Universitatea Craiova - sezonul 2018/2019

Discutii legate de evolutiile jucatorilor, jucatorii preferati, antrenori, etc. Cine vine? Cine pleaca? Ce parere aveti?

Moderator: grup_moderatori

Închis
alex.p
grup_moderatori
grup_moderatori

Re: Universitatea Craiova - sezonul 2018/2019

Mesaj de alex.p » 12 Mai 2019, 13:21

sorin107 scrie:Hai ca habar n-ai de fotbal, ti-am mai zis. Si compari mereu mere cu pere.

Pai coutinho merita 160 de milioane daca te uiti la el acum? Si aia de la barca inteleg fenomenul.

Gustavo ne-a ajutat mult asa mediocru cum a fost el si a adus 800 de mii la club. Oricum l-ai facut muci inainte sa-l vezi numai pe niste cifre contabile pe care le iubesti tu.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Sorine, cata rabdare ai? Nimeni nu se pricepe, doar el. Si compara doar ce ii convine, in principiu exceptiile.

Cu Tandia in echipa puteam sa fim campioni azi (si sa renteze transferul), cum puteam sa fim pe 6 (si sa fie alt transfer nereusit). Daca si cu parca ...

Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk

DeuxEx
grup_moderatori
grup_moderatori

Mesaj de DeuxEx » 12 Mai 2019, 15:36

Daca Rotaru transfera 10-12 jucatori in iarna, puteam sa luam titlul... sau nu.
Vorbim teorie, nu practica. Teoretic, l-am luat pe Fortes, atacant bun, dorit de toata liga 1. Practic, Fortes nu s-a lipit la gol. Anul trecut am facut aceiasi chestie cu Roman. La noi, pamant. La moldoveni, tanc.
L-am luat pe Mitrita, care nu prindea echipa in Serie B. La noi, avion.
Mirko, venit de la o echipa de Serie B, ce se batea la retrogradare. La noi, the best GK from this century.

Orice transfer este un pariu al conducerii si al antrenorului. Uneori e castigator, uneori nu.

Trimis de pe Xiaomi Note 4

"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Bobby
fanatic
fanatic

Mesaj de Bobby » 12 Mai 2019, 16:09

La Mitrita e mai complicat...Nivelul campionatului din Romania e foarte modest - e mai usor sa te remarci aici si sa-ti revitalizezi cariera. Uite-te la Montini - un jucator matur care nu a reusit mai nimic in Italia (macar Mitrita jucase in Serie A !). Pina la 27 de ani Montini jucase 8 meciuri in Serie B - principala lui realizare, fara sa marcheze vreun gol. Cam atit - adica nimic. Si totusi in Romania e golgeter.

Din pacate Alex al nostru pare ca nu rupe norii in MLS. A marcat foarte putin - vad ca a ajuns cam rezerva acolo...A avut sansa vietii cu acel transfer - nu stiu daca ar mai fi prins vreodata asa ceva.

fabius_2014
senior
senior

Mesaj de fabius_2014 » 12 Mai 2019, 16:45

Bobby scrie:
12 Mai 2019, 16:09
La Mitrita e mai complicat...Nivelul campionatului din Romania e foarte modest - e mai usor sa te remarci aici si sa-ti revitalizezi cariera. Uite-te la Montini - un jucator matur care nu a reusit mai nimic in Italia (macar Mitrita jucase in Serie A !). Pina la 27 de ani Montini jucase 8 meciuri in Serie B - principala lui realizare, fara sa marcheze vreun gol. Cam atit - adica nimic. Si totusi in Romania e golgeter.

Din pacate Alex al nostru pare ca nu rupe norii in MLS. A marcat foarte putin - vad ca a ajuns cam rezerva acolo...A avut sansa vietii cu acel transfer - nu stiu daca ar mai fi prins vreodata asa ceva.
Mangia si Rotaru sunt cei care au meritul cel mai mare in transferul lui Mitrita . Mangia a scos in evidenta calitatile unui jucator de 1.60 m inaltime care nu a rupt gura targului nici la Viitorul, nici la FCSB si nici la Pescara, iar Rotaru a negociat foarte bine obtinand un pret extraordinar .

Paul
suporter
suporter

Mesaj de Paul » 12 Mai 2019, 18:00

Mitrita are meritul cel mai mare pentru ca a ajuns unde este, si acum vine dupa o accidentare in caz ca nu stiati. O sa arate talentul si viteza pe care o are in MLS, nu va mai tot intreceti sa il vedeti ca si o tzeapa.
Inteleg ca avem un final de sezon prost dar ca sa vezi totul in negru tot timpul si sa o tii numai in verdicte e doar o atitudine super negativa.

Bobby
fanatic
fanatic

Mesaj de Bobby » 13 Mai 2019, 04:10

Amatorii din presa si iubitorii de zaibar si fcsb care se duc la conferintele de presa ale clubului n-au intrebat niciodata de ce acest club nu a angajat in ultimii 6 ani nici un antrenor cu rezultate - sa zicem un campionat cistigat in ultimii 7-10 ani. De ce ?

cortinadampezzo
fanatic
fanatic

Mesaj de cortinadampezzo » 13 Mai 2019, 19:01

Sezonul 2018-2019 a fost un sezon frumos. Un sezon care vine dupa castigarea unui trofeu, un sezon in care am plecat optimisti, increzatori si fericiti.
Am trait intens pana in ultimele etape de PlayOff, am avut o echipa frumoasa, spectaculoasa, occidentala, europeana, tanara si dezinvolta. Dupa multi ani am speran cu sanse bune si cu incredere ca ne putem bate la campionat. Speram sa mergem in Europa si pot spune ca este un sezon reusit.
Imagine

Augustus Caesar
membru
membru

Mesaj de Augustus Caesar » 14 Mai 2019, 06:16

Avem parte de un final trist de sezon si nu neaparat din cauza rezultatelor cat din cauza lipsei de perspectiva; e dureros sa vezi ca loturile U nu propun mai nimic dupa 6 ani de investitii, mai mult, au devenit un fel de cimitir al elefantilor iar echipa mare inca de la finalul toamnei regreseaza si nu pare nimeni capabil sa o resusciteze. Mangia a vazut lucrurile acestea si eu cred ca era hotarat sa paraseasca corabia inca de la sfarsitul anului trecut. Cred ca s-a cam irosit un ciclu si spun asta pentru ca simt ca am fi putut face mai mult decat o cupa si ceva podiumuri. Partea pozitiva este ca financiar echipa este oarecum stabila- asta trebuie sa o recunoastem- si nu suntem ''angrenati'' in cine stie ce insolvente. De aici se poate construi ceva pentru viitor iar asta o vom vedea de saptamana viitoare. Pana atunci mai avem o ''finala'' pe care eu nu mi-o doresc a fi castigata pentru locul de EL (apropo, care cred ca ne va incurca destul de mult in vederea reconstructiei ce va urma), dar o doresc pentru palmares si pentru ''umilintele'' indurate de la Viitorul lui Hagi in acest final de sezon (fie vorba intre noi, astia chiar joaca fotbal cam indiferent ca sunt cu rezervele, cu titularii sau cu bucatarii de la academie :) De aceea zic pentru sambata sa ne revedem cu totii pe Oblemenco si sa inchidem acest ciclu sper, cu o victorie !

G.Ovidiu-Catalin
membru
membru

Mesaj de G.Ovidiu-Catalin » 14 Mai 2019, 08:42

Incheiem sezonul in genunchi din toate punctele de vedere. La noi se aplica acum perfect faza aia cu "vaca si galeata plina cu lapte". Dar, iata ca greselile se platesc. Mai devreme sau mai tarziu. Acum 2-3 luni se vorbea despre titlu, azi suntem aproape sa pierdem si locul 3. Abia astept sa se incheie sezonul asta, trebuie sa ne miscam rapid si atent, sa avem lotul complet cand incepem pregatirea noului sezon. Poate singurul lucru "pozitiv" pentru acest final este faptul ca SPER ca actionarii si-au dat seama ca nu putem continua cu Papura si in sezonul viitor.
ucv ucv ucv

LiviuB
fanatic
fanatic

Mesaj de LiviuB » 14 Mai 2019, 09:01

dupa greselile din iarna a venit si cea cu numirea lui Papura. chiar daca Mangia era decis sa plece, actionarii trebuiau sa fie pregatiti pentru o astfel de varianta dupa ce au lasat iscoadele sa transmita tot felul de mesaje. Echipa avea nevoie sa isi recastige entuziasmul, trebuia adus cineva care sa resusciteze situatia. mai erau sanse si la cupa, dar s-a preferat sa se arunce in aer acest final de campionat pe mana unui antrenor fara experienta. Papura poate deveni un antrenor foarte bun, dar nu era momentul sa fie aruncat in lupta acum. in astfel de momente ai nevoie de oameni cu experienta care sa gestioneze o situatie f grea.
Asta este, anul acesta echipa a castigat doar financiar. si ramanem cu acel 3-0 cu dinamo, victoria cu fcsb si cea cea cu cfr.
Stiinta e bine, traieste, renaste... Suntem cu ea

LiviuB
fanatic
fanatic

Mesaj de LiviuB » 14 Mai 2019, 10:54

interesant, conform cifrelor InStat suntem pe primul loc. Pana laurma observam ca Mangia si-a facut bine treaba... problema a fost la calitatea jucatorilor - din fata (cate ocazii au materializat) si din aparare. aici s-a facut diferenta.

G.Ovidiu-Catalin
membru
membru

Mesaj de G.Ovidiu-Catalin » 14 Mai 2019, 12:03

Da, interesante datele publicate de InStat. Eu ma asteptam. Problema noastra a fost lotul in sine. Ca sa poti sa mergi pe 3 planuri (campionat, cupa, europa) iti trebuie un nucleu de 14-15 jucatori cu pretentii de titulari. Problema noastra este ca avem un nucleu format din aprox 6-7 jucatori cu astfel de pretentii. Era normal ca pe final sa apara oboseala ptr ca noi ne-am bazat pe acesti 6-7 jucatori tot sezonul, nu am avut posibilitatea sa-i odihnim. Noi am vrut sa alergam pe mai multe fronturi fara sa fim pregatiti pentru asta. Ceilalti competitori cu care am fost in lupa directa ori au avut lot mai numeros ( cu rezerve la nivelul titularilor) ori au sacrificat din obiective si au mers pe un singur drum.Si s-ar putea sa ramanem cu ochii in soare din cauza asta. Despre Mangia nu mai doresc sa reiau discutiile. Pentru el vorbesc cifrele, trofeul castigat, sumele incasate pe jucatorii vanduti, parerea majoritatii ca am jucat cel mai frumos fotbal si multe altele. Faptul este consumat, trebuie sa vedem ce facem mai departe. Daca nu vom face un lot serios, ne va trebui un antrenor de nivelul lui Mangia sa visam iar la podium si la o cupa. Daca vrem mai mult trebuie regandita strategia ( lot puternic, antrenor meserias). La nivelul de acum, cu Papura antrenor, eu cred ca si daca vom aduce 2-3 jucatori buni sezonul viitor ne va fi greu sa prindem podiumul.
ucv ucv ucv

G.Ovidiu-Catalin
membru
membru

Mesaj de G.Ovidiu-Catalin » 14 Mai 2019, 12:04

Pentru cei care nu au vazut cifrele InStat, le gasiti aici :

https://www.fanatik.ro/u-craiova-campio ... t-18923311
ucv ucv ucv

LiviuB
fanatic
fanatic

Mesaj de LiviuB » 14 Mai 2019, 12:15

eu zic ca a mai fost o greseala de strategie - in momentul in care au fost cele 3 meciuri decisive din primavara - fcsb-viitorul-cfr staff-ul trebuia sa aiba in vedere faptul ca nu vom rezista fizic si trebuia sacrificata o competitie.
asa ca am alergat dupa 2 iepuri si nu am prins niciunul.

G.Ovidiu-Catalin
membru
membru

Mesaj de G.Ovidiu-Catalin » 14 Mai 2019, 12:19

LiviuB scrie:
14 Mai 2019, 12:15
eu zic ca a mai fost o greseala de strategie - in momentul in care au fost cele 3 meciuri decisive din primavara - fcsb-viitorul-cfr staff-ul trebuia sa aiba in vedere faptul ca nu vom rezista fizic si trebuia sacrificata o competitie.
asa ca am alergat dupa 2 iepuri si nu am prins niciunul.
Exact asta am spus mai sus.
ucv ucv ucv

Închis