Universitatea Craiova - sezonul 2018/2019

Discutii legate de evolutiile jucatorilor, jucatorii preferati, antrenori, etc. Cine vine? Cine pleaca? Ce parere aveti?

Moderator: grup_moderatori

Închis
malus dacus
fanatic
fanatic

Re: Universitatea Craiova - sezonul 2018/2019

Mesaj de malus dacus » 04 Mai 2019, 17:18

...parerea mea se stie, nu mai reiau toata povestea cu GP. Daca s-ar realiza treaba asta ar fi cea mai tare mutare din fotbalul nostru. Pt. Craiova nu exista la ora actuala altcineva de asemenea anvergura. Ar conta enorm pe toate planurile, in raport cu toate entitatile si cu toate persoanele. Una e ca Universitatea Craiova sa fie reprezentata de Gica Popescu si alta e sa fie reprezentata de nima-n drum, Marcel, chiar daca numele de familie e tot Popescu. Ar ramane problema Craioveanu, daca nu s-or fi impacat intre timp...

DeuxEx
grup_moderatori
grup_moderatori

Mesaj de DeuxEx » 04 Mai 2019, 18:11

Problema cu GP este ca inca nu s-a impacat cu suporterii. Pana atunci e persoana non-grata pe Oblemenco.
Si nu vad niciun semn ca doreste sa faca ceva in sirectia asta...

Trimis de pe Xiaomi Note 4

"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Bobby
fanatic
fanatic

Mesaj de Bobby » 04 Mai 2019, 19:16

SergyuR scrie:
04 Mai 2019, 16:48
Bobby scrie:
04 Mai 2019, 01:22
SergyuR scrie:
04 Mai 2019, 01:05
Am zis de Rondon inca din vara trecuta, e cel mai bun atacant din Romania alaturi de Koljic si Tucudean. La astia m-as da, Fabbrini, Rondon, Tandia... Plus Pascanu. Si te bat la campionat lejer.
Ehhh...Nu stim daca Rondon mai poate la Craiova. Are deja 33 de ani. Vedem ce greu e pentru Cristea sa vina de la Iasi la Craiova.

Eu l-as fi luat vara trecuta, cind a ramas liber de contract - sa vad ce poate. Dar omul a vrut banii din China...de acolo s-a intors imediat cu coada intre picioare. Nu a facut fata in liga 2 chineza, acolo unde au facut fata Fajic si Danalache.

E greu sa zici ca e foarte valoros cind inca nu a jucat la o echipa de top din Romania sa vezi ce poate face cind joaca sub presiune. Una e sa joci bine la Medias, alta e sa joci bine la Craiova (vezi cazul Bic).
Pai in ritmul asta nu mai aducem pe nimeni ca nu stii daca se adapteaza. Nici Messi nu stim sigur daca se adapteaza, la Barcelona joaca bine dar la nationala nu prea. Cand aduci un jucator te uiti la el, il urmaresti, vezi daca stie fotbal. Si asta stie, cu varf si indesat.
Si Trasca stia fotbal la Atletic Bradu, dar nu prea arata la satelitul Stiintei. Bic stia fotbal la Medias, nu prea mai stie la Craiova. De Cristea nu mai zic. Tandia stia fotbal in campionatul regulat, dar cind a dat de greu in play off n-a mai aratat nimic...E complicat la fotbal cu scoutingul.

Bobby
fanatic
fanatic

Mesaj de Bobby » 04 Mai 2019, 19:30

Craiova are multi jucatori imprumutati in tara.

Un 11 al imprumutatilor ar fi :

Dica (Energeticianul) - Vladoiu (Calarasi), Gardos (Iasi), Enache (Energeticianul), Vadasis (Resita) - Manea (ASU Poli), Serban (Mioveni), Buzan (ACS Poli), R. Petre (Energeticianul) - Burlacu (Iasi), Mihai Roman (Botosani).

Rezerve ar fi : Juncu (Farul), Borta (Petrolul), Tranca (Turris), Alex Popescu (Energeticianul), Jurj (liga 2 Ungaria).

De vazut cine revine la echipa in vara...

SergyuR
fanatic
fanatic

Mesaj de SergyuR » 04 Mai 2019, 20:29

Da, asa e. E complicat. Noroc ca avem scouteri super buni si i-am luat ca prin minune pe rocha, acka si fortes.

Da, bine ca mi-l dadusi exemplu pe Trasca. La fel pe Bic. Nu in plua mea, Bic nu stia fotbal. Nici Fortes nu stia fotbal, e talentat dar circar. Iar Cristea stie fotbal mult, Si daca era jucat ar fi aratat asta. Pe Tandia il urmaresti si tu? Sau vorbesti asa, doar ca nu marcheaza. E cel mai bun om al lor meci de meci, dar nu are cu cine.
Alaturi de gloriile noastre! Alaturi de Stiinta!

Bobby
fanatic
fanatic

Mesaj de Bobby » 04 Mai 2019, 22:31

SergyuR scrie:
04 Mai 2019, 20:29
Da, asa e. E complicat. Noroc ca avem scouteri super buni si i-am luat ca prin minune pe rocha, acka si fortes.

Da, bine ca mi-l dadusi exemplu pe Trasca. La fel pe Bic. Nu in plua mea, Bic nu stia fotbal. Nici Fortes nu stia fotbal, e talentat dar circar. Iar Cristea stie fotbal mult, Si daca era jucat ar fi aratat asta. Pe Tandia il urmaresti si tu? Sau vorbesti asa, doar ca nu marcheaza. E cel mai bun om al lor meci de meci, dar nu are cu cine.
Habar nu am - doar spun ca e mai complicat in viata reala decit din tastatura. Daca unul arata fotbal la o echipa mai slab clasata, nu inseamna automat ca va performa la Craiova. Cum rezista presiunii din Banie, cum se integreaza si cum se intelege cu noii colegi din echipa, cum se potriveste stilului de joc, cum se intelege cu noii antrenori, cum rezista psihic daca exista concurenta pe postul lui, i se urca la cap sau nu daca primeste un salariu mai mare aici, poate ca era vedeta la echipa mai modesta si i se permiteau derapaje dar la Craiova nu prea etc. Exista multi factori ! Exista jucatori care arata chestii nemaipomenite la antrenament, dar care clacheaza in meciuri.

Nu i-am adus eu pe Acka si Rocha - dar poate ca s-a speculat ca erau deja known quantities. Rocha fusese unul dintre golgeterii echipei ani la rind.

La Fortes iarasi nu comentez eu - vezi aprecierile lui Craioveanu la adresa lui.

DeuxEx
grup_moderatori
grup_moderatori

Mesaj de DeuxEx » 04 Mai 2019, 22:55

Nu inteleg de ce il vedeti o cauza pierduta pe Fortes. Cauza pierduta a fost Valskis. Cauza pierduta, mai recent, a fost Glavina. Eu cred ca Fortes, odata ce va incepe sa marcheze, va depasi un prag psihologic si va deveni om de baza. Spre binele lui sper s-o faca cat mai repede.

Trimis de pe Xiaomi Note 4

"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

fabius_2014
senior
senior

Mesaj de fabius_2014 » 04 Mai 2019, 23:07

Si eu cred ca trebuie sa avem rabdare cu Fortes. Avem nevoie de un atacant puternic si tehnic.

Bobby
fanatic
fanatic

Mesaj de Bobby » 05 Mai 2019, 01:03

Declaratie Hagi :

„I-am descoperit pe Rivaldinho, pe George Ganea, pe Calcan. Aveam nevoie de atacanți, iar acum sunt acoperiți”.

Asta inseamna sa fii antrenor ! Descoperi jucatori din aproape nimic. Oricine poate arunca cu bani. Doar antrenorii de top descopera jucatori din aproape nimic.

G.Ovidiu-Catalin
membru
membru

Mesaj de G.Ovidiu-Catalin » 05 Mai 2019, 05:36

Bobby scrie:
05 Mai 2019, 01:03
Declaratie Hagi :

„I-am descoperit pe Rivaldinho, pe George Ganea, pe Calcan. Aveam nevoie de atacanți, iar acum sunt acoperiți”.

Asta inseamna sa fii antrenor ! Descoperi jucatori din aproape nimic. Oricine poate arunca cu bani. Doar antrenorii de top descopera jucatori din aproape nimic.
Hai sa fim seriosi, totusi. Astia 3 impreuna au dat 7 goluri ptr viitorul in campionat. Rivaldinho 3, Ganea 2, Calcan 2. Adica au sarit putin de jumatea lui Koljic (13) toti 3 la un loc. Si nu au inscris niciunul mai mult decat Bancu (4). Ce a descoperit ? Eu unul nu cred ca are vreunul dintre ei fata de Craiova.
ucv ucv ucv

G.Ovidiu-Catalin
membru
membru

Mesaj de G.Ovidiu-Catalin » 05 Mai 2019, 06:04

Hagi tot descopera atacanti. Cum da unul de-al lui 2-3 goluri si face 3 meciuri bune, gata mai are un briliant descoperit. Asa a facut si cu Dragus cand a aparut. Mama, ce scula de jucator, l-au "impins" astia si pe la nationala, si el are 5 goluri. Uita-te la ce a dat la fcsb, spuma cum zicea el, cei mai tari din campionat. Care dintre ei a confirmat cu adevarat? Daca este sa analizam obiectiv, dupa 10 ani de zile, cu tot ajutorul FRF, al UEFA ( inclusiv financiar) si luand jucatori din toata tara, cati jucatori formati de Hagi au confirmat ? Eu cred ca 1 la nivel european ( Marin) si mai poti gasi 6-7 la nivel mediu ( liga 1, europa si retur). Mie nu mi se pare un bilant extraordinar, tinand cont de faptul ca la el asta a fost "obiectul de activitate" (formarea de jucatori). A, daca ne raportam strict la campionatul nostru, da, scoate SI jucatori buni, dar eu cred ca dupa inca 5 ani de zile Stiinta va avea mai multi tineri lansati care vor confirma decat el. Fara ajutor de la UEFA si FRF.
ucv ucv ucv

G.Ovidiu-Catalin
membru
membru

Mesaj de G.Ovidiu-Catalin » 05 Mai 2019, 06:07

Ca sa nu mai luam in calcul faptul ( foarte important de altfel) ca la viitorul a facut ce a vrut muschiul lui. A avut liniste, nu a avut presiunea publicului, a rezultatelor sau a unui patron.
ucv ucv ucv

fabius_2014
senior
senior

Mesaj de fabius_2014 » 05 Mai 2019, 10:20

Sa nu uitam ca Viitorul lui Hagi se afla in prima liga in urma unor balaturi cum ar fi 5-2 cu FCSB, 3-2 cu Dinamo sau victoria cu Mangalia, cand erau in liga a doua. Viitorul a fost campioana Romaniei cu ajutorul FCSB, Universitatea Craiova, CFR Cluj. Gheorghe Hagi s-a opus vehement formarii de catre FRF a mai multor centre de excelenta care i-ar fi micsorat aria de selectie. Anul acesta, Viitorul a ajuns in playoff dupa un meci cu Botosani in care arbitru a pus umarul serios la victoria lui Hagi.In acest moment Hagi aduna cei mai talentati juniori din Romania si este absolut normal sa scoata jucatori de valoare. Sa-mi fie cu iertare, dar Mangia este mult peste Hagi, ultimile victorii ale Viitorului fiind cauzate de starea fizica a jucatorilor, Viitorul jucand cu jucatori care au beneficiat de mult mai multe zile de odihna. Cat starea fizica nu a contat, Universitatea s-a aflat in avantaj in joc si pe tabela. Arbitrajul favorizeaza Viitorul si-l protejeaza pe Ianis. Am scris la repezeala si nu am pus totul in ordine, dar pentru mine este clar ca Hagi este umflat artificial si ne vom da seama de realitate cand Gica va antrena in strainatate .

LiviuB
fanatic
fanatic

Mesaj de LiviuB » 05 Mai 2019, 10:56

m-am uitat aseara la viitorul cu sepsi, special sa il vad pe Tandia. dar din pacate a dezamagit. are calitate dar... mai are mult de munca, in orice caz, nu e jucator de 1 milion de euro
iar Fl Stefan a fost ridicol la golul 3 al constantenilor
Stiinta e bine, traieste, renaste... Suntem cu ea

White&Blue
senior
senior

Mesaj de White&Blue » 05 Mai 2019, 11:36

Cosmin Barcauan spune acum la gigisport cum lotul plecat cu microbuzul la dinamo, a plecat de buna voie pentru ca isi DOREAU un contract acolo si cum ca nici vorba ca Netoiu sa fi pus presiune pe ei sa se intample asta.
Asa ca poate ar trebui sa tinem mai mult la jucatorii care sunt cu adevarat atasati de club pentru ca sunt rari!

Închis