Universitatea Craiova - sezonul 2019/2020

Discutii legate de evolutiile jucatorilor, jucatorii preferati, antrenori, etc. Cine vine? Cine pleaca? Ce parere aveti?

Moderator: grup_moderatori

Scrie răspuns
iuli
fanatic
fanatic

Re: Universitatea Craiova - sezonul 2019/2020

Mesaj de iuli » 28 Oct 2019, 18:47

JustME scrie:
28 Oct 2019, 18:17
nu stiu daca te temi sau iti doresti lucrul asta :)-

tribuna nu are de ce sa se ia de Piti si nici nu cred ca va face asta pt ca nu Piti a facut pregatirea, nu Piti a structurat lotul. a luat echipa din mers si lotul l-a carpit cum a putut. Piti ar trebui judecat dupa ce va avea cel putin o perioada de pregatire facuta cu echipa, timp in care poate sa aduca jucatorii pe care ii doreste, sa ii integreze in echipa si sa testeze sisteme de joc in amicale.

nu ca acum cand a luat echipa din mers si jucatorii adusi au trebuit integrati in echipa pe repede inainte. dupa pregatirea de iarna Piti poate sa fie judecat, pana atunci cei care il judeca o fac la modul superficial, cam cum face becali cand critica jucatorii pe la tv.

nu avem o formula clara in momentul de fata pt ca eu cred ca Piti vrea sa stie pe cine se poate baza si pana in iarna jucatorii au timp sa demonstreze. asta e, nevoia ne impinge sa experimentam in oficiale nu in amicale. perioada de pregatire din vara a fost practic degeaba.. asta e, n-ai ce sa faci acum.
Ne putem expune parerile,totusi.
Nu-l contest pe Piturca sau calitatile lui de antrenor,dar pot intreba ce idei crancene are de nu inteleg astia nimic?
Stiu,vorbim de calitatea jucatorilor.Parerea mea e ca au calitate mult peste ceea ce am vazut in ultimele 4 meciuri(campionat,cupa).Deci?
Martic freaca banca,zici ca e lipit cu ceva de ea.Mateiu in curand va fi nevoit sa plateasca bilet la meci.Cicaldau e pus sa joace ceva ce a demonstrat mereu ca nu poate.Barbut exista doar pe hartie.Acka poate sa isi faca nevoile pe el in teren si tot titular e.In mijlocul petrecerii scoti mobilierul afara si te declari nemultumit de conditii.
STIINTA E UNICA! mititelu e inutil.

iuli
fanatic
fanatic

Mesaj de iuli » 28 Oct 2019, 18:47

JustME scrie:
28 Oct 2019, 18:17
nu stiu daca te temi sau iti doresti lucrul asta :)-

tribuna nu are de ce sa se ia de Piti si nici nu cred ca va face asta pt ca nu Piti a facut pregatirea, nu Piti a structurat lotul. a luat echipa din mers si lotul l-a carpit cum a putut. Piti ar trebui judecat dupa ce va avea cel putin o perioada de pregatire facuta cu echipa, timp in care poate sa aduca jucatorii pe care ii doreste, sa ii integreze in echipa si sa testeze sisteme de joc in amicale.

nu ca acum cand a luat echipa din mers si jucatorii adusi au trebuit integrati in echipa pe repede inainte. dupa pregatirea de iarna Piti poate sa fie judecat, pana atunci cei care il judeca o fac la modul superficial, cam cum face becali cand critica jucatorii pe la tv.

nu avem o formula clara in momentul de fata pt ca eu cred ca Piti vrea sa stie pe cine se poate baza si pana in iarna jucatorii au timp sa demonstreze. asta e, nevoia ne impinge sa experimentam in oficiale nu in amicale. perioada de pregatire din vara a fost practic degeaba.. asta e, n-ai ce sa faci acum.
Nu-l contest pe Piturca sau calitatile lui de antrenor,dar pot intreba ce idei crancene are de nu inteleg astia nimic?
Stiu,vorbim de calitatea jucatorilor.Parerea mea e ca au calitate mult peste ceea ce am vazut in ultimele 4 meciuri(campionat,cupa).Deci?
Martic freaca banca,zici ca e lipit cu ceva de ea.Mateiu in curand va fi nevoit sa plateasca bilet la meci.Cicaldau e pus sa joace ceva ce a demonstrat mereu ca nu poate.Barbut exista doar pe hartie.Acka poate sa isi faca nevoile pe el in teren si tot titular e.In mijlocul petrecerii scoti mobilierul afara si te declari nemultumit de conditii.
STIINTA E UNICA! mititelu e inutil.

JustME
fanatic
fanatic

Mesaj de JustME » 28 Oct 2019, 19:06

iuli scrie:
28 Oct 2019, 18:47
evident ca ne putem expune parerile insa asta e una, sa judeci si sa acuzi e alta. putem sa fim nemultumiti (multumit nu cred ca e nimeni, inclusiv Piti) insa unii deja trag concluzii.

faptul ca anumiti jucatori nu sunt in forma e clar insa la fel de clar e ca e destul de dificil sa aduci un jucator la forma optima din mers, fix in timpul sezonului - de ex. Ivan sau Zakaric. mai sunt o serie de jucatori vechi ce sunt intr-o vizibila scadere de forma - de ex. Pigli, Mateiu. acum nu vreau sa fiu rautacios si sa zic ca jucatorii vechi care nu-s in forma sufera in urma pregatirii de vara facuta cu un anumit antrenor ce a esuat prin liga a 3-a dar e clar ca nu poti sa bati din palme si sa ii aduci/readuci la o forma buna peste noapte.

sunt si situatii fericite gen Balasa sau Cosic care s-au adaptat repede si joaca la un nivel bun, dar asta-i exceptia de la regula, nu regula.

la Cic iti dau dreptate si nici eu nu inteleg de ce e fortat sa joace pe o pozitie avansata cand el cel mai bun randament l-a dat retras in linie cu Mateiu. in ceea ce-l priveste pe Martic, el e victima regulii U21. avem fix doi jucatori U21 buni in lot: Mihaila si Vladoiu.

in ceea ce-i priveste pe Mateiu si Barbut au jucat sezonul asta si nu au avut evolutii tocmai stralucite, nu e sa zici ca rupeau norii si i-a scos Piti de nebun din echipa. la Acka iar iti dau dreptate dar nu e ca si cum ai alte solutii mult mai stralucite acolo. personal as juca cu Balasa - Cosic in linia de fund, doi fundasi prieteni cu mingea cu care poti sa construiesti lejer.

insa in momentul asta echipa e in teste, Piti face acum ce ar fi facut in perioada de pregatire. d-aia se ruleaza jucatori multi, d-aia se incearca tot felul de solutii (Bancu, Cosic sau Matel in linia de mijloc, Ivan plimbat pe toate posturile in atac, etc). in plus nu e ca si cum echipa rupea norii pana acum si brusc, de cand a venit Piti, nu mai jucam nimic.

sa fim seriosi, vorba lu' Thunder: de cand a plecat Mitrita echipa nu a mai jucat nimic. si aici intra si perioada Mangia, ca de perioada Papura nu mai vorbesc. atunci s-a patentat 'celebra' zicala "sa-l demita rezultatele" iar asta cred ca spune totul despre cat de bun era jocul echipei.
Last edited by JustME on 28 Oct 2019, 19:31, edited 1 time in total.

JustME
fanatic
fanatic

Mesaj de JustME » 28 Oct 2019, 19:26

p.s. ca sa punem lucrurile in perspectiva: Piti a preluat echipa la 1 septembrie (a semnat pe 22 august dar, oficial, a preluat echipa in Septembrie), acum suntem in 28 Octombrie. daca nu ma insala matematica asta inseamna fix 58 de zile, nici macar 2 luni nu au trecut. daca mai adaugam si faptul ca a preluat echipa in timpul campionatului e totusi cam devreme sa tragem concluzii si sa emitem judecati in ceea ce-l priveste pe Piti. sau cel putin asta cred eu.

mihu
fanatic
fanatic

Mesaj de mihu » 28 Oct 2019, 20:02

Pițurcă trebuie judecat la sfârșitul campionatului, după ce face pregătirea de iarnă și își aduce jucătorii doriți.
Prea repede se uită cine a făcut strategia și pregătirea de vară...
Eu nici nu mă așteptam să strălucim într-o perioadă atât de scurtă..pot pune pariu că nici Petrescu atât de lăudat pe aici de unii nu ar fi putut face mai mult după prăpădul făcut de Papură...
Așa că hai să avem răbdare până la sfârșitul campionatului și atunci să tragem linie și să ne debarasăm de becalisme
Hai Știința

Trimis de pe al meu Nexus 7 folosind Tapatalk

"STIINTA A REVENIT ACASA !!!"

Bobby
grup_moderatori
grup_moderatori

Mesaj de Bobby » 28 Oct 2019, 20:21

Astea-s bancuri. Cind au venit Cirtu si Sandoi la echipa am asteptat 6 luni ? Nu - rezultatele bunicele au venit imediat. Au fost vreo 19 meciuri fara infringere dupa ce au venit cei doi.

In astea 2 luni, Piti a avut si doua perioade de intrerupere - timp destul ca sa lucrezi un pic la organizarea jocului un pic. Bine - nu m-as fi asteptat ca in 2 luni echipa sa ajunga la un nivel sa bata CFR cu 3-0 cind clujenii joaca cu titularii. Dar sa nu dai un sut pe poarta cind clujenii joaca mai mult cu rezervele - asta e distanta mare.

Si daca nu recunoastem ca aceste doua luni au fost mai degraba dezamagitoare, ne mintim singuri. Chiar si istoria arata ca din 3 mandate, toate incepute in plin sezon !, asta e cel mai prost inceput de mandat la Craiova al lui Piturca.

Zakarici asta a fost pompat de Piti la greu prin conferintele de presa. Daca vezi ca nu e in forma de ce-l bagi titular ?

Cam se pregateste scandalul la Craiova :

https://www.fanatik.ro/giovani-becali-d ... l-19100687

Mda - cind Petrescu isi ia jucatori cu sute de mii de Euro de la Botosani si ii face de nationala, la noi vad ca se cer alte transferuri de milioane. Antrenorii fac jucatorii - asta e realitatea.

LiviuB
fanatic
fanatic

Mesaj de LiviuB » 28 Oct 2019, 20:27

Pai asta e si ideea, eu vreau un antrenor pe termen lung, nu sa bata acum 19 meciuri si sa fie dat afara sezonul viitor. Poti sa intelegi asta?
Stiinta e bine, traieste, renaste... Suntem cu ea

malus dacus
grup_moderatori
grup_moderatori

Mesaj de malus dacus » 28 Oct 2019, 20:47

...ideea e ca nu-l vrea nimeni ( sau aproape, ma rog ) demis pe Piturca, dar nici sa aud lamentari acum cu privire la lot si ca nush ce jucatori iti trebuie. La un moment dat, pana sa fie presedinte, Cartu il soma cumva mai neoficial asa, pe Mangia, sa faca echipa. Zicea ceva de genul : "Acum sa-l vad! Sa faca echipa! Daca esti antrenor, faci echipa". Corect, dar acum nu se mai pune, sau cum? Cand semnezi ca antrenor cu o echipa, se presupune ca o sa-i antrenezi pe baietii aia de sunt in lot, nu? Ok, pe parcurs mai pleaca unul, mai vine altul, dar lotul de baza tot ala e. Altfel, cum? Vine antrenorul si zice, ok, eu antrenez, dar nu-mi plac astia de sunt pe-aici, vreau altii?...

JustME
fanatic
fanatic

Mesaj de JustME » 28 Oct 2019, 20:50

Bobby scrie:
28 Oct 2019, 20:21
Astea-s bancuri. Cind au venit Cirtu si Sandoi la echipa am asteptat 6 luni ? Nu - rezultatele bunicele au venit imediat. Au fost vreo 19 meciuri fara infringere dupa ce au venit cei doi.

In astea 2 luni, Piti a avut si doua perioade de intrerupere - timp destul ca sa lucrezi un pic la organizarea jocului un pic. Bine - nu m-as fi asteptat ca in 2 luni echipa sa ajunga la un nivel sa bata CFR cu 3-0 cind clujenii joaca cu titularii. Dar sa nu dai un sut pe poarta cind clujenii joaca mai mult cu rezervele - asta e distanta mare.

Si daca nu recunoastem ca aceste doua luni au fost mai degraba dezamagitoare, ne mintim singuri. Chiar si istoria arata ca din 3 mandate, toate incepute in plin sezon !, asta e cel mai prost inceput de mandat la Craiova al lui Piturca.

Zakarici asta a fost pompat de Piti la greu prin conferintele de presa. Daca vezi ca nu e in forma de ce-l bagi titular ?

Cam se pregateste scandalul la Craiova :

https://www.fanatik.ro/giovani-becali-d ... l-19100687

Mda - cind Petrescu isi ia jucatori cu sute de mii de Euro de la Botosani si ii face de nationala, la noi vad ca se cer alte transferuri de milioane. Antrenorii fac jucatorii - asta e realitatea.
iar compari mere cu pere ca sa iti iasa argumentatia. pai cand a venit Cartu si Sandoi aveam nevoie de rezultate imediate, ala a fost obiectivul celor doi sa obtina rezultate repede ca eram vai de pacatele noastre in clasament. asta in timp ce Piti a declarat sus si tare ca pt el important e playofful, nu pune foarte multa baza pe ceea ce se intampla acum.

sunt doua chestii total diferite, una e sa pregatesti echipa avand in vedere rezultatele de moment si alta e sa pregatesti echipa tintind rezultate pe o perioada mai lunga. obiectivul lui Piti la Craiova nu e sa obtina acum 19 meciuri fara infrangere, obiectivul lui e sa construiasca o echipa, un lot. Piti vrea campionatul, nu rezultate de moment, sa rupem norii in sezonul normal si in playoff sa dam iar din colt in colt. cam asta cred eu ca isi doreste, daca o sa ii iasa sau nu ramane de vazut dar pt asta e nevoie de rabdare.

vorebesti de momentele de intrerupere, pai da, atunci s-au facut acumulari pt a compensa pt pregatirea stralucita facuta in vara. si ce se intampla in general cu echipele dupa perioadele de pregatire? ah, da, jocul sufera o perioada si e nevoie de timp sa-si intre in ritm. poate Piti a planificat ca echipa sa prinda varful de forma spre finalul sezonului, poate chiar in playoff. ai fost acolo la antrenamente, ai vorbit cu Piti si ti-a spus ce planuri are?

judeci situatia superficial si ai asteptari superficiale. daca batem fcsb-ul si CFR-ul in playoff cat de relevant o sa mai fie faptul ca n-am tras sut pe poarta in meciurile astea doua? gandesti pe termen scurt si ai impresia ca asa gandeste si Piti. munca lui Piti din astea doua luni dezamagitoare s-ar putea sa se vada in playoff.

m-ai distrus cu Petrescu asta al tau. pai ala e venit peste noapte la CFR? vad ca pe Hagi nu-l mai dai exemplu ca pierdu etapa asta, poate castiga etapa viitoare si intra pe lista de "asa da" :)

grija asta obsesiva a ta pt banii lu' Rotaru devine obositoare. bai nene si eu vreau sa fim cat de cat chibzuiti, sa nu ajungem in situatia Otelului, ASA-ului sau Urziceniului. in trecut si eu am cerut chibzuinta si un plan bine gandit sa nu periclitam stabilitatea financiara a clubului insa au trecut niste ani, am vandut niste jucatori. cat sa mai batem pasul pe loc? daca vrei sa castigi titlul bagi mana in buzunar. e amuzant ca il dai exemplu pe Petrescu dar uiti cate zeci de milioane de euro au bagat aia in CFR. iei sumele de transfer dar nu te uiti ce salarii au aia pe acolo. aia au pompat bani in CFR intr-un sezon cam cat a bagat Rotaru din 2013 pana in prezent.

lasa-ne coane, ca am mai avut si noi treaba cu mersul pe la stadion in viata asta si am vazut ceva fotbal. poate Piti nu o sa reusasca la Craiova, ma dar nici nu poti sa vii dupa doua luni sa ne explici cat de naspa e. lasa omul sa lucreze, sa treaca o perioada de timp cat de cat semnificativa pentru a trage concluzii. daca nici Piti nu are cunostintele necesare, experienta si dorinta de a invinge chiar nu stiu cine ar putea sa reusasca la Craiova. ah, stiu: Petrescu (si Hagi, uneori) :-D
Last edited by JustME on 28 Oct 2019, 21:06, edited 1 time in total.

Bobby
grup_moderatori
grup_moderatori

Mesaj de Bobby » 28 Oct 2019, 21:05

Pe un antrenor doar rezultatele il tin in viata, nu strategiile pentru la anu'. Asta e viata. Restul e gargara.

Pe mine nu ma interseaza contexte si scuze - ca iti gasesc eu 100 din astea. Rezultate tata. Atit.

Ai echipa de locul 4 de anul trecut, la care se adauga milioane de euro bagati in achizitii. Ai Viitorul, care si-a vindut in vara o caruta de jucatori buni, si n-au adus pe mai nimeni. Si ai pe CFR care iti joaca cu echipa a doua. Aia de n-ai fost in stare sa le dai un sut pe poarta.

Pe Papura l-ar fi linsat lumea daca nu cistiga la Voluntari. Cu Piti totul e OK - traim pentru la anul.

JustME
fanatic
fanatic

Mesaj de JustME » 28 Oct 2019, 21:19

asta din punctul tau de vedere, dar perspectiva asta de a vedea fotbalul nu difera foarte mult de cum vede fotbalul becali. daca joci bine meciul asta, te laud, daca joci prost, sterg cu tine pe jos. si pana la urma e si asta un mod de a vedea fotbalul. eu nu am o problema ca vrei rezultate acum, eu am o problema ca nu vrei sa intelegi ca mai sunt si alte perspective de a vedea o situatie, nu doar a ta.

Sandoi cu Sorin Cartu au avut rezultate de moment, 19 la rand, ce finalitate a avut mandatul lor? pe mine nu ma intereseaza rezultatele de moment, ma intereseaza perspectiva. d-aia ma si agitam cand era Papura antrenor, aveam rezultate de moment dar perspectiva zero (din punctul meu de vedere). repet, sunt doua modalitati diferite de a vedea lucrurile. poate Piti nu o sa reusasca, dar nici nu o sa pot sa il mai injur pe Rotaru ca nu a vrut, ca s-a [cenzurat] pe el punand antrenor pe amicul lui Papura.

si da, e normal ca lumea sa fie mult mai exigenta cu Papura care, saracul de el, antrenase la liga a 3-a inainte sa vina la noi si mai era si vazut drept omul lu' Rotaru. asa cum e la fel de normal ca lumea sa fie mai relaxata cu Piti la timona, om cu experienta si performante in CV + reputatia ca nu se ploconeste patronului. chiar nu inteleg ce anume e anormal in treaba asta..
Last edited by JustME on 28 Oct 2019, 21:35, edited 1 time in total.

Thunder

Mesaj de Thunder » 28 Oct 2019, 21:33

Bobby scrie:
aha, din care vreo 10 egaluri, multe dintre ele acasa cu echipe mici, hai las-o p-asta ca e obosita :-D basca unde mai adaugi ca tocmai cand au venit ei au fost adusi Balgradean, Brandan si inca unu de care nu-mi amintesc acum, toti 3 titulari...
Last edited by Thunder on 28 Oct 2019, 21:34, edited 1 time in total.

Napoli1986
membru
membru

Mesaj de Napoli1986 » 28 Oct 2019, 21:34

Piturca e un geniu neinteles, dati-i timp pt ca, priviti-l el abrambureste jucatorii doar ca sa ii testeze, cerne jucatorii precum sita faina, apoi in playoff, magie! Vor zburda, vom avea 10 suturi pe poarta (piti pastreaza surpriza pt playoff, nu acum cand pot sa castige toti saracii). Shh, nu il deranjati cand creeaza. Deja apar semnale (vezi giovani becali) ca Piti nu sta sa antreneze echipa de loc 5-6, deci sa nu credeti ca Piti vrea sa fie Alex Ferguson, care a preluat M utd in 86 si 3 ani doar a construit fara sa castige nimic. Daca ar fi asa, l-as sustine neconditionat. Dar el e doar un mofturos, priviti-i mandatele precedente si durata lor. Nu are el rabdarea de care vorbiti voi si nu o voe avea nici Rotaru nici suporterii. Vrajeala cu playofful minunat nu tine statistic:ultimele campionate echipa aflata pe primul loc in sezonul regulat a ramas acolo si la final. Nu mai prinde nici dracu cfr, viitorul daca au 6-7 pcte avans. D p meu de vedere omul e sef peste vestiar, nu judec selectia, poate sa joace si cu papura fundas, el stie cel mai bine, dar tata, sa se vada ceva, sa se vada ca joci cu un scop.cu x acolo. Momentam e harababura. Si playofful nu ne salveaza, nu va iluzionati. Eu am emotii cu playoutul tocmai pt ca suntem pe o.panta descendenta, acum cand ceilalti.vin din spate.

JustME
fanatic
fanatic

Mesaj de JustME » 28 Oct 2019, 21:44

Napoli1986 scrie:
28 Oct 2019, 21:34
Piturca e un geniu neinteles, dati-i timp pt ca, priviti-l el abrambureste jucatorii doar ca sa ii testeze, cerne jucatorii precum sita faina, apoi in playoff, magie! Vor zburda, vom avea 10 suturi pe poarta (piti pastreaza surpriza pt playoff, nu acum cand pot sa castige toti saracii). Shh, nu il deranjati cand creeaza. Deja apar semnale (vezi giovani becali) ca Piti nu sta sa antreneze echipa de loc 5-6, deci sa nu credeti ca Piti vrea sa fie Alex Ferguson, care a preluat M utd in 86 si 3 ani doar a construit fara sa castige nimic. Daca ar fi asa, l-as sustine neconditionat. Dar el e doar un mofturos, priviti-i mandatele precedente si durata lor. Nu are el rabdarea de care vorbiti voi si nu o voe avea nici Rotaru nici suporterii. Vrajeala cu playofful minunat nu tine statistic:ultimele campionate echipa aflata pe primul loc in sezonul regulat a ramas acolo si la final. Nu mai prinde nici dracu cfr, viitorul daca au 6-7 pcte avans. D p meu de vedere omul e sef peste vestiar, nu judec selectia, poate sa joace si cu papura fundas, el stie cel mai bine, dar tata, sa se vada ceva, sa se vada ca joci cu un scop.cu x acolo. Momentam e harababura. Si playofful nu ne salveaza, nu va iluzionati. Eu am emotii cu playoutul tocmai pt ca suntem pe o.panta descendenta, acum cand ceilalti.vin din spate.
iti dau dreptate in totalitate :)(

in rest chiar m-ai lasat fara cuvinte, daca bagai la final un "va rog sa ma credeț" era sublim :)-

Bobby
grup_moderatori
grup_moderatori

Mesaj de Bobby » 28 Oct 2019, 21:56

Thunder scrie:
28 Oct 2019, 21:33
Bobby scrie:
aha, din care vreo 10 egaluri, multe dintre ele acasa cu echipe mici, hai las-o p-asta ca e obosita :-D basca unde mai adaugi ca tocmai cand au venit ei au fost adusi Balgradean, Brandan si inca unu de care nu-mi amintesc acum, toti 3 titulari...
Pai de cind a venit Piti, au fost adusi : Ivan (cel mai scump transfer din istoria Craiovei), Zakaric si Cosic. Deci Zakaric - jucator important la Partizan Belgrad anul trecut. Cosic - care a jucat in grupele CL anul trecut. Si Ivan - jucator de baza la Rapid Viena anul trecut. Cele mai tari transferuri facute din istoria Craiovei - cel putin pe hirtie !

Ce antrenor la Craiovei, din 1948 incoace, a mai beneficiat de asa transferuri ???

Scrie răspuns