Pregatirea de vara 2019/2020

Discutii legate de evolutiile jucatorilor, jucatorii preferati, antrenori, etc. Cine vine? Cine pleaca? Ce parere aveti?

Moderator: grup_moderatori

Închis

Ce sperante aveti de la noul sezon 2019-2020?

Poll ended at 04 Iul 2019, 16:53

Titlul si Cupa
12
24%
Locul 2-3
6
12%
Calificarea in Play-Off
17
33%
Playout
16
31%

Total votes: 51

G.Ovidiu-Catalin
membru
membru

Re: Pregatirea de vara 2019/2020

Mesaj de G.Ovidiu-Catalin » 21 Mai 2019, 22:54

@andrei, atentie, la U21 nu ne trebuie 2/3 incercari. Ne trebuie 2 TITULARI SIGURI, si inca 2-3 rezerve pe care sa ne butem baza oricand ( ptr cazuri de accidentari, suspendari, etc).
ucv ucv ucv

Bobby
fanatic
fanatic

Mesaj de Bobby » 21 Mai 2019, 23:33

Cred ca fanii Craiovei ar trebui sa dezvolte o imunitate la declaratii pompoase sau nu venite de la club. Pur si simplu declaratiile si obiectivele anuntate nu conteaza - conteaza doar rezultatele. Nu conteaza daca anunti ca te bati la titlu - conteaza daca obtii acel titlu. Fanii maturi, echilibrati si inteligenti ar trebui sa ignore orice declaratii si sa judece doar rezultatele. Ca fani, avem doar meciul viitor - vedem rezultatul si apoi vine alt meci. Si tot asa.

In alta ordine de idei, vad ca Acka ar ramine la echipa. Nu e o miscare OK - acest baiat nu este un aparator de play off in Romania.

Bobby
fanatic
fanatic

Mesaj de Bobby » 22 Mai 2019, 00:53

Cica Olaru de la Medias a costat 600 k plus 5 % din o eventuala vinzare. Asta e bine - piata de jucatori tineri in Romania nu cere preturi absurde.

Clinceni, cu o caruta de juniori de la FCSB, promoveaza in liga 1. Asta inseamna ca baietii astia tineri de la FCSB au ceva valoare. Energeticianul, echipa de liga 2 cu cei mai multi jucatori tineri imprumutati de la Craiova, este aproape retrogradata in liga 3. O alta masura a "valorii" staffului Stiintei la copii si juniori. Bine, la FCSB exista si o baza materiala pentru academia proprie. In Craiova ai un singur teren sintetic pentru 50 de echipe de fotbal.

G.Ovidiu-Catalin
membru
membru

Mesaj de G.Ovidiu-Catalin » 22 Mai 2019, 07:28

Noi, suporterii, ne-am facut datoria!

Ca sa vorbim concret si sa nu ne mai lasam aburiti de catre unii care ne tot explica faptul ca actionarii nu trebuie sa bage bani in transferuri, ca nu sunt bani, ca banii din bilete si din activitati comerciale ( vanzari de tricouri, fulare, fanioane,etc), - adica contributia noastra, a suporterilor-,nu semnifica mare lucru.

Pentru cei care sustin sus si tare ideea ca patronii trebuie tratati ca stapani iar suporterii trebuie sa taca, principala cauza pentru degradarea valorii ligii I Betano, conform unei analize pe baza situatiei financiare din LIGA I/2018 :
- " incapacitatea şefilor de cluburi de a atrage bani din surse independente şi lipsa de interes faţă de relaţia cu fanii ".
Apropos si de cat de "nesemnificative" sunt pentru "cunoscatori" veniturile din vanzarea biletelor si din activitati comerciale ( vanzari de tricouri, fulare, etc).
TOATA LIGA I a produs in 2018 : 5.425.000 lei din activitati comerciale (conform bilant oficial FRF), din care 3.018.551 lei sunt produsi de CRAIOVA ( conform bilant oficial U CRAIOVA ). 55% din totalul ligii I ! Din bilete si abonamente , suntem la 30 % din totalul ligii I. Desi asta nu tine de noi, suporterii, iata cum stam si la venituri din Vanzari de jucatori : TOTAL LIGA I 55.922.000 lei, din care CRAIOVA 24.794.456 lei. 44% din totalul ligii I !

Un calcul simplu ne arata ca suporterii ȘTIINȚEI au avut o contributie financiara de 42,5% din totalul contributiei suporterilor DIN TOATA LIGA I pentru echipele lor favorite.

Dragi actionari ( si stimati periatori ai lor ), nu are nimeni nimic cu voi. Ne dorim doar o echipa puternica si performanta. Si nici nu va cerem sa investiti si voi in echipa 42,5% din TOTALUL INVESTITIILOR PATRONILOR din Liga I...
Last edited by G.Ovidiu-Catalin on 22 Mai 2019, 09:11, edited 3 times in total.
ucv ucv ucv

LiviuB
fanatic
fanatic

Mesaj de LiviuB » 22 Mai 2019, 08:32

Ultimii ani ne-au aratat ca fotbalul poate fi o afacere profitabila. Dar ca, e nevoie de o abordate inteligenta si de investitii. Daca vrei sa iti dea lapte seara, vaca trebuie dusa la pascut. Si trebuie angajat un pastor care sa stie pe unde sa mearga cu ea.
Stiinta e bine, traieste, renaste... Suntem cu ea

malus dacus
fanatic
fanatic

Mesaj de malus dacus » 22 Mai 2019, 10:54

...mda. Si vaca tr. sa fie de rasa, ca daca e corcitura iar nu faci treaba. Si, apropo de transferuri, nu stiu de ce noi trebuie sa ne scarpinam mereu invers. S-a facut mare tapaj cu Donkor asta cand a fost adus, ca a jucat la juniorii lui Inter. Pai tocmai asta era garantia faptului ca avem de-aface cu un rebut si ca n-are rost sa ne mai batem capul. A fost la Inter si aia au vazut ca nu e ok. Suntem noi mai ai dreacu, sau cum? Mai sunt cazuri - Bawaab, Ogenda etc...

BiancoAzzurro_AS.
junior
junior

Mesaj de BiancoAzzurro_AS. » 22 Mai 2019, 11:08

malus dacus scrie:
22 Mai 2019, 10:54
...mda. Si vaca tr. sa fie de rasa, ca daca e corcitura iar nu faci treaba. Si, apropo de transferuri, nu stiu de ce noi trebuie sa ne scarpinam mereu invers. S-a facut mare tapaj cu Donkor asta cand a fost adus, ca a jucat la juniorii lui Inter. Pai tocmai asta era garantia faptului ca avem de-aface cu un rebut si ca n-are rost sa ne mai batem capul. A fost la Inter si aia au vazut ca nu e ok. Suntem noi mai ai dreacu, sau cum? Mai sunt cazuri - Bawaab, Ogenda etc...
mutu a fost tot "rebut" la inter , deci asta nu e chiar relevant ca il refuza nu stiu cine...si modrici iar era pe la 25 de ani varza din cea am vazut povestea lui....cred ca nici tucudean pana la 23 ani nu a fost mare meserias.....deci as zice ca aici se face diferenta intre cei care stiu sa urmareasca un jucator si cei care nu

BiancoAzzurro_AS.
junior
junior

Mesaj de BiancoAzzurro_AS. » 22 Mai 2019, 11:13

G.Ovidiu-Catalin scrie:
22 Mai 2019, 07:28
Noi, suporterii, ne-am facut datoria!

Ca sa vorbim concret si sa nu ne mai lasam aburiti de catre unii care ne tot explica faptul ca actionarii nu trebuie sa bage bani in transferuri, ca nu sunt bani, ca banii din bilete si din activitati comerciale ( vanzari de tricouri, fulare, fanioane,etc), - adica contributia noastra, a suporterilor-,nu semnifica mare lucru.

Pentru cei care sustin sus si tare ideea ca patronii trebuie tratati ca stapani iar suporterii trebuie sa taca, principala cauza pentru degradarea valorii ligii I Betano, conform unei analize pe baza situatiei financiare din LIGA I/2018 :
- " incapacitatea şefilor de cluburi de a atrage bani din surse independente şi lipsa de interes faţă de relaţia cu fanii ".
Apropos si de cat de "nesemnificative" sunt pentru "cunoscatori" veniturile din vanzarea biletelor si din activitati comerciale ( vanzari de tricouri, fulare, etc).
TOATA LIGA I a produs in 2018 : 5.425.000 lei din activitati comerciale (conform bilant oficial FRF), din care 3.018.551 lei sunt produsi de CRAIOVA ( conform bilant oficial U CRAIOVA ). 55% din totalul ligii I ! Din bilete si abonamente , suntem la 30 % din totalul ligii I. Desi asta nu tine de noi, suporterii, iata cum stam si la venituri din Vanzari de jucatori : TOTAL LIGA I 55.922.000 lei, din care CRAIOVA 24.794.456 lei. 44% din totalul ligii I !

Un calcul simplu ne arata ca suporterii ȘTIINȚEI au avut o contributie financiara de 42,5% din totalul contributiei suporterilor DIN TOATA LIGA I pentru echipele lor favorite.

Dragi actionari ( si stimati periatori ai lor ), nu are nimeni nimic cu voi. Ne dorim doar o echipa puternica si performanta. Si nici nu va cerem sa investiti si voi in echipa 42,5% din TOTALUL INVESTITIILOR PATRONILOR din Liga I...
e un aspect aici totusi, suntem cei mai tari din parcare, dar e parcarea goala
pus ca 3 mil lei din buget club de 8 mil eur, reprezinta cam 7-8% din total buget...iar sumele sunt de ras daca le compari cu top 5 campionate , nu mai zic de Anglia....e cam nasoala treaba per ansamblu

BiancoAzzurro_AS.
junior
junior

Mesaj de BiancoAzzurro_AS. » 22 Mai 2019, 11:18

G.Ovidiu-Catalin scrie:
21 Mai 2019, 22:54
@andrei, atentie, la U21 nu ne trebuie 2/3 incercari. Ne trebuie 2 TITULARI SIGURI, si inca 2-3 rezerve pe care sa ne butem baza oricand ( ptr cazuri de accidentari, suspendari, etc).
avem draghici si mihaila si probabil ca mai incearca inca 2-3 achizitii de U21(Borta poate)

sunt sceptic ca rupem gura targului pe zona asta si mi-e teama ca o sa avem 4-5 solutii nesatisfacatoare doar pentru regula....spun ce cred ca o sa fie, nu ce ne-ar trebui...ai dreptate ca ne trebuie, dar nu stiu daca avem forta sa trecem de fcsb,viitorul si cluj la scounting de u21 (achizitii si crestere jucatori)

G.Ovidiu-Catalin
membru
membru

Mesaj de G.Ovidiu-Catalin » 22 Mai 2019, 11:18

@andrei, atunci e simplu : facem miting la UEFA sa ne mute in top 5 campionate. Ce are "aia" cu prefectura? Noi evoluam in Liga I deci ne comparam cu adversarii nostri de aici.
ucv ucv ucv

G.Ovidiu-Catalin
membru
membru

Mesaj de G.Ovidiu-Catalin » 22 Mai 2019, 11:22

Da cu scouting-ul e greu, dar daca am vazut ca stam subtire la capitolul juniori, trebuiau facute investitii pe termen lung. Ori platesti cei mai buni scouteri si antrenori din tara sa lucreze ptr tine ( ca sa nu vorbim de infrastructura), ori investesti in tineri deja crescuti de altii ( au inceput sa coste ). Ceea ce vreau sa spun este ca daca vrem sa ne uitam la altii cum investesc si ne imaginam ca o sa ajungem ca ei "punandu-ne arici la buzunare", ne inselam.
ucv ucv ucv

BiancoAzzurro_AS.
junior
junior

Mesaj de BiancoAzzurro_AS. » 22 Mai 2019, 11:43

G.Ovidiu-Catalin scrie:
22 Mai 2019, 11:18
@andrei, atunci e simplu : facem miting la UEFA sa ne mute in top 5 campionate. Ce are "aia" cu prefectura? Noi evoluam in Liga I deci ne comparam cu adversarii nostri de aici.
adica e cam nasol ca noi suporterii nu reprezentam macar un 25-30% din buget, cam asta zic eu ca sa avem o voce mai impunatoare....sumele vin din TV, vanzari jucatori si patroni ....si nu e ok, eu ma uit la astia din afara sincer ca aia sunt exemple, nu fcsb si cluj....si compar doar procentele, nu compar sumele efective, ca nu stiu sa numar atat cat vad in top5 :)

dar e bine ca am dat un semnal si ca suntem primii la acest capitol , daca avem si rezultate, sumele o sa creasca si de ce nu sa devenim un reper constant in romania ...iar pana acum cred ca suporterii au fost peste echipa, incercam doar sa vedem toata imaginea, nu sa contest suprematia UCV care ma bucura:)

G.Ovidiu-Catalin
membru
membru

Mesaj de G.Ovidiu-Catalin » 22 Mai 2019, 11:46

Corect, gandeste-te ca sumele astea au venit cu o Cupa a Romaniei in anii astia. Ia imagineaza-ti, cam cum ar fi cu un titlu de campion, cu participari in grupele EL ? Ce zici, ar creste incasarile ?
ucv ucv ucv

BiancoAzzurro_AS.
junior
junior

Mesaj de BiancoAzzurro_AS. » 22 Mai 2019, 11:53

G.Ovidiu-Catalin scrie:
22 Mai 2019, 11:22
Da cu scouting-ul e greu, dar daca am vazut ca stam subtire la capitolul juniori, trebuiau facute investitii pe termen lung. Ori platesti cei mai buni scouteri si antrenori din tara sa lucreze ptr tine ( ca sa nu vorbim de infrastructura), ori investesti in tineri deja crescuti de altii ( au inceput sa coste ). Ceea ce vreau sa spun este ca daca vrem sa ne uitam la altii cum investesc si ne imaginam ca o sa ajungem ca ei "punandu-ne arici la buzunare", ne inselam.
da, si eu as vrea sa vad asta...am luat transa II de 2 mil de pe Mitrita si bagam in noul centru de pregatire juniori localizat oriunde e terenu ieftin si cu transa III de 2 mil platim ultimele detalii ale constructiei, finisajele, echipamentele etc....atunci vin eu si il rog pe patron sa mai vanda ceva, fac politica de 5 mil clauza la toti, cine vrea sa il ia oricand ca mai fac un teren de juniori cu banii aia

pana la urma ce sa te mai superi pe hagi, ca a facut totul din banii lui...si noi o sa vedem acelasi film iar si iar

G.Ovidiu-Catalin
membru
membru

Mesaj de G.Ovidiu-Catalin » 22 Mai 2019, 12:02

Ei, asta cu "Hagi a facut totul pe banii lui cam scartaie". Nea Hagi a primit bani inclusiv de la UEFA cu ajutorul lui nasu' Mircea... Plus ajutoarele venite cand a avut nevoie ( promovari - retrogradari ), plus faptul ca in tara toate centrele de copii si juniori erau ( si inca mai sunt) pe butuci deci isi permitea sa aduca la el toata spuma...
ucv ucv ucv

Închis