Pregatirea de vara 2019/2020

Discutii legate de evolutiile jucatorilor, jucatorii preferati, antrenori, etc. Cine vine? Cine pleaca? Ce parere aveti?

Moderator: grup_moderatori

Închis

Ce sperante aveti de la noul sezon 2019-2020?

Poll ended at 04 Iul 2019, 16:53

Titlul si Cupa
12
24%
Locul 2-3
6
12%
Calificarea in Play-Off
17
33%
Playout
16
31%

Total votes: 51

fabius_2014
senior
senior

Re: Pregatirea de vara 2019/2020

Mesaj de fabius_2014 » 16 Iul 2019, 14:20

Perfect adevarat DeuxEx. Adaug doar ca Hagi e schimbat zeci de angajati pana a ajuns sa aiba un staff valoros in care sa poata avea incredere. Sunt ferm convins ca la Universitatea Craiova sunt o multime de capuse in club.

Thunder
fanatic
fanatic

Mesaj de Thunder » 16 Iul 2019, 17:57

LiviuB scrie:
15 Iul 2019, 09:01
Hai Thundere ca nu e asa....
Cred ca unii ati cam uitat de meciuri gen cu Astra la ei cand era Gigi Mourinho antrenor si l-a alergat De Amorim pe saracu` Vatajelu 80 de metri, actiune finalizata cu gol. Vreo 60 de metri din aia 80 au fost pe langa tusa. P..a tackling la Balbajelu, Plua fault tactic, Plua tot. Vatajelu e fix ce e si Bancu, adica mai util la mijloc si apt sa faca si faza defensiva, mai bine ca majoritatea mijlocasilor de banda dar niciodata la nivel de fundas de banda!

LiviuB
fanatic
fanatic

Mesaj de LiviuB » 16 Iul 2019, 18:12

Pai Amorim era pe partea stanga in atacul Atrei, deci pe partea fundasului dreapta. Eu tin minte ca era un fundas foarte bun pentru nivelul fotbalului din Romania. Sper sa fii ramas cel putin la acelasi nivel.
Stiinta e bine, traieste, renaste... Suntem cu ea

R.E.N.
membru
membru

Mesaj de R.E.N. » 16 Iul 2019, 18:42

Bobby scrie:
16 Iul 2019, 11:58
LiviuB scrie:
16 Iul 2019, 09:03
noi am vandut mai mult decat viitorul. Ei nu au vandut nimic un an de zile
Vara trecuta au vindut doi : Ganea si Cicaldau. In iarna l-au dat pe T. Baluta. Vara asta i-au dat pe Ianis Hagi si Vina. 5 jucatori de baza in 12 luni - cel putin pina acum. Perioada de transferuri nu s-a terminat inca.
Hagi a incasat sau incaseaza din toate transferurile din ultimul an aprox 10 milionane. Craiova a incasat sau incaseaza din transferurile de pana acum 14 si rotaru mai vrea sa vanda de inca 6-8, daca pleaca Cicaldau si Bancu, deci un total de 20-22 milioane.

De ce e nevoie sa vindem de atatia bani intr-un an, in conditiile in care jucatorii nu au salarii enorme? Spuneau ca au asigurat bugetul clubului pe doi ani dupa vanzarea lui Mitrita. De ce nu incercam sa ne pastram jucatorii reprezentativi, sa le dam niste salarii care sa-i motiveze, sa-i motivam prin posibilitatea de a incerca sa castigam campionatul si prin participarea in grupele cupelor europene pe un stadion care ar dudui la fiecare meci?

Sigur, daca te uiti doar ca la o afacere, se poate sa vrei sa-ti iei banii dintr-un transfer sigur decat din niste cupe europene in care nu stii daca te califici. Cu toate ca banii din cupele europene ar fi mult mai multi, iar anul asta daca am avea un antrenor si un fundas am putea spera chiar sa intram in grupe. Dar atunci sa se spuna frumos ca scopul clubului e rentabilitatea si, daca reusim sa facem si vreo performanta in timpul asta, cu atat mai bine.

Hagi are un scop clar, care e si comercial, dar cred ca e in cea mai mare parte de suflet, el vrea sa creasca jucatori. Chiar ii pasa de fotbal, altfel facea bani din combinatii ca teparul de gica popescu. Jos palaria, a ridicat nivelul fotbalului romanesc de cand s-a implicat intr-un mod in care nimeni n-a mai fost in stare sa o faca, ar trebui sa-i multumeasca toata lumea careia ii pasa de fotbal. Rotaru, daca ii vinde pe Cicaldau si Bancu sau Mateiu acum, demonstreaza ca vrea doar sa-si scoata banii din investitie si sa stea linistit. Felicitari celor care pot sari in sus de bucurie vazand rata de rentabilitate a clubului.

Va doresc tuturor un calduros pleaca papura!
Albastrul din inimile noastre este mai mare decat al cerului si al marilor la un loc!

Bobby
fanatic
fanatic

Mesaj de Bobby » 16 Iul 2019, 20:29

Am scris recent un text care arata ca bugetul clubului s-a dublat, de la 5 la 10 milioane, tocmai cind au inceput sa vina banii din vinzari de jucatori. Asta e sansa Craiovei - sa se dezvolte mai mult folosing incasari din vinzari de jucatori. Platesc spectatorii bilete de 4-5 ori mai scumpe care sa asigure dezvoltarea clubului fara vinzari de jucatori ?

Din datele financiare publicate, Rotaru nu pare ca a scos bani din club pina pe 31 decembrie 2018.

Aceasta afirmatie nu este adevarata : "Hagi a incasat sau incaseaza din toate transferurile din ultimul an aprox 10 milioane. Craiova a incasat sau incaseaza din transferurile de pana acum 14 ". Ianis 10 milioane, T. Baluta 3 milioane, Cicaldau 1 milion, Ganea 1 milion, plus 750 k pe Vina = aproape 16 milioane incasari la Hagi.

La Craiova : 2 milioane Screciu, 2.65 pe Alex Baluta, 800 k Gustavo, 8 milioane Mitrita. 13.55 milioane. Intra toti banii la club ? Cit s-a platit comision la Pescara ? Hagi nu plateste procente - toti jucatorii vinduti sint ai lui.

Craiova a bagat spre 2.6 milioane in noi jucatori in ultimele 12 luni; Hagi a bagat 100k (Artean). Desi a incasat mai multi bani decit Craiova.

Jucatorii au salarii mai mari decit acum 2-3 ani.

Stiu ca vinzarile de jucatori constituie o sursa importanta de venit pentru mai toate cluburile. Iar daca Cicaldau va fi vindut m-as bucura sa fie dat cu 7 milioane in loc de 4 milioane. De ce s-ar vinde jucatori ? Daca se achita clauza de reziliere ? Daca jucatorul chiar vrea o cariera in vest pe un salariu de 7-8 ori mai mare ?

Daca fratii Dedeman sau Tiriac ar detine U Craiova, poate ca as avea alte asteptari.

florinkeke
suporter
suporter

Mesaj de florinkeke » 16 Iul 2019, 20:35

Se pare ca nu reusim sa il luam pe Ghita...pacat era exact ce aveam nevoie si eligibil U21

DeuxEx
grup_moderatori
grup_moderatori

Mesaj de DeuxEx » 16 Iul 2019, 20:43

Personal, varianta Ghita nu mi se pare incantatoare decat dintr-un singur motiv - ca e jucator U21. Dar, cu Papura antrenor, acest baiat nu stiu daca ar mai progresa la Craiova. Cicaldau a ajuns la un nivel la Craiova, dar aici a avut un progres vizibil fata de jucatorul adus vara trecuta de la Viitorul. Nu stiu insa, daca cu Papura antrenor, Ghita ar avea macar o urma de progres.

In plus, 1.3 milioane de euro (+ procente, probabil), mi se pare o suma imensa.
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

Thunder
fanatic
fanatic

Mesaj de Thunder » 16 Iul 2019, 20:44

LiviuB scrie:
16 Iul 2019, 18:12
Pai Amorim era pe partea stanga in atacul Atrei, deci pe partea fundasului dreapta. Eu tin minte ca era un fundas foarte bun pentru nivelul fotbalului din Romania. Sper sa fii ramas cel putin la acelasi nivel.
Nu stiu unde juca De Amorim, poate ma si insel asupra numelui, stiu ca era brazilianu` ala de la astra care s-a dus dup-aia la fcsb si s-a stins, dar la meciul ala pe dreapta lor a fost, stanga noastra. Iar balbajelu` e praf [*****] fina chiar si daca e la nivelu` la care a plecat de la noi pt ca el defensiv nu exista! Nu stie sa bage un tackling, nu are intuitie buna cand sa faca un fault tactic sau nu, castigu` la el e ca urca mult si da centrari bunicele. Atat. Asta e partea buna la balbajelu`. Dar na, om vedea.

Bobby
fanatic
fanatic

Mesaj de Bobby » 16 Iul 2019, 20:45

La fel si Bancu Thundere...

Thunder
fanatic
fanatic

Mesaj de Thunder » 16 Iul 2019, 20:47

Bancu de bine de rau mai baga cate-un tackling pe ici pe colo. Cand si-a rupt picioru`, facand tackling si l-a rupt… Acum poate ii e frica de cand cu accidentarea si poate d-aia le baga mai rarut. Dar Bancu eu zic ca e peste balbajelu` ca fundas stanga, pt liga 1 e perfect pt noi, comparand si cu aportul ofensiv, ce-i drept.

JustME
fanatic
fanatic

Mesaj de JustME » 16 Iul 2019, 20:48

@Boby

Ianis 10 milioane? :lol: pai asa pot sa zic si eu ca pe Mitri s-au luat 9 milioane de euro si ca nu au existat procentre la Pescara. poti sa-mi demonstrezi ca n-am dreptate? evident ca nu.

cifrele scrise de tine sunt scarbos de subiective, la Ianis Hagi, cel putin, bagi in ele la greu. scoti niste cifre din burta ca sa iti argumentezi punctul de vedere. macar daca foloseai ca referinta transfermarktul, evident ca nici sumele trecute acolo nu-s oficiale dar macar mimai corectitudinea in ideea ca aceasta comparatie a fost facuta echitabil.

Ianis Hagi - 8 milioane;
Tudor Baluta - 2.9 milioane;
Cristi Ganea - 1 milion;
Cicaldau - 1 milion;
Vana - 750.000;

total: 13.65 - conforma transfermarkt (evident ca nu e o sursa de incredere dar macar nu mergi cu ocaua minca intr-o parte si cu ocaua mare in alta parte).

problema e ca daca nu umfli artificial cifrele nu-ti mai ies calculele asa cum vrei. asta ca sa nu mai spun ca e mai mult decat jenant sa insinuezi ca e ok sa vinzi pe milioane si sa nu reinvestesti banii in transferuri. Hagi face asta pt ca isi permite manca-ti-as, omul e toba de fotbal. pai se compara Hagi cu Rotaru cand vine vorba de fotbal? da, Hagi isi permite sa faca asta pt ca stie fotbal. cand Rotaru o sa se priceapa la fotbal ca Hagi atunci o sa poata sa faca si el ceea ce face Hagi.

argumentatia ta e absolut jennta, te folosesti de o exceptie ca sa ascunzi greselile evidente facute de Rotaru &co cand in iarna s-au zgarcit si au facut niste transferuri ieftine si proaste.

da, hai sa nu mai investim in transferuri ca, vorba aia, daca Hagi poate putem si noi [smile36]
Last edited by JustME on 16 Iul 2019, 21:01, edited 1 time in total.

Bobby
fanatic
fanatic

Mesaj de Bobby » 16 Iul 2019, 20:59

Habar nu am cit s-a luat pe Ianis - am vazut cifra de 10 milioane in media. Nu am fost la negocieri. 8 milioane la Mitrita a fost confirmata de Marcel Popescu la TV, plus confirmari in SUA - tind sa cred cifra.

Eu daca as conduce un club, as cumpara ieftin sau gratis si as vinde scump. Cum face Hagi. Cum incearca dar nu prea reuseste Craiova, desi se baga bani mult mai multi decit la Viitorul. Mi-as aduce scouteri si antrenori de valoare. As face ce facea Corneliu Stroe - avea o retea de arbitri si observatori prin tara care ofereau sugestii de scouting.

FCSB l-au luat pe Hora gratis si a confirmat. Craiova a platit 200 k pe Hora si 100 k pe Cristea - bani buni, aruncati aiurea. Bani s-au bagat - dar aiurea.

P.S. De ce exista stilul asta agresiv de a comunica ? Cui foloseste ? Romania anilor 90 - bolnava de scenarita. Dupa 50 de ani de comunism e greu sa acceptam alte opinii ? Vorbim de niste cuvinte, nu de pietre aruncate in cap.

JustME
fanatic
fanatic

Mesaj de JustME » 16 Iul 2019, 21:13

atunci cand faci o comparatie incerci sa fii obiectiv, sau asa ar fi corect. nu poti sa iei din presa sumele care iti convin si sa iti cladesti o argumentatie pe ele. corect este sa folosesti aceeasi unitate de masura in ambele cazuri. desi transfermarkt nu e o sursa credibila macar elimina cat de cat subiectivismul.

in ceea ce priveste strategia clubului da, asa ar fi ideal. sa cumperi ieftin si sa vinzi scump doar ca nu e chiar asa usor sa faci asta. daca era asa usor o faceau toti. si eu imi doresc sa poti sa [cenzurat] fotomodele fara sa fii la randul tau fotomodel si/sau bogat, doar ca nu e tocmai usor sa faci asta.
Bobby scrie:
16 Iul 2019, 20:59
P.S. De ce exista stilul asta agresiv de a comunica ?
pentru ca e efectiv enervant ceea ce faci. prezinti exceptii drept regula si culegi absolut subiectiv informatii din presa incercand sa iti argumentezi parerile. iar dupa ce scoti lumea din sarite ii certi ca-s agresivi..
Last edited by JustME on 16 Iul 2019, 21:38, edited 3 times in total.

R.E.N.
membru
membru

Mesaj de R.E.N. » 16 Iul 2019, 21:22

@ Bobby eram curios de cifre, drept pentru care am cautat pe net. dupa care am scris aici. daca iti rupi 5 minute din timp, poti sa vii cu niste sume mai aproape de realitate.

din cifrele scrise de Just mai sus, scade 1.5 mil pe Tudor Baluta, care s-au dus la gica popescu si 2.4 pe Ianis, care s-au dus la Fiorentina. gasesti in maxim un minut de search pe google. iti raman un pic mai putin de 10 mil.

prezinti niste date pe care se pare ca le stii numai tu ca sa-ti incropesti argumentatia care are doar partial legatura cu subiectul. ce nevoie are Craiova sa vanda de 20 mil pe an? 14 sunt prea putin pentru un club care vrea performanta in Romania? crezi ca faci vreodata performanta daca vinzi toti jucatorii imediat ce primesti o oferta buna?
Last edited by R.E.N. on 16 Iul 2019, 21:34, edited 1 time in total.
Albastrul din inimile noastre este mai mare decat al cerului si al marilor la un loc!

Bobby
fanatic
fanatic

Mesaj de Bobby » 16 Iul 2019, 21:34

@ JustMe : Nu - stilul agresiv de comunicare o chestie de caracter, de cumpatare, de intelepciune. Expertii nu tipa. Am intrebat retoric care e sursa frustrarii tale. Exista oameni cu frustrari adinci de viata care se se elibereaza pe nimicuri inventate pe aici. Nu e OK.

Obiectivitatea e un mit. Fiecare om are un mod de interpretare si procesare a realitatii. Circuitele tale neuronale sint un pic diferite de ale mele - ce vezi tu intr-un mod, eu vad in alt mod. Asta o spune stiinta nu eu.

Exista mult research pe tema asta :

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17129749

Toleranta la alte puncte de vedere si intelegerea ca ce vezi tu poate ca nu vede altul, e un lucru mare. In psihoterapie oamenii sint invatati sa asculte perspectiva celui din jur.

Ideea de baza ramine. Un alt membru al forumului spunea ca Viitorul a incasat 10 milioane si Craiova 14. Nu e adevarat. Si mai ramine faptul ca Viitorul face o treaba excelenta vinzind mult si necumparind. E un model care imi place. Habar nu am si nu ai cit s-a luat pe Ianis- poate o sa mai apara cifre mai exacte in urmatoarele luni. Nu sint obsedat sa stau toata ziua pe net sa vad cit au luat pe el. Au zis 10 milioane - poate ca aia o fi.
Last edited by Bobby on 16 Iul 2019, 21:50, edited 1 time in total.

Închis