Statistici sezonul 2018/2019

Discutii legate de evolutiile jucatorilor, jucatorii preferati, antrenori, etc. Cine vine? Cine pleaca? Ce parere aveti?

Moderator: grup_moderatori

JustME
fanatic
fanatic

Re: Pregatirea de iarna/Transferuri intersezon 2018-2019

Mesaj de JustME » 11 Ian 2019, 19:20

Neagu.djuvara scrie:
11 Ian 2019, 18:45
Eu cred ca e meritul valorii individuale a fiecarui jucator mentionat in topul asta,nu meritul lui mangia.
confunzi valoarea unui jucator cu randamentul. topul ala cred ca indica, in primul rand, randamentul unui jucator. nu e obligatoriu sa dai randament doar pentru ca esti un jucator cu o valoare individuala ridicata. doar becali are impresia ca tot ce trebuie sa faca e sa cumpere jucatori valorosi si ei, automat, vor da randament chiar daca sunt antrenati de secunzii lui. uite ca nu e chiar asa.

Neagu.djuvara
suporter
suporter

Mesaj de Neagu.djuvara » 11 Ian 2019, 19:58

JustME scrie:
11 Ian 2019, 19:20
Neagu.djuvara scrie:
11 Ian 2019, 18:45
Eu cred ca e meritul valorii individuale a fiecarui jucator mentionat in topul asta,nu meritul lui mangia.
confunzi valoarea unui jucator cu randamentul. topul ala cred ca indica, in primul rand, randamentul unui jucator. nu e obligatoriu sa dai randament doar pentru ca esti un jucator cu o valoare individuala ridicata. doar becali are impresia ca tot ce trebuie sa faca e sa cumpere jucatori valorosi si ei, automat, vor da randament chiar daca sunt antrenati de secunzii lui. uite ca nu e chiar asa.
Bun sa zicem ca fac eu o confuzie.Da,ca sa dai randament si sa ai niste cifre bune,nu trebuie sa ai valoare??Eu vad ca in topul asta de 10 sunt cei mai valorosi jucatori din liga 1.Briceag,dimitrov si burlacu de ce nu dau randament?Mitrita si bancu dau randament bun,pentru ca au o valoare intrinseca mare.O mare aiureala si cu cifrele astea.Marele antrenor dica,spunea ca parametrii fizici ai jucatorilor lui,sunt la fel.ca cei ai jucatorilor barçei:)).

Bobby
fanatic
fanatic

Mesaj de Bobby » 11 Ian 2019, 20:56

Domeniul de sports analytics e inca la inceput de drum. Deocamdata nu stim care dintre multele statistici de la InStat chiar au impact practic.

"A physicist, a mathematician, and a statistician go hunting. They spot a deer, and take aim. The physicist shoots first and misses 10 meters to the right. The mathematician shoots next and misses 10 meters to the left. The statistician then throws down his gun and proclaims, “we got it!”"

Neagu.djuvara
suporter
suporter

Mesaj de Neagu.djuvara » 11 Ian 2019, 21:48

Ilustrul analist,ilie dumitrescu,a spus ca transferul lui cristea la fcsb ar fi fost neinspirat:)).Penibil si previzibil in acelasi timp acest personaj.

Bobby
fanatic
fanatic

Mesaj de Bobby » 11 Ian 2019, 23:45

LiviuB scrie:
11 Ian 2019, 14:59
https://www.fanatik.ro/vochin-dezvaluie ... t-18732140
ca tot era discutia despre modul in care pregateste Mangia jucatorii
Nu vreau sa fiu Gica Contra, dar noi habar nu avem cum se calculeaza acel index si ce semnificatie are in viata reala. Pasele inseamna 20 % din index, suturile inseamna 15 %, duelurile cistigate 20 % ? Intreb - pentru ca nu stiu. Inteleg un top separat pe pase corecte, un top pe dueluri cistigate etc. - dar cum le combini pe toate intr-un singur index n-are in mod normal nici o treaba cu viata reala, ci este ceva artificial si made up. Facem si noi un clasament in care golurile inseamna un punct si pasele decisive inseamna trei puncte - il facem pe Cicaldau numarul 1 in Romania :-)

Asta nu inseamna ca Mitrita, Bancu si Mirko nu sint jucatori foarte buni pentru Romania. Doar indemn la putina circumspectie cind ne uitam la indexul asta, pentru ca nu stim ce inseamna.

Neagu.djuvara
suporter
suporter

Mesaj de Neagu.djuvara » 12 Ian 2019, 00:04

Bobby scrie:
11 Ian 2019, 23:45
LiviuB scrie:
11 Ian 2019, 14:59
https://www.fanatik.ro/vochin-dezvaluie ... t-18732140
ca tot era discutia despre modul in care pregateste Mangia jucatorii
Nu vreau sa fiu Gica Contra, dar noi habar nu avem cum se calculeaza acel index si ce semnificatie are in viata reala. Pasele inseamna 20 % din index, suturile inseamna 15 %, duelurile cistigate 20 % ? Intreb - pentru ca nu stiu. Inteleg un top separat pe pase corecte, un top pe dueluri cistigate etc. - dar cum le combini pe toate intr-un singur index n-are in mod normal nici o treaba cu viata reala, ci este ceva artficial si made up. Facem si noi un clasament in care golurile inseamna un punct si pasele decisive inseamna trei puncte - il facem pe Cicaldau numarul 1 in Romania :-)

Asta nu inseamna ca Mitrita, Bancu si Mirko nu sint jucatori foarte buni pentru Romania. Doar indemn la putina circumspectie cind ne uitam la indexul asta, pentru ca nu stim ce inseamna.
E o chestiune de alegere,asta cu cifrele InStat.Unii se incred in ele,altii nu.Mie personal mi se par niste gogosi.Sunt niste cifre care spun doar o mica parte din adevar.Degeaba imi spun mie cifrele ca un jucator are 95% pase reusite,daca toate pasele alea sunt de 10 m si toate in lateral sau in spate,sau ca are 5 suturi pe spatiul portii si toate anemice.si in bratele portarului.Degeaba un jucator are nu stiu ce cifre daca eu il vad ca nu stie sa dribleze sau sa faca o preluare.Sa ii lasam pe.statisticieni sa se ocupe de chestiile astea si noi doar sa ne uitam fotbal.

alex.p
grup_moderatori
grup_moderatori

Mesaj de alex.p » 12 Ian 2019, 02:48

Sunt peste 100 de parametri luati in considerare in calcul. Si conteaza si daca pasele sunt in fata sau in lateral, daca suturile sunt anemice sau nu. Conteaza campionatul in care se joaca, peecum si adversarul.

Mari cluburi, antrenori, sportivi si federatii se bazeaza pe datele InStat - ex. Schalke, St Etienne, Besiktas, Islanda, Carlo Ancelotti, Rafa Benitez, Avram Grant (fost antrenor la Chelsea), Antoine Griezmann, Hugo Lloris, Petr Cech, Karim Benzema (au peste 15.000 de jucatori care se monitorizeaza), etc. Chiar credeti ca degeaba se intampla asta? Si mai si platesc.

Un "anonim", Alessandro Nesta (campion mondial si castigator de CL, Uefa, Cupa Cupelor, Serie A, Supercupa Europei, etc) zice asa: "I read InStat analytical reports regularly and can note the following: these reports are very accurate, comprehensive, they contain plenty of data that coaches and analysts need."

Dar nu cred ca ne putem lua dupa el, mai bine dupa neagu.djuvara.

@Bobby: daca ai timp, iti recomand sa citesti despre indexul InStat (poate iti raspunde la unele intrebari): http://instatsport.com/en/football-3/in ... dex-en/?op

JustME
fanatic
fanatic

Mesaj de JustME » 12 Ian 2019, 03:16

Neagu.djuvara scrie:
11 Ian 2019, 19:58
Da,ca sa dai randament si sa ai niste cifre bune,nu trebuie sa ai valoare??Eu vad ca in topul asta de 10 sunt cei mai valorosi jucatori din liga 1.Briceag,dimitrov si burlacu de ce nu dau randament?Mitrita si bancu dau randament bun,pentru ca au o valoare intrinseca mare.O mare aiureala si cu cifrele astea.Marele antrenor dica,spunea ca parametrii fizici ai jucatorilor lui,sunt la fel.ca cei ai jucatorilor barçei:)).
nu neaparat si nu cred ca in topul respectiv sunt cei mai valorosi jucatori din Liga 1. nu-l vad pe Cicaldau, nu-l vad pe Mateiu, nu-l vad pe Tucudean, nu-l vad pe Camora, nu-l vad pe Gonoree si lista poate continua.

tu ii dai exemplu pe Briceag, Dimitrov si Burlacu, eu ti-l dau exemplu pe Kelic care nu e in niciun caz cel mai valoros fundas central din Romania, cu toate astea e singurul fundas central din topul respectiv. evident ca randamentul are legatura si cu valoarea insa, din punctul meu de vedere, are mai mult legatura cu modul in care esti antrenat, adus in forma sportiva maxima si pus in valoare + viata extrasportiva, ambitie, concentrare, seriozitate etc.

daca valoarea si randamentul ar fi direct proportionale atunci fcsb-ul, avand cel mai valoros lot din prima liga, ar fi avut mai mult de un jucator in topul respectiv si probabil ca ar fi luat macar un titlu de cand s-a apucat sa transfere in masa jucatori de la echipele ce iesau campioane.

fiecare crede ce doreste dar din moment ce datele astea InStat sunt relevante la nivel inalt in fotbalul profesionist (asa cum foarte bine argumenteaza Alex P.) e nitel absurd sa le consideri gogosi.

Paul
suporter
suporter

Mesaj de Paul » 12 Ian 2019, 08:41

In multe domenii se obisnuieste definirea unor indecsi, sau "composite index", dupa care se poate face un standard de evaluare, altfel orice clasificare ar fi eminamente subiectiva.
La burse exista composite index, dupa care se evalueaza starea economiei, drumurile (starea lor de degradare - crapaturi, denivelari, gropi, etc) se clasifica la fel folosind un PCI (pavement composite index), si intamplarea face ca domeniul meu de activitate sa aiba legatura cu drumurile, si pot sa va asigur ca acesti indecsi sunt o treaba foarte serioasa, ma rog, cel putin in domeniul drumurilor. Nu si in Romania, desigur, unde suntem praf la drumuri si intretinerea lor, dar la nivel international acesti indecsi sunt folositi la alocari de bugete de miliarde, ceea ce ma face sa cred ca nu e chiar o vrajeala.
Evident, ca orice formula, poate sa nu reflecte realitatea 100%, se poate ca ponderile folosite sa nu fie cele mai bune, dar in lipsa unui index nu prea poti avea evaluari obiective pe anumite criterii clare.
Nici eu nu ma uit pe indecsi ca sa imi aleg jucatorii care imi plac, pentru ca aia imi plac si gata, in mare parte pe criterii subiective, gen ca sunt ai mei si dribleaza spectaculos, asa ca Mitrita, dar faptul ca avem o reprezentare semnificativa in acest clasament in Liga I nu poate fi bagatelizat, pentru ca inseamna ceva, atat privind valoarea individuala cat si cea de grup - ultima vine de antrenor in primul rand.
Daca nu intelegem ceva nu inseamna ca nu exista, sau ca e vrajeala.

LiviuB
fanatic
fanatic

Mesaj de LiviuB » 12 Ian 2019, 09:30

Si in Romania se folosesc indici compoziti, inclusiv in stabilirea investitiilor.
Stiinta e bine, traieste, renaste... Suntem cu ea

Neagu.djuvara
suporter
suporter

Mesaj de Neagu.djuvara » 12 Ian 2019, 11:58

Discutiile referitoare la acesti parametri InStat pot.fi interminabile.E.problema fiecaruia in ce se increde.Acesti parametri au rostul lor,doar pentru cunoscatori,pentru cei care.au expertiza in domeniul fotbalului.Pentru mine ca suporter,acesti parametri sunt ceva nepalpabil,neconcludent.Nu ma incalzesc cu nimic.Pentru mine ca suporter si iubitor al acestui sport,singura statistica care conteaza,este cea legata de atacanti,adica golurile marcate.Eu stiu ca,Elvir koljic,are 10 goluri in 12 meciuri jucate,ceea ce inseamna o medie de.0.8 goluri pe meci,mitrita 13 goluri in 18 partide jucate,adica 0.7 goluri pe meci.Sunt niste cifre extraordinare,niste cifre palpabile,care imi certifica cu adevarat ca acesti doi jucatori sunt foarte buni.

DeuxEx
grup_moderatori
grup_moderatori

Mesaj de DeuxEx » 12 Ian 2019, 19:10

SLH scrie:
11 Ian 2019, 16:37
DeuxEx scrie:
10 Ian 2019, 18:55
De cand a ajuns Craiova sa fie a doua opțiune?
De cand ne-am mai revenit si noi.
In momentul de fata eu cred ca in prima liga Universitatea este prima optiune, nu a doua. Suntem singura echipa fara probleme financiare si, in acelasi timp, fara un tampit de patron care isi face praf jucatorii dupa fiecare meci.

ON topic: discutiile despre statistici va rog sa le purtati aici
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

SLH
fanatic
fanatic

Re: Statistici sezonul 2018/2019

Mesaj de SLH » 12 Ian 2019, 20:17

Statisticile alea ne arata de fapt ca, clasamentele se decid inca in birourile ligii si ale federatiei si noi nu avem suficienta putere sa oprim asta. Noi cu arbitrajele cfr-ului sau ale fcsb-ului si ei cu ale noastrea aveam 10-15 puncte in fata lor.

alex.p
grup_moderatori
grup_moderatori

Mesaj de alex.p » 12 Ian 2019, 23:26

SLH scrie:Statisticile alea ne arata de fapt ca, clasamentele se decid inca in birourile ligii si ale federatiei si noi nu avem suficienta putere sa oprim asta. Noi cu arbitrajele cfr-ului sau ale fcsb-ului si ei cu ale noastrea aveam 10-15 puncte in fata lor.
Ar fi interesanta o statistica cu greselile arbitrilor pro/contra fiecarei echipe. Dar asta nu se poate face.

Paul
suporter
suporter

Mesaj de Paul » 13 Ian 2019, 05:18

alex.p scrie:
12 Ian 2019, 23:26
SLH scrie:Statisticile alea ne arata de fapt ca, clasamentele se decid inca in birourile ligii si ale federatiei si noi nu avem suficienta putere sa oprim asta. Noi cu arbitrajele cfr-ului sau ale fcsb-ului si ei cu ale noastrea aveam 10-15 puncte in fata lor.
Ar fi interesanta o statistica cu greselile arbitrilor pro/contra fiecarei echipe. Dar asta nu se poate face.
Ba cred ca s-ar putea face, dar cine sa o faca. Vor fi faze care vor ramane discutabile si in urma unei analize video, dar dupa cum stim exista multe clare, fara dubii, si mai exista si arbitrajul smecheresc in care la unii dai absolout tot si nu ii lasi sa puna piciorul pe minge iar la altii o lasi sa curga.

Scrie răspuns