Pregatirea de vara 2019/2020

Discutii legate de evolutiile jucatorilor, jucatorii preferati, antrenori, etc. Cine vine? Cine pleaca? Ce parere aveti?

Moderator: grup_moderatori

Închis

Ce sperante aveti de la noul sezon 2019-2020?

Poll ended at 04 Iul 2019, 16:53

Titlul si Cupa
12
24%
Locul 2-3
6
12%
Calificarea in Play-Off
17
33%
Playout
16
31%

Total votes: 51

LiviuB
fanatic
fanatic

Re: Pregatirea de vara 2019/2020

Mesaj de LiviuB » 29 Iun 2019, 16:54

Noi avem nevoie de fundas central. Si de mijlocas dreapta
Stiinta e bine, traieste, renaste... Suntem cu ea

Bobby
fanatic
fanatic

Mesaj de Bobby » 29 Iun 2019, 19:46

zeddDarko scrie:
29 Iun 2019, 15:25
Stie cineva cand este urmatoarea sedinta a FRF? Sa ne accepte cererea de folosire a brandului.
Urmatoarea sedinta a comitetului executiv al FRF va avea loc in citeva saptamini, in iulie (de obicei o sedinta pe luna).

DeuxEx
grup_moderatori
grup_moderatori

Mesaj de DeuxEx » 29 Iun 2019, 22:29

”Probabil de luni încep să analizez ofertele că mai avem de petrecut. De luni o să încep să vedem ce opţiuni sunt. Sunt şanse peste tot. O să analizăm şi o să vedem care sunt cele mai bune opţiuni. Vreau să merg undeva unde să joc neapărat. Nu exclud nici să joc în România”, a declarat Alex Pașcanu despre decizia luată după prestațiile bune de la Euro U21.

sursa: fanatik.ro

ROTARULE, trezeste-te!
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

malus dacus
fanatic
fanatic

Mesaj de malus dacus » 29 Iun 2019, 23:01

...pe 6 luni si sa joace neaparat. Eventual si-un cinspe mii pe luna acolo. Plezneala curata...

Fan Alb - Albastru
suporter
suporter

Mesaj de Fan Alb - Albastru » 29 Iun 2019, 23:16

15 mii pe luna Rotaru nu vrea sa ii dea lui Ivan ,dar lui Pascanu nici atat.
Cât cerul este albastru suntem deasupra tuturor usteag ucv

DeuxEx
grup_moderatori
grup_moderatori

Mesaj de DeuxEx » 29 Iun 2019, 23:17

Pai e oricand peste Acka...

Redmi Note 7 (Tapatalk)

"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Bobby
fanatic
fanatic

Mesaj de Bobby » 30 Iun 2019, 00:59

Poate ca nu se doreste imprumutul unui jucator la Craiova - sau imprumut doar cu clauza de cumparare. Pascanu pare a spune ca ar juca in tara doar citeva luni.

Bobby
fanatic
fanatic

Mesaj de Bobby » 30 Iun 2019, 04:36

Oare ce stie Papura despre 4-3-3 ?

Haideti sa-l educam noi :

http://www.michiganyouthsoccer.org/asse ... the433.pdf

Bobby
fanatic
fanatic

Mesaj de Bobby » 30 Iun 2019, 04:54

Acest material prezinta dezavantajele tacticii 4-3-3. Pe scurt - se vorbeste mult despre nevoia unei pregatiri fizice de exceptie pentru a juca 4-3-3. Pregatirea fizica n-a fost niciodata de exceptie la Craiova...

Interesant este ca ultimul dezavantaj 4-3-3 din lista de mai jos se refera la faptul ca atacantul central e izolat in careu. Asa a fost distrus Cristea in returul play offului !

http://www.soccercoachingpro.com/4-3-3-formation/

P.S. Eu unul m-am saturat de zgomotul online pe tema transferurilor, numaratul banilor lui Rotaru, lectiile de manageriat ale celor care nu au condus nici macar o gogoserie, tipatul in permanenta dupa jucatori noi si injuraturile de ghetou. Fotbalul pe teren inseamna jucatori, antrenori si tactica.

"Opposition can take advantage of the space on the wings – In the 4-3-3 formation, the team can be overloaded out wide if one of the central midfielders or wide forwards doesn’t help out the fullback.​
The team can be dragged out of shape – With the midfielders and wide forwards having to cover the various gaps that the 4-3-3 leaves, they have to shift as a team and essentially work as one unit. This can lead to players running out of position to cover the dangerous spaces.
Vulnerable to cross field passes – As the midfielders shift as a unit to close down danger on one side of the pitch, the opposition can play a cross field ball and start building up play on the opposite flank. That means the team needs to once again shift across and protect the opposite side. Quick changes in play can therefore be very dangerous.
Requires a team with elite fitness – The most effective teams that use the 4-3-3 formation are very fit and have no problem covering spaces that the opposition aim to exploit. The relentless pressure they place on the opposition can get tiring and that is when mistakes occur for the opponent to exploit.
The formation risks being too narrow – The fullbacks and wide forwards need to help out on the wing to ensure that they stretch the opposition and create space and options for the central midfielders.
Fullbacks need to speedy, fit, and disciplined – They need to bomb up and down the flank, contribute to the teams attack as well as remain defensively solid.
Vulnerable to the counterattack – When the team pushes up to the halfway line, there is a lot of space left behind the defence. This leaves the team open to the counterattack and the keeper must act as a sweeper to minimise the risk.
The midfielders can get in each other’s way – With three players playing centrally, there is a risk that the midfielders occupy the same space and get in each other’s way.
A lack of midfield cohesion and discipline risks the formation being a failure – If the holding midfielder does not cover the fullbacks well enough or is not quick enough to get over effectively, spaces arise which the opposition can take advantage of. If the other two midfielders neglect their defensive duties then the sole holding player risks being overwhelmed and passed around by the opponents.
A lack of options in the box – Ironically for a formation that is so attack-minded, the 4-3-3 can leave the team with only the central striker attacking crosses into the box. The opposite forward needs to make a run into the box as does a midfielder or two.
Disciplined wide forwards – These players need to contribute offensively while not neglecting to support the fullback behind them. Otherwise the fullback risks being overloaded by the opposition."

LiviuB
fanatic
fanatic

Mesaj de LiviuB » 30 Iun 2019, 09:25

DeuxEx scrie:
29 Iun 2019, 22:29
”Probabil de luni încep să analizez ofertele că mai avem de petrecut. De luni o să încep să vedem ce opţiuni sunt. Sunt şanse peste tot. O să analizăm şi o să vedem care sunt cele mai bune opţiuni. Vreau să merg undeva unde să joc neapărat. Nu exclud nici să joc în România”, a declarat Alex Pașcanu despre decizia luată după prestațiile bune de la Euro U21.

sursa: fanatik.ro

ROTARULE, trezeste-te!
In situatia in care suntem cred ca ar trebui sa fortam imprumutul lui Pascanu. Macar pana mai creste vreun copil de la noi sau poate fi achizionat alt jucator. Si el are nevoie sa joace, si noi avem nevoie de under 21.
Stiinta e bine, traieste, renaste... Suntem cu ea

marius_vl
fanatic
fanatic

Mesaj de marius_vl » 30 Iun 2019, 10:36

Nu intelegeti ca Pascanu nu isi doreste decat sa joace pana in iarna in Romania? Pt ce sa-l iei pt 6 luni, pt ca apoi sa te lase cu ochii in soare? Ca sa nu mai spun ca pe mine nu m-a dat pe spate la europeanul asta, mai degraba mi-au placut Rus sau Nedelcearu acolo in centrul apararii! Cred ca orice fundas central din cei 4 pe care ii avem in momentul de fata sunt cel putin la acelasi nivel cu Pascanu, singurul avantaj ar fi ca este U21, dar sa nu uitam ce experienta neplacuta am avut in trecut cu un alt U21 mult laudat, Razvan Popa, care la fel ca si pascanu a jucat la tineretul lui Inter si cand a venit la noi ne-a terminat cu gafele lui! il prefer de o mie de ori pe Ghita, chiar daca costa o caruta de bani

lory69
suporter
suporter

Mesaj de lory69 » 30 Iun 2019, 10:50

Decat sa-l iei 6 luni pe Pascanu,pe un salariu foarte mare,mai bine fortezi nota si buzunarul pt Ghita....il cumperi si ai asigurat postul de under21,iar salariul ar fi rezonabil.Plus ca daca creste,mai faci o afacere profitabilă în viitor.

Fan Alb - Albastru
suporter
suporter

Mesaj de Fan Alb - Albastru » 30 Iun 2019, 11:00

Eu nu cred ca Rotaru este dispus să dea 1,5 mil euro,pe Ghiță.
Cât cerul este albastru suntem deasupra tuturor usteag ucv

marius_vl
fanatic
fanatic

Mesaj de marius_vl » 30 Iun 2019, 11:01

Mie imi pare foarte rau ca nu mai e Hreniuc jucator de U21, chiar imi place de el de cand a jucat titular la Pitesti, cu Sandoi antrenor, parca este alt jucator, e masiv, urca fara frica cu mingea la picior in jumatatea adversa, foarte bun la cap, nu prea mi-am dat seama cum sta cu pozitionarea in teren in astea 3 amicale, ca una e sa-l vezi in carne si oase si alta e sa il vezi pe un ecran de laptop, dar eu cred ca a crescut enorm! Ar fi super sa avem o pereche de fundasi centrali Hreniuc-Ghita

Bobby
fanatic
fanatic

Mesaj de Bobby » 30 Iun 2019, 11:11

Fan Alb - Albastru scrie:
30 Iun 2019, 11:00
Eu nu cred ca Rotaru este dispus să dea 1,5 mil euro,pe Ghiță.
Doamne iarta-ma dar baiatul asta Ghita nu face 1.5 milioane nici la pachet cu Dragus. N-a fost titular de drept la Viitorul in campionatul recent - a jucat cam in jumatate din meciurile Viitorului. A innebunit lumea daca se cer banii astia pentru Ghita asta. Sa se spele Hagi pe cap cu el.

Închis