Pregatirea de vara 2019/2020

Discutii legate de evolutiile jucatorilor, jucatorii preferati, antrenori, etc. Cine vine? Cine pleaca? Ce parere aveti?

Moderator: grup_moderatori

Închis

Ce sperante aveti de la noul sezon 2019-2020?

Poll ended at 04 Iul 2019, 16:53

Titlul si Cupa
12
24%
Locul 2-3
6
12%
Calificarea in Play-Off
17
33%
Playout
16
31%

Total votes: 51

LiviuB
fanatic
fanatic

Re: Pregatirea de vara 2019/2020

Mesaj de LiviuB » 03 Iun 2019, 00:00

Cel mai mult ma amuza ca ajungi sa te contrazici singur in propria postare. In prima teza mentionezi meritele ciobanului de a avea niste performante europene remarcabile iar in cea de a doua - spui ca nu ai da salarii mari.
Pai hai sa vedem cum a ajuns ciobanul la respectivele performante - raspunsul e simplu - prin investitii. A bagat bani, nu s-a zgarcit la salarii de 7000 de euro. Dar asta nu inseamna ca se pricepe sau ca are un bun management. Pt a-si harni aroganta si-a batut joc de multi bani si de multi jucatori. Nici macar negustor bun nu e - a dat 375000 de euro pe Qaka si l-a vandut cu 200000 in cateva luni...
Eu zic sa o lasi mai moale cu managementul ciobanului si mai ales cu priceperea lui la jucatori.
Stiinta e bine, traieste, renaste... Suntem cu ea

marius_vl
fanatic
fanatic

Mesaj de marius_vl » 03 Iun 2019, 00:05

Leonard Albert scrie:
02 Iun 2019, 23:31
Hai sa te uimesc!
Aici toti suntem suporteri/fani/simpatizanti, cum vrei s-o iei, ai Stiintei. Daca unul e mai acid sau mai critic nu-l faci tu tradator ca nu esti in masura. Corect?
Da, il apar pe acest coleg de forum asa cum te-as apara si pe tine daca ar veni cineva aici si te-ar trimite la stana oierului sau la balta chelului. Eu zic sa ne respectam mai mult, atata tot. Seara frumoasa!
Mulțumesc pt că mi-ai luat apărarea, nu că aș fi simțit nevoia! La astfel de specimene cel mai bine e să le dai ignore, de-aia nici nu i-am mai răspuns, ce sens ar avea, oricum n-ar înțelege nimic!? Sunt trădător, boovean și stelist pt că îi cer ariciului să bage bani, așa cum s-a lăudat singur de altfel! Mai are sens să continui discuția cu un asemenea specimen?

Bobby
fanatic
fanatic

Mesaj de Bobby » 03 Iun 2019, 00:16

LiviuB scrie:
03 Iun 2019, 00:00
Cel mai mult ma amuza ca ajungi sa te contrazici singur in propria postare. In prima teza mentionezi meritele ciobanului de a avea niste performante europene remarcabile iar in cea de a doua - spui ca nu ai da salarii mari.
Pai hai sa vedem cum a ajuns ciobanul la respectivele performante - raspunsul e simplu - prin investitii. A bagat bani, nu s-a zgarcit la salarii de 7000 de euro. Dar asta nu inseamna ca se pricepe sau ca are un bun management. Pt a-si harni aroganta si-a batut joc de multi bani si de multi jucatori. Nici macar negustor bun nu e - a dat 375000 de euro pe Qaka si l-a vandut cu 200000 in cateva luni...
Eu zic sa o lasi mai moale cu managementul ciobanului si mai ales cu priceperea lui la jucatori.
Becali e cel mai bun negustor din sportul romanesc. Pina acum. Evident ca exista si pierderi. Nu spun ca eu as face ce a facut el. Sumele uriase obtinute din transferuri - habar nu am cum pacaleste cluburi mari cu petarde de jucatori ! - si rezultatele din Europa atesta ca e negustor bun. Ciobanul a reusit cea mai buna performanta sportiva europeana in fotbal din ultimii 30 de ani. Asta nu inseamna ca as copia stilul lui.

Negustor bun inseamna ca stii sa vezi un esec devreme. In cazul Qaka - a pierdut 175 k in citeva luni. Daca il tinea mai mult la FCSB pierdea mai mult - ca trebuia sa-l plateasca, nu ? Sa scapi de un salariu important al unui jucator care nu confirma e decizie buna.

Sint de acord ca iti trebuie investitii mari ca sa reusesti performante. Actionarii Craiovei nu au banii lui Becali si nu au business-uri care sa produca bani multi (daca Mititelu chiar detine acum Balta Craiovitei cu acte in regula, as spune ca potentialul lui financiar este peste actionarii Craiovei de acum !). Modelul Hagi - copii si juniori, scouting destept, salarii mai mici - mi se pare singura cale realista in Banie. Decit sa umblu dupa Qaka ori Fortes ori Donkor ori Meza ori Rocha ori Acka, mai bine as incerca sa-l descopar pe noul Bancu prin liga 2.

BiancoAzzurro_AS.
junior
junior

Mesaj de BiancoAzzurro_AS. » 03 Iun 2019, 07:51

marius_vl scrie:
03 Iun 2019, 00:05
Leonard Albert scrie:
02 Iun 2019, 23:31
Hai sa te uimesc!
Aici toti suntem suporteri/fani/simpatizanti, cum vrei s-o iei, ai Stiintei. Daca unul e mai acid sau mai critic nu-l faci tu tradator ca nu esti in masura. Corect?
Da, il apar pe acest coleg de forum asa cum te-as apara si pe tine daca ar veni cineva aici si te-ar trimite la stana oierului sau la balta chelului. Eu zic sa ne respectam mai mult, atata tot. Seara frumoasa!
Mulțumesc pt că mi-ai luat apărarea, nu că aș fi simțit nevoia! La astfel de specimene cel mai bine e să le dai ignore, de-aia nici nu i-am mai răspuns, ce sens ar avea, oricum n-ar înțelege nimic!? Sunt trădător, boovean și stelist pt că îi cer ariciului să bage bani, așa cum s-a lăudat singur de altfel! Mai are sens să continui discuția cu un asemenea specimen?
Dragi Însurăței, va puteți deschide un forum separat anti orice vreti voi, acum chiar nu păreți sa aveți ceva de spus, va dați de gol grav

Exact ce ziceam, orice motiv găsești sa mai bagi ceva anti, ai lăsat în spate discuțiile vechi ca să scapi de urme și va periați reciproc, dar bineînțeles ca va prefaceti ca nu va cunoasteti

s-au mai luat oricum o grămadă de tine acum câteva postări tot pe tema asta ca doar încerci sa bagi strambe și vad ca nu vrei sa te potolești, acum aștepți sa îți sara cineva în ajutor și va prefaceti ca nu știți nimic, ca voi sunteți postaci de buna credință, pe modelul "dar vai, eu doar îmi spun parerea"

Și eu doar mi-am spus părerea, Marius nu e suporter, e doar anti echipa și anti rotaru, asta e politica lui

DeuxEx
grup_moderatori
grup_moderatori

Mesaj de DeuxEx » 03 Iun 2019, 07:58

Eu zic sa incetati cu concursul asta gen "care o are mai mare", OK? Si, ca idee, BiancoAzzurro_AS pe tine nu te cunosc. In schimb, cu Marius am impartit tribuna si pot sa-l cataloghez doar ca suporter fanatic, ceea ce nu pot sa spun insa despre tine.

Aveti vreo problema de discutat? Va astept la Ocho, la Donna sau la oricare bar in care se intalnesc suporterii inaintea fiecarui meci!
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

cortinadampezzo
fanatic
fanatic

Mesaj de cortinadampezzo » 03 Iun 2019, 07:59

E un transfer bine venit. Mai slab ca Bic nu este.
Stateam prost la mijloc si pentru 150k e ok. Cicaldau, Mateiu, Fedele, Qaka. Aratam tineri la mijloc si echilibrati
Imagine

DeuxEx
grup_moderatori
grup_moderatori

Mesaj de DeuxEx » 03 Iun 2019, 08:00

Creaza concurenta si lupta pentru un loc de titular devine acerba pentru cei 4 mijocasi centrali(nu-l includ pe Bic aici).
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Paul
suporter
suporter

Mesaj de Paul » 03 Iun 2019, 08:20

Bobby scrie:
03 Iun 2019, 00:16
LiviuB scrie:
03 Iun 2019, 00:00
Becali e cel mai bun negustor din sportul romanesc. Pina acum. Evident ca exista si pierderi. Nu spun ca eu as face ce a facut el. Sumele uriase obtinute din transferuri - habar nu am cum pacaleste cluburi mari cu petarde de jucatori ! - si rezultatele din Europa atesta ca e negustor bun. Ciobanul a reusit cea mai buna performanta sportiva europeana in fotbal din ultimii 30 de ani. Asta nu inseamna ca as copia stilul lui.

Negustor bun inseamna ca stii sa vezi un esec devreme. In cazul Qaka - a pierdut 175 k in citeva luni. Daca il tinea mai mult la FCSB pierdea mai mult - ca trebuia sa-l plateasca, nu ? Sa scapi de un salariu important al unui jucator care nu confirma e decizie buna.

Sint de acord ca iti trebuie investitii mari ca sa reusesti performante. Actionarii Craiovei nu au banii lui Becali si nu au business-uri care sa produca bani multi (daca Mititelu chiar detine acum Balta Craiovitei cu acte in regula, as spune ca potentialul lui financiar este peste actionarii Craiovei de acum !). Modelul Hagi - copii si juniori, scouting destept, salarii mai mici - mi se pare singura cale realista in Banie. Decit sa umblu dupa Qaka ori Fortes ori Donkor ori Meza ori Rocha ori Acka, mai bine as incerca sa-l descopar pe noul Bancu prin liga 2.
Scoutingul prin liga 2-a si cumpararea de jucatori cu care poti face rezultate imediat nu se exclud. Nu stiu ce esec a vazut Becali cu Qaka, ca abia a apucat sa se echipeze si l-a tras pe linie moarta, ca si cu Stoian si Matei. Dupa ce platesti 375K si iti asumi o pierdere de 175K, cu care ai fi putut sa il joci pe cel pe care l-ai cumparat, platindu-i salariul mai mult de 1 an, nu pare ca ai cine stie ce instinct de negustor, mai bine zis toane de neam prost - de-aia l-a si scos din mana pe omul asta, asa cum a facut cu Stoian si Matei.
Pentru mine Becali nu e model in nimic, e un fariseu si un distrugator de oameni, care prin afaceri dubioase a ajuns sa stea cu fundul pe o caruta de bani. Nu inteleg cum poti sa extragi ceva pozitiv din ce a facut asta - zici ca e bun ca pacaleste cluburi mari? Pai si cat ii merge cu pacaleala, ti se pare asta vreo strategie?

Problema noastra acum e lipsa antrenorului, nu cred ca prima miscare era cumpararea unui jucator, dar ma rog, avand in vedere ca l-au luat si pe Fedele si pe Qaka (daca nu e doar zvon), pare ca cel putin ii intereseaza lotul si mijlocul in special, ceea ce cred ca e de bine, nu am de ce sa zic ca au facut o tampenie cu asta.

iuli
fanatic
fanatic

Mesaj de iuli » 03 Iun 2019, 08:33

unul dintre Mateiu si Cicaldau ne paraseste in vara asta.Nu cred ca raman toti 4.
STIINTA E UNICA! mititelu e inutil.

LiviuB
fanatic
fanatic

Mesaj de LiviuB » 03 Iun 2019, 08:35

Voiam sa raspund dar Paul a sintetizat f bine.
Cu privire la antrenor, ma gandesc ca poate, pana la urma, cel ales e Radoi. Si Papura e tinut pana trece europeanul de tineret. Sa vedem

iuli
fanatic
fanatic

Mesaj de iuli » 03 Iun 2019, 08:44

eu inca sper sa fie Bergodi alesul.
STIINTA E UNICA! mititelu e inutil.

lory69
suporter
suporter

Mesaj de lory69 » 03 Iun 2019, 08:53

Sperati degeaba...Prin venirea lui Qaka,sunt ferm convins ca Papură va continua.Jucând sistem cu 3 mijlocasi ,era normal sa vina si o rezerva.

sorin107
fanatic
fanatic

Mesaj de sorin107 » 03 Iun 2019, 09:01

daca e reala treaba cu mrzljak, deja sunt mai multi mijlocasi si e clar ca jucam cu 3 acolo.
Sorinel

fanucrv
membru
membru

Mesaj de fanucrv » 03 Iun 2019, 09:29

Cred că Cicaldau va pleca. Dacă face un campionat european bun, așa cum se speră, șansele sa rămână la noi sunt foarte, foarte mici.

LiviuB
fanatic
fanatic

Mesaj de LiviuB » 03 Iun 2019, 09:35

eu sper sa nu mai plece nimeni. au fost vanduti multi jucatori in ultima perioada, hai sa incercam sa facem si performanta.

Închis