Pregatirea de vara 2019/2020

Discutii legate de evolutiile jucatorilor, jucatorii preferati, antrenori, etc. Cine vine? Cine pleaca? Ce parere aveti?

Moderator: grup_moderatori

Închis

Ce sperante aveti de la noul sezon 2019-2020?

Poll ended at 04 Iul 2019, 16:53

Titlul si Cupa
12
24%
Locul 2-3
6
12%
Calificarea in Play-Off
17
33%
Playout
16
31%

Total votes: 51

_BGD_
membru
membru

Re: Pregatirea de vara 2019/2020

Mesaj de _BGD_ » 21 Mai 2019, 15:56

Ivan Martic și-a cam luat rămas bun de la noi printr-un mesaj pe Facebook

Bobby
fanatic
fanatic

Mesaj de Bobby » 21 Mai 2019, 16:00

DeuxEx scrie:
21 Mai 2019, 12:09
Odata cu venirea lui Cârțu (simpla coincidență sau nu...), echipa a inceput sa joace prost, culminand cu debarcarea lui Mangia. Nu il vad pe Cârțu ca si garant al succesului. Daca pleaca, sa ia si gloabele cu el: Papura & pupincuriștilor.

Trimis de pe Xiaomi Note 4
E si nu e asa...Craiova a facut un play off slab si anul trecut, chiar cu un punct mai putin decit anul acesta !

Cirtu a venit dupa acel Craiova - Astra 1-2 din ultima etapa a campionatului regulat - un meci modest al echipei.

Eu nu il vad pe Cirtu responsabil de loc. Omul a declarat ca alegerea antrenorului nu e treaba lui. Chestia cu Magia a fost intre italian si Rotaru 100 %.

BiancoAzzurro_AS.
membru
membru

Mesaj de BiancoAzzurro_AS. » 21 Mai 2019, 16:46

Bobby scrie:
21 Mai 2019, 16:00
DeuxEx scrie:
21 Mai 2019, 12:09
Odata cu venirea lui Cârțu (simpla coincidență sau nu...), echipa a inceput sa joace prost, culminand cu debarcarea lui Mangia. Nu il vad pe Cârțu ca si garant al succesului. Daca pleaca, sa ia si gloabele cu el: Papura & pupincuriștilor.

Trimis de pe Xiaomi Note 4
E si nu e asa...Craiova a facut un play off slab si anul trecut, chiar cu un punct mai putin decit anul acesta !

Cirtu a venit dupa acel Craiova - Astra 1-2 din ultima etapa a campionatului regulat - un meci modest al echipei.

Eu nu il vad pe Cirtu responsabil de loc. Omul a declarat ca alegerea antrenorului nu e treaba lui. Chestia cu Magia a fost intre italian si Rotaru 100 %.
Acum Cirtu l-a criticat finutz pe Mangia înainte de a fi presedinte iar apoi nu mi-a dat impresia ca l-a susținut, a zis doar ca nu se baga.

În cazul dat, lipsa susținerii echivalează cu plecarea.. Dar ce-i drept, nu el l-a pus acolo.

Încă nu știm exact ce face Cirtu, dar dc omu aduce jucători cam e de ajuns, ca asta avem nevoie acum, de transferuri reușite și cam multe..

De acord ca Papi nu e cel mai bun antrenor, dar cu echipa asta poate sa vina și Klopp ca nu faci mare performanta și pe papi îl schimbi peste noapte, dar jucători vin doar în mercato

fabius_2014
senior
senior

Mesaj de fabius_2014 » 21 Mai 2019, 16:52

andrei.stoicu scrie:
21 Mai 2019, 16:46

De acord ca Papi nu e cel mai bun antrenor, dar cu echipa asta poate sa vina și Klopp ca nu faci mare performanta și pe papi îl schimbi peste noapte, dar jucători vin doar în mercato
Problema este ca Papura nu-ti castiga campionatul in Romania, nici cu jucatorii de la CF Barcelona.

G.Ovidiu-Catalin
membru
membru

Mesaj de G.Ovidiu-Catalin » 21 Mai 2019, 17:12

Daca aduci jucatorii de la Barcelona in liga I , ar fi si pacat se le pui antrenor... Le-ai strica distractia :lol: :lol: :lol:
ucv ucv ucv

BiancoAzzurro_AS.
membru
membru

Mesaj de BiancoAzzurro_AS. » 21 Mai 2019, 18:16

fabius_2014 scrie:
21 Mai 2019, 16:52
andrei.stoicu scrie:
21 Mai 2019, 16:46

Problema este ca Papura nu-ti castiga campionatul in Romania, nici cu jucatorii de la CF Barcelona.

:)
Eu sunt mai conservator și țin la foștii jucatori însă ma cam deranjează mutarea cu un rapidist mai mult decât papi

Eu vad asa, ca echipa joaca la fel ca în primele etape cand nu aveai atacant de careu... Adică are ocazii dar nu are cine sa o împingă în poarta, nici măcar din penalty.

Daca papi face echipa cu un atacant bun măcar, și nu are rezultate atunci next... Altfel, oricum poți schimba oricând antrenorul și sunt de părere ca merita o sansa.. Eu am mai zis ca nu mi pare asa mare tacticizare în divizia A, atât de fin încât sa nu facă fata antrenori mai slab cotați.. Si mi se pare ca se pune mare accent pe motivare în fotbalul modern și aici chiar nu mi se pare ca am avut probleme în ultimele etape.. ..

malus dacus
fanatic
fanatic

Mesaj de malus dacus » 21 Mai 2019, 19:22

...de acord, nu e mare tacticizare, dar nu poti numai cu hei-rupul. Vreau sa vad si eu o desfasurare ca lumea a jucatorilor in teren, un presing grupat, o combinatie, o schema. Este Papura capabil de asa ceva? Jocul lui e rupt, dezlanat, pasa la portar ( mai mult ca la Mangia ), mijlocasii nu vin la primire, pasa lunga la ce-o iesi. Cu joc bazat doar pe efort nu tine...

R.E.N.
membru
membru

Mesaj de R.E.N. » 21 Mai 2019, 19:32

Cartu a venit tot timpul cu scandalul si cu imbarligaturile specifice zonei. Cu exceptia titlului de acum aproape 30 de ani, n-a avut niciodata vreo performanta ca antrenor, manager sau ce a mai fost.

In iarna, cand nu avea nicio functie la club, aparea peste tot in presa si la tv dand declaratii ca echipa e superba, ca trebuie sa se bata la titlu, ca au lot, conditii, stadion, maseuri si friptura. Practic punea presiune pe Mangia, care ar fi trebuit sa aiba niste rezultate nemaipomenite cu o echipa cu Acka, Bic, Rocha si Cristea.

Dupa care brusc l-am vazut pe Cartu presedinte. Iar Mangia, neavand rezultatele marete la care visa Cartu, a fost inlaturat si in locul lui a venit fostul blatist Papura, elev de-al lui Cartu.

Matematica e destul de simpla. Cartu e probabil un soi de consigliere de-al lui Rotaru, caruia i-a soptit niste cuvinte despre Mangia mai nasoale decat cele pe care le-a spus in presa. Apropo, in presa Cartu n-a parut niciodata vreun admirator de-al lui Mangia, ci a fost mai degraba retinut cand era intrebat de antrenor.

Clubul asta a dat pentru o perioada scurta impresia de profesionalism. Antrenorul antrena si nu era schimbat cu 5 etape inainte de final, patronul nu aparea la tv dand declaratii elucubrante, presedintele nu parea ca lucreaza antrenorii pe la spate, nu erau vanduti cei mai buni jucatori in grup in cursul unui sezon. Lucrurile par ca se schimba si incepem sa ne intoarcem la modul de functionare clasic romanesc, a carui imagine e foarte bine reprezentata de Cartu.

In final as vrea doar sa intreb ce-i recomanda pe Papura si Schumacher sau cum i se scrie numele ca antrenori la Stiinta. Primul a avut niste rezultate proaste la satelitul nostru din liga a treia, iar al doilea a fost dat afara de la Rapid tot din liga a treia. In paranteza fie spus, dupa ce a plecat Schumacher de la Rapid, echipa a inceput sa castige tot, cu Pancu antrenor... E absolut penibil si jenant, iar Cartu in calitate de legenda a echipei asteia ar putea aiba bunul simt sa renunte la ce pare a fi distrugerea unei echipe frumoase.
Albastrul din inimile noastre este mai mare decat al cerului si al marilor la un loc!

G.Ovidiu-Catalin
membru
membru

Mesaj de G.Ovidiu-Catalin » 21 Mai 2019, 20:12

Eu nu mai vreau sa dezvolt subiectul Cartu- Papura, mi-am exprimat destul de clar parerea si au aparut " atotstiutorii multilateral dezvoltati " iubitori de" cum bate vantul " si periatori de conducatori, sa ne explice ei cum sta problema, ca ei stiu mai bine... Mai spun doar atat : cand unul ca Dragomir ( Mitica) vine si ii ridica osanale lui Rotaru spunand ce tare e Cartu ca presedinte si ce fantastic este Papura ca antrenor, pentru mine totul este clar...
ucv ucv ucv

DeuxEx
grup_moderatori
grup_moderatori

Mesaj de DeuxEx » 21 Mai 2019, 20:31

Reuniunea lotului: 10 iunie
Cantonament in Croatia incepand cu 17 iunie.
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

malus dacus
fanatic
fanatic

Mesaj de malus dacus » 21 Mai 2019, 20:49

...pe Schumacher il recomanda calitatea de Olguta. Papura a avut libertatea sa-si aleaga colaboratorul si si-a ales Olguta de pe timpul cand antrena in China. Iar pe Papura il recomanda calitatea de Olguta a lui Rotaru. Deci, totul e pe baza de slugute...

Bobby
fanatic
fanatic

Mesaj de Bobby » 21 Mai 2019, 21:43

Cica Viitorul are 5 milioane de Euro buget. Cu banii astia au terminat campionatul pe locul 3 si joaca finala cupei. Craiova cu aproape 8 milioane a terminat pe locul 4. Eu cred ca la Craiova nu e problema de bani dedicati fotbalului, e problema ca banii sint cheltuiti aiurea: destui jucatori modesti platiti prea bine pentru ceea ce ofera.

fabius_2014
senior
senior

Mesaj de fabius_2014 » 21 Mai 2019, 21:44

malus dacus
fanatic
fanatic

Mesaj de malus dacus » 21 Mai 2019, 22:00

...bine, in primul rand nu stim daca-i adevarat. Dar, ca idee. Iar ne balbaim la jucatori rupti?...

BiancoAzzurro_AS.
membru
membru

Mesaj de BiancoAzzurro_AS. » 21 Mai 2019, 22:50

malus dacus scrie:
21 Mai 2019, 19:22
...de acord, nu e mare tacticizare, dar nu poti numai cu hei-rupul. Vreau sa vad si eu o desfasurare ca lumea a jucatorilor in teren, un presing grupat, o combinatie, o schema. Este Papura capabil de asa ceva? Jocul lui e rupt, dezlanat, pasa la portar ( mai mult ca la Mangia ), mijlocasii nu vin la primire, pasa lunga la ce-o iesi. Cu joc bazat doar pe efort nu tine...
Mda, aici și eu sunt sceptic cu desfășurarea, gruparea, schemele etc... Dar rămân la părerea ca dc vine material bun (4 jucători meseriași : fundas cental, mijlocaș stânga, mijlocaș ofensiv, atacant + alte 2/3 incercari de u21) cu papi mai vedem noi ce facem, publicul nu e atât de politicos oricum.. deci o rezolvam

Pe de o parte și noi suporterii ar trebui sa dam credit lui cirtu și papi măcar vreo 6 luni, pana mea, măcar ăștia chiar sunt ai noștri.. Ca dacă la antrenori sunt soluții, la președinți nu știu cine ar fi potrivit pt noi acum... Iuda e un exemplu de "fosta glorie" cum a ars-o cu noi.. si cam asa e peste tot de la fotbal pana la multinaționale, politica,.. Fiecare președinte vine cu echipa lui ca de-aia are responsabilitatea rezultatelor

Plus ca eu nu cred ca ne batem la titlu la anu, de aia nu ma agit cu antrenoru, vreau sa inchegam echipa...

Închis