Pregatirea de vara 2019/2020

Discutii legate de evolutiile jucatorilor, jucatorii preferati, antrenori, etc. Cine vine? Cine pleaca? Ce parere aveti?

Moderator: grup_moderatori

Închis

Ce sperante aveti de la noul sezon 2019-2020?

Poll ended at 04 Iul 2019, 16:53

Titlul si Cupa
12
24%
Locul 2-3
6
12%
Calificarea in Play-Off
17
33%
Playout
16
31%

Total votes: 51

Bobby
fanatic
fanatic

Re: Pregatirea de vara 2019/2020

Mesaj de Bobby » 16 Iul 2019, 21:44

R.E.N. scrie:
16 Iul 2019, 21:22
@ Bobby eram curios de cifre, drept pentru care am cautat pe net. dupa care am scris aici. daca iti rupi 5 minute din timp, poti sa vii cu niste sume mai aproape de realitate.

din cifrele scrise de Just mai sus, scade 1.5 mil pe Tudor Baluta, care s-au dus la gica popescu si 2.4 pe Ianis, care s-au dus la Fiorentina. gasesti in maxim un minut de search pe google. iti raman un pic mai putin de 10 mil.

prezinti niste date pe care se pare ca le stii numai tu ca sa-ti incropesti argumentatia care are doar partial legatura cu subiectul. ce nevoie are Craiova sa vanda de 20 mil pe an? 14 sunt prea putin pentru un club care vrea performanta in Romania? crezi ca faci vreodata performanta daca vinzi toti jucatorii imediat ce primesti o oferta buna?
Pai acum comparam mere cu pere. Citi bani de fapt a incasat Craiova ? Se spune ca 500 k din banii de Screciu, 25 % din 2 milioane, au ajuns la Silviu Bogdan. Si tot asa. Cit a ajuns la Pescara de pe Mitrita ? Ca netul nu zice asta. Corect ?

Noi de pe acasa nu prea stim citi bani au ajuns la cluburi - asta e adevarul.

Viitorul arata ca se face performanta daca vinzi jucatorii daca oferta e buna. Dar e greu - asta a realitatea. Multi jucatori au clauze de reziliere - asa ca n-ai ce le face, daca se primeste suma corecta. Si nici nu poti bloca ascensiunea unui jucator care primeste salariu de 5-6 ori mai mare.

Eu sper ca banii astia vor asigura supravietuirea clubului inca citiva ani. Eu asa gindesc - sa supravietuim intii.

LiviuB
fanatic
fanatic

Mesaj de LiviuB » 16 Iul 2019, 21:54

nu poti sa te plangi de supravietuire dupa ce ai vandut un jucator cu 7 milioane si mai ai pe teava inca unul, hai sa fim seriosi. REN a spus f bine - fundatia exista - de ce nu vrem sa tindem mai sus? sa obtinem bani si altfel? pt ca potential exista - atentie - lui Hagi nu ii aduc suporterii 1 milion de euro pe an
Stiinta e bine, traieste, renaste... Suntem cu ea

Thunder
fanatic
fanatic

Mesaj de Thunder » 16 Iul 2019, 22:08

Io zic ca pe haji jr nu s-au luat mai mult de 5 bulioane… parca prea pe sustache s-a facut totul, cred ca mai degraba l-a dat tacso pe bani putini ca sa-i garanteze aia ca nu-l ingroapa in banca de rezerve...

BiancoAzzurro_AS.
membru
membru

Mesaj de BiancoAzzurro_AS. » 16 Iul 2019, 23:27

Dacă tot comparam încontinuu Știința cu Viitorul, nu vorbim și de condițiile de producție? Cate terenuri de antrenament are fiecare, câți copii are fiecare, câți antrenori, ce condiții de cazare, academie etc

Asa ar fi corect, sa dezvoltam discuția comparativ la toți parametrii de întrare... Noi vorbim doar de ce iese 10,23,15 milioane...

Cred ca fără date informative comparative discutia conporta concluzii culmea corecte din partea tuturor, dar haideți sa masuram eficienta dacă vreți o concluzie care sa ne ajute, asa nu știu ce măsurăm? Dispune cineva de date concrete?

BiancoAzzurro_AS.
membru
membru

Mesaj de BiancoAzzurro_AS. » 16 Iul 2019, 23:47

uitati la viitorul ca au mura in gura : https://academiahagi.ro/fcviitorul-u19/ ... are-echipa
- pe fiecare echipa in parte de la U8 la U19 (9 echipe sau grupe) , staff , atrenori etc pentru fiecare echipa in parte
- aveti poze de la baza si de la echipele de copii si la cei mai mari si poze si nume la fiecare
- cred ca vorbim de minim 3 terenuri , probabil toate cu incalzire
- academie proprie
la care adaugam scoala lui Iuda si prestigiul lui Hagi

acolo pe site , ei trag o concluzie in procente clara, cat% din echipa provine din academia lor

despre noi aveti ceva date concrete ca cele de mai sus ? poate sunteti dintre voi mai in cunostiinta de cauza si putem face o comparatie , dupa care sa vedem ce sume au obtinut ei, ce sume am obtinut noi si ce trofee , mie asa mi se pare o discutie corecta din care sa stim macar cum stam ....pt ca e posibil sa fim mai eficienti chiar daca nu punctam la impresia artistica atat de mult....poate, dar fara date comparative , nu putem stii si suntem asa doar"pareologi "

Bobby
fanatic
fanatic

Mesaj de Bobby » 17 Iul 2019, 03:16

Ai dreptate. Astea sint intrebari de pus in conferintele de presa. De ce centrul Craiovei nu produce atit de mult precum Hagi ? Care e problema ?

Via Stinga si via Craioveanu se pot lua lectii despre cresterea copiilor si juniorilor din Olanda si Spania. De la Chivu se poate invata lectia Italiei si de la Marcel Raducanu lectia Germaniei. OK - vinzi acum la greu. Dar daca nu investesti banii in scouting, antrenori si pregatirea copiilor, nu faci nimic de fapt. Sper ca cineva va pune aceste intrebari sefilor clubului. Din pacate astfel de discutii nu s-au purtat la emisiunea de marti, cu Cirtu drept invitat.

LiviuB
fanatic
fanatic

Mesaj de LiviuB » 17 Iul 2019, 09:22

pentru ca nici nu are cum sa produca centrul nostru cat cel al Viitorului. Echipa aia e construita cu acest scop.
si hai sa vedem ce a produs si centrul nostru - Ivan, Screciu, vlad, boul ala de s-a dus la dinamo, Mihaila, Baicu, Hreniuc, Constantin, Bairam, Serban, Popescu, Vladoiu, Borta - provin de la centrul nostru. La nivel de echipe de juniori - s-a castigat o cupa si mai toate grupele ajung in fazele finale ale competitiilor.
avand in vedere ca sunt doar 6 ani de la reluarea proiectului, eu zic ca nu e putin. si fara sa ne bucuram de toate parghiile pe care Hagi le-a avut.
Stiinta e bine, traieste, renaste... Suntem cu ea

R.E.N.
membru
membru

Mesaj de R.E.N. » 17 Iul 2019, 09:31

Bobby scrie:
16 Iul 2019, 21:44
R.E.N. scrie:
@ Bobby eram curios de cifre, drept pentru care am cautat pe net. dupa care am scris aici. daca iti rupi 5 minute din timp, poti sa vii cu niste sume mai aproape de realitate.

din cifrele scrise de Just mai sus, scade 1.5 mil pe Tudor Baluta, care s-au dus la gica popescu si 2.4 pe Ianis, care s-au dus la Fiorentina. gasesti in maxim un minut de search pe google. iti raman un pic mai putin de 10 mil.

prezinti niste date pe care se pare ca le stii numai tu ca sa-ti incropesti argumentatia care are doar partial legatura cu subiectul. ce nevoie are Craiova sa vanda de 20 mil pe an? 14 sunt prea putin pentru un club care vrea performanta in Romania? crezi ca faci vreodata performanta daca vinzi toti jucatorii imediat ce primesti o oferta buna?
Pai acum comparam mere cu pere. Citi bani de fapt a incasat Craiova ? Se spune ca 500 k din banii de Screciu, 25 % din 2 milioane, au ajuns la Silviu Bogdan. Si tot asa. Cit a ajuns la Pescara de pe Mitrita ? Ca netul nu zice asta. Corect ?

Viitorul arata ca se face performanta daca vinzi jucatorii daca oferta e buna. Dar e greu - asta a realitatea. Multi jucatori au clauze de reziliere - asa ca n-ai ce le face, daca se primeste suma corecta. Si nici nu poti bloca ascensiunea unui jucator care primeste salariu de 5-6 ori mai mare.

Eu sper ca banii astia vor asigura supravietuirea clubului inca citiva ani. Eu asa gindesc - sa supravietuim intii.
deja insisti cu niste adevaruri alternative care dovedesc fie ca tii neaparat sa ai o parere speciala, fie ca esti in vreun fel interesat. cifrele pe care le-am mentionat si pe care ti le-a scris si JustMe sunt luate de pe prima pagina de serach pe google, apar pe toate ziarele mari de sport. despre comisioane catre Pescara si bani catre nu stiu ce impresari poate stii doar tu din surse speciale. dar, ca sa nu comparam mere cu pere, cum spui tu, ar trebui sa ne uitam la cifrele din presa centrala. astea sunt. 14 si 10.

Viitorul pana acum n-a facut performanta. A castigat un campionat si se mentine in primele trei - patru echipe, astfel incat sa-si atinga obiectivul de a forma si vinde jucatori. Performanta e sa te duci in grupele unei cupe europene, eventual sa si iesi de acolo, cum au facut steaua si rapid acum ceva ani. Si sa te mentii in zona aia. Sa-ti pastrezi jucatorii buni si sa vinzi tu cu 15-20 mil, daca tot iti place asa mult economia fotbalului, catre echipe mai bune, nu sa vinzi imediat la Genk si Praga si in Turcia cu 5 si sa zici ca ai dat lovitura. Dar ca sa faci asta, trebuie sa si vrei.
Albastrul din inimile noastre este mai mare decat al cerului si al marilor la un loc!

Thunder
fanatic
fanatic

Mesaj de Thunder » 17 Iul 2019, 12:31

R.E.N. scrie:
17 Iul 2019, 09:31

Viitorul pana acum n-a facut performanta. A castigat un campionat si se mentine in primele trei - patru echipe, astfel incat sa-si atinga obiectivul de a forma si vinde jucatori. Performanta e sa te duci in grupele unei cupe europene, eventual sa si iesi de acolo, cum au facut steaua si rapid acum ceva ani.
Ca sa fim corecti pana la capat, gresesti total. Viitorul a facut performanta, ba chiar mult mai multa decat tine. Nu discut aici ca a facut blat sa ramana in prima liga si ce blaturi au ei cu federatia, combinatii cu impresarii si etc. Strict pe rezultate, sunt MULT peste noi. Noi am avut ocazia sa luam super cupa, am trimis-o la plimbare, puteam sa ne implicam in lupta pt titlu` dar ne-am zgarcit in 2 ierni consecutive cand, daca fortam cu niste transferuri de fotbalisti, nu de jucatori de minge rotunda, puteam sa fim acolo. Abia ne-am lipit de o cupa si aia doar cu echipe de divizia b. Deci s-o lasam p-asta cu n-a facut veetoru performanta. A facut, noi in schimb nu! Noi trebuia in anii astia penibili ai fotbalului romanesc, daca ne ducea capatana si aveam sange in instalatie, sa recuperam mult din decalajul de titluri si cupe fata de oaia si dinamu. In schimb, n-am fost in stare nici pana acu sa batem la dinamu desi avem echipa mai buna ca ei practic de cand am promovat.

BiancoAzzurro_AS.
membru
membru

Mesaj de BiancoAzzurro_AS. » 17 Iul 2019, 12:45

Alta problema e ca viitorul e posibil sa se bata la titlu datorita omogenitatii create de același antrenor fără presiune din partea patronului, fără presiune din partea suporterilor și a profesionalismului lor care scot din academie jucători aleși, cu fizic excelent și deja instruiți cu tactica 4.3.3

Deja ne ia Hagi iar la mișto ca nu avem noi bani de jucătorii lui, asta după ce anul trecut zicea sa bage rotaru mana în buzunar dc vrea pe matan și asta după ce oieru s-a cam dus cu căciulă în mana ca să ia pe Vina, ca dc mai merge la tupeu sigur o ia în mana

Bobby
fanatic
fanatic

Mesaj de Bobby » 17 Iul 2019, 13:02

R.E.N. scrie:
17 Iul 2019, 09:31
Bobby scrie:
16 Iul 2019, 21:44
R.E.N. scrie:

deja insisti cu niste adevaruri alternative care dovedesc fie ca tii neaparat sa ai o parere speciala, fie ca esti in vreun fel interesat. cifrele pe care le-am mentionat si pe care ti le-a scris si JustMe sunt luate de pe prima pagina de serach pe google, apar pe toate ziarele mari de sport. despre comisioane catre Pescara si bani catre nu stiu ce impresari poate stii doar tu din surse speciale. dar, ca sa nu comparam mere cu pere, cum spui tu, ar trebui sa ne uitam la cifrele din presa centrala. astea sunt. 14 si 10.
E fals ceea ce sustii - cu tot respectul, si ignori cu delicatete ce nu-ti place. Nu - cifrele tale de 10 si 14 nu exista. La Craiova era de 13 si ceva - suma bruta. Si ti-am scris deja - din banii veniti pe Screciu si pe Mitrita s-au dat sume importante la alte cluburi. Tu intelegi romaneste ca la jucatorii vinduti de Craiova veniti de la scoala lui Silviu Bogdan, inclusiv Screciu, se da acolo un comision mare - undeva la 25 % ?

Si ca la Mitrita a fost un procent important pentru Pescara, care nu a fost facut public de cele doua cluburi, dar a fost (s-a vorbit de 20 %, numar niciodata confirmat) ? Cum si Fiorentina a pastrat la Ianis - dar acolo s-a facut public ?

Ca tot iti place google si crezi ce scriu ziarele de sport (20 % catre Pescara, si Viitorul a primit bani de pe transferul lui Mitrita) :

https://www.fanatik.ro/cati-bani-primes ... y-18763436

Si aia cu 25 % din banii pe Screciu :

https://3minute.net/cifrele-mutarii-lui ... art-banii/

Bobby
fanatic
fanatic

Mesaj de Bobby » 17 Iul 2019, 13:12

LiviuB scrie:
17 Iul 2019, 09:22
pentru ca nici nu are cum sa produca centrul nostru cat cel al Viitorului. Echipa aia e construita cu acest scop.
si hai sa vedem ce a produs si centrul nostru - Ivan, Screciu, vlad, boul ala de s-a dus la dinamo, Mihaila, Baicu, Hreniuc, Constantin, Bairam, Serban, Popescu, Vladoiu, Borta - provin de la centrul nostru. La nivel de echipe de juniori - s-a castigat o cupa si mai toate grupele ajung in fazele finale ale competitiilor.
avand in vedere ca sunt doar 6 ani de la reluarea proiectului, eu zic ca nu e putin. si fara sa ne bucuram de toate parghiile pe care Hagi le-a avut.
Depinde cum numaram...Pentru mine jucatorii de la juniori care merita subliniati sint aia cu ceva meciuri la liga 1 si care inca mai pot : Ivan, Screciu, Vlad si Mihaila de la Craiova. Hai si L. Popescu (asta e venit de la GP). Cam atit. Saracu' Burlacu e ca Doru Dumitrescu de la Viitorul : are ceva meciuri la liga 1, a debutat si la nationala U21, dar nu prea mai poate...Doar un jucator propus de Craiova in acest grup a ajuns la nationala mare - Ivan.

Viitorul a propus mult la nationala mare - Benzar, Ianis, Dragus, Cicaldau, Marin etc., plus multi la nationala U21 si la liga 1...

DeuxEx
grup_moderatori
grup_moderatori

Mesaj de DeuxEx » 17 Iul 2019, 14:31

Oltenii sunt conștienți că mai au nevoie de încă un stoper, acesta fiind și motivul pentru care au intensificat negocierile cu Botev Plovdiv pentru Kristian Dimitrov, 22 de ani. Dacă Hagi cerea pe Ghiță 1,3 milioane de euro, Botev vrea 700.000 de euro plus 20 la sută pentru fundașul său.

Botev Plovdiv a avut mai multe oferte pentru Dimitrov. Cea mai recentă este cea a lui Levski Sofia, care a oferit 350.000 de euro și 45 la sută dintr-un viitor transfer al fundașului. Iar jucătorului i s-a propus un salariu lunar de 13.000 de euro lunar. Botev a refuzat oferta și așteaptă răspunsul Craiovei la cererea sa.
Dar se pare că problema principală a oltenilor este să-l convingă pe Kristian Dimitrov să vină în România. Acesta are o situație financiară excelentă, părinții săi fiind foarte bogați, și nu e impresionat de bani, ci de proiect și de cariera sa. Dacă Mihai Rotaru se va înțelege cu jucătorul, Botev este de acord să-l lase în Bănie, mai ales că bulgarii sunt disperați să-l vândă și să facă rost de bani.

sursa: fanatik
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

R.E.N.
membru
membru

Mesaj de R.E.N. » 17 Iul 2019, 15:39

@ Thunder

daca tie ti se pare ca a castiga o data un campionat de desculti inseamna performanta, felicitari. inseamna ca performanta au facut unirea urziceani, otelul galati, astra. mai mult, otelul a jucat si in champions league un sezon. performanta, nene. eu sper ca la un moment dat echipele romanesti o sa vrea mai mult de atat. din nefericire, singurul care vrea mai mult e jiji, caruia i-a si iesit pana cand a ajuns la concluzia ca poate sa fie antrenor, manager, preparator fizic, tactician si imparat.
Albastrul din inimile noastre este mai mare decat al cerului si al marilor la un loc!

R.E.N.
membru
membru

Mesaj de R.E.N. » 17 Iul 2019, 16:35

@ Bobby

imi place google, il gasesc foarte util. am luat in calcul doar informatiile de pe canalele principale de stiri, ca sa nu comparam mere cu pere. singura stire despre comisioanele lui Silviu Bogdan apare pe siteul 3minute, de care n-am auzit in viata mea si in care ultima stire este ca un asteroid masiv ameninta pamantul.. permite-mi sa n-o iau in considerare.

despre comisionul pe Mitrita nu gasisem nimic. poti sa mai scazi 1.8 mil. iti raman un pic mai putin de 12 la craiova si un pic mai putin de 10 la Viitorul. iar daca vorbim despre bani pe achizitii, ambele echipe au cheltuit aproape la fel la fel. Hagi l-a adus inapoi pe Ianis cu 2-2.5 mil.

ramane intrebarea, in conditiile in care deja ai vandut de sa zicem 12, de ce ai nevoie sa vinzi de inca 6-8 in acelasi an? ca sa ajungi la aproape dublul celor de la Viitorul? sa vinzi 6 jucatori de baza intr-un an ti se pare o strategie pentru performanta?

Închis