Pregatirea de vara 2019/2020

Discutii legate de evolutiile jucatorilor, jucatorii preferati, antrenori, etc. Cine vine? Cine pleaca? Ce parere aveti?

Moderator: grup_moderatori

Închis

Ce sperante aveti de la noul sezon 2019-2020?

Poll ended at 04 Iul 2019, 16:53

Titlul si Cupa
12
24%
Locul 2-3
6
12%
Calificarea in Play-Off
17
33%
Playout
16
31%

Total votes: 51

Paul
fanatic
fanatic

Re: Pregatirea de vara 2019/2020

Mesaj de Paul » 09 Iun 2019, 19:56

Asa e, practic nu e nimic favorabil lui Papura iar la conferintele de presa isi etaleaza prostia cu o inocenta dezarmanta.
Asta ne afecteaza imaginea si nu prea pot sa imi inchipui cum poate el sa ii motiveze pe baieti, sa le inspire incredere ca joaca cu o strategie castigatoare si ca rezultatele vor veni.
Cine vrea sa vina la Craiova sa fie antrenat de Papura si de Schumacher? Cine vrea sa stea sa fie antrenat de acest ilustru cuplu?
Si nu inteleg, daca vezi ca lumea nu te vrea, ca nu are incredere in tine, de ce insisti? Putea sa fie secund o vreme si sa i se dea o sansa intr-un moment diferit fata de cel de prabusire pe care l-am avut.
Cand esti bolnav in pericol, nu vrei sa te opereze un rezident sau un stagiar, vrei sa te opereze un profesor cu experienta.

G.Ovidiu-Catalin
membru
membru

Mesaj de G.Ovidiu-Catalin » 09 Iun 2019, 19:58

Liviu, la Craiova nu va fi liniște prea curând , dragostea fata de Stiinta și foamea de răzbunare ( in sensul bun , de performanța) sunt prea mari. Important este sa rămână dragoste și sa ne- o asumam. Indiferent de vremuri. Sa fim NOI tot timpul. Nu la bine NOI și la greu VOI. Sa criticam când este de criticat și sa lăudam când este de laudat.
ucv ucv ucv

G.Ovidiu-Catalin
membru
membru

Mesaj de G.Ovidiu-Catalin » 09 Iun 2019, 20:04

Paul, e fain ce spui. Dar vrei sa-ți zic ceva? In lumea in care trăim , cred ca eu as alege un stagiar tânăr, cu dorința de afirmare și cu coloana vertebrală decât un profesor cu experiența, mitangiu și plictisit deja de meseria lui. Fără legătura cu Papi. Sau , dacă vrei, eu nu mi l-as fi dorit pe Piturca la echipa ( știu , o sa-mi sara mulți “ in cap”). Prefer sa “pierd” pe mâna unui tânăr.
ucv ucv ucv

iuli
fanatic
fanatic

Mesaj de iuli » 09 Iun 2019, 20:10

Ce rezultate la papura?o luarati razna?vasluiul e desfiintat......
STIINTA E UNICA! mititelu e inutil.

Paul
fanatic
fanatic

Mesaj de Paul » 09 Iun 2019, 20:12

Nici eu nu stiu ce e de facut si se poate inclusiv sa ne inselam toti in ceea ce il priveste pe Papura, dar nu e ca si cum nu ar fi avut sanse pana acum chiar la Craiova.
Ce a reusit sa faca la echipa a doua sau pe cine a recomandat el si a fost un castig?
Imi doresc sa pot sa il sustin, dar nu gasesc argumente si pe de alta parte ramane suspecta plecarea lui Mangia, sigur a fost sapat cu mult zel de cineva in care Rotaru are incredere. Din pacate la faza asta reflectoarele sunt iar pe Papi care este surprins ca o caprioara in lumina farurilor.
Ne putem impune sa ii acordam sustinere neconditionata cu incredere toatala pe o perioada foarte limitata, gen pana la finalul celui de-al n-lea meci acasa din toate competitiile (unde n <= 4 de ex).
Eu nu gasesc nicio explicatie logica pentru numirea si confirmarea lui, mai ales acum, dar zic sa acordam o perioada de gratie.

Paul
fanatic
fanatic

Mesaj de Paul » 09 Iun 2019, 20:18

Pai si tie ti se pare ca Papi se incadreaza in profilul stagiarului tanar cu dorinta de afirmare? Si cu coloana vertebrala e discutabila rau, dar sa zicem ca nu avem probe decat circumstantiale: om de incredere numit imediat dupa o plecare intempestiva a lui Mangia, vizibil iritat in ultimele interviuri.
Ma refeream la un profesor cu experienta si ne-spagar, ca eu stiu ca sunt si din aia.

Paul
fanatic
fanatic

Mesaj de Paul » 09 Iun 2019, 20:26

Poate ca nu e total imposibil de convins Mircea Lucescu. Pana la urma nu cred ca ar avea decat de castigat daca ar veni. Ma indoiesc ca ii mai trebuie bani, are o varsta, nu cred ca s-ar simti decat magulit.
Zic si eu.

DeuxEx
grup_moderatori
grup_moderatori

Mesaj de DeuxEx » 09 Iun 2019, 20:40

Lucescu la Craiova? Ipotetic vorbind, ar fi o lovitura de imagine, un cutremur la nivel media in Romania si nu numai. Insa ce sa faci cu Lucescu, ca el nu accepta trepadusi care sa-i faca treba. Are oamenii lui in toate compartimentele: pregatire fizica, tehnico-tactica, scouteri, etc. Nu ar accepta Rotaru asa ceva...
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

G.Ovidiu-Catalin
membru
membru

Mesaj de G.Ovidiu-Catalin » 09 Iun 2019, 20:41

Paul, la faza cu “ stagiarul tânăr” am și specificat ca nu are legătura cu Papura. Era o chestie de principiu. Ideea este ca nu cred ca trebuie sa ne “vărsam resentimentele sau furia” pe JUCATORI. Trebuie găsită o cale de “ protest” prin care sa ne arătam susținerea pentru jucatori și dragoste pentru Stiinta. Atât . Fără sa ne lăsam influențați . Indiferent de “ propaganda” Marxist-Leninistă pe care unii plătiți de către club încearcă sa o facă aici. Manipulare ieftină pentru câțiva arginți .
ucv ucv ucv

Paul
fanatic
fanatic

Mesaj de Paul » 09 Iun 2019, 20:50

DeuxEx scrie:
09 Iun 2019, 20:40
Lucescu la Craiova? Ipotetic vorbind, ar fi o lovitura de imagine, un cutremur la nivel media in Romania si nu numai. Insa ce sa faci cu Lucescu, ca el nu accepta trepadusi care sa-i faca treba. Are oamenii lui in toate compartimentele: pregatire fizica, tehnico-tactica, scouteri, etc. Nu ar accepta Rotaru asa ceva...
Daca ar gandi ca un businessman nu s-ar pune problema sa accepte, ar fi cazul sa se roage personal de el sa vina la Craiova.
Ar putea sa ii activeze si pe cei din Craiova Maxima sa insiste la Lucescu, ca ei l-au facut mare la Euro 84.
Cred ca s-ar gasi metode de convingere, in primul rand pe baza de relatii personale, dar pana la urma si cu bani, ca investitia si-ar scoate-o clar.
Sa incerce ei si sa zica Lucescu pas. Ca sa ce? Unde se mai duce la 73 de ani? Are nepoti si stranepoti in Romania, cred ca i-ar conveni sa isi incheie cariera in glorie la el acasa.

Paul
fanatic
fanatic

Mesaj de Paul » 09 Iun 2019, 20:51

G.Ovidiu-Catalin scrie:
09 Iun 2019, 20:41
Paul, la faza cu “ stagiarul tânăr” am și specificat ca nu are legătura cu Papura. Era o chestie de principiu. Ideea este ca nu cred ca trebuie sa ne “vărsam resentimentele sau furia” pe JUCATORI. Trebuie găsită o cale de “ protest” prin care sa ne arătam susținerea pentru jucatori și dragoste pentru Stiinta. Atât . Fără sa ne lăsam influențați . Indiferent de “ propaganda” Marxist-Leninistă pe care unii plătiți de către club încearcă sa o facă aici. Manipulare ieftină pentru câțiva arginți .
Foarte de acord in toate privintele.

Paul
fanatic
fanatic

Mesaj de Paul » 09 Iun 2019, 21:05

Declaratia lui Lucescu:
https://www.mediafax.ro/sport/marius-tu ... r-18158923
Mircea Lucescu: M-aş fi întors la Dinamo dacă se construia un stadion al lor

Fostul selecţioner Mircea Lucescu s-ar întoarce pe banca tehnică a unor echipe din campionatul intern, dar în anumite condiţii. Il Luce a declarat la emisiunea Marius Tucă Show că s-ar fi întors la Dinamo dacă ar fi regăsit atmosfera din anii 90 când echipa din Ştefan cel Mare era cea mai bună din Europa.

Exista o echipa cu cei mai multi fani si cu stadion super care nu are antrenor dar are potential.
Marius Tuca e oltean si s-a mai implicat in perioadele de cautari la Craiova.

LiviuB
fanatic
fanatic

Mesaj de LiviuB » 09 Iun 2019, 21:16

ar fi fabulos, ar fi, intr-adevar, transformarea intr-un club european... dar imi e foarte greu sa cred ca asa ceva ar fi posibil.
un astfel de om ti-ar ridica tot, de la juniori la echipa mare.
Stiinta e bine, traieste, renaste... Suntem cu ea

Paul
fanatic
fanatic

Mesaj de Paul » 09 Iun 2019, 21:22

Daca doar Tuca il intreaba pe Lucescu si insista pentru Craiova si ai nostri conducatori si actionari merg pe mana lui Papi cand Luce spune ca ar reveni in RO pentru atmosfera si pe un stadion modern, atunci inseamna ca au ceva la cap.
Intreaba vere, insista si sa te refuze el. Dar intreaba, nu sta!!!

LiviuB
fanatic
fanatic

Mesaj de LiviuB » 09 Iun 2019, 21:25

eu sa fi fost in locul lor nu as mai fi avut liniste. stiu ca acum ar fi fost un efort consitent, dar in mod sigur si-ar recupera banii
Stiinta e bine, traieste, renaste... Suntem cu ea

Închis