Universitatea Craiova - sezonul 2019/2020

Discutii legate de evolutiile jucatorilor, jucatorii preferati, antrenori, etc. Cine vine? Cine pleaca? Ce parere aveti?

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns
malus dacus
fanatic
fanatic

Re: Universitatea Craiova - sezonul 2019/2020

Mesaj de malus dacus » 18 Aug 2019, 22:06

...pana sa-l puna Rotaru principal eu habar n-aveam ce fel de om e asta. Nu-l auzisem vorbind niciodata si il respectam ca pe orice fost jucator. Dar odata cu aparitiile televizate iti dai seama de caracterul omului. Dincolo de rezultate, dincolo de jocul de rahat, am ajuns sa nu-l mai suport ca om pt. declaratiile pe care le face. Cat de [cenzurat] uman sa fii mah, sa te lauzi ca luasi un punct la botosani?! Ok, nu-i batusem p-astia la ei acasa, dar asta e mare motiv sa subliniezi ca facusi mare scofala? Ne laudam ca smulseram un punct la botosani? Hai, am inteles-o p-aia cu dinamo; ca erau in formol, ca murise Neagoe pe banca, ok, se pune, dar du-te ba dreaq cu punctul tau la botosani si ca nu te simti amenintat si ca profesionistu vietii! Plus ca la el e pe merite. Merita sa bata pe AEK. Practic, ce sa ne mai complicam? Se pune ca i-am batut. Clinceni si Chindia nu meritau mai mult. Acolo se pune ca am dat noi dovada de caracter...

JustME
fanatic
fanatic

Mesaj de JustME » 18 Aug 2019, 22:31

p.s. datoria aia pe hartie la Rotaru este irelevanta in momentul de fata deoarece in formatia asta de 3 insi actionari Rotaru e solistul, restul sunt pe la tambal si acordeon. daca Rotaru trece din postura de solist la acordeon s-ar putea ca datoria aia sa devina relevanta, e doar o presupunere.

momentan formatia e incropita si condusa de el. toti joaca dupa cum canta el deci, da, datoria aia este intr-adevar irelevanta.

Bobby
fanatic
fanatic

Mesaj de Bobby » 18 Aug 2019, 22:33

JustME scrie:
18 Aug 2019, 22:02
Bobby scrie:
18 Aug 2019, 21:48
Acum acea societate are cifra anuala de afaceri de 10 milioane de Euro si sa zicem un profit anual de 1 milion de Euro. Poti sa zici ca valoarea de piata a clubului este 40 de milioane de Euro (4x cifra anuala de afaceri - rough order of magnitude), deci 20 % ar putea insemna 8 milioane de Euro. Asa la o prima strigare...
sa zicem, sa zici, ar putea, bla bla bla :-D

acum vine realitatea:
Bobby scrie:
Hai sa fim seriosi ca datoria aia e pe hirtie. Doar pe hirtie societatea lui Andrici (actionar majoritar) e datoare la Rotaru
da, pe hartie clubul e dator lui Rotaru. pe HARTIILE de la Ministerul de Finante (ups!), nu e "sa zicem", "ar putea", "sa zici". datoria aia e foarte clara si apare in fix in actele contabile ale clubului.

un antrenor nu ar da nici macar two flegme pe calculele tale si atunci cand i-ai propune 20% din actiunile clubului si ar afla ca in hartiile de la ministerul de finante clubul are o datorie de vreo 12 milioane la Rotaru, guess what, nu cred ca i-ar mai surade foarte mult combinatia asta.

SA ZICEM ca Rotaru gaseste suficienti naivi carora sa le paseze restul de 90% din actiuni (el avand PE HARTIE doar 10% din actiuni) SA ZICEM pe avant pionieresc, SA ZICEM fara audituri si variante de capitalizare, nea Rotaru AR PUTEA sa ceara achitarea creantei de 12 milioane. si you won't believe it restul actionarilor ar fi nevoiti sa ii achite 90% din datoria respectiva sau sa bage clubul in insolventa sau chiar faliment. sa zicem :-D
Sau nea Rotaru, pe modelul Viitorul, vede ca iti trebuie si alti actionari ca sa te dezvolti. Si datoria aia pe hirtie e convertita in actiuni - de exemplu. Daca se doreste atragerea de actionari sau oferirea de actiuni unor oameni de top din fotbal pentru dezvoltarea clubului - se poate.

Dupa fotbal, vad ca lumea pe aici se pricepe si la capitalism :laughing:

AT&T are datorii de 170 miliarde de dolari (conteaza cui datoreaza acei bani ?), si a avut profit de 20 de miliarde de dolari anul trecut. Pretul unei actiuni AT&T este de 35 dolari.

BiancoAzzurro_AS.
membru
membru

Mesaj de BiancoAzzurro_AS. » 18 Aug 2019, 22:42

JustME scrie:
18 Aug 2019, 22:02
Bobby scrie:
Acum acea societate are cifra anuala de afaceri de 10 milioane de Euro si sa zicem un profit anual de 1 milion de Euro. Poti sa zici ca valoarea de piata a clubului este 40 de milioane de Euro (4x cifra anuala de afaceri - rough order of magnitude), deci 20 % ar putea insemna 8 milioane de Euro. Asa la o prima strigare...
:laughing: :laughing: :laughing:

sa zicem, sa zici, ar putea, bla bla bla :-D

acum vine realitatea:
Bobby scrie:
Hai sa fim seriosi ca datoria aia e pe hirtie. Doar pe hirtie societatea lui Andrici (actionar majoritar) e datoare la Rotaru
da, pe hartie clubul e dator lui Rotaru. pe HARTIILE de la Ministerul de Finante (ups!), nu e "sa zicem", "ar putea", "sa zici". datoria aia e foarte clara si apare in fix in actele contabile ale clubului.

un antrenor nu ar da nici macar two flegme pe calculele tale si atunci cand i-ai propune 20% din actiunile clubului si ar afla ca in hartiile de la ministerul de finante clubul are o datorie de vreo 12 milioane la Rotaru, guess what, nu cred ca i-ar mai surade foarte mult combinatia asta.

SA ZICEM ca Rotaru gaseste suficienti naivi carora sa le paseze restul de 90% din actiuni (el avand PE HARTIE doar 10% din actiuni) SA ZICEM pe avant pionieresc, SA ZICEM fara audituri si variante de capitalizare, nea Rotaru AR PUTEA sa ceara achitarea creantei de 12 milioane. si you won't believe it restul actionarilor ar fi nevoiti sa ii achite 90% din datoria respectiva sau sa bage clubul in insolventa sau chiar faliment. sa zicem :-D
Dc ai 12 mil datorie, orice licitație începe de acolo, sau de la o eșalonare a acestei datorii sau convertirea în părți din jucători sau alte combinații care se pot negocia. Nu are nici o logica sa dai controlul clubului (>51%) ca sa ți-o bage în insolventa careva spre exemplu sau sa îți amânare plata datoriei la nesfârșit sau sa plătească alte datorii înainte sa o plătească pe cea către acționari. Ai dat controlul însemna că oricând majoritatea poate sa dea o hotărâre AGA prin care sa decidă orice nefavorabil...deci nu vad cine cedează asa orice procent peste fără nimic în schimb

Contractul de împrumut oricum are o perioada de rambursare, de obicei 3 ani și o dobânda, astfel ca la un moment dat el ajunge la scadenta dc sa zicem ca nu mai ești acționar principal și nu are clubul bani sa îți dea, sau nu vrea, atunci ce faci? Îți bagi firma de la care ai de recuperat în insolventa?

Deci orice varianta părerea mea ca exclude ca cineva sa preia orice procent fără sa ofere nimic în schimb... după ce ai băgat 12 mil sau ma rog cât ai bagat(poate fi discutabil, dar la audit îți dai seama) sa vina Piturca și sa ii dai un procent fără nici o performanta în spate nu pare realista.. Ce poate oferi un antrenor gen Piturca în afara de servicii de antrenorat gratuite? Care cât sa fie 300k/an asa peste cap....cred ca e de ajuns sa ii dai cota parte din anumiți jucători la care sa participe și el la suma de achiziție dc e partener, în cuantum egal cu proprietatea evident sau ca bonus la îndeplinire obiective

JustME
fanatic
fanatic

Mesaj de JustME » 18 Aug 2019, 22:46

Bobby scrie:
18 Aug 2019, 22:33
Dupa fotbal, vad ca lumea pe aici se pricepe si la capitalism :laughing:
nu, Doamne fereste. tu esti profesionistul in materie. si daca tot esti foarte competent in domeniul asta si ma gandesc ca deja stai pe niste milioane de dolarei nu te bagi intr-o combinatie cu nea Rotaru? haida vere, un 20% din actiuni probabil ca e mizilic pt tine :) ar insemna 8 milioane de euro, asa la o prima strigare :)(

vino vere si fa aicisa neste biznis pe plaiuri mioritice :-D e chiar pacat sa-ti irosesti potentialul pe la yankei :hai
Bobby scrie:
18 Aug 2019, 22:33
AT&T are datorii de 170 miliarde de dolari (conteaza cui datoreaza acei bani ?), si a avut profit de 20 de miliarde de dolari anul trecut. Pretul unei actiuni AT&T este de 35 dolari.
pai da, cam conteaza. nu stiu daca AT&T e condusa de actionarul minoritar care a imprumutat compania cu bani si si-a pus brelocul intr-un post cheie. alta diferenta destul de evidenta e ca pretul unei actiuni AT&T e 35 de dolarei, pretul unei actiuni la clubul nostru e...???? e fara numar, fara numar, fara numaaaaarrrr!! SOLOOO!

ia legatura cu AT&T sa vedem daca sunt interesati de un schimb Papura cu vreun CEO d-al lor. spune-le ca ii suna un prieten d-al lu' nea Rotaru pe la 11 noaptea sa bata palma :)(
Last edited by JustME on 18 Aug 2019, 22:56, edited 2 times in total.

JustME
fanatic
fanatic

Mesaj de JustME » 18 Aug 2019, 22:52

BiancoAzzurro_AS. scrie:
18 Aug 2019, 22:42
Dc ai 12 mil datorie, orice licitație începe de acolo, sau de la o eșalonare a acestei datorii sau convertirea în părți din jucători sau alte combinații care se pot negocia. Nu are nici o logica sa dai controlul clubului (>51%) ca sa ți-o bage în insolventa careva spre exemplu sau sa îți amânare plata datoriei la nesfârșit sau sa plătească alte datorii înainte sa o plătească pe cea către acționari. Ai dat controlul însemna că oricând majoritatea poate sa dea o hotărâre AGA prin care sa decidă orice nefavorabil...deci nu vad cine cedează asa orice procent peste fără nimic în schimb

Contractul de împrumut oricum are o perioada de rambursare, de obicei 3 ani și o dobânda, astfel ca la un moment dat el ajunge la scadenta dc sa zicem ca nu mai ești acționar principal și nu are clubul bani sa îți dea, sau nu vrea, atunci ce faci? Îți bagi firma de la care ai de recuperat în insolventa?

Deci orice varianta părerea mea ca exclude ca cineva sa preia orice procent fără sa ofere nimic în schimb... după ce ai băgat 12 mil sau ma rog cât ai bagat(poate fi discutabil, dar la audit îți dai seama) sa vina Piturca și sa ii dai un procent fără nici o performanta în spate nu pare realista.. Ce poate oferi un antrenor gen Piturca în afara de servicii de antrenorat gratuite? Care cât sa fie 300k/an asa peste cap....cred ca e de ajuns sa ii dai cota parte din anumiți jucători la care sa participe și el la suma de achiziție dc e partener, în cuantum egal cu proprietatea evident sau ca bonus la îndeplinire obiective
da, ai dreptate. totusi, ce inseamna "dc" [question]

BiancoAzzurro_AS.
membru
membru

Mesaj de BiancoAzzurro_AS. » 18 Aug 2019, 23:14

Dc = Daca,

marius_vl
fanatic
fanatic

Re: [Etapa 7] Universitatea Craiova - Astra Giurgiu

Mesaj de marius_vl » 20 Aug 2019, 19:15

Eu jur că nu înțeleg hatereala asta dusă deja la cote inimaginabile! Deci dacă batem, o facem numai datorită jucătorilor, datorită talentului lor, dacă pierdem e vina numai și numai a lui Papură! E vina lui Papură că animalul ăla a ratat din 3 metri cu toată poarta în față la Atena sau că gazonul este cea mai infecta suprafață de joc din Liga 1, e vina lui Papură că jegul ăla de hategan ne-a tocat ca un nenorocit la Botoșani, e vina lui Papură inclusiv pt faptul că am jucat de vreo lună și ceva din 3 în 3 zile! Și eu îl vreau plecat, și eu îl vreau pe Piturca, dar deja se întrece orice măsură cu conflictul ăsta, nu se poate așa ceva

zeddDarko
senior
senior

Mesaj de zeddDarko » 20 Aug 2019, 19:33

Sa-si de-a demisia, simplu.Se va termina conflictul.

JustME
fanatic
fanatic

Mesaj de JustME » 20 Aug 2019, 19:42

marius_vl scrie:
20 Aug 2019, 19:15
e vina lui Papură inclusiv pt faptul că am jucat de vreo lună și ceva din 3 în 3 zile!
e vina lu' Papura ca stia ca vom juca din 3 in 3 zile si a facut o pregatire fizica de ca.ca.t + nici nu a stat pe capul amicului sau Rotaru macar sa intareasca serios lotul dpdv numeric si calitativ compensand in felul asta pregatirea fizica facuta ca la liga a 3-a.

se stia ca urma sa jucam din 3 in 3 zile de luni bune si cu toate astea nimeni nu a miscat un deget si cel mai vinovat normal ca iese Papura pt ca el apare in fata suporterilor dupa meciuri sa ofere explicatii. cand il vad ca vine, cu mecla aia schimonosita de plictiseala, si ridica din umeri pe la conferintele de presa si arunca scuza asta jenanta "jucam din 3 in 3 zile, oboseala" imi vine sa dau cu laptopul pe geam.

ce faceam daca ne calificam in grupele EL, retrogradam? ca vorba aia se pare ca e imposibil sa jucam din 3 in 3 zile. si cel mai deranjant, cel putin pentru mine, este nesimtirea cu care se agata de scaunul de antrenor cand vede ca majoritatea suporterilor sunt impotriva lui.

p.s. da, ai dreptate deja se intrece orice masura insa fix din partea lu' Papura care practic ne sfideaza cu fiecare zi petrecuta pe banca echipei. un om cu bun-simt, vazand cat de vehement este contestat, pleca de multa vreme. pe Papura practic il doare in [cenzurat] si daca pe el il doare in [cenzurat] de suporteri nu vad de ce sa nu-i doara in [cenzurat] si pe suporteri de el.
DEMISIA/DEMITEREA
Last edited by JustME on 20 Aug 2019, 19:57, edited 5 times in total.

Paul
suporter
suporter

Mesaj de Paul » 20 Aug 2019, 19:44

Pai ce @marius_vl adica tie ti se pare ca echipa joaca ceva? Nu stiu daca e hatereala, daca nu vezi nicio perspectiva si nici nu pare ca cineva vrea sa schimbe ceva, e doar iritare. Vina lui Papura este ca nu surprinde cu absolut nimic pe nimeni, in conditiile in care are jucatori totusi bunicei. Mai degraba e hatereala cu Fortes, ala atat poate si daca nu il bagi nu iti strica jocul, ai optiuni.

DeuxEx
grup_moderatori
grup_moderatori

Mesaj de DeuxEx » 20 Aug 2019, 19:46

marius_vl scrie:
nu se poate așa ceva
Nu inteleg de unde atata ostilitate! :)- :)- :)-
Mariuse, ala e un terminat, atat ca om, cat si ca antrenor! A reusit sa aduca in stare latenta jucatori ca Bancu, Cicaldau sau Mirko. Cicaldau, unul dintre cei mai buni jucatori la Campionatul European U21 a ajuns in 30 de zile o gloaba din cauza stimabilului Cornelus!
Poate sa castige orice meci de acum incolo, Papura NU E ANTRENOR! E un impostor care promitea ca echipa va fi pregatita fizic pentru orice duel din campionat sau cupele europene, dar jucatorii se taie imediat dupa pauza. E un impostor caruia i s-au adus jucatorii pe care i-a cerut, dar HABAR N-ARE SA-I PUNA IN TEREN! E un incompeten in ceea ce tine de antrenorat, management, tactica, scouting sau aanaliza a adversarului.
Si publicul si-a dat seama de asta! Publicul oltean este cel mai fin cunoscator al fotbalului, iar solutia cu Papura pe banca tehnica efectiv PUTE!
"La un club de fotbal exista o trinitate formata din jucatori, antrenor si suporteri. Patronii nu au nici o treaba aici. Singurul lor rol este sa semneze cecuri..."
Bill Shankly
EX-Cristi007
Voucher reducere PCGarage.ro: AZ6S5EFI

marius_vl
fanatic
fanatic

Mesaj de marius_vl » 20 Aug 2019, 19:53

Nu sunt aparatorul lui Papura, si eu il vreau din tot sufletul pe Piturca!

calugaru' vaxile
membru
membru

Mesaj de calugaru' vaxile » 20 Aug 2019, 20:03

marius_vl scrie:
Eu jur că nu înțeleg hatereala asta dusă deja la cote inimaginabile! Deci dacă batem, o facem numai datorită jucătorilor, datorită talentului lor, dacă pierdem e vina numai și numai a lui Papură!
noi nu marcam decit din sclipiri individuale, nu ca urmare a unei tactici de joc. de aia jucatorii cind cistiga o fac nu datorita, ci in ciuda aportului antrenorului.

marius_vl
fanatic
fanatic

Mesaj de marius_vl » 20 Aug 2019, 20:08

calugaru' vaxile scrie:
20 Aug 2019, 20:03
marius_vl scrie:
Eu jur că nu înțeleg hatereala asta dusă deja la cote inimaginabile! Deci dacă batem, o facem numai datorită jucătorilor, datorită talentului lor, dacă pierdem e vina numai și numai a lui Papură!
noi nu marcam decit din sclipiri individuale, nu ca urmare a unei tactici de joc. de aia jucatorii cind cistiga o fac nu datorita, ci in ciuda aportului antrenorului.
Astea sunt basme! Acelasi lucru pot spune ca se intampla si pe vremea lui macaroana, cand multe goluri se marcau din sclipirile lui Mitrita, Koljic etc!

Scrie răspuns