Universitatea Craiova - sezonul 2018/2019

Discutii legate de evolutiile jucatorilor, jucatorii preferati, antrenori, etc. Cine vine? Cine pleaca? Ce parere aveti?

Moderator: grup_moderatori

Închis
blixa
fanatic
fanatic

Re: Universitatea Craiova - sezonul 2018/2019

Mesaj de blixa » 14 Mai 2019, 21:48

Pe Martic si Fedele i-as fi pastrat. Si pe Cristea.
S-a rupt Brazda.

White&Blue
senior
senior

Mesaj de White&Blue » 14 Mai 2019, 21:51

Nu stiu cat suport real are articolul avand in vedere ca s-a anuntat oficial acum ceva timp prelungirea contractului lui Dimitrov. Cred ca e mai mult o dorinta a lui Cosmin Staicu pentru ca seamana destul de mult cu dorintele noastre si pana acum s-a dovedit ca patronatul nu prea a fost pe aceeasi lungime de unda cu noi.

malus dacus
fanatic
fanatic

Mesaj de malus dacus » 14 Mai 2019, 21:51

...daca e asa, e de bine. Nu stiu ce se aduce dar astia nu sunt de plans. Duca-se! Un program mai lejer si pt. Papi si incepem sa speram din nou...

fabius_2014
senior
senior

Mesaj de fabius_2014 » 14 Mai 2019, 22:13

In primele 7-8 etape se va spune ca au adus multi jucatori noi si echipa nu a avut timp sa se omogenizeze. Martici nu trebuie sa plece, e profesionist. Cred ca Cicaldau, Mihaila, Baicu si unul dim cei doi fundasi laterali ( in locul lui Dimitrov) sunt destui pentru U21. Obligatoriu fara ... Papi.

White&Blue
senior
senior

Mesaj de White&Blue » 14 Mai 2019, 22:21

Din ce stiu Cicaldau nu o sa mai fie eligibil si sezonul viitor, In plus nu cred ca poti sa il tii pe Martic cu statut de rezerva...Cea mai buna mutare ar fi sa aduca un fundas central U21 pentru ca oricum sunt ceva probleme pe postul ala sau fundas stanga in caz ca nu mai poate fi tinut Bancu. In situatia asta o sa avem solutii U21 pe mai multe posturi, nu doar pe fundas dreapta sau extrema stanga.

Bobby
fanatic
fanatic

Mesaj de Bobby » 14 Mai 2019, 22:22

Cicaldau nu mai e U21 la anul. Jucatori U21 vor fi Mihaila, Draghici, Baicu, Borta, Vladoiu. Eu as pastra un fundas dreapta matur - sa nu stau doar in copii pe acel post. As prelungi imprumutul lui Fedele si i-as mai da o sansa lui Cristea.

Mi se pare ca stilul de joc ales in play off nu-l avantajeaza pe Cristea. Iti bati joc de el daca il folosesti ca la Cluj - sa joace pivot, cu spatele la poarta, si izolat intre fundasii adversi. Cristea e atacant de careu - ne-ar fi folosit sa-l avem in ultimele 20 de minute la Cluj, cind aduceam multe mingi in careul advers. La noi ca la FCSB - aia il aduc pe Stoian pe bani grei si nu-l folosesc pe postul lui. Craiova cheltuieste sute de mii de Euro pe Cristea dar fie il uita pe banca, fie il foloseste aiurea in teren. Fabulos !

E posibil ca Roman sa ramina la Botosani - contractul sau ar avea clauza mica de cumparare, zic unii.

P.S. Si eu l-as pastra pe Martic si l-as incerca pe alte doua posturi : mijlocas dreapta ori fundas stinga. Au fost fundasi stinga buni cu dreptul ca picior de baza...
Last edited by Bobby on 15 Mai 2019, 00:00, edited 1 time in total.

fabius_2014
senior
senior

Mesaj de fabius_2014 » 14 Mai 2019, 22:30

Daca pleaca si Bancu si Mateiu se schimba practic toata echipa si la anul trebuie sa intelegem ca este an de reconstructie. Daca nu aduci un antrenor de valoare mai pierdem un an. In final doi ani, cel putin.

Bobby
fanatic
fanatic

Mesaj de Bobby » 15 Mai 2019, 00:06

Daca pleaca Mirko, Bancu si Mateiu, sa zicem un 4-1-4-1 - fara nici o alta achizitie (evident ca se vor aduce jucatori !) :

Popescu - Vladoiu, Kelic, Tiago, Briceag - mijlocas defensiv (?) - Barbut, Cicaldau, Mihaila, Draghici - Koljic / Fortes

Poate il imprumutam pe Screciu un an ca mjlocas defensiv.

Cu o asemenea echipa, si fara Koljic pina in octombrie, o sa ne luptam din greu sa intram in play off.

malus dacus
fanatic
fanatic

Mesaj de malus dacus » 15 Mai 2019, 00:21

...daca tot facem reconstructie, ce sa mai caute Cristea? E baiat bun, a vorbit frumos de noi, dar asta-i viata. Despre Martici s-a spus prin presa ca n-ar mai vrea el sa continue la noi, deci, sanatate, bucurii. Pe Roman l-as lua inapoi. A fost o greseala si imprumutul, parerea mea...

Bobby
fanatic
fanatic

Mesaj de Bobby » 15 Mai 2019, 00:53

Da - cine s-a gindit sa-l pastreze pe Glavina si sa-l dea pe Roman a facut o timpenie...Cite puncte am pierdut pina a venit Koljic...

iuli
fanatic
fanatic

Mesaj de iuli » 15 Mai 2019, 07:23

dar n-a sesizat nimeni ca domnu' staicu vorbeste de CSU in articol.......
STIINTA E UNICA! mititelu e inutil.

malus dacus
fanatic
fanatic

Mesaj de malus dacus » 15 Mai 2019, 07:35

...ne-am obisnuit. Ce sa mai zicem de ziaristi, cand lui Cartu cred ca-i mai scapa si acum cate un "ceseu" si, nici el si nici Papura nu stiu care-i steaua?...

Bobby
fanatic
fanatic

Mesaj de Bobby » 15 Mai 2019, 08:05

iuli scrie:
15 Mai 2019, 07:23
dar n-a sesizat nimeni ca domnu' staicu vorbeste de CSU in articol.......
Staicu publica aceleasi articole in Prosport si Cuvintul Libertatii.

In Cuvintul Libertatii se vorbeste de Universitatea Craiova, nu de CSU Craiova :

https://cvlpress.ro/15.05.2019/multi-al ... ta-neagra/

Parerea mea e ca cineva de la Prosport i-a modficat textul lui Staicu. Vreun boovean cretin de genul lui Matei Udrea - a facut scoala primara la seral si a decis el ca isi bate joc de Craiova tot timpul folosind fostul nume. Bataie de joc care nu exista la noile UTA, Rapid ori FC Arges - ca si ele au avut alte nume in acte pina de curind.

Se dau lupte grele in presa si pe la LPF in ceea ce priveste numele echipei Craiovei. Dupa ce clubul a refuzat sa voteze propunerea cu drepturile TV (alta timpenie care i-a iritat pe mafioti, dar care nu produce nimic concret, mititelu facea timpenii din din astea fara efect) - pac comunicat LPF in care nu ne mai numeste "Universitatea Craiova". Acum apar des materiale pe site-ul LPF in care aceasta denumire nu mai apare.

Exista publicatii si ziaristi care cer bani clubului ca sa nu foloseasca numele CSU Craiova (da - bani merg acolo ca acest club sa nu fie batjocorit de presa santajista). Cind am lucrat in fotbal, se plateau bani negri la arbitri ca sa fii arbitrat corect (nu glumesc). Acum trebuie sa platesti "ziaristii" ca sa nu-ti distruga imaginea si brandul. Ca tot vorbim ca unde dracu' se duc banii din vinzari de jucatori. O parte din ei merg la presa, ca sa nu-si bata joc de tine.

Eu cred ca problema s-ar putea rezolva simplu. LPF si FRF sa voteze un regulament prin care nici un organ de presa sa nu foloseasca alt nume decit numele acceptat de LPF si FRF drept nume de competitie pentru un club - in caz contrar acel organ de presa pierde acreditarea vreme de un an la competitiile organizate de FRF si LPF. Dar vorbesc singur pe tema asta de ani buni…Evident ca imaginea si audienta ligii 1 este afectata atunci cind GSP scrie de CSU Craiova, in loc sa scrie de Universitatea Craiova. Si firma aia care plateste 28 milioane de Euro pe an drepturi TV ar putea face scandal la LPF - ca ei pierd bani pina la urma.

Astia de la club sint timpiti. Daca acceptam ca actualul Petrolul Ploiesti este urmasul vechiului Petrolul, ce-ar fi daca indiotii din presa ar folosi numele vechi ale acestui club : Energia Ploiesti, Distributia Bucuresti ori Flacara Bucuresti sau Flacara Ploiesti. Faceti ba ceva ca imaginea clubului e totul !

marius_vl
fanatic
fanatic

Mesaj de marius_vl » 15 Mai 2019, 09:00

imaginea vine o data cu performanta! cand tu iti bati joc de suporteri si de performanta si vede toata presa ca ti-ai dinamitat singur sezonul prin toate deciziile tampite pe care le-ai luat in ultimele luni, ce pretentii sa ai sa te respecte?
si din pacate ne asteapta o vara urata de tot, cine isi face sperante de "revolutii" in vara asta o sa aiba o mare dezamagire

LiviuB
fanatic
fanatic

Mesaj de LiviuB » 15 Mai 2019, 09:11

Bobby scrie:
15 Mai 2019, 00:06
Daca pleaca Mirko, Bancu si Mateiu, sa zicem un 4-1-4-1 - fara nici o alta achizitie (evident ca se vor aduce jucatori !) :

Popescu - Vladoiu, Kelic, Tiago, Briceag - mijlocas defensiv (?) - Barbut, Cicaldau, Mihaila, Draghici - Koljic / Fortes

Poate il imprumutam pe Screciu un an ca mjlocas defensiv.

Cu o asemenea echipa, si fara Koljic pina in octombrie, o sa ne luptam din greu sa intram in play off.
dar de ce sa plece Bancu si Mateiu?
Stiinta e bine, traieste, renaste... Suntem cu ea

Închis