavara de sezon regulat s-au luat 4 puncte din 12 puncte posibile, adica 33 %. Putin, modest - si asta anunta un play off chinuit pentru inca un an. Echipele nu devin mult mai bune in mod miraculos. Trendurile Stiintei sint clare - inconstanta si fragilitate. Ma astept sa terminam in primele 4 - valoarea jucatorilor si antrenorului sint de primele 4. Dar sa speri ca te poti bate la titlu e o fantezie care nu se bazeaza pe nimic in afara de ignorarea realitatii.

Ca fan al Stiintei mi-as dori ca realitatea sa ma contrazica. Vad fotbal de peste 40 de ani si nu pot pricepe de ce o echipa care joaca binisor si inconstant poate, deodata, fara transferuri ori fara antrenori noi, sa faca 9 meciuri exceptionale. Pur si simplu realitatea nu merge asa.

P.S. Sint doar echipe de play off ramase in cupa. De aceea nu vad eu echipa cu sanse la trofeu.
Last edited by Bobby on 12 Mar 2019, 19:50, edited 1 time in total.

Napoli1986
membru
membru

Mesaj de Napoli1986 » 12 Mar 2019, 19:40

Pertinent ce spui. Insa exista si sansa sa existe un context favorabil (joc slab al adversarilor, accidentari, rezultate surpriza).desigur, cfr e favorita, dar cred ca le putem sufla in ceafa. Nu toate campionatele sunt castigate en-fanfare.

DeuxEx
grup_moderatori
grup_moderatori

Mesaj de DeuxEx » 12 Mar 2019, 21:15

Eu zic sa aveti rabdare. Vorbim la final, cand o sa-l scoateti mega-antrenor pe Mangia pentru ca a facut eventul cu acest lot.

Trimis de pe Xiaomi Note 4

"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Napoli1986
membru
membru

Mesaj de Napoli1986 » 12 Mar 2019, 22:53

Eu ma multumesc doar cu campionatul:))

Neagu.djuvara
suporter
suporter

Mesaj de Neagu.djuvara » 12 Mar 2019, 23:10

Sunt perfect de acord cu ceea ce a spus bobby.Nu poti sa mergi in campionatul regulat,schiopatand,si in play-off sa faci minuni.Nu cred ca mai facem pana la final mai mult de 10,11 puncte.Echipa este mai slaba ca anul trecut,pare sa nu mai are o identitate de joc,joaca previzbil,nu mai are viteza,nu mai are fantezie.Macar sa ia cupa,ar salva sezonul.

LiviuB
fanatic
fanatic

Mesaj de LiviuB » 12 Mar 2019, 23:29

Dar la ce te asteptai dupa vanzarea lui Mitrita?
Stiinta e bine, traieste, renaste... Suntem cu ea

Neagu.djuvara
suporter
suporter

Mesaj de Neagu.djuvara » 12 Mar 2019, 23:38

La ce se asteptau toti suporterii,la gasirea unui inlocuitor bun.Daca esti de buna credinta,si vrei sa faci echipa care sa se bata sus,gasesti,daca nu,te faci ca ploua,si joci cu mihaila.

Bobby
fanatic
fanatic

Mesaj de Bobby » 13 Mar 2019, 00:20

Cirtu stie mult fotbal dar e un tip mai dificil si coflictual. Ii doresc succes si, cind va fi sa plece, sa nu o faca cu scandal. Mi-a placut discursul lui realist la conferinta de presa in ceea ce priveste managementul financiar al unui club de fotbal din Romania.

BiancoAzzurro_AS.
junior
junior

Mesaj de BiancoAzzurro_AS. » 13 Mar 2019, 00:53

Cirtu e debutant ,cum a spus si el, pe postul de presedinte si e :
- artagos , poate sa se certe oricand si poate lua orice refuz personal daca e refuzat pe o anumita tema
- coleric si asta poate crea situatii neprevazute
- orgolios si probabil asta nu ajuta la diplomatie
- la organizare nu cred ca stie deocamdata si nici nu stiu daca ii place
- nu pare prea diplomat
- pare destul de inflexibil
+ are relatii bune cu nume importante din fotbalul craiovean (antrenori, fosti jucatori, impresari probabil etc)
+ imagine buna incontestabil, poate sa aduca un plus in anumite situatii
+ oltean din toate unghiurile
+ are ochi f bun la jucatori si aici la scouting si la tineri poate castigam
+ intelege totusi si partea tehnica , ceea ce e mare lucru
+ nu cred ca partea financiara de finete va fi in mainile lui, ceea ce era un minus daca era asa ca nu are pregatire si nici nu cred ca va avea, dar aici sunt sigur ca e Rotaru probabil fortza
+cred ca s-a cam plictisit sa stea si cred ca are pofta sa faca performanta , sa traiasca momentul

Daca avem noroc, nu stiu cum e cu jucatorii, dar poate le da un suflu asa nou cum au luat aia campionatu in Anglia cu Ranieri, pt ca echipe asa sa te dea pe spate nu e niciuna din PO, nici macar noi.

Oricum merita sa ii acordam incredere, nu poti sa refuzi o sansa unei astfel de persoane cu toate rezerverele de rigoare vis a vis de postul ocupat.

Bobby
fanatic
fanatic

Mesaj de Bobby » 13 Mar 2019, 03:43

Din ce-am vazut pina acum la Iasi, se pare ca Florin Gardos a cam terminat-o cu fotbalul de performanta. E un tip fluent si dezghetat, dar nu prea mai poate. Se pare ca problema era la el - nu la Mangia. Burlacu, a ajuns rezerva la o echipa de play out, la Iasi...pacat - are doar 22 de ani.

Închis